Рішення № 124699467, 27.01.2025, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2025
Номер справи
320/5695/18
Номер документу
124699467
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2025 року м. Київ №320/5695/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що виявилась у неперерахунку позивачу пенсії за вислугу років;

- зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням доплати особам, які працюють в зоні відчуження, у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831, а також з урахуванням одноразової допомоги при звільненні, та у термін, передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, виплатити пенсію в повному обсязі.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії, не зважаючи на наявні судові рішення, які набрали законної сили, якими визнано право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням одноразової допомоги при звільненні, а також з урахуванням підвищеного розміру доплати за роботу у зоні відчуження.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача у відзиві на позовну заяву послався на те, що одноразова грошова допомога при звільненні не належить до постійних видів грошового забезпечення, тобто тих, які підлягають виплаті щомісяця, а тому така виплата не може бути врахована для обчислення пенсії.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Жуку Р. В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 справу прийнято до провадження та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.

Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів, суд встановив такі обставини.

У вересні 2015 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років у зв`язку зі звільненням зі служби за станом здоров`я відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 64 відсотки грошового забезпечення.

Підставою для обчислення розміру пенсії є грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки, що надавалися до пенсійного органу уповноваженим органом - Головним управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області.

Рішенням Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області від 22.02.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2018, зобов`язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київськiй областi включити у грошовий атестат та у довiдку про додатковi види грошового забезпечення та премiї за 2013-2015 роки для перерахунку пенсiї за вислугою рокiв одноразову допомогу при звiльненнi за станом здоров`я у повному розмiрi, в якому дана допомога була нарахована, перерахована та виплачена позивачеві.

Також, Головне управлiння Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській областi було зобов`язано надати позивачеві довiдку про розмiр грошового забезпечення для перерахунку пенсiї за вислугу рокiв у зв`язку з підвищенням доплати особам, якi працюють в зоні вiдчуження у розмiрi 150 відсоткiв прожиткового мiнiмуму для працездатних осiб, установленого на 01 сiчня календарного року, вiдповiдно до постанови Кабінету Мiнiстрiв України вiд 10.09.2008 № 831.

На виконання зазначеного рішення суду Головне управлiння Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській областi видало запитувані документи та направило їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, про що повідомило позивача листом від 11.05.2018 № 66/5/6067-Б-65.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 04.07.2018, в якій просив повідомити його про результат розгляду документів.

Листом від 10.07.2018 № 2350/Б-01 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії, у зв`язку з чим звернувся до суду.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає таке.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною першою статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на службі в у Державній службі з надзвичайних ситуацій.

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, які перебували на службі у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного (страхового) внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним.

Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, відступивши від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03.2015 (№ 21-70а15).

Отже, оскільки отримані позивачем суми одноразової допомоги при звільненні, виплата яких здійснювалася не щомісячно, не входять до переліку видів грошового забезпечення, встановленого частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому підстави для включення цих виплат до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється його пенсія, відсутні.

Тому, відповідач правомірно відмовив позивачу у перерахунку його пенсії у частині включення до розрахунку сум одноразової допомоги при звільненні, а тому у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Також, статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796- XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" встановлено, що з 01.01.2017 особам, які постійно працюють, а також поліцейським, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов`язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.

Відповідно до довідки Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області від 11.06.2018 № 137 доплата за роботу у зоні відчуження з 01.01.2018 становить 2643,00 грн.

Суд відхиляє посилання відповідача у відзиві на позов на той факт, що подана позивачем довідка не подана до відповідача в передбаченому законодавством порядку, оскільки в даному випадку позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з доданою до неї довідкою, що підтверджує розмір фактично отриманих у складі грошового забезпечення сум з доплати за роботу у нічний час і доплати за роботу у зоні відчуження та сплату з них єдиного соціального внеску, які не враховані пенсійним органом під час призначення пенсії позивачу, яка, на переконання суду, може бути підставою для перерахунку пенсії позивача, враховуючи наступне.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Аналогічні норми викладені в пункті 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.

Зокрема, відповідно до п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що уповноважені органи повідомляють орган Пенсійного фонду України.

За таких обставин подані позивачем довідки є підставою для перерахунку пенсії.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, відповідача слід зобов`язати перерахувати пенсію позивача з 01.01.2018 на підставі поданої позивачем довідки про розмір підвищеної доплати за роботу у зоні відчуження.

VI. Судові витрати.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на викладене, судовий збір, сплачений позивачем, стягується на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі довідки Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 11.06.2018 № 137 про розмір доплати за роботу у зоні відчуження.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01 січня 2018 року перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням довідки Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 11.06.2018 № 137 про розмір доплати за роботу у зоні відчуження.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, м. Фастів, вул. Саєнко Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Суддя Жук Р.В.