ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2010 р. № 2а-7867/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., при секретарі судового засідання Іваськевич С.В., за участю представників позивача Чорного Б.В., Бєлановського В.П., представників відповідача: Берези І.Я., Лазорко І.І., розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу
за позовом КСТ «Сокіл-3»
до ДПІ в Городоцькому районі
про скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Городоцькому районі Львівської області від 01.07.2010 р. № 0001652380, мотивуючи позовні вимоги тим, що КСТ «Сокіл-3»до початку даної перевірки жодним чином не було повідомлене про перевірку, а також про дату початку та закінчення її проведення, посилається на порушення відповідачем ч.4 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», вважає, що посадові особи, які проводили перевірку не мали права на її проведення, жодного акту за результатами перевірки не було оформлено, ДПІ у Городоцькому районі грубо порушила порядок проведення та оформлення результатів перевірки.
У додатковому поясненні №168 від 18.10.2010 р. позивач стверджує, що станом на 18.10.2010 р. за вказані у акті порушення неправомірним є застосування штрафних (фінансових) санкцій, оскільки закінчився строк для їх застосування (1 рік), передбачений ст. 250 ГК України.
Відповідач у запереченні проти позовних вимог № 12943/10/10 від 15.10.2010 р. зазначає, що при проведенні виїзних планових перевірок здійснення суб»єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі органи ДПС не зобов»язані повідомляти платника податків про початок проведення перевірки за 10 днів; норма ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»не поширюється на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування; листом № 10270/10/238 від 16.08.2010 р. КСТ «Сокіл-3» було повідомлено про помилку у назві оформленого за результатами проведеної 22.06.2010 р. перевірки документу: замість слова «акт № 0179/13/16/23/34536856»помилково зазначено «довідка № 0179/13/16/23/34536856»; просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
В поясненні на заперечення до позовної заяви № 177 від 03.11.2010 р. позивач посилається на лист ДПА України від 24.10.2006 р. № 19823/7/10-1417/4894, вважає, що до перевірок РРО застосовуються всі правила, що стосуються допущення посадових осіб до проведення планових та позапланових перевірок; дія відповідача щодо заміни назви документа «довідка»та «акт»не передбачена законодавством; довідка перевірки не відповідає затвердженій Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні формі акту.
Представники позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених у позовній заяві та доповненнях до неї.
Представники відповідача проти позову заперечили з мотивів зазначених у запереченні проти позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та представників відповідача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Кооперативне садівниче товариство «Сокіл-3»є юридичною особою (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 467097 видане 02.03.1992 р.); рішенням ДПІ у Городоцькому районі № 82 від 07.08.2006 р. внесене до Реєстру неприбуткових організацій (установ); на облік в органах державної податкової служби узятий 28.07.2006 р. за № 1298.
22 червня 2010 року на підставі направлення на перевірку № 78/238 від 16.06.2010 р. працівниками ДПІ у Городоцькому районі проведена перевірка Кооперативного садівничого товариства «Сокіл-3»з питань дотримання порядку ведення операцій з готівкою за період з 01.01.2008 р. по 31.03.2010 р., за наслідками якої оформлено документ під назвою «довідка № 0179/13/16/23/34536856 перевірки дотримання порядку ведення операцій з готівкою»від 22.06.2010 року. Листом № 10270/10/238 від 16.08.2010 р. відповідачем повідомлено позивача про те, що у тексті документу, виданого за наслідками перевірки позивача, допущено помилку у назві, замінено назву «довідка» на «акт».
В результаті перевірки дотримання порядку видачі готівки під звіт та її використання перевіряючими встановлено порушення Кооперативним садівничим товариством «Сокіл-3»п.3.1, п.7.39 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. постановою НБУ України від 15.12.2004 р. № 637 (надалі Положення № 637), а саме, зазначено, що в авансових звітах відсутній оформлений належним чином документ, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів. В акті (чи довідці) зазначаються дати оформлення авансових звітів: 18.04.2008 р. сума 800 грн., 20.05.2008 р. сума 95 грн., 02.08.2008 р. сума 4500 грн., 22.11.2008 р. сума 1200 грн., 15.10.2009 р. сума 800 грн.
Судом з»ясовано, що перевіряючі в якості авансових звітів взяли до уваги оформлені КСТ «Сокіл-3»акти про списання з підзвітного обліку зазначених у акті перевірки сум (акт № 1 від 18.04.2008 р., акт № 2 від 20.05.2008 р., акт № 3 від 02.08.2008 р., акт № 6 від 22.12.2008 р., акт № 4-9 від 15.10.2009 р.). Копії зазначених актів долучено до матеріалів справи.
На видані під звіт суми готівкових коштів у КСТ «Сокіл-3»відсутні підтверджуючі документи щодо використання готівки підзвітними особами (чеки, квитанції).
Згідно п.7.39 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. постановою НБУ 15.12.2004 р. № 637, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України, під час перевірки звітів про використання коштів для вирішення господарських питань особлива увага приділяється дотриманню підзвітними особами встановлених термінів складання та подання до бухгалтерії відповідних звітів, своєчасність повернення до каси підприємств залишку невикористаних коштів (одночасно з відповідним звітом), наявність оригіналів підтвердних документів, їх погашення, тощо.
За змістом п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№ 436/95 від 12.06.1995 р. у разі порушення, зокрема, юридичними особами всіх форм власності… норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: - за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів у розмірі сплачених коштів.
Отже, порушення КСТ «Сокіл-3»встановленого у вищенаведених нормах чинного законодавства порядку видачі готівки під звіт та її використання в частині відсутності оригіналів підтвердних документів на використані для вирішення господарських питань кошти не оспорено і не спростовано позивачем.
На підставі акта перевірки № 0179/13/16/23/34536856 від 22.06.2010 р. ДПІ у Городоцькому районі винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001652380 від 01.07.2010 р., яким застосовано до КСТ «Сокіл-3»штрафні (фінансові) санкції в сумі 7395 грн.
Встановлені законодавчими актами не з питань оподаткування штрафні (фінансові) санкції за своєю суттю є адміністративно-господарськими санкціями, які за визначенням частини першої статті 238 Господарського кодексу України можуть бути застосовані до суб»єктів господарювання уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності як заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб»єкта господарювання та ліквідації його наслідків, тому правомірним є посилання позивача на ст. 250 Господарського кодексу України, згідно якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб»єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб»єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З огляду на терміни формування авансових звітів (підписання актів про списання з підзвітного обліку сум використаних готівкових коштів) та вимоги ст. 250 Господарського кодексу України ДПІ у Городоцькому районі пропущено строки на застосування до КСТ «Сокіл-3»штрафних (фінансових) санкції на суму 6595 грн., тому рішення № 0001652380 від 01.07.2010 р., в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на зазначену суму є неправомірним.
Застосування 01.07.2010 р. штрафних (фінансових) санкції на суму 800 грн. здійснено відповідачем в межах встановленого ст. 250 Господарського кодексу України строку (акт № 4-9 від 15.10.2009 р.), тому рішення № 0001652380 від 01.07.2010 р. в частині застосування до КСТ «Сокіл-3»санкцій на суму 800 грн. є законним.
Не приймаються до уваги посилання позивача на порушення відповідачем порядку проведення перевірки та оформлення її результатів, оскільки при проведенні виїзних планових перевірок здійснення суб»єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі органи ДПС не зобов»язані повідомляти платника податків про початок проведення перевірки за 10 днів, оскільки дана перевірка не пов»язана з нарахуванням і сплатою податків чи зборів. Акт (довідка) 0179/13/16/23/34536856 від 22.06.2006 р. оформлений відповідачем за встановленою у додатку до Положення № 637 формою.
З огляду на вищевикладене, Львівський окружний адміністративний суд вважає, що позов слід задоволити частково, визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у Городоцькому районі Львівської області від 01.07.2010 р. № 0001652380 в частині застосування до КСТ «Сокіл-3» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6595 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у Городоцькому районі Львівської області від 01.07.2010 р. № 0001652380 в частині застосування до КСТ «Сокіл-3» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6595 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Крутько О.В.