Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2025 року справа № 580/11269/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 17 червня 2024 року № 971030118017 про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії згідно довідки №04-1565/24 від 31.05.2024;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії згідно довідки №04-1565/24 від 31.05.2024.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що територіальний орган ПФУ протиправно відмовив у перерахунку пенсії позивача згідно довідки №04-1565/24 від 31.05.2024, оскільки з 04.06.2009 вона перейшла з одного виду пенсії на інший і вказаного часу отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86 відсотків заробітної плати відповідно положень ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, що на її думку свідчить про наявність для перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 02.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позов не визнало, надало до суду письмовий відзив, в якому зазначило, що заява позивача від 10.06.2024 про перерахунок пенсії була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Полтавській області за принципом екстериторіальності, відповідно до Порядку № 22-1 та винесено рішення № 971030118017 від 17.06.2024 про відмову у перерахунку пенсії. Про прийняте рішення позивача було повідомлено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 18.06.2024 № 2300-0211- 8/45066. У заявлених правовідносинах Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виконало функцію інформування Позивача про результати розгляду заяви про перерахунок пенсії. Безпосередній розгляд матеріалів, доданих до заяви позивача про перерахунок пенсії, обчислення стажу та прийняття акту владно розпорядчого характеру (результат) у формі рішення здійснило Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, повідомляючи Позивача листом про результати розгляду її заяви щодо відмови у перерахунку пенсії, не допустило порушення заявленого права позивача на перерахунок пенсії та діяло відповідно до норм Порядку № 22-1 щодо такого інформування. Вказаний лист не є актом владно-розпорядчого характеру, безпосередньо не порушує заявлене право позивача на пенсію, оскільки не містять владних приписів.
Ухвалою суду від 23.12.2024 залучено до участі в адміністративній справі №580/11269/24 в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, тому постановлено здійснювати спочатку розгляд адміністративної справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області позов не визнало, надало до суду письмовий відзив, в якому зазначило, що Законом України №889 визначено, що право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст. 37 Закону №3723, при цьому, не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям згідно додатково наданих довідок про заробітну плату та стаж роботи, тому відсутні підстави здійснити перерахунок пенсії позивача згідно довідки №04-1565/24 від 31.05.2024.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач 10.06.2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії згідно оновленої довідки про складові заробітної плати державного службовця.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області у порядку екстериторіальності за наслідками розгляду вищезазначеної заяви позивача прийнято рішення від 17.07.2023 №971060135734 про відмову у переведенні перерахунку пенсії позивача, оскільки не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям згідно додатково наданих довідок про заробітну плату та стаж роботи.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує, що відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ, чинного, на час призначення пенсії позивачу (далі - Закон №3723), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ч. 5 ст. 37 Закон №3723 за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Стаття 371 Закону №3723, у редакції, чинній до 01.01.2015, встановлювала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 №76-VIII, статтю 37-1 Закону №3723 викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 1 січня 2015 року.
Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії встановлювалося, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів (далі за текстом Постанова №1013) пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії виключено, а пункти 5 і 6 викладено в такій редакції: Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Постанова №1013 не містить.
Отже, з 01 грудня 2015 року по 01 травня 2016 року чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 371 Закону №3723 не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
Верховною Радою України прийнято новий Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889), який регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням.
З огляду на набуття із 01.05.2016 чинності Законом №889, положення Закону №3723 втратили чинність, у тому числі норми, якими врегульовувалося питання пенсійного забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889).
Відповідно до ст. 90 Закону №889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Із аналізу зазначених норм, суд дійшов висновку, що з 01.12.2015 початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, якою виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, а пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв`язку з набранням у подальшому чинності Законом №889, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов`язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону №3723, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії, не передбачено можливість її перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідачів не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.
Викладене узгоджується з висновками Верховного Суду наведеними у постановах від 11.12.2019 у справі №513/1131/16, від 22.11.2022 у справі №200/2037/20-а.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача із заявою про перерахунок розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку позивачу.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО