Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
"24" листопада 2010 р. № 21/1399-10
Суддя Зеленов Г.М., розглянувши матеріали від 22.11.2010р, зареєстровані за № 9879.;
за заявою: Управління Пенсійного фонду України (надалі УПФУ) в Ананьївському районі Одеської області,
до боржника: Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_1 (надалі СФГ ОСОБА_1), Одеська область, Ананьївський район, с. Романівка. Ідентифікаційний код 30030605);
про визнання відсутнього боржника банкрутом.
ВСТАНОВИВ: 22.11.2010р., УПФУ в Ананьївському районі Одеської області звернулося до господарського суду із заявою про визнання відсутнього боржника СФГ „ОСОБА_1.” - банкрутом за спрощеною процедурою банкрутства, відповідно до ст. 52 Закону України “Про відновлення неплатоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (надалі Закон №2343-ХІІ), оскільки останній неспроможний виконати свої грошові зобов'язання по сплаті фінансових санкцій та пені у сумі 2516 грн. 32 коп. після настання встановленого строку їх сплати.
Заява УПФУ в Ананьївському районі Одеської області про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника СФГ „ОСОБА_1.” - підлягає поверненню з наступних підстав:
Відповідно до п. 1 ст. 5 Закону (№ 2343-ХІІ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Статтею 9 Закону (№ 2343-ХІІ), передбачено, що суддя повертає заяву про порушення провадження у справі про банкрутство з підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.
Пунктом 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що підставою для повернення заяви і доданих до неї документів без розгляду, є не подання доказів на яких ґрунтується заява.
Відповідно до статті 52 Закону (№ 2343-ХІІ) у разі, якщо громадянин підприємець боржник або керівні органи боржника юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобовязань.
Наведена норма передбачає, що заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є підставою для порушення провадження у справі у випадку наявності будь-якої з підстав, передбачених статтею 52 Закону (№ 2343-ХІІ).
Відповідно до ст. 1 Закону (№ 2343-ХІІ) грошове зобов'язання - зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України.
До складу грошових зобовязань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобовязання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоровю громадян, зобовязання з виплати авторської винагороди, зобовязання перед засновниками (учасниками) боржника юридичної особи, що виникли з такої участі, як це передбачено ст. 12 Закону (№ 2343-ХІІ) та п. 14 Постанови пленуму Верховного Суду України №15 від 18 грудня 2009 року "Про судову практику в справах про банкрутство".
Заявник, УПФУ в Ананьївському районі Одеської області звернувся до суду з заявою про визнання банкрутом відсутнього боржника СФГ „ОСОБА_1.” у зв'язку з неспроможністю останнього сплатити заборгованість по фінансових санкціях та пені у сумі 2516 грн. 32 коп., які виникли на підставі виконавчого листа по адміністративній справі № 2-а-11811/08/1570 Одеського окружного адміністративного суду, згідно якого стягнуто на користь ПФУ фінансової санкції та пені у сумі 1326 грн. 32 коп. та Рішення №84 від 08.04.2009р. про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством у сумі 1190 грн.
Відповідно до Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” контролюючим органом є орган Пенсійного фонду України - стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
На підставі ч.1 ст. 2 Закону України „Про систему оподаткування” під податком ї збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Згідно з ст. 13 Закону України „Про систему оподаткування” в Україні справляються загальнодержавні і місцеві податки і збори (обовязкові платежі), вичерпаний перелік яких міститься у статтях 14 і 15 цього Закону.
Податки і збори (обовязкові платежі), справляння, яких не передбачено Законом України „Про систему оподаткування” сплаті не підлягають.
На підставі наведеного, Закон не відносить суми неустойки (штрафів, пені) і фінансових санкцій тощо, що стягуються до бюджетів за порушення податкового законодавства до категорії податків і зборів (обовязкових платежів).
Згідно з положеннями Закону України „Про державну податкову службу в Україні” пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.
З такою правовою позицією погоджується Вищий господарський суд України у Постановах від 04.11.2008 р. по справі № 04-05/27-33-8б, від 23.12.2008р. по справі № 17/Б-1072, від 16.03. 2010 р. по справі № Б24/413-09.
Пунктом 30 Постанови Пленуму №15 „Про судову практику в справах про банкрутство” від 18.12.2009року: „зазначено, що відповідно до норм законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, які регулюють питання відповідальності за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків, вимоги щодо їх стягнення визнаються безспірними, а самі ці вимоги підтверджуються документами обліку страхових внесків, що складаються цільовими страховими фондами з відповідних видів страхування”. „За змістом частини четвертої статті 12 Закону не нараховуються штраф та пеня за невиконання чи неналежне виконання зобовязань щодо сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інші види загальнодержавного соціального страхування, зокрема: страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витрати, зумовлені народженням та похованням; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили страту працездатності; страхування на випадок безробіття”.
Таким чином, заборгованість по сплаті штрафних санкцій, враховуються окремо та не може являтись основним грошовим зобовязанням боржника, в розумінні Закону (№ 2343-ХІІ) та не можуть бути підставою для порушення провадження у справі про банкрутство боржника, а тому заява УПФУ в Ананьївському районі Одеської області підлягає поверненню без розгляду на підставі ст. 9 Закону (№ 2343-ХІІ) та п. 3 ст. 63 ГПК України.
Повернення заяви про порушення справи про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Керуючись п. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України та ст. ст. 9, 52 Закону України “Про відновлення неплатоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суддя, -
У Х В А Л И В:
1. Заяву Управління Пенсійного фонду України в Ананьївському районі Одеської області про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_1 (66433, Одеська область, Ананьївський район, с. Романівка. Ідентифікаційний код 30030605) - повернути без розгляду.
2. Заяву про порушення справи про банкрутство надіслати Заявнику.
3. Матеріали заяви про порушення провадження у справі про банкрутство на 25 аркушах та конверт.
Суддя Зеленов Г.М.