Рішення № 124570404, 17.01.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2025
Номер справи
380/10947/24
Номер документу
124570404
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/10947/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач-1, ГУ ПФУ у Львівській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, (далі відповідач-2, ГУ ПФУ в Донецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі відповідач-3, ГУ ПФУ в м. Києві), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач-4, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області №134650016702 від 23.11.2023 про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 , рішення ГУ ПФУ в м. Києві о/р № НОМЕР_1 від 30.11.2023 про відмову гр. ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та рішення ГУ ПФУ в Одеській області № 134650016702 про відмову в перерахунку пенсії від 05.03.2024;

- зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок (обчислення) та виплатити ОСОБА_1 пенсію державного службовця у відповідності до інформації, зазначеної у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №1-51/604 від 01.11.2023 та у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №1-51/605 від 01.11.2023, виданих Департаментом економічної політики Львівської обласної державної адміністрації - з 17 листопада 2023 року, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та з 30.12.2021 по 31.10.2023 отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З 01.11.2023 переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та отримує пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату від 17.01.2023 №1-51/19 та №1-51/21. Починаючи з 17.11.2023 позивач неодноразово зверталася до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про перерахунок їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням виданих Департаментом економічної політики Львівської обласної державної адміністрації довідок №1-51/604 від 01.11.2023 та №1-51/605 від 01.11.2023. Однак територіальні органи Пенсійного фонду за принципом екстериторіальності рішеннями відмовили у задоволенні такої заяви у зв`язку з тим, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIIІ не передбачено можливість здійснення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Вважає спірні рішення ГУ ПФУ протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Для відновлення порушеного права звернулася з даним позовом до суду.

ГУ ПФУ у Львівській області щодо задоволення позову заперечило з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. Пунктом 3-1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок №622) передбачено, що державні службовці, які на 01.05.2016 займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону №3723-ХІІ, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом №889-VIII (01.05.2016), мають право на обчислення пенсії на умовах Порядку № 622 після звільнення з посади державної служби. Відповідно до пункту 5 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається згідно довідок про заробітну плату, форма яких затверджена правлінням Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3: довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Постановою Кабінету Міністрів України від 9.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким був визначений механізм здійснення перерахунків пенсій державним службовцям. Позивач вже одержує пенсію державного службовця з 01.11.2023 відповідно до її заяви. Закон №889-VIII не передбачає можливості здійснення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям. Вказує, що чинним законодавством України скасовано право на перерахунок пенсій, вже призначених державним службовцям, тому немає жодних законних підстав для її перерахунку. Просить відмовити у задоволенні позову.

ГУ ПФУ в Донецькій області щодо задоволення позовних вимог заперечило з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у тому, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, яким визначене право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Прикінцевими та перехідними положенням Закону № 889-VIII збережено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII (01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом № 889-VIII мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016. Закон № 889-VIII не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям згідно додатково наданих довідок про заробітну плату. Вказує, що №134650016702 від 23.11.2023 є законним. Просить відмовити у задоволенні позову.

ГУ ПФУ в м. Києві заперечило щодо задоволення позовних вимог з таких підстав. Згідно до положень пункту 10 розділу ХІ Закону №889-VIII право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, мають державні службовці, які на день набрання чинності Законом №889-VIII займали посади державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України і якщо пенсія відповідно до Закону №3723-ХІІ не призначалась. Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» виключений пункт 4 постанови Уряду від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким був визначений механізм здійснення перерахунків пенсій державним службовцям. Оскільки Закон №889-VIII не передбачає проведення перерахунків пенсій, прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 27.11.2023. Просить відмовити у задоволенні позову.

ГУ ПФУ в Одеській області щодо задоволення позову заперечило з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. З 04.07.2001 набрав чинності Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-ІІІ, відповідно до якого посади місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців. Статтею 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-ІІІ визначено, що посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, тому час роботи ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований до стажу державної служби. Окрім того, Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII не передбачено можливість здійснення перерахунків вже призначених пенсій державним службовцям. Стверджує, що рішення №134650016702 від 05.03.2024 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» прийняте з дотриманням та у відповідності до норм та вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 24.05.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

Відповідачем-4 29.05.2024 (вх. №40886) подано відзив на позовну заяву.

Відповідачем-2 04.06.2024 (вх. №42072) подано відзив на позовну заяву.

Представником позивача 11.06.2024 (вх. №44035) та (вх. №44045) подано відповіді на відзиви.

Відповідачем-1 11.06.2024 (вх. №12544ел) подано відзив на позовну заяву.

Представником позивача 06.08.2024 (вх. №60179) подано заяву про ознайомлення із матеріалами справи.

Представником позивача 21.08.2024 (вх. №63552) подано відповідь на відзив.

Представником позивача 02.10.2024 (вх. №73406) подано відповідь на відзив.

Відповідачем-3 25.10.2024 (вх. №79422) подано відзив на позовну заяву.

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та з 30.12.2021 по 31.10.2023 отримувала пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.

ОСОБА_1 31.10.2023 звільнена із займаної посади державної служби за власним бажанням згідно Закону України «Про державну службу» наказом від 19.10.2023 №63-К, та з 01.11.2023 наказом від 19.10.2023 №64-к призначена на посаду провідного інспектора сектору регуляторної політики управління регіонального розвитку Львівської обласної державної адміністрації, що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_2 .

Департаментом економічної політики Львівської обласної державної адміністрації 01.11.2023 видано ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №1-51/604 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №1-51/605.

Рішенням Личаківського об`єднаного управління ПФУ м. Львова від 07.11.2023 №134650016702 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням довідки про складові заробітної плати державного службовця від 17.01.2023 №1-51/19 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 17.01.2023 №1-51/21. Страховий стаж на момент призначення пенсії становить 42 роки 2 місяці 19 днів. В тому числі стаж державного службовця 27 років 6 місяців 23 дня.

ОСОБА_1 17.11.2023 звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою №7919 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про заробітну плату від 01.11.2023 №1-51/604 та №1-51/605.

ГУ ПФУ в Донецькій області розглянуло за принципом екстериторіальності заяву позивача та прийняло рішення від 23.11.2023 №134650016702 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015, яким не передбачено проведення перерахунків пенсій, оскільки скасовано, зокрема статтю 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ щодо перерахунку пенсії державним службовцям.

ОСОБА_1 27.11.2023 повторно звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою №8151 про перерахунок пенсії згідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про заробітну плату від 01.11.2023 №1-51/604 і №1-51/605, та з урахуванням звільнення її з посади державної служби 31.10.2023.

ГУ ПФУ в м. Києві розглянуло за принципом екстериторіальності заяву позивача та прийняло рішення від 30.11.2023 №о/р №134650016702, яким відмовлено у задоволенні заяви від 27.11.2023, з підстав того, що Закон №889-VIII не передбачає проведення перерахунків пенсій.

ОСОБА_1 27.02.2024 повторно звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою №1585 про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідок про заробітну плату від 01.11.2023 №1-51/604 і №1-51/605, з урахуванням звільнення її з посади державної служби 31.10.2023.

ГУ ПФУ в Одеській області розглянуло за принципом екстериторіальності заяву позивача та рішенням від 05.03.2024 №134650016702 відмовило у задоволенні заяви від 27.02.2024, оскільки Законом №889-VIII не передбачено можливість здійснення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.

Вважаючи спірні рішення відповідачів про відмову у перерахунку пенсії протиправними, позивач звернулася до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Згідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, з набранням чинності вказаного закону втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Положеннями пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (у редакції на час набрання чинності Законом №889-VIII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах,віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб ( далі Порядок № 622).

Згідно з пунктом 3 Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають, зокрема жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60% суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідно посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, яке не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/300048 (далі Постанова №1-3), затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», від 16.12.1993 №3723-ХІІ, а саме:

1) форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

2) форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

3) форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

При цьому, суд звертає увагу, що в примітці до довідки про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) зазначено, що для державних службовців, які на час звернення за призначенням пенсії працюють на посадах державної служби, зазначаються дані про встановлений особі посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби.

Отже, однією із таких вимог є актуальність даних про заробітну плату на час звернення особи за призначенням пенсії або, як це вказано у примітці «на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби».

Як вбачається з довідки ГУ ПФУ у Львівській області від 14.05.2024 відповідно до даних ІКІС ПФУ Підсистеми «Призначення та виплати пенсій» пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» призначена ОСОБА_1 з 01.11.2023, що також підтверджується і Рішенням Личаківського об`єднаного управління ПФУ м. Львова від 07.11.2023 №134650016702.

Судом встановлено, що, ГУ ПФУ у Львівській області при призначення позивачу 01.11.2023 пенсії державного службовця під час обрахунку пенсії врахувало довідки від 17.01.2023 №1-51/19 та №1-51/21 про складові заробітної плати державного службовця станом на грудень 2022 року.

Вказане дає підстави стверджувати про те, що довідки від 17.01.2023 №1-51/19 та №1-51/21 містять неактуальні на час звернення позивача за призначенням пенсії (01.11.2023) відомості про складові заробітної плати позивача, оскільки сформовані на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2022 року, що свідчить про невідповідність змісту такої довідки формі, передбаченої Порядком №1-3.

Позивач, звертаючись до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, долучила довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.11.2023 №1-51/604 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.11.2023 №1-51/605.

Вказані довідки сформовані на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату за жовтень 2023 року, тобто за останньою займаною посадою державної служби та складені за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».

Суд зазначає, що відповідно до абзацу шостого пункту 4 Порядку № 622 розмір пенсії позивача повинен визначатися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, тобто за жовтень 2023 року, що і було здійснено працедавцем позивача шляхом видачі довідок від 15.03.2024.

Оскільки пенсія державного службовця позивачу призначена 01.11.2023, то при здійсненні перерахунку такої пенсійний орган повинен був керуватися даними про складові заробітної плати станом на жовтень 2023 року, а не грудень 2022 року, як це помилково зробив відповідач.

Така поведінка пенсійного органу і зумовила звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок від 01.11.2023 №1-51/604 та №1-51/605, складених щодо актуальної на час призначення пенсії заробітної плати, що відповідає вимогам пункту 4 Порядку № 622.

Ураховуючи викладене, суд виснує, що рішення ГУ ПФУ в Донецькій області №134650016702 від 23.11.2023, ГУ ПФУ в м. Києві о/р №134650016702 від 30.11.2023 та ГУ ПФУ в Одеській області № 134650016702 від 05.03.2024 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок від 01.11.2023 №1-51/604 та №1-51/605, є протиправними.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами не виконано вказаних вимог щодо обов`язку довести правомірність оскаржених рішень.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку спірним рішенням, які зумовили звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Донецькій області №134650016702 від 23.11.2023, ГУ ПФУ в м. Києві о/р №134650016702 від 30.11.2023 та ГУ ПФУ в Одеській області № 134650016702 від 05.03.2024 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 не відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям до такого роду рішень і чинному законодавству та порушують право позивача на пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ, тому такі рішення слід визнати протиправними та скасувати, задовольнивши першу позовну вимогу.

Друга позовна вимога є похідною від першої і також підлягає до задоволення шляхом зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, врахувавши при обчисленні розміру пенсії відомості про заробітну плату на підставі довідок від 01.11.2023 №1-51/604 та №1-51/605.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цілому, тому позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів порівну понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 2 422 грн 20 к., сплаченого за квитанцією №76 від 20.05.2024.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними та скасування рішень, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) №134650016702 від 23.11.2023, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) о/р № НОМЕР_1 від 30.11.2023 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) №134650016702 від 05.03.2024.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №1-51/604 від 01.11.2023 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №1-51/605 від 01.11.2023, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 17.11.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) по 605 (шістсот п`ять) грн 60 к. судових витрат у вигляді судового збору з кожного.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О. П. Хома