Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 535/11/25
Провадження № 3/535/26/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2025 року с-ще Котельва
Котелевський районний суд Полтавської області у складі головуючого-судді: Гуляєвої Г.М. за участю секретаря судових засідань Васильченко В.О.; прокурора Грінченка М.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши об`єднану справу про адміністративні правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області у відношені
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Милорадове Котелевського району Полтавської області, громадянина України, одруженого, маючого на утриманні одну малолітню дитину, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого слюсарем -ремонтником 5-го розряду філії БУ "Укрбургаз" АТ "Укргазвидобування", раніше не притягувався до адміністративної відповідальності
за ч.1 ст.172-6 КУпАП
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , будучи звільненим 22.07.2023
з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 20 год. 55 хв. 04.07.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненим 22.07.2023
з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме лише о 21 год. 08 хв. 04.07.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП визнав повністю та просив призначити мінімальний штраф.
Прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП. Просить визнати винним та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, встановленої ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові докази, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП з огляду на наступне.
Встановлено,що відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до наказу Божковської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області (№16) від 23.02.2015
№ 23/ОС-15 ОСОБА_1 призначено на посаду молодшого інспектора відділу охорони Божковської виправної колонії (№16)
з 23.02.2015.
Згідно наказу державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» від 31.03.2021 № 47/ОС-21 ОСОБА_1 присвоєно чергове спеціальне звання молодшого начальницького складу прапорщик внутрішньої служби.
Наказом державної установи «Божковська виправна колонія (№16)»
від 26.05.2023 № 77/ОС-23 прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 призначено на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» з 26.05.2023.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до наказу державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» від 21.07.2023 № 115/ОС-23 прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» з 22.07.2023.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Згідно роз`яснень НАЗК від 20.10.2023, оприлюднених на офіційному сайті за посиланням «https://nazk.gov.ua», за загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати:
-щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
-декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов`язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно).
ОСОБА_1 ознайомлений з вимогами антикорупційного законодавства, зокрема, порядком і строками подання електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,
а саме декларації типу «при звільненні» та «після звільнення», а також про встановлену відповідальність за несвоєчасне подання таких декларацій, про що свідчить підпис ОСОБА_1 у попередженні від 22.07.2023.
Опитаний з даного приводу ОСОБА_1 повідомив, що в день звільнення 22.07.2023 його попереджали про обов`язок подання електронної декларації типу «при звільненні» та «після звільнення», а також про встановлену відповідальність за несвоєчасне подання таких декларацій.
В період з 12.10.2023 по 31.03.2024 на стаціонарному або амбулаторному лікуванні не перебував.
Слід зазначити, що ОСОБА_1 неодноразово подавав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічні декларації, а саме, за 2016-2022 роки, тобто останньому достовірно відомі зобов`язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи звільненим 22.07.2023 з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», зобов`язаний був подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні), не пізніше 31 січня 2024 року.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише
о 20 год. 55 хв. 04.07.2024 подав до Реєстру декларацію особи, яка припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні).
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (за період з 12.10.2023 по 08.07.2024) ОСОБА_1 зареєстрований в Реєстрі 15.03.2017, у період з 12.10.2023 по 31.01.2024 не вчиняв дій, спрямованих на своєчасне подання декларації особи, яка припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні), а вперше зайшов до Реєстру лише о 08 год. 23 хв. 29.06.2024, подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано о 20 год. 55 хв. 04.07.2024.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації особи, яка припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні) у ОСОБА_1 не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи звільненим 22.07.2023
з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 20 год. 55 хв. 04.07.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до наказу Божковської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області (№16) від 23.02.2015
№ 23/ОС-15 ОСОБА_1 призначено на посаду молодшого інспектора відділу охорони Божковської виправної колонії (№16) з 23.02.2015.
Згідно наказу державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» від 31.03.2021 № 47/ОС-21 ОСОБА_1 присвоєно чергове спеціальне звання молодшого начальницького складу прапорщик внутрішньої служби.
Наказом державної установи «Божковська виправна колонія (№16)»
від 26.05.2023 № 77/ОС-23 прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 призначено на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» з 26.05.2023.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до наказу державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» від 21.07.2023 №115/ОС-23 прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)» з 22.07.2023.
Відповідно до абз 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
ОСОБА_1 ознайомлений з вимогами антикорупційного законодавства, зокрема, порядком і строками подання електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме декларації типу «при звільненні» та «після звільнення», а також про встановлену відповідальність за несвоєчасне подання таких декларацій, про що свідчить підпис ОСОБА_1 у попередженні від 22.07.2023.
Опитаний з даного приводу ОСОБА_1 повідомив, що в день звільнення 22.07.2023 його попереджали про обов`язок подання електронної декларації типу «при звільненні» та «після звільнення», а також про встановлену відповідальність за несвоєчасне подання таких декларацій.
В період з 12.10.2023 по 31.03.2024 на стаціонарному або амбулаторному лікуванні не перебував.
Слід зазначити, що ОСОБА_1 неодноразово подавав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічні декларації, а саме, за 2016-2022 роки, тобто останньому достовірно відомі зобов`язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи звільненим 22.07.2023 з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», зобов`язаний був подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), до 01.04.2024.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише
о 21 год. 08 хв. 04.07.2024 подав до Реєстру декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення).
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (за період з 12.10.2023 по 08.07.2024) ОСОБА_1 зареєстрований в Реєстрі 15.03.2017, у період з 12.10.2023 по 01.04.2024 не вчиняв дій, спрямованих на своєчасне подання декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), а вперше зайшов до Реєстру лише о 08 год. 23 хв. 29.06.2024, подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано о 21 год. 08 хв. 04.07.2024.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) у ОСОБА_1 не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи звільненим 22.07.2023
з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Божковська виправна колонія (№16)», відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме лише о 21 год. 08 хв. 04.07.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасної подачі декларацій про майновий стан, будучи звільненим, за 2023 рік, ОСОБА_1 підтверджується відомостями з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» і не заперечується особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи звільненим 22.07.2023
з посадимолодшого інспекторавідділу наглядуі безпекидержавної установи«Божковська виправнаколонія (№16)» несвоєчасно подав без поважних причин декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч.1, ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Даних щодо обставин, які об`єктивно могли завадити ОСОБА_1 подати декларації про майовий стан у встановлений законом строк, суду не надано, а матеріали справи їх не містять.
Згідно ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчинених правопорушень та особу ОСОБА_1 , який вину свою визнав і кається у скоєному, вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним для його виховання та запобігання вчинення нових правопорушень.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст.33, ч.2 ст.36, ст.40-1, ч.1 ст.172-6, ст.ст.283-285, 294 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, призначивши йому покарання у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п`ятдесят) гривень (Отримувач коштів: ГУК у Полтавській області с-ще Котельва; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37959255; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА138999980313000132000016686; Код класифікації доходів бюджету: 24020000).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через Котелевський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17.01.2025 року.
Суддя: Г.М. Гуляєва