Постанова № 124464837, 15.01.2025, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.01.2025
Номер справи
758/14718/24
Номер документу
124464837
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 758/14718/24

3/758/958/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2025 року м.Київ

Суддя Подільського районного суду міста Києва Казмиренко Л.В., розглянувши справу, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_1 , обіймаючи посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації Національного університету «Києво- Могилянська академія» (далі - університет), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», 17.05.2024 року о 17 год. 01 хв. несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Наказом університету № 147-к від 28.05.2015 ОСОБА_1 у порядку переведення призначено на посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації.

Відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно із статтями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.

Згідно із статутом Національного університету «Києво-Могилянська академія» (далі - Статут), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21 грудня 2016 року №1589 Києво-Могилянська академія має статус національного вищого навчального закладу відповідно до Указу Президента України від 19 вересня 1991 року № 1570-ХІІ.

Відповідно до пункту 1.6 Статуту НаУКМА як класичний дослідницький університет є вищим навчальним закладом державної форми власності та перебуває у підпорядкуванні Міністерства освіти та науки України.

Пунктом 3.1 розділу 3 Статуту визначено, що НаУКМА є юридичною особою публічного права - державною установою і здійснює свою діяльність на засадах неприбутковості.

НаУКМА має цивільну правоздатність у повному обсязі для виконання завдань та функцій, передбачених цим Статутом, самостійний баланс, спеціальні реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби та або поточні, вкладні (депозитні) рахунки в установах державних банків в національній та іноземній валютах, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав і обов`язків, бути позивачем і відповідачем у суді. Також має печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням, офіційні бланки з гербом НаУКМА, штампи, герб, прапор, інші атрибути юридичної особи, власну символіку, знаки для товарів і послуг.

Безпосереднє управління діяльністю НаУКМА, відповідно до пункту 5.1 розділу 5 Статуту, здійснює президент. Пунктом 5.3 передбачено, що президент НаУКМА може делегувати частину своїх повноважень віце-президентам, керівникам структурних підрозділів НаУКМА.

Відповідно до пункту 5.7 безпосереднє керівництво навчальними, науковими, фінансово-економічними, іншими напрямами діяльності в НаУКМА здійснюють віце-президенти, яких призначає на посаду і звільняє з посади президент НаУКМА у встановленому законодавством порядку.

Згідно із пунктом 2.1 розділу 2 посадової інструкції віце-президента з наукової роботи та інформатизації, затвердженої наказом НаУКМА від 23.06.2015 №249, ОСОБА_1 здійснює організацію та безпосереднє керівництво науковою роботою в НаУКМА і безпосередньо відповідає за її успішне здійснення.

Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді віце-президента з наукової роботи та інформатизації університету, будучи посадовою особою університету, який є юридичною особою публічного права, є суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.

Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.

Абзацом 4 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання дункцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Абзацом 1 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Таким чином, з 12.10.2023 року здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 та 2022 рік становить не пізніше 31 січня 2024 року.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до розділу II вказаного порядку суб`єкти декларування подають до Реєстру декларації, у тому числі виправлені декларації, що долаються відповідно до Закону шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб`єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов`язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за 2022 рік, лише 17.05.2024 о 17 год. 01 хв., а отже не своєчасно.

За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняла ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 року по 31.01.2024 року, остання вхід та роботу в Реєстрі не здійснювала.

Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , вона несвоєчасно подала декларацію за 2022 рік у зв`язку з тим, що не здійснювала моніторинг змін у законодавстві. Крім того, ОСОБА_1 , вважає, що має поважні причини для несвоєчасного подання декларації у зв`язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_2 .

Пояснення ОСОБА_1 в частині наявності поважних причин спростовуються, оскільки відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_3, датою смерті ОСОБА_2 є ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто після закінчення етапу декларування який тривав до 31.01.2024.

Крім того, відповідно до наказу Національного університету «Києво-Могилянська академія» № 61 від 19.03.2024, який був наданий на запит управління, ОСОБА_1 надана відпустка з 20.03.2024 по 02.04.2024, що свідчить про те, що ОСОБА_1 протягом 12.10.2023 по 31.01.2024 перебувала на роботі та мала можливість подати декларацію за 2022 рік у строки визначені Законом.

Отже, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за 2022 рік шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації Національного університету «Києво-Могилянська академія», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, у порушення вимог частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», 17.05.2024 о 17 год. 01 хв. несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

ОСОБА_1 мала можливість подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за 2022 рік шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці, але оскільки остання є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного із корупцією, у зв`язку із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування обіймаючи посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації Національного університету «Києво-Могилянська академія», то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця знаходження університету, а саме: м. Київ, вул. Г. Сковороди, б. 2.

Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання нею декларації особи, уповновноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за 2022 рік шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 17.05.2024 року.

Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, пов`язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід вважати дату складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, тобто момент коли уповноваженою особою, що має право складати протоколи зібрано, проаналізовано зібрані фактичні дані, зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення та оформлено такий висновок у вигляді протоколу.

Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації Національного університету «Києво-Могилянська академія», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», припинивши 01.01.2023 року діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 20.05.2024 року о 18 год. 29 хв. несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Наказом університету № 147-к від 28.05.2015 ОСОБА_1 у порядку переведення призначено на посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації.

Відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно із статтями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.

Згідно із статутом Національного університету «Києво-Могилянська академія», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21 грудня 2016 року № 1589 Києво-Могилянська академія має статус національного вищого навчального закладу відповідно до Указу Президента України від 19 вересня 1991 року № 1570-ХІІ.

Відповідно до пункту 1.6 Статуту НаУКМА як класичний дослідницький університет є вищим навчальним закладом державної форми власності та перебуває у підпорядкуванні Міністерства освіти та науки України.

Пунктом 3.1 розділу 3 Статуту визначено, що НаУКМА є юридичною особою публічного права - державною установою і здійснює свою діяльність на засадах неприбутковості.

НаУКМА має цивільну правоздатність у повному обсязі для виконання завдань та функцій, передбачених цим Статутом, самостійний баланс, спеціальні реєстраційні рахунки в органах Державної казначейської служби та/або поточні, вкладні (депозитні) рахунки в установах державних банків в національній та іноземній валютах, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав і обов`язків, бути позивачем і відповідачем у суді. Також, має печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням, офіційні бланки з гербом НаУКМА, штампи, герб, прапор, інші атрибути юридичної особи, власну символіку, знаки для товарів і послуг.

Безпосереднє управління діяльністю НаУКМА, відповідно до пункту 5.1 розділу 5 Статут, здійснює президент. Пунктом 5.3 передбачено, що президент НаУКМА може делегувати частину своїх повноважень віце-президентам, керівникам структурних підрозділів НаУКМА.

Відповідно до пункту 5.7 безпосереднє керівництво навчальними, науковими, фінансово-економічними, іншими напрямами діяльності в НаУКМА здійснюють віце-президенти, яких призначає на посаду і звільняє з посади президент НаУКМА у встановленому законодавством порядку.

Згідно із пунктом 2.1 розділу 2 посадової інструкції віце-президента з наукової роботи та інформатизації, затвердженої наказом НаУКМА від 23.06.2015 №249, ОСОБА_1 здійснює організацію та безпосереднє керівництво науковою роботою в НаУКМА і безпосередньо відповідає за її успішне здійснення.

Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді віце-президента з наукової роботи та інформатизації університету, будучи посадовою особою університету, який є юридичною особою публічного права, є суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.

Наказом університету № 446-к від 23.12.2022 ОСОБА_1 переведено з посади віце-президента з наукової роботи та інформатизації на посаду начальника науково-дослідної частини з 01.01.2023.

Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 448/21 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до розділу II вказаного порядку суб`єкти декларування подають до Реєстру декларації, у тому числі виправлені декларації, що вдаються відповідно до Закону шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб`єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до пункту 2 частини 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 № 987/36609, який набрав чинності 01.12.2021, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить формацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були дані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.

Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.

Абзацом 4 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Абзацом 1 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 та 2022 рік становить не пізніше 31 січня 2024 року.

Отже, ОСОБА_1 , припинивши 01.01.2023 діяльність пов`язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування та будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов`язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), лише 20.05.2024 о 18 год. 29 хв., а отже не своєчасно.

За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняла ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 по 31.01.2024, остання вхід та роботу в Реєстрі не здійснювала.

Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , вона несвоєчасно подала декларацію (при звільненні) у зв`язку з тим, що не здійснювала моніторинг змін у законодавстві. Крім того, ОСОБА_1 , вважає, що має поважні причини для несвоєчасного подання декларації у зв`язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_2 .

Пояснення ОСОБА_1 в частині наявності поважних причин спростовуються, оскільки відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_3, датою смерті ОСОБА_2 є ІНФОРМАЦІЯ_3, тобто після закінчення етапу декларування який тривав до 31.01.2024.

Крім того, відповідно до наказу університету № 61 від 19.03.2024, який був наданий на запит управління, ОСОБА_1 надана відпустка з 20.03.2024 по 02.04.2024, що свідчить про те, що ОСОБА_1 протягом 12.10.2023 по 31.01.2024 перебувала на роботі та мала можливість подати декларацію за 2022 рік у строки визначені Законом.

Отже, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації Національного університету «Києво- Могилянська академія», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, у порушення вимог частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», припинивши 01.01.2023 діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 20.05.2024 о 18 год. 29 хв. несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

ОСОБА_1 мала можливість подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці, але оскільки остання є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного із корупцією, у зв`язку із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування обіймаючи посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації Національного університету «Києво-Могилянська академія», то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця знаходження університету, а саме: м. Київ, вул. Г. Сковороди, б. 2.

Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання нею декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 20.05.2024.

Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, пов`язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід вважати дату складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, тобто момент коли уповноваженою особою, що має право складати протоколи зібрано, проаналізовано зібрані фактичні дані, зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення та оформлено такий висновок у вигляді протоколу.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала.

ОСОБА_1 та її захисник адвокат Гук А.Р. подали письмові пояснення, в яких вказали, що про повернення обов`язкового декларування ОСОБА_1 відомо не було, жодної інформації вона не отримала і керувалась роз`ясненнями НАЗК про відтермінування декларування під час військового стану. Так, в період з 29.07.2024 по 03.10.2024 року вона перебувала у Принстонському університеті (США) та проходила наукове стажування. Зазначає про відсутність умислу на неподання декларації, на момент змін вона не займала посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації, а саме з 01.01.2023 року була переведена на іншу роботу. Останній день перебування на посаді віце-президента 31.12.2022 року. Окрім того, з 03.10.2022 року знаходилась на науковому стажуванні у Принстонському університеті (США). Також вказує на смерть чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Декларація не була подана вчасно, зважаючи на поважні причини та з необережності. Також вказує на строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ч. 4 ст. 38 КУпАП,зазначає, що момент виявлення порушення не можна ототожнювати з моментом складання протоколу, тому строк накладення стягнення слід обчислювати з 17.05.2024 року ( дата запиту поліції з вказівкою про виявлення порушення), тому останнім днем накладення стягнення слід вважати 17.11.2024 року.

Просили провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення або за строками притягнення до адміністративної відповідальності.

Прокурор Сказко Р.І. вказав, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду з 28.08.2015 року віце-президента з наукової роботи та інформатизації Національного університету "Києво-Могилянська академія", відповідно до п.п. "а" п.2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" являлася суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції". ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала відповідні декларації, зобов`язана подати декларації за 2022 рік та при звільненні не пізніше 31 січня 2024 року. Будь-яких поважних причин несвоєчасного подання декларацій не встановлено.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , її захисника адвоката Гук А.Р., прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 підтверджена дослідженими матеріалами справи, зокрема

даними, що містяться в протоколі про адміністративні правопорушення № 974 від 12.11.2024 року, в протоколі про адміністративні правопорушення №975 від 12.11.2024 року,

Наказі №147-к від 28.04.2015 року Національного університету "Києво-Могилянська академія" про переведення ОСОБА_1 на посаду віце-президента з наукової роботи та інформатизації з 05.05.2015 року,

Наказі №446-к від 23.12.2022 року Національного університету "Києво-Могилянська академія" про переведення ОСОБА_1 з посади віце-президента з наукової роботи та інформатизації строком з 01.01.2023 по 31.12.2023 року,

витязі з сайту Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_1 , з якого вбачається дата та час подання : 20.05.2024 року 18 год. 29 хв., при звільненні,

витязі з сайту Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_1 , з якого вбачається дата та час подання : 17.05.2024 року 17 год. 01 хв., за 2022 рік,

послідововність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 за період часу з 12.10.2023 по 31.01.2024 року вхід та роботу в Реєстрі не здійснювала.

При перевірці дотримання строків накладення на особу адміністративного стягнення за вчинення нею адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, підлягає з`ясуванню фактичний момент виявлення такого проступку, оскільки саме з дня такого виявлення повинні обчислюватися строки притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Так, часом вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є дата фактичного подання електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну) за минулий рік, 17.05.2024 рік та при звільненні 20.05.2024 рік.

З матеріалів справи вбачається, що Управлінню стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Ярошенко Т.О. було скеровано письмові пояснення по вказаних протоколах 05.08.2024 року.

Протокол про адміністративне правопорушення № 975 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та №974 за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 був складений старшим уповноваженим 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань у місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Виноградовим Є.А. - 12.11.2024 року, тобто в межах строку притягнення за даними правопорушеннями.

Доводи сторони захисту про відсутність у діях ОСОБА_1 суб`єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона не була належним чином обізнаною про обов`язок, в даному випадку, подавати декларацію після припинення повноважень та за минулий рік, не мала умислу на неподання декларацій, судом відхиляються, оскільки порушення, що виразилося у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації, може бути вчинено як умисно, так і з необережності.

Доводи захисника про те, що ОСОБА_1 перебувала за кордоном для проходження наукового стажування в Принстонському університеті (США), до уваги не приймаються, оскільки під поважними причинами пропуску строку на подачу декларації необхідно розуміти існування фактів та обставин, які об`єктивно перешкоджали особі своєчасно вчинити дії, необхідні для подання декларації. Таких фактів чи обставин у ході розгляду даної справи не встановлено.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи наведені докази в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, суд накладає стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковані її дії, у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно Закону України "Про судовий збір" до стягнення із ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.

На підставі ч. 1 ст. 172-6, керуючись ст. 33, 36, 283, 284 КУпАП,

постановила:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. (вісімсот п`ятдесят грн. 00 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п`ять грн. 60 коп.) на користь держави.

Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Суддя Л. В. Казмиренко