Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/28252/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
встанови:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 згідно рішення № 155950021556 від 22.08.2024 р. станом на 01.09.2024 р.,
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2024 р. з урахуванням раніше проведених виплат.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що згідно рішення Ізмаїльського об`єднаного управління ПФУ що є структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 155950021556 від 22.08.2024 р. ОСОБА_1 перераховано пенсію за віком у розмірі 10842,39 грн. Однак, позивачка повністю не погоджуюсь з цим рішення. Пославшись на приписи ст. 19, 55, 46 Конституції України, позивачка вказує, що згідно розрахунку Відповідача - Розмір пенсії за віком (ст.27) (26249.39 * 0.40417) =10609.22 грн. (без врахування доплат). Однак, відповідачем не враховано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в 2024 р.- у розмірі 1,0796. Оскільки згідно цього врахування коефіцієнту розмір пенсії за віком (ст. 27) (26249,39*1,0796) = 28 338,84 грн.
Отже, за доводами позовної заяви, наявні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 та визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії згідно рішення № 155950021556 від 22.08.2024 р., та з метою належного захисту порушених прав позивача - зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2024 р. з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою суду від 30.09.2024 відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Також, вказаною ухвалою за клопотанням позивачки відповідача судом було зобов`язано надати до суду належним чином засвідчену копію пенсійною справи ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ).
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
У своїх доводах відповідач зазначає, що розмір пенсії позивачу обчислено з урахуванням страхового стажу 40 років 05 місяців 12 днів. За кожен повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці 1 ч. 1 ст. 28 Закону (встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом)
Відповідач звертає увагу, що частиною 2 статті 42 Закону №1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. При цьому, індексація пенсії, згідно з цією нормою, відбувається не шляхом безпосереднього збільшення її розміру на певний коефіцієнт, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії. Цей показник у відповідності до абз.2 ч.2 ст. 42 Закону №1058 збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, в 2024 році призначення пенсії проводиться відповідно до частини другої ст. 42 Закону №1058 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,0796.
Пенсію розраховано виходячи із середньомісячної заробітної плати 26249,39 грн, (коефіцієнт заробітної плати 1,94577, коефіцієнт стажу 0,40417), з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки 3764,40 грн, збільшеного на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7994,47 грн).
Розмір пенсії позивачу обчислено із проіндексованого заробітку з 01.03.2024. Розмір пенсії позивача з 01.09.2024 складає 10845,32 грн, з них: 10609,22 (26249,39*0,40417) грн розмір пенсії за віком (ст. 27 Закону №1058); 236,10 грн доплата за понаднормовий стаж за 10 років (згідно ст. 28 Закону №1058). Тобто, пенсію розраховано згідно вимог чинного законодавства та документів наявних в пенсійній справі. Тому посилання позивача на те, що Головне управління нараховує та виплачує їй пенсію з 01.09.2024 на інших умовах ніж визначено Законом є безпідставними, а позовні вимоги необґрунтованими, відтак не підлягають задоволенню.
Також, 27.09.2024 від відповідача до суду надійшли копії документів електронної пенсійної справи на 44 арк.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по досягненню 60 річного віку звернулась до органу ПФУ із заявою від 09.08.2024 про призначення пенсії.
Рішенням Ізмаїльського об`єднаного управління ПФУ, який є структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №155950021556 від 16.08.2024, позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із середньомісячної заробітної плати 26383,49 грн.
В подальшому, 22.08.2024 ГУ ПФУ в Одеській області (Ізмаїльське об`єднання управління ПФУ) здійснено перерахунок пенсії позивачки.
Пенсію позивачці під час перерахунку розраховано із середньомісячної заробітної плати - 26249, 39 грн.
Для обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні/перерахунку відповідачем був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016, в розмірі 3764,40 грн.
Позивачка у позові вказує на те, що згідно розрахунку органу ПФУ, розмір її пенсії за віком (ст.27) 10609,22 грн (26249,39*0,40417), та на її думку відповідач протиправно не врахував коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в 2024р. у розмірі 1,0796, у зв`язку із чим звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (Далі - Закон № 1058-IV).
Пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV встановлено, що право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідних для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з приписами ч.1 ст.9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Абзацами першим-шостим частини другої статті 40 Закону № 1058-IV встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У відповідності до абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії.
Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (частина п`ята статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
В силу вимог ч.2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Таким чином, індексація пенсії за віком проводиться шляхом щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (Зс).
Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначено Порядком № 124.
Водночас суд звертає увагу на те, що хоча вказаний Порядок і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проте, враховуючи пункт 1 Порядку № 124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення в наступні роки.
В абз.1 і 2 п. 5 Порядку № 124 закріплено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
З огляду на викладене, базовою величиною середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої обчислюється індексація пенсій за віком, є виключно показник середньої заробітна плата станом на 01.10.2017.
В свою ж чергу, закріплення у Порядку № 124 Кабінетом Міністрів України базової величини середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої обчислюється індексація пенсій, цілком відповідає встановленим у статті 42 Закону № 1058-IV повноваженням Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку збільшення відповідного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Суд також відзначає, що згідно з абз.2 п.6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до даних, розміщених на вебсайті Пенсійного фонду України (http://www.pfu.gov.ua) середня заробітна плата за 2014 рік становила 3149,45 грн, за 2015 рік 3661,41 грн, за 2016 рік 4482,35 гривні. Отже, середній показник станом на 01.10.2017 становить 3764,40 грн. ((3149,45 грн + 3661,41 грн + 4482,35 грн) : 3 = 3764,40 грн).
Абзацом першим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», підпунктом 1 пункту 2 постанови Кабінетом Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 22.02.2022 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі Постанова № 127), абзацом другим пункту 1 Постанови № 118, пункту 1 Постанови № 168 і пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відповідно: з 1 березня 2019 року у розмірі 1,17 (включає в себе показники зростання споживчих цін за 2017 і 2018 роки); з 1 березня 2020 року у розмірі 1,11; з 1 березня 2021 року у розмірі 1,11; з 1 березня 2022 року у розмірі 1,14;
з 1 березня 2023 року у розмірі 1,197; з 1 березня 2024 року у розмірі 1,0796.
Таким чином, при перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV і Порядку № 124 використовуються такі показники середньої заробітної плати: з 1 березня 2019 року 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17 = 4405,35 грн); з 1 березня 2020 року 4888,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4888,83 грн); з 1 березня 2021 року 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5426,60 грн); з 1 березня 2022 року 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186,32 грн); з 1 березня 2023 року 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн); з 1 березня 2024 року 7994,47 грн (3764,40 грн х1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 Х 1,0796 = 7994,47 гривні).
З урахуванням вищенаведених показників органи Пенсійного фонду Україні зобов`язані були визначати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески (Зс), згідно зі статтею 40 Закону № 1058-IV.
Матеріалами справи підтверджується, пенсію ОСОБА_1 було розраховано виходячи із середньомісячної заробітної плати 26249,39 грн, (коефіцієнт заробітної плати 1,94577, коефіцієнт стажу 0,40417), з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки 3764,40 грн, збільшеного на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7994,47 грн).
Розмір пенсії позивачу обчислено із проіндексованого заробітку з 01.03.2024.
Розмір пенсії позивача з 01.09.2024 складає 10845,32 грн, з них: 10609,22 (26249,39*0,40417) грн розмір пенсії за віком (ст. 27 Закону №1058); 236,10 грн доплата за понаднормовий стаж за 10 років (згідно ст. 28 Закону №1058).
Тобто, пенсію розраховано згідно вимог чинного законодавства та документів наявних в пенсійній справі. Тому посилання позивача на те, що Головне управління нараховує та виплачує їй пенсію з 01.09.2024 на інших умовах ніж визначено Законом є безпідставними.
Суд погоджуючись із доводами відповідача у справі, зауважує, що в позовній заяві не зазначено підстав для перерахунку пенсії та не зазначено про надання додаткових документів для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Дослідивши встановлені обставини справи та наявні у ній письмові докази, суд вважає, що Позивачу пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.
У позовній заяві не доведено протиправності розрахунку пенсії, не обґрунтовано, що пенсію обчислено із застосуванням невигідного індивідуального коефіцієнту заробітку.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що вказані в ній вимоги є нечіткими та незрозумілими, оскільки позивач не вказує в чому конкретно полягає порушення її особистих прав, свобод та інтересів з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та яким чином дії або бездіяльність відповідача впливають на її права та обов`язки як безпосереднього суб`єкта правовідносин.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням наведеного, дослідивши встановлені спірні обставини справи, надані сторонами до справи документами у сукупності із нормами чинного законодавства у сфері регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій у спірних правовідносинах, у зв`язку із чим відсутні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 .
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул.Канатна,83, м. Одеса, 65012.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА
.