Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/31865/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 січня 2025 рокум. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПотоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради», Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправними та скасування постанов, зобов`язання провести повторний медичний огляд,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради», Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, в якому позивач просить:
визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.06.2024 (згідно з довідкою №126-3207);
визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» від 15.08.2024;
зобов`язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно провести медичний огляд солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та прийняти відповідне рішення щодо визначення ступені придатності до військової служби ОСОБА_1 , у відповідності до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 не погоджується з висновком оскаржуваних постанов, вважає їх помилковими через формальне проходження ВЛК, оскільки стан його здоров`я не дозволяє йому здійснювати подальше проходження військової служби, виконувати передбачені Статутами та посадовою інструкцією службові обов`язки за його військовою спеціальністю у Збройних Силах України, а тому він має бути визнаний непридатним для проходження військової служби у Збройних Силах України із виключенням з військового обліку.
ОСОБА_1 вважає, що проведені медичні огляди ВЛК та прийняті рішення про придатність до військової служби не відповідають реальному стану його здоров`я.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 14.10.2024 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 14.10.2024 року витребувано з Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні докази:
належно завірену копію протоколу засідання Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами якого прийнята довідка №126/3207 від 10.07.2024 року;
належно завірену копію медичної картки ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Витребувано з Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» наступні докази:
належно завірену копію протоколу засідання Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради», за результатами якого прийнята довідка №123 від 15.08.2024 року;
належно завірену копію медичної картки ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
29.10.2024 за вхід.№ЕС/58397/24 від позивача надійшли додаткові докази.
Ухвалою суду від 01.11.2024 витребувано повторно з Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні докази:
належно завірену копію протоколу засідання Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами якого прийнята довідка №126/3207 від 10.07.2024 року;
належно завірену копію медичної картки ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
відомості про керівника суб`єкта владних повноважень (Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ), відповідального за виконання ухвали про витребування доказів від 14.10.2024 року по справі №420/31865/24, а саме:
прізвище ім`я по-батькові;
розрахунковий номер облікової картки платника податків;
зареєстроване місце проживання.
Витребувано повторно з Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» наступні докази:
належно завірену копію протоколу засідання Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради», за результатами якого прийнята довідка №123 від 15.08.2024 року;
належно завірену копію медичної картки ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
відомості про керівника суб`єкта владних повноважень (Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради»), відповідального за виконання ухвали про витребування доказів від 14.10.2024 року по справі №420/31865/24, а саме:
прізвище ім`я по-батькові;
розрахунковий номер облікової картки платника податків;
зареєстроване місце проживання.
Провадження по справі зупинено до отримання доказів.
05.11.2024 за вхід.№60712/24 від Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» надійшли витребувані докази.
03.12.2024 за вхід.№70432/24 від Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» надійшли:
копія протоколу засідання військово-лікарської комісії КНП «ВОКЛП ім. акад. О.І. Ющенка ВОР» №49 від 15.08.2024;
копія медичної картки ОСОБА_1 ;
копія паспорта та картки платника податків ОСОБА_2
25.12.2024 за вхід.№78104/24 від Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли:
копія довідки ВЛК від 10.06.2024 про придатність ОСОБА_1 до військової служби;
витяг з наказу №207 від 10.06.2024 «Про призов військовозобов`язаних на військову службу під час загальної мобілізації»;
копії сторінок книги протоколів стосовно ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 09.01.2025 провадження у справі поновлено.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Матеріали справи містять військовий квиток ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 10.06.2024, який містить наступну інформацію:
Мобілізаційне розпорядження вручено 10.06.2024.
Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 зарахований у запас 10.09.2016 за ст. 18 п. 1 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» (п.6).
Військову присягу прийняв 17.06.2024 у В/Ч НОМЕР_3 (п.7).
10.06.2024 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний придатним до військової служби за гр. ІІ ст. 225 розкладу хвороб (п. 13).
Проходження військової служби (п. 17):
в/ч НОМЕР_3 , курсант з 11.06.2024 (наказ №183) по 03.09.2024 (наказ №272);
в/ч НОМЕР_4 , стрілець з 04.09.2024 (наказ №249).
ІНФОРМАЦІЯ_5 присвоєно звання солдат (наказ від 10.06.2024) (п. 19).
Згідно з довідкою №126-3207 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 10.06.2024 солдат запасу ОСОБА_1 визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення на підставі статті 22 Б графи ІІ Розкладу хвороб, графи ІІ ТДВ Б.
Згідно витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 10.06.2024 №207 «Про призов військовозобов`язаних на військову службу під час загальної мобілізації», солдат ОСОБА_1 , ВОС НОМЕР_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , призваний та направлений для проходження військової служби під час загальної мобілізації, в особливий період, до військової частини НОМЕР_3 .
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 11.06.2024 №183, солдата за призовом по мобілізації ОСОБА_1 зараховано на всі види забезпечення, на котлове забезпечення з 12.06.2024.
22.06.2024 представником позивача (адвокатом Іщенко О.В.) направлена скарга на постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 від 10.06.2024.
Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України листом від 05.07.2024 №598/9/15332 на ім`я командира військової частини НОМЕР_3 , з метою контролю обгрунтованості встановленого діагнозу та постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 про ступінь придатності до військової служби ОСОБА_1 запропоновано командиру військової частини НОМЕР_3 направити встановленим порядком солдата ОСОБА_1 до закладу охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України за територіальним принципом на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеню придатності до військової служби.
10.07.2024 зацікавлена особа ОСОБА_3 звернувся із заявою до начальника військової частини НОМЕР_3 щодо направлення ОСОБА_1 для проходження лікування до медичного закладу.
Листом №20/4930 від 17.08.2024 командир військової частини НОМЕР_3 повідомив, що солдат ОСОБА_1 з 16.07.2024 проходить військово-лікарську комісію у Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону м. Вінниця. За результатами рішення комісії командуванням військової частини НОМЕР_3 буде визначено порядок подальшого проходження служби солдата ОСОБА_1 .
На підставі протоколу Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» від 15.08.2024 №49, ОСОБА_1 , солдат в/ч НОМЕР_3 , направлений на повторний медичний огляд згідно направлення в/ч НОМЕР_3 №568 від 16.07.2024, на підставі статті (статей) 14в графи ІІ Розкладу хвороб придатний до військової служби.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання щодо даних правовідносин передбачене Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Як встановлено частиною 3 статті 1 даного Закону №2232 військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону №2232 та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі по тексту - Положення №402).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:
Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);
ВЛК регіону;
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров`я (установах).
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов`язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Відповідно до пункту 2.5 розділу І Положення №402 позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК).
До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК, ВЛК ТЦК та СП не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.
Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.
До участі в роботі позаштатних ВЛК на правах членів комісії залучаються головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень та інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України, начальники медичної служби військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, та військові спеціалісти за клопотанням ВЛК.
Перелік закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, в яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на наступний календарний рік затверджується щорічно до 25 грудня начальником ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів.
Під час дії особливого періоду, за потреби створення додаткових позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), зазначений перелік разом зі списком голів та заступників голів ВЛК (ЛЛК) невідкладно подається на затвердження голові ЦВЛК начальниками штатних ВЛК регіонів.
На підставі затвердженого переліку начальник (керівник) закладу охорони здоров`я (установи) своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи. Головою позаштатної постійно діючої ВЛК призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення (підготовку) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов`язків у складі військово-лікарських комісій не менше трьох років. Позаштатні ВЛК здійснюють службове листування через діловодство закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, при яких ці комісії утворені. Забезпечення позаштатних ВЛК медичною технікою та майном, медичними приладами, інструментами, медикаментами, господарським інвентарем, меблями, речовим майном і канцелярським приладдям, виділення їм приміщення і забезпечення комунальними послугами покладається на заклади охорони здоров`я (установи), військові частини, в яких ці комісії утворені. Документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою закладу охорони здоров`я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені.
Повторний медичний огляд військовозобов`язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення.
Кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Військовозобов`язані, визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повторно оглядаються ВЛК районних, міських РТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після додаткового обстеження. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського, про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатку 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатку 1 до цього Положення.
Відповідно до пункту 3.8 розділу II Положення №402 постанова ВЛК районних, міських про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Згідно з пунктами 3.1-3.4 Розділу I Положення №402 вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов`язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року №735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за №94/29962.
Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК. Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.
Відповідно до пунктів 2.3.5 та 2.4.10 Розділу I Положення №402 постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд, в межах розгляду справи, не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний або непридатний до військової служби.
Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16 зауважив, що у межах адміністративного процесу, суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Також згідно з висновками Верховного Суду, наведених у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
У цьому випадку, позивачем оскаржуються рішення ВЛК, щодо незгоди визначення його медичного діагнозу, та не врахування ВЛК медичних даних, які на думку позивача, повинні бути враховані.
Враховуючи правові позиції Верховного Суду, суд позбавлений можливості надати оцінку медичному діагнозу, оскільки це питання спеціальної компетенції, а не питання права.
Оскільки позивач акцентує увагу саме на незгоді з медичним діагнозом, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Разом з цим судом враховано, що Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України листом від 05.07.2024 №598/9/15332 на ім`я командира військової частини НОМЕР_3 , з метою контролю обгрунтованості встановленого діагнозу та постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 про ступінь придатності до військової служби ОСОБА_1 запропоновано командиру військової частини НОМЕР_3 направити встановленим порядком солдата ОСОБА_1 до закладу охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України за територіальним принципом на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеню придатності до військової служби.
На підставі протоколу Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» від 15.08.2024 №49, ОСОБА_1 , солдат в/ч НОМЕР_3 , направлений на повторний медичний огляд згідно направлення в/ч НОМЕР_3 №568 від 16.07.2024, на підставі статті (статей) 14в графи ІІ Розкладу хвороб придатний до військової служби.
Суд також зазначає, що решта доводів позовної заяви не мають визначального впливу на правильне вирішення судом позовних вимог у спірних правовідносинах.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 р. у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради», Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправними та скасування постанов, зобов`язання провести повторний медичний огляд відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 )
Військово-лікарська комісія Комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради» (адреса: 21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Пирогова, буд. 109, ЄДРПОУ 01982264)
Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (адреса: 01133, м. Київ, вул. Госпітальна, буд. 16, ЄДРПОУ 08356179)
Головуючий суддяНінель ПОТОЦЬКА
.