Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
Справа № 505/3688/24
Провадження № 2-а/505/62/2025
03.01.2025 м.Подільськ
Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Дзюбинський А.О.,
за участю:
секретаря судового засідання НегрескулД.О.,
представника позивача адвоката ОсокінаС.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Подільськ Котовського міськрайонного суду Одеської області клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Осокін Сергій Юрійович, до Головного управління національної поліції в Одеській області, до поліцейського СРПП Подільського РУП ГУНП в Одеській області Гронського Михайла Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справах про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Представником позивача адвокатом ОсокінимС.Ю. надійшла заява про зупинення провадження у справі.
В обґрунтування підстав для прийняття відповідного рішення, стороною позивача надано копію посвідчення про відрядження №9333 від 06.11.2024 за підписом т.в.о. командира військової частини НОМЕР_1 , відповідно до якого позивача ОСОБА_1 - водія-слюсаря ремонтної майстерні бронетанкового озброєння і техніки ремонтного взводу ьронетанкової техніки ремонтної роти військової частини НОМЕР_2 відряджено до зони, наближеної до лнінії бойового зіткнення.Підстави та порядок зупинення провадження в адміністративній справі визначені статтею 236 КАСУ, якою передбачені як підстави обов`язкового зупинення провадження у справі так і випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Перелік підстав для зупинення провадження у справі передбачений статтею 236 КАС України є вичерпним.
Пунктом 5 частини першої статті 236 КАСУ визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань.
Зупинення провадження по справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв`язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об`єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.
Обов`язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об`єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з`ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Необґрунтоване зупинення провадження у справі може призвести до затягування строків її розгляду й перебування учасників справи у стані невизначеності, що покладає на національні суди обов`язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справи упродовж розумного строку.
Статтею 3 Закону «Про правовий режим воєнного стану» військовим командуванням, якому згідно з цим Законом надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів АРК та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об`єднаних сил ЗСУ, командувачі видів та окремих родів військ (сил) ЗСУ, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з`єднань, військових частин ЗСУ та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов`язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
За приписами статей 1 та 8 Закону України «Про Збройні Сили України» №1934-XII Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Безпосереднє військове керівництво - діяльність, спрямована на здійснення заходів щодо розвитку Збройних Сил України, їх технічного оснащення, підготовки та всебічного забезпечення, визначення основ їх застосування, а також управління ними.
Згідно зі статтею 2 Закону «Про військовий обов`язок і військову службу» №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Ч. 3 статті 2 цього Закону визначено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Початок, призупинення і закінчення проходження військової служби визначено статтею 24 Закону «Про військовий обов`язок і військову службу».
Конструкція пункту 5 частини першої статті 236 КАС України дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов`язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.
Наведене правове регулювання дозволяє дійти висновку, що норма пункту 5 ч. 1 статті 236 КАСУ може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан, до припинення перебування такої фізичної особи у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення АТО.
Позивач перебуває на військовій службі по мобілізації і у зв`язку з поставленими перед ним завданнями на даний час не має можливості з об`єктивних причин виконувати та дотримуватись процесуальних прав та обов`язків, в тому числі брати участь в судовому засіданні, в той час як в межах розгляду цієї справи з метою повного з`ясування всіх обставин справи, в тому числі з метою надання пояснень у справі, необхідною умовою є його особиста участь.
Конструкція норми п. 5 ч. 1 ст. 236 КАСУ носить імперативний характер та покладає на суд саме обов`язок, а не право зупинити провадження у випадку перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Висновок про такий порядок застосування положень КАС України щодо зупинення провадження у спарві викладений у постанові колегії суддів Касаційного адміністративного суду Верховног Суду від 25.07.2024, справа №852/2а-2/24, адміністративне провадження № А/990/5/24.
Керуючись статтями 7-10, 193, 236 ч. 1 п. 5, 241, 248, 250, 294 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивачки ОСОБА_1 - адвоката Осокіна Сергія Юрійовича про зупинення провадження у справі № 505/3688/24, провадження №2-а/505/62/2025, задовольнити.
Зупинити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Осокін Сергій Юрійович, до Головного управління національної поліції в Одеській області, до поліцейського СРПП Подільського РУП ГУНП в Одеській області Гронського Михайла Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справах про адміністративні правопорушення, до припинення обставини перебування позивача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Зобов`язати позивача ОСОБА_1 повідомити суд про настання обставини припинення ним перебування у складі Збройних Сил України.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали суду складено 03.01.2025.
Суддя
Котовського міськрайонного суду
Одеської області Андрій ДЗЮБИНСЬКИЙ