Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №461/8788/24
Провадження №3/461/12/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 січня 2025 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м.Львова Мисько Х.М., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 адвоката Стеха Ю.Я., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівник релігійної громади - ЦЕРКВИ "ВІФАНІЯ" ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,
за ст.472 Митного Кодексу України, -
В С Т А Н О В И В :
12.09.2024 в зону митного контролю пункту пропуску «Краківець Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці у напрямку в`їзд в Україну по смузі руху «червоний коридор» в`їхав транспортний засіб з реєстраційним номером НОМЕР_2 / НОМЕР_3 під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , яким переміщувався вантаж: «товари гуманітарної допомоги, вагою 4000,00 кілограм».
Як підставу для ввезення вказаного вантажу на митну територію України гр. ОСОБА_3 подав до митного контролю товаросупровідні документи, у тому числі: міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) №б/н від 05.09.2024 року; рахунок-фактура (Proforma invoice) №05.09.2024 від 05.09.2024 року; подарунковий сертифікат від 05.09.2024 року.
Також водієм ОСОБА_4 разом із вказаними документами надано митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, яку він (відповідно до наданих пояснень) отримав під час завантаження.
Відповідно до поданих документів та митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на митну територію України транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_2 / НОМЕР_3 на адресу РЕЛІГІЙНОЇ ГРОМАДИ ЦЕРКВИ «ВІФАНІЯ» ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ (79019, вул. Жовківська, 8, м. Львів, код ЄДРПОУ 20810221) переміщується вантаж: «товари гуманітарної допомоги, вагою 4000,00 кілограм». Відправником (донором) вказаних товарів є церква «СПАСІННЯ БОЖЕ» (Іспанія).
Декларування товарів гуманітарної допомоги здійснено керівником (пасторем) РЕЛІГІЙНОЇ ГРОМАДИ ЦЕРКВИ «ВІФАНІЯ» ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ (код ЄДРПОУ 20810221) ОСОБА_1 , про що свідчить наявність на митній декларації кваліфікованого електронного підпису (КЕП) від 08.09.2024 року.
Під час здійснення митного контролю, а саме у ході проведення повного митного огляду, (акт митного огляду від 14.09.2024) встановлено, що, у транспортному засобі переміщується товар, який не заявлений у митній декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, а саме: «футболки чоловічі, без ознак використання, із написом на ярлику «ANTAL», склад 100% бавовна, виготовлено в Бангладеш, зеленого кольору, різних розмірів, які знаходяться в 46 картонних коробках, в кількості 4600 шт., вагою 920 кг.; майки жіночі, без ознак використання, із написом на ярлику «ANTAL», склад 100% бавовна, виготовлено в Бангладеш, зеленого кольору, різних розмірів, які знаходяться в 19 картонних коробках, в кількості 1990 шт., вагою 217 кілограм».
Від керівника (пастора) РЕЛІГІЙНОЇ ГРОМАДИ ЦЕРКВИ «ВІФАНІЯ» ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ (код ЄДРПОУ 20810221) ОСОБА_1 надійшов лист від 14.09.2024 №225704 (вх. митниці №69562/14-20 від 17.09.2024) у якому зазначається, що незаявлений у товаросупровідних документах товар було дозавантажено у м. Барселона, а тому вийшла некоректна декларація.
Львівською митницею листом від 20.09.2024 №20-04/20-01/14/25509 викликався керівник РЕЛІГІЙНОЇ ГРОМАДИ ЦЕРКВИ «ВІФАНІЯ» ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ (код ЄДРПОУ 20810221) ОСОБА_1 . У визначений час останній не з`явився, однак своєму листі від 20.09.2024 №223204 (вх. митниці №70381/14/20-04), який надійшов до Львівської митниці засобами електронного зв`язку 20.09.2024, повідомив про неможливість прибути.
Враховуючи викладене, встановлено, що керівник ОСОБА_1 , вчинив недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари: футболки чоловічі, без ознак використання, із написом на ярлику «ANTAL», склад 100% бавовна, виготовлено в Бангладеш, зеленого кольору, різних розмірів, які знаходяться в 46 картонних коробках, в кількості 4600 шт., вагою 920 кг.; майки жіночі, без ознак використання, із написом на ярлику «ANTAL», склад 100% бавовна, виготовлено в Бангладеш, зеленого кольору, різних розмірів, які знаходяться в 19 картонних коробках, в кількості 1990 шт., вагою 217 кілограм, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 472 Митного кодексу.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання, що підтверджується підписом про отримання примірника протоколу, в якому вказано дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч.4 ст.526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 адвокат Стех Ю.Я. у судовому засіданні факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України заперечив. В обґрунтування заперечень покликається, що в ході складення протоколу про порушення митних правил не встановлено, ОСОБА_1 усвідомлював та був обізнаний у тому, що подані митному органу документи містять будь які документи, які містять неповні та недостовірні дані. Представник зазначає, що здійснюючі до завантаження транспортного засобу з реєстраційним номером НОМЕР_4 / НОМЕР_5 , який прямував із гуманітарним вантажем, на адресу Релігійної громади Церкви «Віфанія» християн віри «євангельської» (79019, м.Львів, вул. Жовківська,8, код ЄДРПОУ 20810221), водій вказаного транспортного засобу, ОСОБА_3 , а також сторона донор, яка направляє гуманітарний вантаж в Україну, не повідомили отримувача вантажу про зміни в кількості та масі вантажу, який переміщувався через митну територію України, а відтак ОСОБА_1 був позбавлений можливості здійснити належне декларування гуманітарного вантажу. За наведених підстав, представник просить провадження у справі закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
Представник Львівської митниці Державної митної служби України в судовому засіданні просив суд притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , оскільки у його діях наявний склад порушення митних правил.
Заслухавши думку представника Львівської митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника митниці, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченийст.472 Митного Кодексу України.
Зі змісту ст. 283 КУпАП вбачається, що постанова суду у справі про адміністративне правопорушення має бути законною, обґрунтованою та вмотивованою.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на відповідні суспільні відносини у сфері державної митної справи.
Згідно зі ст. 487 МК України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, 486, 489 МК України, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку в залежності від встановленого, прийняти вмотивоване законне рішення.
У розумінні ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно з частиною 1 статті 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Вимогами підпунктів б) та г) пункту 5 частини 8 статті 257 МК України передбачено, що митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей та заявленої мети переміщення вносяться відомості, крім інших, про код товару згідно з УКТЗЕД та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар.
Відповідно до частини 8 статті 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частиною 1 статті 266 МКУ визначено, що декларант зобов`язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним Кодексом; на вимогу митного органу пред`явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Пунктом 8 частини 1 статті 4 МКУ визначено, що декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Частиною 1 статті 265 МКУ визначено, що декларантами мають право виступати при переміщенні товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України або при зміні митного режиму щодо товарів на підставі зовнішньоекономічного договору, укладеного резидентом, - резидент, яким або від імені якого укладено цей договір при переміщені.
Частиною 5 статті 266 МКУ зазначено, що особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов`язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Відповідно до частини 2 статті 459 МК України, суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Пунктом 43 частини 1 статті 4 МКУ визначено, що посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Відповідальність заст. 472 МК України настає у разі недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Склад будь-якого адміністративного правопорушення передбачає наявність чотирьох взаємозумовлених взаємопов`язаних елементів: об`єкта та об`єктивної сторони, суб`єкта і суб`єктивної сторони і відсутність хоча б однієї із вказаних ознак виключає наявність протиправного діяння.
Суб`єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні порушення митних правил чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України та прагне ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Статтею 266 МК України на декларанта покладено ряд обов`язків, зокрема, декларування товару з дотриманням вимог митного законодавства України.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» №1192-XIV від 22.10.1999 (зі змінами і доповненнями), гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров`я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об`єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті З Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України, шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар (у даному випадку громадянином України ОСОБА_2 ), за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
У відповідності до Постанови КМУ №224 від 07.03.2022 року зі змінами встановлено, шо на період воєнного стану пропуск через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, які включені до переліку категорій товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 224 Про затвердження переліку категорій товарів, що визнаються гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань гуманітарної допомоги, здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання товаросупровідних документів або декларації, заповненої особою, що перевозить даний товар, за. формою згідно з додатком, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
У відповідності до Постанови КМУ №224 від 22.03.2022 року зі змінами встановлено, що товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Судом встановлено, що 12.09.2024 в зону митного контролю пункту пропуску «Краківець Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці у напрямку в`їзд в Україну по смузі руху «червоний коридор» в`їхав транспортний засіб з реєстраційним номером НОМЕР_2 / НОМЕР_3 під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , яким переміщувався вантаж: «товари гуманітарної допомоги, вагою 4000,00 кілограм».
Як підставу для ввезення вказаного вантажу на митну територію України гр. ОСОБА_3 подав до митного контролю товаросупровідні документи, у тому числі: міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) №б/н від 05.09.2024 року; рахунок-фактура (Proforma invoice) №05.09.2024 від 05.09.2024 року; подарунковий сертифікат від 05.09.2024 року.
Пунктом 3 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 року № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» (далі Порядок) визначено, що особа набуває статусу отримувача з моменту автоматичної реєстрації в Єдиному реєстрі, яка здійснюється шляхом присвоєння отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему. Відповідно до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги РЕЛІГІЙНІЙ ГРОМАДІ ЦЕРКВИ «ВІФАНІЯ» ХРИСТИЯН ОСОБА_5 (79019, вул. Жовківська, 8, м. Львів, код ЄДРПОУ 20810221, керівник Емха Ярослав Богданович) присвоєно номер ЄР4344, дата включення до реєстру 16.12.2023 року.
Суд не приймає до уваги твердження представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Стеха Ю.Я. про відсутність складу і події в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
Як вбачається із матеріалів справи, у ході проведення повного митного огляду, працівниками митного органу встановлено, у ході проведення повного митного огляду, (акт митного огляду від 14.09.2024) встановлено, що, у транспортному засобі переміщується товар, який не заявлений у митній декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, а саме: «футболки чоловічі, без ознак використання, із написом на ярлику «ANTAL», склад 100% бавовна, виготовлено в Бангладеш, зеленого кольору, різних розмірів, які знаходяться в 46 картонних коробках, в кількості 4600 шт., вагою 920 кг.; майки жіночі, без ознак використання, із написом на ярлику «ANTAL», склад 100% бавовна, виготовлено в Бангладеш, зеленого кольору, різних розмірів, які знаходяться в 19 картонних коробках, в кількості 1990 шт., вагою 217 кілограм».
Декларування товарів гуманітарної допомоги здійснено керівником (пасторем) РЕЛІГІЙНОЇ ГРОМАДИ ЦЕРКВИ «ВІФАНІЯ» ХРИСТИЯН ВІРИ ЄВАНГЕЛЬСЬКОЇ (код ЄДРПОУ 20810221) ОСОБА_1 , про що свідчить наявність на митній декларації кваліфікованого електронного підпису (КЕП) від 08.09.2024 року.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що підстави для закриття провадження у справі відсутні.
Крім того, факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується також даними протоколу про адміністративне правопорушення №1166/20900/24 від 20.09.2024 року, міжнародною товарно-транспортною накладною (CMR) №б/н від 05.09.2024 року; рахунком-фактурою (Proforma invoice) №05.09.2024 від 05.09.2024 року; подарунковим сертифікатом від 05.09.2024 року, декларацією про перелік товарів, що визнають гуманітарною допомогою від 14.09.2024 року, актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 14.09.2024 року; письмовими поясненнями ОСОБА_6 від 14.09.2024 року, описом предметів, вилучених у ОСОБА_1 від 20.09.2024 року, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об`єктивному взаємозв`язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, обставин справи, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати стягнення у виді штрафу в межах, встановлених санкцією ст. 472 МК України та конфіскації товару, що був безпосереднім предметом порушення митних правил.
Крім того, відповідно дост.40-1КУпАП таЗакону України«Про судовийзбір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 605,60 грн., а на користь Львівської митниці Державної митної служби Українивитрати на зберігання товару у сумі 23930,46 грн.
Керуючись ст.ст.248,249,251,283-285 КУпАП, ст.ст.459,461,487,526,527,528 МК України,Законом України «Про судовий збір», суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 100% вартості товарів, що були предметом порушення митних правил, а саме 1024402,00 грн.
Товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №1166/20900/24 від 20.09.2024 року - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці Державної митної служби України 23930,46 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 605,60 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Х.М.Мисько