Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №760/30893/23
2-а/760/403/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 січня 2025 року Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Букіної О.М.,
при секретарі -Черчукан В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2023 року Позивачка звернулася до Солом`янського районного суду м. Києва з позовом до Департаменту патрульної поліції, в якому просила скасувати постанову серії ЕНА №1128890 від 20.12.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.122 КУпАП.
Свої вимоги Позивачка мотивує тим, що 20.12.2023 відносно неї працівником патрульної поліції - інспектором 1 роти батальйону забезпечення супроводження Департаменту патрульної поліції - старшим лейтенантом Науменком Дмитром Руслановичем винесено постанову про притягнення останньої до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.122 КУпАП, за те, що цього ж дня, о 09 год. 31 хв. в м. Києві по вул. Олександра Довженка, 12, водійка, керуючи транспортним засобом «Volkswagen Tiguan», д.н.з. НОМЕР_1 , здійснила рух на смузі для маршрутних транспортних засобів, позначеною дорожнім знаком 5, чим порушила п.17.1 ПДР України та скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.122 КУпАП.
Даною постановою на Позивачку накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.
В обґрунтування поданого позову Позивачка посилався на те, що вона рухалася з дотриманням правил дорожнього руху. Так, перебуваючи в щільному потоці в напрямку Дегтярівського шляхопроводу та, помітивши перед поворотом на вул. Дегтярівська 31 А відокремлену переривчасту лінію дорожньої розмітки - для здійснення повороту праворуч - відповідно до п.п. 17.2 ПДР, здійснила виїзд на смугу руху маршрутних транспортних засобів.
Стверджує, що відповідно до п.17.2. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. №1306, визначено, що водій, який повертає праворуч на дорозі із смугою для маршрутних транспортних засобів, що відокремлена переривчастою лінією дорожньої розмітки, може виконувати поворот з цієї смуги. У таких місцях дозволяється також заїжджати на неї під час виїзду на дорогу і для посадки чи висадки пасажирів біля правого краю проїзної частини.
Таким чином Позивачка вважає, що нею не порушено п.17.1 Правил дорожнього руху, оскільки здійснено виїзд на смугу для руху маршрутних транспортних засобів для здійснення повороту праворуч, у відповідності до п.17.2 Правил дорожнього руху.
Окрім цього Позивачка стверджує, що відповідно до ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, вищезазначена норма має певний перелік доказів, які підтверджують відсутність або наявність адміністративного правопорушення та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зазначає, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (правовий висновок, викладений у постанові Верховного суду від 20 травня 2020 року у справі № 524/5741/16-а).
У матеріалах справи відсутні будь-які належні докази вини Позивача, фото та відеозйомка, пояснення свідків, інспекторів патрульної поліції. Крім того, патрульний поліцейський здійснив розгляд справи без урахування її пояснень по суті, котрі навіть не відбирав перед складанням постанови.
У зв`язку з вищевикладеним, просила суд задовольнити позов в повному обсязі та скасувати постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності.
09.01.2024 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу було передано до провадження головуючому судді Букіній О.М.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 10.01.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишено без руху.
29.01.2024 до суду від позивачки ОСОБА_1 надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом з доданими до неї документами.
Ухвалою суду від 31.01.2024 судом відкрито провадження у справі та розгляд призначено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Позивачці судом було надіслано копію ухвали суду від 31.01.2024. Відповідачу судом було надіслано копію ухвали суду від 31.01.2024 та копію позовної заяви із додатками, яку останнім отримано 21.02.2024, про що свідчить відмітка на супровідному листі суду.
01.03.2024 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній вказує, що постанова про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №1128890 від 20.12.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.122 КУпАП - винесена законно та обґрунтовано. Вказує, що працівниками Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції як уповноваженими та відповідальними особами вірно винесено постанову, з дотриманням правил чинного законодавства, а тому немає підстав для її скасування, оскільки доказів, які б спростовували факт вчинення Позивачем адміністративного правопорушення, останнім суду не надано.
Просив суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі.
Суд, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
З матеріалів справи вбачається, що 20.12.2023 відносно ОСОБА_1 працівником патрульної поліції - інспектором 1 роти батальйону забезпечення супроводження Департаменту патрульної поліції - старшим лейтенантом Науменком Дмитром Руслановичем винесено постанову про притягнення останньої до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.122 КУпАП, за те, що цього ж дня, о 09 год. 31 хв. в м. Києві по вул. Олександра Довженка, 12, водійка, керуючи транспортним засобом «Volkswagen Tiguan», д.н.з. НОМЕР_1 , здійснила рух на смузі для маршрутних транспортних засобів, позначеною дорожнім знаком 5, чим порушила п.17.1 ПДР України та скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.122 КУпАП.
Даною постановою на Позивачку накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.
Позивачка у позовній заяві стверджує, що нею здійснено виїзд на смугу для руху маршрутних транспортних засобів для здійснення повороту праворуч, у відповідності до п.17.2 Правил дорожнього руху.
Згідно ч.ч. 1, 3 ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно п. п. 1, 2 ч.5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, ПДР та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, а також створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам,
Пунктами 1.1, 1.9 ПДР визначено, що ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватись на вимогах цих Правил. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про порушення ПДР, зокрема правопорушення передбачені ч.3 ст.122 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Вбачається, що постанову серії ЕНА №1128890 виніс інспектор Управління патрульної поліції в м. Києві лейтенант поліції Науменко Д.Р.
Відповідно до п.17.1. ПДР на дорозі із смугою для руху маршрутних транспортних засобів, позначеній дорожнім знаком 5.8 або 5.11 забороняються рух і зупинка інших транспортних засобів на цій смузі.
В обґрунтування позовних вимог Позивачка посилається на те, що нею дійсно було здійснено виїзд на смугу для маршрутних транспортних засобів, проте для здійснення повороту праворуч, де смуга для маршрутних транспортних засобів відокремлена переривчастою лінією дорожньої розмітки у відповідності до п.17.2 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.17.2 Правил дорожнього руху, водій, який повертає праворуч на дорозі із смугою для маршрутних транспортних засобів, що відокремлена переривчастою лінією дорожньої розмітки, може виконувати поворот з цієї смуги. У таких місцях дозволяється також заїжджати на неї під час виїзду на дорогу і для посадки чи висадки пасажирів біля правого краю проїзної частини.
Таким чином встановлено, що транспортним засобам дозволено заїжджати на смугу для маршрутних транспортних засобів, що відокремлена переривчастою лінією дорожньої розмітки, зокрема, для здійснення повороту праворуч.
Відеозапису події в підтвердження порушення позивачем ПДР, яка відбулася 20.12.2023 Відповідачем суду надана не була.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, поясненнями свідків.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ч.3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Оцінюючи матеріали справи у їх сукупності, ту обставину, що Відповідачем не було надано до суду доказів, які спростовували викладені Позивачем у позовній заяві обставини у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.122 КУпАП, суд приходить до висновку про те, що постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності була винесена без достатніх правових підстав.
Повноваження адміністративного суду у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, визначені ст. 286 КАС України.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
За таких обставин, суд вважає за можливе скасувати постанову серії ЕНА № 1128890 від 20.12.2023, а справу про адміністративне правопорушення - закрити.
Враховуючи викладене вище, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином суд приходить до висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції на користь Позивача понесених витрат зі сплати судового збору у розмірі 536,80 грн.
Керуючись статтями 8, 9, 14-2, 122, 222, 258, 279-1 - 279-4, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про дорожній рух», Законом України «Про Національну поліцію», статтями 2, 3, 5, 47, 72-78, 132, 139, 192, 193, 194, 229, 241- 244, 246, 250, 257, 263, 286, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №1128890 від 25.12.2023 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.122 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 536, 80 грн. - скасувати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції, витрати по сплаті судового збору у розмірі 536,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом 10 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст ухвали складено 09.01.2025.
Суддя О.М. Букіна