Постанова № 124305086, 09.01.2025, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
09.01.2025
Номер справи
243/9800/24
Номер документу
124305086
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 243/9800/24

Провадження № 3/243/82/2025

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09січня 2025року СуддяСлов`янськогоміськрайонного судуДонецької областіПронін С.Г., розглянувши матеріал, який надійшов від Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов`янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який не працює, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчиненняадміністративного правопорушенняпередбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

20листопада 2024року о15год.05хв. ОСОБА_1 керував транспортнимзасобом MitsubishiGalant,державний реєстраційнийномер НОМЕР_2 біля будинку56по вул..Голубівська ум.Слов`янськ Краматорськогорайону Донецькоїобласті зявними ознакамиалкогольного сп`яніння(запахалкоголю ізпорожнини рота,порушення мови,тремтіння пальціврук).Від проходженняогляду настан сп`янінняу встановленомузаконом порядку ОСОБА_1 відмовився. Проводивсявідеозапис наперсональний відеореєстраторBodicam№ 472700.Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

ОСОБА_1 та його представник адвокат Пинзіна Ю.О. повідомлені про розгляд справи в суді в судове засідання не з`явилися. Захисником до суду надано заяву про розгляд справи без участі ОСОБА_1 та захисника Пинзіної Ю.О.

Захисником Пинзіною Ю.О. до суду було надано клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . В своєму запереченні зазначила, що поліцейськими було порушено порядокогляду ОСОБА_1 ,що суперечить ч.5ст.266Кодексу Українипро адміністративніправопорушення,а саме ОСОБА_1 не відстороняли від керування автомобілем, йому лише запропонували пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки та в медичному закладі, не пояснили, що це його обов`язок, навіть після відмови огляд не проводився у закладі охорони здоров`я, при огляді були відсутні свідки. Крім того обставини, визначені законом, які давали поліцейському право вимагати від ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп`яніння, були відсутні. На відеозапису не зафіксовано факт керування ОСОБА_1 , відсутні будь-які докази про те, що ОСОБА_1 , саме о 15 годині 05 хвилин, в Донецькій області Краматорському районі м. Слов`янськ біля вул. Голубівська 56, керував транспортним засобом Mitsubishi Galant, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 . Ніякого факту керування або зупинки автомобіля під керуванням ОСОБА_1 не зафіксовано, а транспортний засіб Mitsubishi Galant, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 не належить ОСОБА_1 . Крім того, захисник зазначила, що проаналізувавши диск з відеозаписом вбачається неповноцінна відеофіксація, що ставить під сумніви повноту зафіксованої події за участю ОСОБА_1 . З огляду на викладене просила суд справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити, у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши надані матеріали суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За змістом частин 1-4 статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.

Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що учасники дорожнього руху зобов`язанні знати і неухильно дотримуватися вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, вимоги вищезазначеного пункту 2.5 ПДР України ОСОБА_1 дотримано не було.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 983815 від 20 листопада 2024 року, з якого вбачається, що 20листопада 2024року о15год.05хв. ОСОБА_1 керував транспортнимзасобом MitsubishiGalant,державний реєстраційнийномер НОМЕР_2 біля будинку56по вул..Голубівська ум.Слов`янськ Краматорськогорайону Донецькоїобласті зявними ознакамиалкогольного сп`яніння(запахалкоголю ізпорожнини рота,порушення мови,тремтіння пальціврук).Від проходженняогляду настан сп`янінняу встановленомузаконом порядку ОСОБА_1 відмовився. Проводився відеозапис на персональний відеореєстратор Bodicam № 472700;

- рапортом заступником командиру взводу №1 роти ТОР Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов`янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції 20.11.2024, який пояснив, що 20.11.2024 під час патрулювання у м. Слов`янськ у складі екіпажу Циклон 109, було зупинено транспортний засіб Mitsubishi Galant, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 на підставі п.7 ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану». При спілкуванні із водієм ОСОБА_1 було встановлено, що останній перебуває в стані алкогольного сп`яніння, після чого йому було запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку, однак волій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду, внаслідок чого за відмову було складено протокол про адміністративне правопорушення.

- відеозаписами, які є додатками до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 983815 від 20 листопада 2024 року, які підтверджують, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mitsubishi Galant, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , інспектором поліції у водія ОСОБА_1 було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння, про що йому наголошено та запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки або у медичному закладі, на що ОСОБА_1 відмовився, після чого йому були роз`яснені права, після чого складено протокол про адміністративне правопорушення та роз`яснено суть протоколу ОСОБА_1 . З відеозаписів вбачається, що ніяких заперечень на протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не надавав.

Таким чином, оцінивши наведені докази в їх сукупності та кожний доказ окремо, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Доводи захисникащодо невстановлення фактукерування транспортнимзасобом ОСОБА_1 ,суд сприймаєкритично,отже знаданого відеозаписувбачається,що ОСОБА_1 незаперечував проти факту керування транспортним засобом, не заперечував також проти складання відносно нього протоколу. На відеозаписі чітко видно, що інспектор патрульної поліції на службовому автомобілі переслідує транспортний засіб Mitsubishi Galant, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , після чого вказаний транспортний засіб зупиняється. Н другому записі інспектор поліції спілкується із водієм ОСОБА_1 і жодного зауваження стосовно того, що ОСОБА_1 не перебував за кермом він не надав.

Доводи захисника про безпідставністьзупинки на увагу не заслуговують, оскільки транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 було зупинено на підставі п. 7 ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», який передбачаєперевірку документів.

Крім того,згідно положень п.2 ч.1 ст.32 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський має право вимагати у особи пред`явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення (одна із вичерпного переліку підстав).

Отже, підставою для зупинки поліцейським транспортного засобу може бути не тільки безпосереднє порушення водієм ПДР, а й наявність у поліцейського достатніх підстав вважати, що водій вчинив або має намір вчинити правопорушення.

Доводи захисника, щодо порядку огляду водія на стан сп`яніння та відсутності свідків, суд приймає критично, так відповідно до змісту статті 266 КУпАП та Інструкції 1452/735,огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану, при цьому ознаками алкогольного сп`яніння є:запах алкоголю з порожнини рота;порушення координації рухів;порушення мови;виражене тремтіння пальців рук;різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;поведінка, що не відповідає обстановці.

Наведені вимоги закону свідчать, що повноваження поліцейського уповноваженого підрозділу НПУ самостійно виявляти та оцінювати наявність ознак алкогольного сп`яніння у водія транспортного засобу, є виключними, ніхто інший не має повноважень оцінювати наявність у водія тих чи інших ознак сп`яніння. У зв`язку з чим, якщо у поліцейського виникають підстави вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані сп`яніння, то поліцейський має законне право вимагати від водія пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, при цьому закон не вимагає, щоб ці ознаки сп`яніння були підтверджені свідками або зафіксовані на відео, а також окремої процедури огляду на наявність таких ознак сп`яніння.

Отже, відповідно до вимог ст. 266 КУпАП, поліцейськими проводиться відеофіксування на нагрудні камери, що в даному випадку виконано, а отже залучення свідків не було необхідним, крім того свідки в даному випадку засвідчують лише факт відмови водія від проходження огляду на стан сп`яніння, що не заперечується самим ОСОБА_1 та підтверджується іншими матеріалами справи, а тому доводи захисника про порушення безпосередності у зв`язку з тим, що не допитано свідків, не заслуговують на увагу.

Щодо доводів захисника про те, що відеофіксація неповноцінна, що ставить під сумніви повноту зафіксованої події за участю ОСОБА_1 , суд зазначає,що для вирішення справи важливими є лише ті фактичні дані, зафіксовані за допомогою відеокамери поліцейського, які свідчать про вчинення адміністративного правопорушення, або про протилежне.

Додані до протоколу відеозаписи надають можливість об`єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення та конкретизувати поведінку осіб, які приймали участь у складанні протоколу про адміністративне правопорушення, отриманий у встановленому законом порядку і здійснений працівником поліції за допомогою наявних в нього технічних засобів, тому є належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.

Інші доводи захисника не впливають на встановлені судом фактичні обставини справи та не спростовують наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Сама правова природа цієї норми має імперативний характер та зобов`язує кожного, хто має дозвіл на керування транспортними засобами неухильно дотримуватись цього пункту.

У разі невиконання вимог п.2.5 ПДР України передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Суд звертає увагу на те, що згідно диспозиції даної частини статті, для настання адміністративної відповідальності не має значення причина відмови особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції за виключенням обставин, які встановлені ст. 17 КУпАП.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП повністю доведена.

При накладенні адміністративного стягнення і його розміру, суд враховує особу ОСОБА_1 , а також обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.

Враховуючи викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.

Крім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. ст. 34, 35, 40-1, 130 ч. 1, 245, 280, 283-284КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000(сімнадцятьтисяч)гривень на р/р № UA198999980313090149000005001, Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300, ЄДРПОУ 37967785, одержувач платежу Донецьке ГУК/м. Донецьк/21081300., з позбавленням права керувати всіма видами транспортних засобів строком на 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, та буде становити 34000 грн., визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Термін звернення до виконання три місяці.

Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Дніпровського апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області.

Постанову складено та підписано в нарадчій кімнаті в одному екземплярі.

Суддя Слов`янського міськрайонного суду

Донецької області Сергій Георгійович Пронін