Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 жовтня 2010 року 14:51 № 2а-10841/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Череповській Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Переяслав-Хмільницькому районі Київської області
доАкціонерного банку «Банк регіонального розвитку»
простягнення коштів в розмірі 50220,59 грн. за участю представників сторін:
від позивача Грибовський А.В.
від відповідача Скрипач А.В.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 14 жовтня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України в Переяслав-Хмільницькому районі Київської області (далі позивач, УПФУ в Переяслав-Хмільницькому районі Київської області) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Акціонерного банку «Банк регіонального розвитку» (далі по тексту відповідач, АБ «Банк регіонального розвитку») про стягнення коштів в розмірі 50220,59 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення норм чинного законодавства не перераховано в повному обсязі кошти зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 липня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 9 вересня 2010 року.
У судове засідання, призначене на 9 вересня 2010 року, жодна зі сторін не зявилась, хоча про дату, час та місце судового розгляду були належним чином повідомлені. Від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи приписи статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд справи на 30 вересня 2010 року.
Судове засідання, призначене на 30 вересня 2010 року, судом відкладалося на 14 жовтня 2010 року, у звязку з технічною неможливістю фіксування судового засідання.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997р. № 400/97-ВР (далі по тексту - Закон України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР) платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом
Пунктом 7 статті 2 Закону України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР встановлено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, - є вартість легкового автомобіля.
Частиною 1 статті 3 Закону України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.
Пунктом 3 цієї ж статті зазначено, що платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 статі 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.2001 року, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 названого Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: участь у формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 15 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворювані в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 12.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі по тексту - Закон України від 12.12.2000р. № 2181-ІІІ) органи Пенсійного фонду України є контролюючими органами стосовно збору на обовязкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, 2 лютого 2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в Переяслав-Хмільницькому районі Київської області було проведено перевірку правильності, повноти нарахування та своєчасності перерахування збору з операцій по відчуженню легкових автомобілів, за результатами якої складено Акт № 1 від 02.02.2009р. з додатком № 1 до Акту № 1 від 02.02.2009р.
Під час проведення перевірки встановлено, що в період з 01.10.2009р. по 31.12.2009р. в Переяслав-Хмільницькому РЕВ ДАІ зареєстровано 95 автомобілів. На рахунок УПФУ в Переяслав-Хмельницькому районі від операцій купівлі-продажу 95 автомобілів надійшло 145727,42 грн. Відповідно реєстрація автомобілів проведена при умові сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування.
2 квітня 2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в Переяслав-Хмільницькому районі Київської області було проведено перевірку правильності, повноти нарахування та своєчасності перерахування збору з операцій по відчуженню легкових автомобілів, за результатами якої складено Акт № 2 від 07.04.2009р. з додатком № 1 до Акту № 2 від 07.04.2009р.
Під час проведення перевірки встановлено, що в період з 01.01.2009р. по 31.03.2009р. в Переяслав-Хмільницькому РЕВ ДАІ зареєстровано 71 автомобілів. На рахунок УПФУ в Переяслав-Хмельницькому районі від операцій купівлі-продажу 46 автомобілів надійшло 57349,84 грн.
Так, за результатами проведеної перевірки було виявлено, що 27 платників сплатили кошти по збору з операцій по відчуженню легкових автомобілів на загальну суму 50220,59 грн. через Гайшинське відділення АБ «Банк регіонального розвитку». Разом з тим, зазначені кошти не були перераховані на рахунок Управління державного казначейства в Переяслав-Хмельницькому районі Київської області.
Існування вказаної заборгованості також підтверджується листом ліквідатора АБ «Банк регіонального розвитку»від 06.04.2010р. № 01/895. Так, вказаним листом УПФУ в Переяслав-Хмельницькому районі Київської області було відмовлено в задоволенні кредиторських вимог на підставі пункту 30.1. статті 30 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».
З урахуванням вказаного, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998р. № 1740 затверджено Порядок сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (далі по тексту Порядок).
Так, згідно з пунктом 12 Порядку платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством); міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом); з інших підстав, передбачених законодавством.
Пунктом 13 Порядку визначено, що збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачується у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
Органи державтоінспекції відповідно до пункту 14 Порядку здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору.
Пунктом 15 Порядку передбачено, що суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачуються платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001р. № 16-6 (далі по тексту Інструкція), визначено, що платниками збору є підприємства всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торговельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно з законодавством); мін; дарування; успадкування.
Підпунктом 5.8.4 пункту 5.8 Інструкції визначено, що збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів сплачується платниками цього збору через установи банків на рахунки місцевих органів Пенсійного фонду за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Документами, що підтверджують сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів є 27 реєстрів платежів прийнятих АБ «Банк регіонального розвитку», а саме: реєстр платежу від 03.02.2009р. на суму 2101,83 грн., реєстр платежу від 04.02.2009р. на суму 1112,34 грн., реєстр платежу від 05.02.2009р. на суму 1 313, 65 грн., 07.02.2009р. на суму 1731,68 грн., реєстр платежу від 10.02.2009р. на суму 2395,29 грн., реєстр платежу від 17.02.2009р. на суму 2375,00 грн., реєстр платежу від 18.02.2009р. на суму 2207,81 грн., реєстр платежу від 19.02.2009р. на суму 6646,05 грн., реєстр платежу від 21.02.2009р. на суму 876,84 грн., реєстр платежу від 24.02.2009р. на суму 1430,20 грн., реєстр платежу від 25.02.2009р. на суму 3120 грн., реєстр платежу від 01.12.2009р. на суму 1171,83 грн., реєстр платежу від 03.12.2009р. на суму 2853,54 грн., реєстр платежу від 04.12.2009р. на суму 3415,49 грн., реєстр платежу від 08.12.2009р. на суму 2286,55 грн., реєстр платежу від 09.12.2009р. на суму 1925,27 грн., реєстр платежу від 10.12.2009р. на суму 503,43 грн., реєстр платежу від 11.12.2009р. на суму 1839,09 грн., реєстр платежу від 12.12.2009р. на суму 3001,14 грн., реєстр платежу від 16.12.2009р. на суму 1149,43 грн., реєстр платежу від 17.12.2009р. на суму 1622,55 грн., реєстр платежу від 18.12.2009р. на суму 2093,85 грн., реєстр платежу від 19.12.2009р. на суму 8125,03 грн., реєстр платежу від 22.12.2009р. на суму 1470,76 грн., реєстр платежу від 29.12.2009р. на суму 5151,83 грн.
Таким чином, судом встановлено, що зазначеними платежами через відділення АБ «Банк регіонального розвитку»було здійснено оплату збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів.
Посилання відповідача на приписи пункту 30.1 статті 30 «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»від 05.04.2001р. № 2346-ІІІ (далі по тексту - Закон України від 05.04.2001р. № 2346-ІІІ), суд не приймає до уваги виходячи з наступного.
Відповідно до підпункту 16.5.1 пункту 16.5 статті 16 Закону України від 12.12.2000р. № 2181-ІІІ за порушення строків перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Законом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Згідно підпункту 16.5.2 пункту 16.5 Закону України від 12.12.2000р. № 2181-ІІІ днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.
Згідно з пунктом 8.1 статті 8 Закону України від 05.04.2001р. № 2346-ІІІ банк зобовязаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобовязаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.
Пунктом 8.2 цієї ж статті Закону України від 05.04.2001р. № 2346-ІІІ передбачено, що банк зобовязаний виконати доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документа до банку.
Відповідальність банків при здійсненні переказу передбачена пунктом 32.1 статті 32 Закону України від 05.04.2001р. № 2346-ІІІ, а саме, банк, що обслуговує платника, та банк, що обслуговує отримувача, несуть перед платником та отримувачем відповідальність, повязану з проведенням переказу, відповідно до цього Закону та умов укладених між ними договорів (аналогічна думка з цього приводу викладена в листі Державної податкової адміністрації України від 03.12.2008р. № 1192/16/22-2015).
Окрім цього, слід зазначити, що Національний банк України листом від 28.01.2009р. № 25-112/218-1236 зобов'язав керівників банків забезпечити своєчасне виконання розрахункових документів клієнтів, а у разі неможливості - інформувати клієнтів про невиконання розрахункових документів в строк, передбачений статтею 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Окрім того, зазначеним листом зобов'язано керівників банківських установ у разі відсутності у банку можливості виконати розрахунковий документ клієнта на перерахування коштів в установлений законодавством України термін забезпечити дотримання вимог пунктів 1.12 та 2.14 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. № 22 (далі - Інструкція № 22).
Так, абзацем 5 пункту 1.12 Інструкції № 22 передбачено, що платник, отримавши від банку повідомлення про невиконання його розрахункового документа, може вжити заходів відповідно до законодавства України.
Враховуючи наведене, відповідач повинен був повідомити платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів щодо неможливості здійснення переказу коштів на рахунок позивача. Доказів такого повідомлення відповідачем суду надано не було.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що банк несе відповідальність за своєчасне виконання платіжних доручень клієнтів на перерахування податків, зборів (обовязкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до часини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Акціонерного банку «Банк регіонального розвитку»(04050, м. Київ, вул. Дегтярівська, 8-А, код ЄДРПОУ 19338316) на користь Управління Пенсійного фонду України в Переяслав-Хмільницькому районі Київської області 50220 (пятдесят тисяч двісті двадцять) грн., 59 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Савченко
Постанову складено в повному обсязі та підписано 22 жовтня 2010 року.