Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/13137/24
категорія 102000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Радомишльського сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 звернулася із позовом до Радомишльського сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області із позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Радомишльського сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області в оформленні та видачі паспорту громадянина України ОСОБА_2 , відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.92 року N 2503-ХІІ та зобов`язати Радомишльський сектор Управління державної міграційної служби України у Житомирській області оформити та видати ОСОБА_2 , (що зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 ), паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XIІ.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04 червня 2024 року ОСОБА_2 звернувся до Радомишльського сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області із заявою про видачу паспорта. 29.06.2024 року від відповідача надійшов лист вих. №ІІІ-1/6/1830-24/1830/1-24 від 26.06.2024, за змістом якого йому відмовлено у видачі паспорта зразка 1994 року у формі «книжечки», через відсутність рішення суду, що набрало законної сили, яким би було зобов`язано відповідача оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Позивач вважає, що відповідач, повідомляючи про неможливість видачі паспорта зразка 1994 року через відсутність відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, фактично позбавив ОСОБА_2 права на вибір, нав`язуючи паспорт у формі ID-картки, чим порушує його право на волевиявлення в оформленні паспорта у формі «книжечки». Зазначене є втручанням держави в особисте життя людини, оскільки паспортний документ з електронним носієм персональних даних містить кодування прізвища, імені та по батькові.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю, оскільки позивачами для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки 1994 року, окрім свідоцтва про народження, не було надано жодного з визначених законодавцем у и. 1 Розділу 111 Порядку № 456 документа. Крім того, Позивач по справі звернувся до територіального підрозділу міграційної служби з заявою довільної форми, а не за встановленою законодавцем формою, визначеною нормами Порядку № 456.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначенимистаттями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Радомишльського сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області із заявою від 04.06.2024, у якій просив видати паспорт громадянина України зразка 1994 року(у формі книжечки), так як йому виповнилося 16 років.
Як зазначає позивач у заяві від 04.06.2024 та не заперечує відповідач, до заяви було додано копію свідоцтва про народження.
Листом №ІІІ-1/6/1830-24/1830/1-24 від 26.06.2024 Радомишльський сектор Управління державної міграційної служби України у Житомирській області повідомив про те, що його звернення від 04.06.2024 щодо видачі паспорта громадянина України розглянуто в межах повноважень в порядкустатті 15 Закону України «Про звернення громадян». Зазначив, що рішення про видачу паспорта громадянина України у вигляді книжечки може бути прийнято підрозділом у разі подачі всіх документів згідно встановленого законодавством переліку, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Звертаючись до суду з позовом позивач вважає відмову у видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року протиправною та такою, що порушує його права та законні інтереси.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Так, статтею 5 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 №2235-III встановлено, що документом, що підтверджують громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України.
Відповідно до вказаної норми постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення № 2503-ХІІ).
За приписами пункту 2, 3 Положення № 2503-ХІІ передбачено, що паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Так, 20.11.2012 прийнятий Закон України № 5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон № 5492-VI).
Відповідно до статті 4 Закону № 5492-VI Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №5492-VI одним з документів, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення є паспорт громадянина України.
Положеннями статті 14 цього Закону №5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
За правилами частини 3 статті 13, частини 4 статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (безконтактний електронний носій - імплантована у бланк документа безконтактна інтегральна схема для внесення персональних даних, параметрів, у тому числі біометричних, що дає змогу здійснювати комплекс заходів, пов`язаних з верифікацією особи, та може використовуватися як засіб електронного цифрового підпису у випадках, передбачених законом - частиною 1 статті 3 Закону).
Згідно з частиною 1, 2 статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова №302) запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру:
- з 01.01.2016 оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII;
- з 01.11.2016 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Відповідно до пункту 3 Постанови № 302 встановлено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів ДМС матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки; прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01.01.2016 року припиняється.
Згідно з пунктом 131 Постанови № 302, до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься інформація, а саме: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) виключно за згодою особи.
Безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразку містить відцифровані персональні данні особи.
Разом з тим, Великою Палатою Верховного Суду 19.09.2018 ухвалена остаточна постанова у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18) за позовом фізичних осіб до територіального органу Державної міграційної служби України.
При цьому, дана справа відповідає визначеним ознакам типової справи, оскільки позивачем є фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ; відповідач є територіальним органом ДМС України; предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов`язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ.
Великою Палатою Верховного Суду України у даній постанові зазначено, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Як вбачається з матеріалами справи, ОСОБА_2 звертався до відповідача з письмовою заявою про видачу йому паспорта громадянина України у формі книжечки.
У листі від 26.06.2024 відповідач, посилаючись на Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, вказує на відсутність, зокрема, і судового рішення.
Разом з тим, пунктом 13 Постанови №2503-ХІІ визначено, що для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; - свідоцтво про народження; - дві фотокартки розміром 35х45 мм; - у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
На виконання вказаної постанови Міністерством внутрішніх справ України виданий Наказ від 13.04.2012 №320 "Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України", який встановлював форму заяви про видачу паспорта та перелік документів, які необхідно подати, однак вказаний наказ втратив чинність 01.03.2018. Разом з цим, втрата чинності наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 №320, на переконання суду, не позбавляє права особи звернутися до відповідних органів Державної міграційної служби України із заявою у довільній формі про отримання паспорту громадянина України у формі книжечки, передбаченого Постановою №2503-ХІІ, в іншому випадку це б суперечило верховенству права.
При цьому, як встановлено з матеріалів справи, позивачем до заяви про видачу паспорта у формі книжечки не додано всі необхідні документи.
При дослідженні заяви ОСОБА_2 встановлено, що заява позивача ні за формою, ні за змістом не відповідає заяві про видачу паспорта громадянина України. При цьому позивачем до органу міграційної скарги не надані його фотокартки. Крім того, заява не містить особистого підпису.
Таким чином, заявником не дотримано встановленого порядку звернення за видачею паспорта у формі книжечки, оскільки такий не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка, про що свідчить копія звернення від 04.06.2024, така заява подана у порядкуЗакону України "Про звернення громадян".
Крім того, позивачем до вказаної заяви, не додані усі визначені п.2 розділу ІV Постановою №2503-ХІІ документи, а тому відповідач не мав належних підстав для видачі паспорта у формі книжечки.
Лист Радомишльського сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області, який наданий на адресу позивача у відповідь на його заяву, рішення міграційного органу про відмову в прийнятті поданих заявником документів із зазначенням підстав такої відмови не містить.
Фактично вказаним листом відповідач роз`яснив загальний порядок оформлення паспорта громадянина України та обсяг документів, які повинні надаватися для цього.
За встановлених обставин, суд вказує, що відповідь відповідача, викладена в листі №ІІІ-1/6/1830-24/1830/1-24 від 26.06.2024, не порушує права позивача на видачу паспорта громадянина України, оскільки позивач звернувся до органу ДМС не у спосіб та без додержання вимог, визначених чинним законодавством України, для здійснення такої видачі.
За таких обставин, у суду відсутні підстави оцінювати вказаний лист саме як рішення про відмову ОСОБА_2 у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки.
Крім того, в розумінніКодексу адміністративного судочинства України, захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Таким чином, передумовою для можливості задоволення позовних вимог щодо зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити дії (похідна вимога) повинна бути наявність факту порушення прав особи, яка звернулася до суду за захистом порушених прав, тобто вчинення таким суб`єктом протиправних дій, бездіяльності чи прийняття протиправного рішення (основна вимога), які, у даному випадку, відсутні.
Суд зауважує, що ненадання позивачем до органу ДМС необхідних документів виключає можливість обміну такого паспорта на інший. За вказаних обставин справи, у суду відсутні підстави для зобов`язання відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки без належного звернення та надання відповідних документів останнім.
Враховуючи встановлені у справі обставини та положення законодавства, що регулюють спірні правовідносини, відсутність інших доводів позивача на обґрунтування заявлених вимог, суд вважає такі вимоги безпідставними, а позов таким, що не підлягає задоволенню з наведених вище підстав.
Керуючись положеннями статей2,9,72-77,139,242-246,251,262,263,292,293,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Радомишльського сектору Управління державної міграційної служби України у Житомирській області (вул. Мала Житомирська, 12, м. Радомишль, Житомирський р-н, Житомирська обл.,12201. РНОКПП/ЄДРПОУ: 37808497) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева
07.01.25