Рішення № 124257988, 07.01.2025, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.01.2025
Номер справи
240/20866/24
Номер документу
124257988
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/20866/24

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третьої особи: Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третьої особи: Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправним бездіяльність щодо ненадання ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки за встановленою формою передбаченою в листі Міністерства соціального захисту населення України від 27.01.21996 року за №01-3/241-013-2;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати довідки за встановленою формою передбаченою в листі Міністерства соціального захисту населення України від 27.01.21996 року за №01-3/241-013-2 про роботу в 1988-1990 роках у зоні відчуженням ЧАЕС та розмір отриманого доходу.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу довідки про заробітну плату в зоні відчуження у 1988-1990 роках, однак за результатами розгляду даних заяв відповідачем було відмовлено у видачі такої довідки. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом осіб, які беруть участь у справі на 26.11.2024 об 11 год. 00 хв. до Житомирського окружного адміністративного суду за адресою: місто Житомир, вулиця Б.Лятошинського, 5, зал № 3.

Судове засідання призначене на 26.11.2024 не проводилось у зв`язку із неявкою відповідача та 3-ї особи, належним чином повідомлених про розгляд справи. Представником позивача подано клопотання про розгляд справи за його відсутності. Наступне судове засідання призначено на 10.12.2024 об 11 год. 00 хв.

26.11.2024 через відділ документального забезпечення суду представником Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подано заяву, в якій просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

09.12.2024 через систему "Електронний суд" представником ІНФОРМАЦІЯ_1 подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ухвали суду від 10.12.2024 суд перейшов до розгляду справи в письмовому провадженні.

Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по І групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розмір якої обчислено відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року категорії 1, про що видано посвідчення серії НОМЕР_1 від 08.11.2023.

У період часу з 02.10.1986 по 31.10.1986 та з 04.11.1986 по 30.11.1986 в складі військової частини № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 позивач виконував роботи у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в межах 30-ти кілометрової зони цієї станції, що підтверджується довідкою військової частини № НОМЕР_4 від 01.12.1992 за №84.

Також, згідно довідки №13 від 21.01.1993 військової частини № НОМЕР_4 встановлено, що заробітна плата під час перебування позивача у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС становила 715 крб. 12 коп., при заробітній платі за той же час до відрядження 357 крб. 56 коп.

В подальшому, 25.01.2024 позивач звернувся з відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення перерахунку пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, з врахуванням довідки №13 від 21.01.1993 військової частини № НОМЕР_4 .

Листом від 22.02.2024 за №5504-2787/С-02/8-0600/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що надана довідка військової частини № НОМЕР_4 від 21.01.1993 за №13 не встановленого зразку, тому не може бути врахована для розрахунку пенсії.

В подальшому, з метою отримання довідки про заробітну плату позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою у якій просив видати довідку встановленого зразку для обчислення пенсії, про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження 1986-1990 роках у військовій частині № НОМЕР_4 .

Однак, листом від 31.05.2024 за №9/1293 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлено, що з наданих позивачем документів не вдається можливим встановити причинно-наслідковий зв`язок поранення (травми, захворювання, каліцтва), на підставі якого позивачу встановлено інвалідність, та чи пов`язано таке поранення (травма, захворювання, каліцтво) саме із наслідками Чорнобильської катастрофи. При цьому Зазначено, що в ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні відомості про грошове забезпечення (заробітну плату) виплачене особовому складу військової частини НОМЕР_4 , в тому числі за 1986 - 1990 роки.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі Закон №796), який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

На підставі п.2 ч.1 ст.14 Закону №796 позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на пільги і компенсації, зокрема, на пільги по обчисленню середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 (далі Порядок №1210).

Відповідно до п.1 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з п.1 Типового положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 №886 (далі Типове положення №886), розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.

Відповідно до п.8 Типового положення №886 регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

До заяви додаються копії:

посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), виданого відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 (з пред`явленням оригіналу);

архівної довідки про відсутність документів щодо оплати праці за ліквідованим підприємством, установою, організацією;

особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами) або довідки підприємства про фактично виплачену у 1986-1990 роках заробітну плату в зоні відчуження, у тому числі за її складовими, із зазначенням суми та дати виплати (за наявності);

довідки про періоди несення служби (виконання робіт), виданої військовою частиною (підприємством) або Галузевим державним архівом Міноборони, довідки Галузевого державного архіву CБУ, довідки інших архівних установ та архівів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, Міністерства оборони російської федерації, витягу із журналу обліку виїздів у зону відчуження, в яких зазначаються дні виїзду на об`єкти (в населені пункти) зони відчуження;

документа, що підтверджує факт виконання робіт у зонах небезпеки зони відчуження, на об`єктах, місцевостях (населених пунктах) у 1986-1990 роках, визначених рішеннями Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (за наявності);

колективного договору або положення про оплату праці, що були чинними на підприємстві, в установі чи організації у відповідний період, інших документів про умови та режим роботи підприємства та заявника (із зазначенням змін, підсумованого обліку робочого часу та облікового періоду - місяць, квартал тощо), наказів по підприємству, інших документів заявника; табеля обліку робочого часу заявника в зоні відчуження або шляхового листа (за наявності), що засвідчені печаткою (у разі наявності) підприємства, у складі якого виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якому зазначено час, фактично відпрацьований у зоні відчуження заявником.

Копії документів, які подаються заявником, засвідчуються в установленому порядку центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких зберігаються оригінали таких документів.

Копія посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), засвідчення не потребує.

Голова регіональної комісії в день надходження письмової заяви забезпечує надсилання до державного реєстратора запиту щодо надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про підприємство, установу, організацію, з якого було відряджено (призвано на військові збори) заявника.

Відповідно до п.9 Типового положення №886 про комісії за результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії.

Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами.

Форма довідки про заробітну плату встановлюється Мінсоцполітики.

На виконання п. 9 вказаного Типового положення наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644 затверджена форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Зі змісту вказаної форми довідки встановлено, що до неї передбачено внесення Комісією інформації, зокрема, щодо: суми виплаченої заробітної плати; розміру коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7; найменування населеного пункту зони відчуження; періоду роботи; посади; тарифної ставки (розцінка відрядна, оклад, посадовий оклад) та реквізити відповідної відомості; коефіцієнта.

Також, необхідно внесенні інформації у такі графи: «Зона небезпеки», «Кількість днів, годин», «Денна (годинна) тарифна ставка», «Кратність», «Доплата за роботу у надурочний час, години і сума», «Доплата за роботу у вихідні та святкові дні, години, сума».

Крім того, у формі довідки передбачено, що заробітна плата працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, із якої визначається пенсія враховує такі складові: «Збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках», «Оплата праці за тарифними ставками (розцінками відрядними, окладами, посадовими окладами) за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках», «Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (із зазначенням показника преміювання, розміру премії та підстави її виплати)», «Інші доплати та надбавки (за роботу у нічний час, за класність тощо із зазначенням розміру та підстави виплати).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по І групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розмір якої обчислено відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року категорії 1, про що видано посвідчення серії НОМЕР_1 від 08.11.2023.

У період часу з 02.10.1986 по 31.10.1986 та з 04.11.1986 по 30.11.1986 в складі військової частини № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 позивач виконував роботи у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в межах 30-ти кілометрової зони цієї станції, що підтверджується довідкою військової частини № НОМЕР_4 від 01.12.1992 за №84.

Також, згідно довідки №13 від 21.01.1993 військової частини № НОМЕР_4 встановлено, що заробітна плата під час перебування позивача у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС становила 715 крб. 12 коп., при заробітній платі за той же час до відрядження 357 крб. 56 коп.

Аналіз наведених документів свідчить, що позивачем надані вичерпні документи, які дозволяють ідентифікувати період участі позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

При цьому, суд критично ставиться до доводів відповідача, зокрема, про відсутність причинно-наслідкового зв`язку поранення (травми, захворювання, каліцтва) на підставі якого позивачу встановлено інвалідність, та чи пов`язано таке поранення (травми, захворювання, каліцтва) саме із наслідками Чорнобильської катастрофи.

Позивачем до позовної заяви додано посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1) серії НОМЕР_1 від 08.11.2023, видане Житомирською обласною державною адміністрацією, відповідно до якого пред`явник посвідчення має право на пільги і компенсації, встановлені Законом №796-ХІІ.

У відповідності до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин, далі Порядок №551) посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, зокрема, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), іншими актами законодавства.

За змістом абзацу 3 Порядку №551 встановлено, що особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 1) серії А синього кольору.

Отже, враховуючи викладене, надане позивачем посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1) серії НОМЕР_1 від 08.11.2023 надає можливість встановити причинний зв`язок поранення (травми, захворювання, каліцтва) на підставі якого позивачу встановлено інвалідність, що не було враховано відповідачем.

Таким чином, відмова ІНФОРМАЦІЯ_1 у видачі позивачу довідки про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках є необґрунтованою.

Беручи до уваги, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у задоволенні його заяви про видачу довідки пор заробітну плату працівників у зоні відчуження в 1986-1990 рр., враховуючи, що позивачем у визначеному порядку була надана заява та документи, суд вважає за необхідне для відновлення порушеного права позивача зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 видати позивачу довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Згідно із ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, наявні у матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

За відсутності документально-підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл суд не вирішує.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_6 ), третьої особи: Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341), про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.Г. Попова

07 січня 2025 р.

07.01.25