Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 січня 2025 року Справа№200/6724/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
26 вересня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі відповідач), надісланий засобами поштового зв`язку 24 вересня 2024 року, в якому позивач просив:
1. визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 05 серпня 2020 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704);
2. зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 провести ОСОБА_1 за період з 05 серпня 2020 року по 20 травня 2023 року нарахування та виплату грошове забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704;
3. визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування під час складання грошового атестату щодо ОСОБА_1 розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, за період з 05 серпня 2020 року по 20 травня 2023 року;
4. зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 виготовити та направити ОСОБА_1 новий грошовий атестат, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, за період з 05 серпня 2020 року по 20 травня 2023 року;
5. визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки за 2020 рік, 2021 рік, 2022 рік та 2023 рік, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704;
6. зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 провести нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки за 2020 рік, 2021 рік, 2022 рік та 2023 рік, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704;
7. визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік, 2021 рік та 2022 рік у розмірі місячного грошового забезпечення, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704;
8. зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 провести нарахування та виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік, 2021 рік та 2022 рік у розмірі місячного грошового забезпечення, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
07 жовтня 2024 суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; задовольнив клопотання позивача та витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).
З клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін учасники справи до суду не зверталися, а тому на підставі ч. 5 ст. 260 КАС справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
07 січня 2025 року суд постановив ухвалу про поновлення строку звернення до суду.
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 28 жовтня 2024 року № 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 29 жовтня 2024 року № 4024-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що в період 05 серпня 2020 року по 31 грудня 2023 року проходив військову службу в Збройних Силах України у Військовій частині НОМЕР_1 , де і перебував на грошовому забезпеченні.
Позивач доводив, що Військова частина НОМЕР_1 нараховувала і виплачувала грошове забезпечення не в повному обсязі внаслідок того, що розрахунок посадового окладу та окладу за військовим званням здійснювався з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 року, в той час як належало застосовувати прожитковий мінімум, встановлений законом на 01 січня календарного року, в якому проводилось нарахування та виплата грошового забезпечення, як того вимагає п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704) в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року.
Вважаючи протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у ненарахуванні та невиплаті грошового забезпечення за період з 05 серпня 2020 року по 20 травня 2023 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Також позивач доводив, що оскаржувана бездіяльність відповідача мала наслідком неправильне визначення розмірів грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за спірний період, а також призвела до некоректного відображення відомостей про його грошового забезпечення в грошовому атестаті.
Позивач зазначив, що належним способом захисту його порушеного права має бути покладання на відповідача обов`язку нарахувати і виплатити грошове забезпечення за період з 05 серпня 2020 року по 20 травня 2023 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704; виготовити та направити новий грошовий атестат, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, за період з 05 серпня 2020 року по 20 травня 2023 року; нарахувати та виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2020-2023 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704; нарахувати та виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2022 роки у розмірі місячного грошового забезпечення, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
Зазначив, що позивач проходив військову службу за контрактом у Військовій частині НОМЕР_1 в період з 05 серпня 2020 року по 31 грудня 2023 року.
Наголосив, що Постанова КМУ № 704 є підзаконним нормативно-правовим актом, яким Кабінет Міністрів України встановив види та розміри грошового забезпечення військовослужбовців.
Як вбачається зі структури Постанови КМУ № 704, п. 1 її постановляючої частини затверджені нормативні акти, зокрема тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 14).
В п. 4 постановляючої частини Постанови КМУ № 704, який містить нормативні положення, наведений порядок визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.
Так, відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 на час прийняття цієї постанови передбачалося, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Додатки 1 та 14 до Постанови КМУ № 704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру.
Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків.
У цих примітках норми права не містяться.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» (далі Постанова КМУ № 103) до п. 4 Постанови КМУ № 704 внесені зміни, якими встановлена залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01 січня 2018 року, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться, виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Зміст приміток до додатків 1 та 14 до Постанови КМУ № 704 не був приведений у відповідність з нормою п. 4 цієї ж постанови, з яких не було вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводитися виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, що є суто технічною помилкою, а не колізією норм права, яка не впливає на розміри окладів.
Такий висновок ґрунтується на тому, що примітки додатків 1 та 14 до Постанови КМУ № 704 не є нормами права та не встановлюють розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, а лише роз`яснюють порядок їх обчислення (множення).
Правовою нормою, яка встановлює розмір посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців та порядок їх обчислення, є п. 4 Постанови КМУ № 704.
П. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі Закон № 1774), який набрав чинності 01 січня 2017 року, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Таким чином, згідно з Постановою КМУ № 704 (в редакції Постанови КМУ № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
З огляду на викладене, відповідач вважав помилковою позицію позивача щодо незастосування Військовою частиною НОМЕР_1 при обчисленні посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата, оскільки зміст приміток до додатків 1 та 14 до Постанови КМУ № 704 не є нормами права та не узгоджуються з п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774.
Крім того, за загальним правилом норма права діє стосовно відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто, до певних юридичних фактів застосовується той закон (інший нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали.
Конституційний Суд України в п. 3 мотивувальної частини рішення від 03 жовтня 1997 року № 4-зп зазначив, що загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 700/668/16-а, згідно з яким суб`єкт владних повноважень під час розгляду питання, пов`язаного з реалізацією особою свого права, зокрема, права на соціальний захист, зобов`язаний застосовувати той закон або інший нормативно-правовий акт, який набув чинності та залишається чинним на момент виникнення відповідних правовідносин між особою та державою, в особі її уповноважених органів.
Таким чином, єдиний орган конституційної юрисдикції фактично передбачив порядок подолання правових колізій шляхом застосування принципу, відповідно до якого новий нормативний акт скасовує положення нормативного акту, прийнятого раніше, якщо обидва ці акти регулюють аналогічні види правовідносин та містять суперечливі між собою положення.
З огляду на викладене та враховуючи те, що додатки 1 і 14 до Постанови КМУ № 704 затверджені 30 серпня 2017 року, а п. 4 цієї ж постанови змінено 21 лютого 2018 року на підставі Постанови КМУ № 103, то пріоритетним в цьому випадку є положення саме п. 4 Постанови КМУ № 704.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .
З 02 серпня 2011 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим ІНФОРМАЦІЯ_2 26 серпня 2021 року.
Відповідач Військова частина НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 ) зареєстрована як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
З приводу проходження позивачем військової служби суд встановив такі обставини.
Як свідчать записи у військовому квитку серії НОМЕР_6 та витяг із послужного списку молодшого сержанта ОСОБА_1 , позивач був призваний на військову службу 05 серпня 2020 року (наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 05 серпня 2020 року № 102-РС); 19 серпня 2020 року прийняв військову присягу в Збройних Силах України.
Відповідно до ст. ст. 19 і 20 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі Закон № 2232) позивач був прийнятий на військову службу за контрактом строком на три роки з 05 серпня 2020 року до 05 серпня 2023 року.
З 05 серпня 2020 року по 30 березня 2023 року на підставі наказу командувача НОМЕР_7 окремої аеромобільної ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_1 ) від 05 серпня 2020 року № 102-РС ОСОБА_1 проходив службу у НОМЕР_7 окремій аеромобільній Слобожанській бригаді Десантно-штурмових військ Збройних Сил України на посаді номер обслуги зенітно-артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї, ВОС 156533Д.
З 30 березня 2023 року по 12 грудня 2023 року на підставі наказу командувача НОМЕР_7 окремої аеромобільної Слобожанської бригади Десантно-штурмових військ Збройних Сил України від 30 березня 2023 року № 89-РС, наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 30 березня 2023 року № 91 позивач проходив службу у НОМЕР_7 окремій аеромобільній Слобожанській бригаді Десантно-штурмових військ Збройних Сил України на посаді стрільця-зенітника 3 відділення 4 зенітного ракетного взводу зенітної ракетної батареї, ВОС 104916Д.
З 12 грудня 2023 року по 06 червня 2024 року на підставі наказу командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України від 12 грудня 2023 року № 222-РС, наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 31 грудня 2023 року № 379 ОСОБА_1 проходив службу у НОМЕР_8 окремому батальйоні управління на посаді штаб-сержанта 3 категорії групи кіберзахисту управління, ВОС 600723Д.
Відповідно до ст. ст. 22, 23 Закону № 2232, п. п. 27, 42, 82, 102 Положення про проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, (далі Положення № 1153) та наказу командира Військової частини НОМЕР_9 від 06 квітня 2024 року № 16-РС ОСОБА_1 уклав контракт про проходження військової служби на посадах осіб сержантського складу строком на три роки.
З 06 червня 2024 року на підставі наказу командира Військової частини НОМЕР_9 від 06 червня 2024 року № 16-РС позивач проходить службу у ІНФОРМАЦІЯ_4 на посаді начальника апаратної взводу зв`язку роти зв`язку передового командного пункту, ВОС 474947Д.
Так, згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05 серпня 2020 року № 220 солдат ОСОБА_1 , призначений наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 05 серпня 2020 року № 102-РС на посаду номера 2 обслуги зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї Військової частини НОМЕР_1 , зарахований до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення з 05 серпня 2020 року.
Цим наказом позивачу встановлені посадовий оклад 2730,00 грн, ВОС «156533», ШПК «солдат»; премія в розмірі 193% посадового окладу, надбавка за особливості проходження служби в розмірі 87,8% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Згідно з витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31 грудня 2023 року № 379 солдат ОСОБА_1 , стрілець-зенітник 3 відділення 4 зенітного ракетного взводу зенітної ракетної батареї Військової частини НОМЕР_1 (військової служби за контрактом), призначений наказом командувача Десантно-штурмових військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 12 грудня 2023 року № 222-РС на посаду штаб-сержанта 3 категорії групи кіберзахисту управління Військової частини НОМЕР_10 , виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення 31 грудня 2023 року.
В цьому наказі, з-поміж іншого, зазначено, що щорічна основна відпустка за 2022 рік передбачена в кількості 30 діб, і використана позивачем в кількості 10 діб; щорічна основна відпустка за 2023 рік не використана; грошова допомога на оздоровлення і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік не виплачені.
Наказ від 31 грудня 2023 року № 379 передбачав виплату ОСОБА_1 премії в розмірі 624% посадового окладу, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 87,8% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років з 01 грудня 2023 року по 31 грудня 2023 року; додаткової винагороди військовослужбовцям на період дії воєнного стану згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова КМУ № 168) за період безпосередньої участі у бойових діях або здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) в розмірі 100000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби та участі у таких діях і заходах з 01 грудня 2023 року по 28 грудня 2023 року; додаткової винагороди військовослужбовцям на період дії воєнного стану згідно з Постановою КМУ № 168 в розмірі 30000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби з 29 грудня 2023 року по 31 грудня 2023 року.
Отже, в період з 05 серпня 2020 року по 31 грудня 2023 року ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України у Військовій частині НОМЕР_1 на посадах номера 2 обслуги зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї та стрільця-зенітника 3 відділення 4 зенітного ракетного взводу зенітної ракетної батареї, перебуваючи у військовому званні «солдат»; перебував на грошовому забезпеченні у Військовій частині НОМЕР_1 .
На підставі розгорнутих довідок про розмір грошового забезпечення за 2020-2023 роки, які видані Військовою частиною НОМЕР_1 , суд встановив такі обставини щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період проходження ним військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 :
в серпні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 10118,43 грн, в тому числі посадовий оклад 2377,74 грн, оклад за військове звання 461,61 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2492,95 грн, премія (193%) 4589,04 грн, індексація 197,09 грн;
у вересні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11617,47 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 226,29 грн;
в жовтні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11625,01 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 233,83 грн;
в листопаді 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11625,01 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 233,83 грн;
в грудні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 26513,91 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 233,81 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 530,00 грн, грошова допомога на оздоровлення 11391,18 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 2967,74 грн;
в січні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 15803,24 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 331,42 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 4080,64 грн;
в лютому 2021 року нараховано грошове забезпечення сумі 11722,60 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 331,42 грн;
в березні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 22109,70 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 331,42 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 10387,10 грн;
в квітні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 28630,45 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 331,42 грн, грошова допомога на оздоровлення 11391,18 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 5516,67 грн;
в травні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11890,58 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 499,40 грн;
в червні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 23390,58 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 499,40 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 11500,00 грн;
в липні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11855,09 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 2862,28 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 463,91 грн;
в серпні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 25037,90 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 616,15 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 11500,00 грн;
у вересні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16075,97 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 616,15 грн, інші (одноразові премії, доплати або утримання) 2538,07 грн;
в жовтні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 18411,78 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 540,03 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 4950,00 грн;
в листопаді 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 25128,45 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 540,03 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 11666,67 грн;
в грудні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 21782,11 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (193%) 5268,90 грн, індексація 540,03 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 530,00 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 7790,33 грн;
в січні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 23 060,23 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (176%) 4804,80 грн, індексація 586,35 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 10016,13 грн;
в лютому 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 56 007,52 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8685,20 грн, індексація 672,35 грн, грошова винагорода за безпосередню участь в ООС 9446,43 грн, додаткова винагорода за період дії воєнного стану 29550,69 грн;
в березні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 105 231,15 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3 577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, індексація 672,35 грн, додаткова винагорода за період дії воєнного стану 88306,45 грн;
в квітні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 116924,70 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, індексація 672,35 грн, додаткова винагорода за період дії воєнного стану 100000,00 грн;
в травні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 133417,71 грн, в тому числі посадовий оклад 2 730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, індексація 913,01 грн, грошова допомога на оздоровлення 16252,35 грн, додаткова винагорода за період дії воєнного стану 100000,00 грн;
в червні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 117269,56 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, індексація 1017,21 грн, додаткова винагорода за період дії воєнного стану 100000,00 грн;
в липні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 117318,35 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, індексація 1066,00 грн, додаткова винагорода за період дії воєнного стану 100000,00 грн;
в серпні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 117534,15 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, індексація 1281,80 грн, додаткова винагорода за період дії воєнного стану 100000,00 грн;
у вересні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 91867,48 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, індексація 1281,80 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 74333,33 грн;
в жовтні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 106243,83 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, індексація 1281,80 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 88709,68 грн;
в листопаді 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 117677,15 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, індексація 1424,80 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 100000,00 грн;
в грудні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 127915,48 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 2539,45 грн, індексація 1470,83 грн, грошова допомога на оздоровлення 16252,35 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 100000,00 грн;
в січні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 93671,71 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (315%) 8599,50 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 77419,36 грн;
в лютому 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 84879,15 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (25%) 815,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3577,85 грн, премія (631%) 17226,30 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 60000,00 грн;
в березні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 125529,45 грн, в тому числі посадовий оклад 2730,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1142,74 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3870,71 грн, премія (631%) 17250,20 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 100000,00 грн;
в квітня 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 95442,16 грн, у тому числі посадовий оклад 2 820,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1005,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3823,69 грн, премія (624%) 17596,80 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 69666,67 грн;
в травні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 87388,39 грн, в тому числі посадовий оклад 2 820,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1005,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3823,69 грн, премія (624%) 17596,80 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 61612,90 грн;
в червні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 67108,82 грн, в тому числі посадовий оклад 2820,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1005,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3823,69 грн, премія (624%) 17596,80 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 41333,33 грн;
в липні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 51550,98 грн, в тому числі посадовий оклад 2820,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1005,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3823,69 грн, премія (624%) 17596,80 грн, грошова допомога на оздоровлення 25775,49 грн;
в серпні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 39323,88 грн, в тому числі посадовий оклад 2820,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1005,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3823,69 грн, премія (624%) 17596,80 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 13548,39 грн;
у вересні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 26775,49 грн, в тому числі посадовий оклад 2820,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1005,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3823,69 грн, премія (624%) 17596,80 грн, додаткова винагорода за період дії воєнного стану 1000,00 грн;
в жовтні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 63259,36 грн, в тому числі посадовий оклад 2820,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1005,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3823,69 грн, премія (624%) 17596,80 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 37483,87 грн;
в листопаді 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 114108,82 грн, в тому числі посадовий оклад 2820,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1005,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3823,69 грн, премія (624%) 17596,80 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 88333,33 грн;
в грудні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 107648,56 грн, в тому числі посадовий оклад 2820,00 грн, оклад за військове звання 530,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 1005,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (87,8%) 3823,69 грн, премія (624%) 6244,06 грн, додаткова винагорода на період дії воєнного стану 93225,81 грн.
Отже, в період з 05 серпня 2020 року по 19 травня 2023 року Військова частина НОМЕР_1 нараховувала позивачеві грошове забезпечення, виходячи з того, що посадовий оклад та оклад за військове звання визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.
25 жовтня 2024 року Військова частина НОМЕР_1 видала грошовий атестат (вих. № 2691/фс), яким засвідчила, що стрільцю-зенітнику, солдату ОСОБА_1 виплачено такі види грошового забезпечення:
1. оклад за військовим званням 530,00 грн, до 31 грудня 2023 року в сумі 530,00 грн;
2. посадовий оклад 2820,00 грн, до 31 грудня 2023 року в сумі 2820,00 грн;
3. надбавка за вислугу років 30%, до 31 грудня 2023 року в сумі 1005,00 грн;
4. щомісячні додаткові види грошового забезпечення:
4.1 НОПС 87,8%, до 31 грудня 2023 року в сумі 3823,69 грн;
4.2 премія 624%, до 31 грудня 2023 року в сумі 17596,80 грн;
13. інші відмітки: відповідно до Постанови КМУ № 168 додаткова винагорода за безпосередню участь в бойових діях у період здійснення зазначених заходів виплачена із розрахунку 30000,00 грн за період з 29 грудня по 31 грудня 2023 року в сумі 2903,23 грн та із розрахунку 100000,00 грн за період з 01 грудня 2023 року по 28 грудня 2023 року в сумі 90322,58 грн.
21 лютого 2024 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 звернувся до командира Військової частини НОМЕР_1 з заявою від 15 лютого 2024 року, в якій, з-поміж іншого, просив провести перерахунок та виплату невиплаченої йому суми грошового забезпечення згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 із обов`язковим перерахунком розмірів усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за посадою, яку він обіймав на час звільнення зі служби, в тому числі розмірів матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року та на 01 січня 2023 року, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п. 4 Постанови КМУ № 704, з урахуванням раніше виплачених сум.
Факт направлення цієї заяви на адресу Військової частини НОМЕР_1 підтверджений накладною від 21 лютого 2024 року № 0209913506860 та описом вкладення до цінного листа.
Докази, які б свідчили, що Військова частина НОМЕР_1 розглянула заяву ОСОБА_1 і надала заявнику будь-яку відповідь за наслідками її розгляду, суду не надані.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Ч. 4 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704) затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
П. 2 Постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
П. 4 Постанови КМУ № 704 (в первинній редакції) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» (далі Постанова КМУ № 103), п. 6 якої внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, в Постанові КМУ № 704 пункт 4 викладено в такій редакції:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Постанова КМУ № 103 набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Проте, зміст приміток до додатків 1 та 14 Постанови КМУ № 704 не був приведений у відповідність з нормою п. 4 цієї ж постанови.
Згідно з п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції Постанови КМУ № 103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103, яким, зокрема, були внесені зміни в п. 4 Постанови КМУ № 704.
Отже, зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, внесені на підставі п. 6 Постанови КМУ № 103, з 29 січня 2020 року не підлягають застосуванню.
Таким чином, відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, яка діяла до внесення змін п. 6 Постанови КМУ № 103, та правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до Постанови КМУ № 704, розміри посадового окладу та окладу за військовими званнями з 29 січня 2020 року мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Закон України від 05 жовтня 2000 року № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі Закон № 2017) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями ст. 1 якого державні соціальні стандарти це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти (ст. 6 Закону № 2017).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).
Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів (окладів за військове (спеціальне) звання) із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
При цьому, п. 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
У свою чергу, Закони України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі Закон № 294), від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі Закон № 1082), від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі Закон № 1928), від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі Закон № 2710) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема, грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020, 2021, 2022, 2023 роки відповідно, не містять.
Тобто, положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року до 01 січня 2020 року набрання чинності Законом № 294 не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п. 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об`єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.
Відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, а також враховуючи те, що з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу Закону № 294, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Верховний Суд в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 навів такі висновки:
(1) з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
[…]
(3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Наведена вище правова позиці підтримана Верховним Судом і в постановах від 19 жовтня 2022 року у справі № 400/6214/21, від 28 лютого 2023 року у справі № 380/18850/21, від 28 березня 2024 року у справі № 160/8290/23, від 25 квітня 2024 року у справі № 240/16735/21 та інших.
При цьому під час розгляду справи № 380/18850/21 Верховний Суд погодився з висновком суду апеляційної інстанції про необхідність застосування до спірних правовідносин з 29 січня 2020 року (дати набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18) положень п. 4 Постанови № 704 в редакції до 24 лютого 2018 року, тобто в редакції, яка була чинною до набрання чинності Постановою КМУ № 103.
12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі Постанова КМУ № 481).
Постанова КМУ № 481 набрала чинності 20 травня 2023 року.
На підставі п. 2 Постанови КМУ № 481 внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, шляхом викладення абзацу 1 в такій редакції:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Таким чином, в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно розмір посадового окладу та окладу за військове званням військовослужбовців мав визначатися відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та з урахуванням правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.
Суд встановив, що в період з 05 серпня 2020 року по 19 травня 2023 року включно ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 на посадах номера 2 обслуги зенітного артилерійського взводу зенітної ракетно-артилерійської батареї та стрільця-зенітника 3 відділення 4 зенітного ракетного взводу зенітної ракетної батареї, перебуваючи у військовому званні «солдат».
Аналіз відомостей про нараховане позивачу грошове забезпечення дозволяє дійти висновку про те, що посадовий оклад ОСОБА_1 був визначений шляхом множення тарифного коефіцієнта, визначеного згідно з додатком 1 до Постанови КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 07 грудня 2017 року № 2246-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (далі Закон № 2246) на 01 січня 2018 року, та з урахуванням правил заокруглення, наведених в п. 1 Примітки до додатку 1 Постанови КМУ № 704.
Оклад позивача за військовим званням був визначений шляхом множення тарифного коефіцієнта, визначеного згідно з додатком 14 до Постанови КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом № 2246 на 01 січня 2018 року, та з урахуванням правил заокруглення, наведених в п. 1 Примітки до додатку 14 Постанови КМУ № 704.
Згадані вище складові грошового забезпечення були визначені із застосуванням п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, яка діяла з 24 лютого 2018 року по 29 січня 2020 року, тобто до набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у незастосуванні п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до додатку 1 та п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови при обчисленні ОСОБА_1 розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням в період з 05 серпня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, підлягає визнанню протиправною.
Протиправна бездіяльність відповідача мала наслідком не лише неправильне визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, а й інших щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги на оздоровлення, які були нараховані позивачеві в період з 05 серпня 2020 року по 19 травня 2023 року включно.
За вказаних обставин відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача на отримання грошового забезпечення в повному розмірі, визначеному відповідно до законодавства, є зобов`язання Військової частини НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 :
- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 05 серпня 2020 року по 31 грудня 2020 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум;
- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум;
- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум;
- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги ОСОБА_2 в частині, яка стосується нарахування і виплати грошового забезпечення за 20 травня 2023 року задоволенню не підлягають, оскільки 20 травня 2023 року набрали чинності зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, внесені на підставі Постанови КМУ № 481, які передбачили установлення розмірів посадових окладів та окладів за військовими званнями військовослужбовців, виходячи з розміру 1762 гривні, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт. Відтак, з 20 травня 2023 року відсутні підстави для обчислення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
З приводу позовних вимог в частині визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки за 2020-2023 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, та зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату грошової допомоги на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки за 2020-2023 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704; а також в частині визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2022 роки у розмірі місячного грошового забезпечення, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2022 роки у розмірі місячного грошового забезпечення, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, суд зазначає наступне.
До порушення права позивача на належне грошове забезпечення призвела бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у незастосуванні п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до додатку 1 та п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням в період з 05 серпня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.
Така протиправна бездіяльність призвела до неправильного визначення інших складових грошового забезпечення (щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням), в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги на оздоровлення, які були нараховані позивачеві за період з 05 серпня 2020 року по 19 травня 2023 року включно.
Разом з цим для повного та ефективного захисту порушеного права ОСОБА_1 немає необхідності окремо надавати правову оцінку та визнавати протиправними дії (бездіяльність) Військової частини НОМЕР_1 при нарахуванні та виплаті кожної складової грошового забезпечення позивача за період з 05 серпня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, оскільки такі дії (бездіяльність) мають похідний характер від протиправної бездіяльності, допущеної відповідачем при визначені розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.
Застосований судом спосіб захисту забезпечує повне та ефективне поновлення права позивача на належне грошове забезпечення, оскільки на виконання цього рішення Військова частина НОМЕР_1 має здійснити перерахунок не лише посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 , а й в с і х інших щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення, (які обчислюються з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням), в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги на оздоровлення, та провести їх виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
З приводу позовних вимог в частині визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування під час складання грошового атестату щодо ОСОБА_1 розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, за період з 05 серпня 2020 року по 20 травня 2023 року та зобов`язання відповідача виготовити та направити позивачеві новий грошовий атестат, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, за період з 05 серпня 2020 року по 20 травня 2023 року, слід зазначити таке.
Порядок видачі і застосування грошового атестата військовослужбовця Збройних Сил України визначають норми розділу 11 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року № 280 (в редакції наказу Міністерства оборони України від 22 квітня 2021 року № 104) (далі Правила № 280).
Відповідно до п. 11.1 Правил № 280 грошовий атестат видається військовослужбовцю військовою частиною, в якій він перебуває на грошовому забезпеченні, у таких випадках:
вибуття до нового місця служби (навчання) з виключенням зі списків особового складу військової частини;
зарахування військової частини, що не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів, на фінансове забезпечення від однієї військової частини до іншої;
звільнення військовослужбовців з військової служби (крім військовослужбовців строкової військової служби);
відрядження військовослужбовців до органів виконавчої влади та інших цивільних установ із залишенням на військовій службі.
Грошові атестати не видаються:
- особам, призваним (прийнятим) на військову службу, які для проходження служби вибувають з військового комісаріату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
- військовослужбовцям строкової військової служби, які звільняються з військової служби;
- випускникам військових навчальних закладів із числа військовослужбовців строкової військової служби та випускникам, які не перебували на військовій службі перед зарахуванням на навчання, які звільняються з військової служби в запас (відставку) з присвоєнням відповідного військового звання.
Опис та порядок заповнення грошового атестата визначені нормами п. 11.2 Правил № 280.
Бланк грошового атестата друкується на аркуші (аркушах) формату А4 з обох боків.
На грошовому атестаті зазначаються:
- умовне найменування військової частини, яка видала грошовий атестат військовослужбовцю, а якщо немає умовного, дійсне найменування військової частини та її поштова адреса;
- найменування займаної штатної посади. […];
- присвоєне військове звання;
- прізвище, ім`я та по батькові військовослужбовця і реєстраційний номер його облікової картки платника податків;
у пункті 1 […] розмір окладу за військовим званням і виплачена сума записуються словами; дата, до якої включно виплачено (у цьому та наступних пунктах грошового атестата назва місяця записується словом);
у пункті 2 тарифний розряд за останньою займаною посадою, розмір посадового окладу та виплачена сума записуються словами; дата, до якої включно виплачено;
у пункті 3 […] розмір надбавки за вислугу років та виплачена сума записуються словами; дата, до якої включно виплачено. Також записується вислуга років для отримання надбавки за вислугу років (у тому числі з пільговою вислугою) і зазначається станом на 01 число місяця, наступного за місяцем видачі грошового атестата. […];
у пункті 4 (підпункти 4.1 4.7) виплачені щомісячні додаткові види грошового забезпечення; назва виплати, яку отримував військовослужбовець за час виконання обов`язків за посадою, їх розмір та виплачена сума записуються словами; дата, до якої включно виплачено;
у пункті 5 […] (підпункти 5.1 5.3) виплачені одноразові додаткові види грошового забезпечення;
у підпункті 5.1 виплачена грошова допомога на оздоровлення; найменування військової частини, дата та номер наказу про виплату та за який рік вона виплачена;
у підпункті 5.2 виплачена матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; найменування військової частини, дата та номер наказу про виплату та за який рік вона виплачена;
у підпункті 5.3 виплачена одноразова грошова допомога після укладення першого контракту; найменування військової частини, дата та номер наказу про виплату;
у підпунктах 5.1 5.3 грошового атестата зазначається тільки остання виплата кожного одноразового додаткового виду грошового забезпечення, здійснена за період служби військовослужбовця в даній військовій частині;
у пункті 6 […] найменування військової частини, дати та номери наказів про виплату підйомної допомоги військовослужбовцю та на членів його сім`ї; найменування військової частини, дати та номери наказів про виплату підйомної допомоги військовослужбовцю та на членів його сім`ї за попереднім місцем служби військовослужбовця;
у пункті 7 сума виплаченої одноразової грошової допомоги в разі звільнення з військової служби (записується словами);
у пункті 8 дата, до якого числа включно виплачено індексацію;
у пункті 9 сума залишку непогашеного нарахування на день вибуття військовослужбовця з військової частини (записується словами); найменування військової частини, дата та номер наказу про здійснення нарахування. Якщо є декілька наказів про здійснення нарахувань, то по кожному наказу заповнюються окремі підпункти 9.1; 9.2; 9.3 тощо;
[…]
у пункті 12 інформація про звільнення військовослужбовця з посади, зарахування його в розпорядження відповідних командирів (начальників) і виключення його зі списків особового складу військової частини; посада особи, яка видала наказ про звільнення (відсторонення, усунення) військовослужбовця з посади, а також найменування посади звільненого з посади військовослужбовця; дата, номер наказу про звільнення (відсторонення, усунення), а також дата зарахування в розпорядження;
у пункті 13 інформація про виплату інших видів грошового забезпечення, не передбачених формою грошового атестата;
у пункті 14 правильність записів, здійснених у п. п. 1-13, засвідчується особистим підписом власника грошового атестата.
Порядок видачі грошових атестатів регламентований нормами п. 11.3 розділу 11 Правил № 280.
Грошовий атестат виписується у двох примірниках на кожного військовослужбовця окремо (друкованим способом або ручкою), підписується командиром військової частини і начальником фінансового органу і засвідчується особистим підписом власника грошового атестата та відтиском гербової печатки з найменуванням частини, зазначеної в атестаті, та реєструється в журналі реєстрації вихідної документації.
Грошовий атестат, який видається фінансовими органами, що забезпечують апарат Міністерства оборони України, апарат Головнокомандувача Збройних Сил України та Генеральний штаб Збройних Сил України, підписується посадовими особами, визначеними керівниками цих фінансових органів.
Грошові атестати без підпису або печатки, з підчистками або виправленнями, а також неправильно заповнені вважаються недійсними і не є підставою для зарахування військовослужбовця на грошове забезпечення.
У цьому випадку начальник фінансового органу витребовує дублікат грошового атестата з попереднього місця служби військовослужбовця.
Перший примірник грошового атестата видається під підпис у картці особового рахунку військовослужбовця, в якій зазначається дата його видачі, а другий залишається в діловодстві фінансового органу військової частини.
Отримані від військовослужбовців грошові атестати зберігаються у справах фінансового органу військової частини та знищуються після перевірки (дослідження) їх підрозділами Служби внутрішнього аудиту.
[…].
Правила № 280 також регулюють окремі питання виплати грошового забезпечення.
Так, п. 4.3 Правил № 280 передбачено, що виплата грошового забезпечення, […] та інші виплати (індексація, грошова компенсація за речове майно, харчування, піднайом житла тощо) особовому складу здійснюються за місцем штатної служби (перебування на фінансовому та інших видах забезпечення).
Перераховане грошове забезпечення (доплата) у разі зміни службового становища особового складу (присвоєння військового звання, призначення на іншу посаду тощо) виплачується разом з грошовим забезпеченням за місяць, в якому відбулися відповідні зміни.
[…]
Зарахування на грошове забезпечення військовослужбовців, які прибули у військову частину, та виключення їх з грошового забезпечення оформляються наказом командира військової частини.
Зарахування військовослужбовців на грошове забезпечення при переміщенні до нового місця служби (навчання), а також у випадку зарахування військової частини, що не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів, на фінансове забезпечення від однієї військової частини до іншої, здійснюється на підставі грошового атестата (за формою, наведеною у додатку 16 до цих Правил) з одночасним оформленням (відкриттям, заведенням) на них карток особових рахунків військовослужбовців (за формою, наведеною в додатку 16 до цих Правил) (далі картка особового рахунку), які обліковуються в зведеному реєстрі (книзі) обліку карток особових рахунків (за формою, наведеною в додатку 15 до цих Правил).
Особи, призвані (прийняті) на військову службу, які для проходження служби прибули з військового комісаріату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), зараховуються на грошове забезпечення тільки на підставі наказу командира військової частини.
Військовослужбовцям, які втратили грошовий атестат, після прийняття командиром військової частини рішення за матеріалами службового розслідування з попереднього місця служби витребовується дублікат грошового атестата.
Без подання грошового атестата грошове забезпечення військовослужбовцю виплачується:
військовослужбовцю строкової військової служби зі числа наступного після прибуття місяця виходячи з посадового окладу за посадою, на яку він призначений. У цьому випадку доплата грошового забезпечення за поточний і минулий місяці здійснюється після отримання атестата або його дубліката з попереднього місця служби;
іншим військовослужбовцям із дня його вступу до виконання обов`язків за посадою за новим місцем служби. У цьому випадку доплата грошового забезпечення до дня вступу до виконання обов`язків за посадою за новим місцем служби здійснюється після отримання атестата або його дубліката з попереднього місця служби.
[…].
Суд відзначає, що у випадку позивача видача грошового атестату Військовою частиною НОМЕР_1 була наслідком його вибуття до нового місця служби з виключенням зі списків особового складу військової частини.
У грошовому атестаті Військова частина НОМЕР_1 відобразила відомості про грошове забезпечення ОСОБА_1 , яким він був забезпечений на день виключення зі списків особового складу та всіх видів забезпечення у Військовій частині НОМЕР_1 , тобто станом на 31 грудня 2023 року.
У грошовому атестаті наведені відомості про грошове забезпечення позивача за останньою займаною посадою у Військовій частині НОМЕР_1 , тобто за посадою стрільця-зенітника, яку він обіймав з 30 березня 2023 року.
На час розгляду цієї справи по суті Військова частина НОМЕР_1 не проводила перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 05 серпня 2020 року по 19 травня 2023 року на виконання цього рішення; у задоволенні позовних вимог в частині перерахунку та виплати грошового забезпечення за 20 травня 2023 року суд відмовив; а правомірність нарахування та виплати грошового забезпечення за період з 21 травня 2023 року по 31 грудня 2023 року взагалі не були предметом спору у справі, що розглядається.
Суд зауважує, що право на захист це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом» (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, судовому захисту підлягають лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників публічно-правових відносин.
З наведених вище мотивів суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 та покладання на неї будь-яких обов`язків в частині, що стосується оформлення і видачі грошового атестату, оскілки ці вимоги є такими, що заявлені передчасно.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Заперечення відповідача щодо застосування норм п. 4 Постанови КМУ № 704 не спростовують висновків суду по суті позовних вимог, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні правових норм, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, та не враховують висновків Верховного Суду щодо їх застосування.
Крім того, в контексті спірних правовідносин не йдеться про застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини, а також приміток до додатків 1 і 14 до Постанови КМУ № 704 як «норми права», а тому суд відхиляє відповідні заперечення відповідача.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Розподіл судових витрат.
В силу положень п. п. 1, 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Докази здійснення позивачем інших судових витрат суду не надані, а тому відповідно до ст. 139 КАС судові витрати розподілу не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання дій та бездіяльності протиправними і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у незастосуванні п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до Додатку 1 та п. 1 Приміток до Додатку 14 до цієї постанови при обчисленні ОСОБА_1 розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням в період з 05 серпня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
3. Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 05 серпня 2020 року по 31 грудня 2020 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
4. Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
5. Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
6. Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум.
7. В іншій частині позовних вимог відмовити.
8. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
9. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
10. Повне судове рішення складено 07 січня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко