Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/8641/24
РІШЕННЯ
іменем України
03 січня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в якому просить визнати протиправною відмову від 12.04.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у призначенні пенсії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити пенсію за віком відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії. Рішенням від 12.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку із відсутністю періодів роботи у зоні відчуження та відсутності необхідного страхового стажу 18 років. Вважає рішення від 12.04.2024 протиправним, оскільки відповідачі не взяли до уваги при розгляді заяви посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_1 від 21.12.2023 і довідку від 23.03.1993, що підтверджує роботу в населених пунктах зони відчуження в періоди з 21.10.1987 по 31.10.1987, з 01.11.1987 по 10.11.1987. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 14.06.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху та надав строк для усунення недоліків.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі про визнання протиправною відмову від 12.04.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у призначенні пенсії та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити пенсію за віком відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за правилами спрощеного позовного провадження.
До суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на позовну заяву у якому представник стверджує, що рішенням від 12.04.2024 №241670065364 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило в призначенні пенсії. Зазначає, що рішення №241670065364 повернуте на доопрацювання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (рішення від 29.04.22024 №241670065364). Крім того, органом, який розглядав заяву позивача, є Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а тому підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вчиняти будь які дії, пов`язані із призначенням позивачу пенсії відсутні.
Позивачка подала до суду відповідь на відзив відповідача-2 у якому вказує, що виплату пенсії проводить саме управління пенсійного фонду України за місцем проживання/перебування заявника, в даному випадку це Головне управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області. В даному випадку позивачка не погоджуєтьсь із відмовою Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області та прошу визнати її протиправною. Тому виникає необхідність повторного розгляду звернення за призначенням пенсії Головним управлінням пенсійного Фонду України в Чернівецькій області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало до суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що до заяви про призначення пенсії позивачка надала посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи 2 категорії серії НОМЕР_1 та трудову книжку серії НОМЕР_2 від 09.10.1986. Рішенням від 12.04.2024 управління відмовило у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку згідно із статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв`язку з відсутністю періодів роботи у зоні відчуження та відсутністю необхідного страхового стажу (18 років). Страховий стаж позивачки становить 15 років 6 місяців 16 днів, що є недостатнім для призначення пенсії. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалами від 10.12.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін та витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення від 12.04.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії та пояснення щодо підстав прийняття рішення від 29.04.2024.
На виконання ухвали суду від 10.12.2024 відповідач-1 надав пенсійну справу, до якої долучений лист відповідача-2 про перегляд рішення щодо відмови позивачці у призначенні пенсії, а також рішення від 29.04.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком у зв`язку із відсутністю документів, що підтверджують періоди роботи у зоні відчуження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою від 05.04.2024 про призначення пенсії за віком.
Рішення від 12.03.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило у призначенні пенсії згідно із статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв`язку з відсутністю періодів роботи у зоні відчуження та відсутністю необхідного страхового стажу (18 років).
Вважаючи рішення від 12.04.2024 протиправним, позивачка звернулася з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), який набрав чинності 01.01.2004.
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.91 №796-XII (далі - Закон №796-XII).
Згідно із статтею 49 Закону №796-XII, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За приписами статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом №796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Абзацом 6 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону №796-XII передбачено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Підставою звернення до суду слугувало рішення відповідача-1 від 12.03.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю періодів роботи у зоні відчуження та відсутністю необхідного страхового стажу (18 років).
Зазначене рішення суперечить абзацу 1 частини 1 статті 55 Закону №796-XII, яке передбачає мінімальний страховий стаж 15 років для призначення пенсії на умовах цієї норми.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.03.2024 є протиправним.
Вирішуючи позовні вимоги про призначення пенсії за віком відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суд враховує, що рішенням від 29.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило у призначенні пенсії згідно із статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку із відсутністю документів, що підтверджують періоди роботи у зоні відчуження. Оскільки рішення пенсійного органу від 29.04.2024 не оскаржується, підстави для призначення пенсії відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідачі не довели правомірності прийняття спірного рішення від 12.03.2024. Тому, позовні вимоги слід задовольнити частково.
У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.03.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 605,60 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3,м. Чернівці,Чернівецька обл., Чернівецький р-н,58002 , код ЄДРПОУ - 40329345)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук