Постанова № 124209, 11.09.2006, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
11.09.2006
Номер справи
ас4/518-06
Номер документу
124209
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.09.06

Справа №АС4/518-06.

Господарський суд Сумської області у складі:

Головуючого судді – Малафеєвої І.В.,

секретаря судового засідання – Логоша О.М.,

розглянувши справу

За позовом Сумського обласного благодійного фонду «Іудейська громада Сумської області»

до відповідача Державної податкової інспекції в м. Суми

про визнання рішення протиправним

За участю представників сторін:

від позивача Поротікова О.К.

від відповідача Ануфрієва В.В., Вережанська Г.А. (доруч. №52985/9/10-009 від 14.08.2006р.)

Позивач звернувся з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в місті Суми №113/34012354/15-122/33122 від 23.05.2006 р. про відмову Сумському обласному благодійному фонду „Іудейська громада Сумської області” у включенні до реєстру неприбуткових організацій (установ) та зобов’язати відповідача включити Сумський обласний благодійний фонд „Іудейська громада Сумської області” до реєстру неприбуткових організацій (установ). Позовні вимоги обґрунтовує тим, що всупереч приписам законодавства оскаржуваним рішенням йому було відмовлено у включенні до цього Реєстру з посиланням на невідповідність окремих пунктів його статуту положенням Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”.

У судовому засіданні позивач наполягає на задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечує, зазначає, що згідно пп.. 7.11.3 п. 7.1. Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених абз. “б” пп.. 7.11.1. цього Закону, цей перелік вичерпним чином визначає види доходів неприбуткових організацій, абз. 6, 7 п. 6.3. статуту позивача передбачає інші джерела отримання доходів позивачем, в чому вбачає порушення закону.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.

Згідно довідки №497 Головного управління статистики в Сумській області Державного комітету статистики України позивач - Сумський обласний благодійний фонд „Іудейська громада Сумської області” був зареєстрований як місцевий благодійний фонд з внесенням даних про нього у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Згідно статуту статус позивача - місцева благодійна організація, діяльність якої поширюється на територію Сумської області (п. 1.3.) й створений на підставі Конституції України, Закону України “Про благодійництво та благодійні організації”, інших нормативно-правових актів, що регулюють благодійництво та благодійну діяльність (п.1.5.).

У цілях внесення до реєстру неприбуткових організацій (установ) позивач звернувся до відповідача шляхом подання реєстраційної заяви платника податку Форма №1-РН, як це передбачено Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України №232 від 11.07.1997 р.

Рішенням відповідача №113/34012354/15-122/33122 від 23.05.2006 р. позивачу було відмовлено у включенні до реєстру неприбуткових організацій (установ) з обґрунтуванням відмови у листі №32933/10/15-108 від 23.05.2006 р., із зазначенням, що абз. „д” та „е” п.6.3. ст. 6 Статуту не відповідають вимогам п.п. 7.11.3 та п.п. 7.11.13 п. 7.11 ст. 7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” №283-ВР від 22.05.97 р. (із змінами та доповненнями). Будь-яких інших підстав та пояснень прийнятого рішення відповідач не вказав.

Судом встановлено, що п.6.3. ст. 6 Статуту позивача передбачає джерела, з яких складається майно та кошти Благодійного фонду, а саме:

- доходи від депозитних вкладів та від цінних паперів, надходження від підприємств і організацій, що перебувають у власності Благодійного фонду “Іудейська громада Сумської області” (п’ятий за рахунком абзац, якому відповідає літера „д” української абетки), та

- інші джерела, не заборонені законодавством України згідно Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” (шостий за рахунком абзац, якому відповідає літера „е” української абетки).

Викладення цих абзаців статуту позивача є змістовно тотожнім частині 1 статті 19 Закону України „Про благодійництво та благодійні організації”, що має назву “Джерела формування майна та коштів благодійних організацій”.

Щодо посилань відповідача на невідповідність цих пунктів статуту позивача вимогам п.п. 7.11.3 та п.п. 7.11.13 п. 7.11 ст. 7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” №283-ВР від 22.05.97 р. (із змінами та доповненнями) суд виходить з наступного.

Згідно абз. “б” пп.. 7.11.1. п. 7.11. ст. 7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, якими є, зокрема, благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності. Підпункт 7.11.3. п. 7.11. ст. 7 цього Закону визначає перелік доходів неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування.

Разом з тим, пп.. 7.11.9. п. 7.11. ст. 7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” встановлює, що доходи, отримувані відповідними неприбутковими організаціями з інших джерел, ніж визначені підпунктами 7.11.2-7.11.7, якщо таке отримання дозволяється згідно із законодавством про такі неприбуткові організації, оподатковуються у загальному порядку, передбаченому для платників податку. При цьому неприбуткова організація повинна вести окремий облік фінансових результатів неосновної діяльності у порядку, встановленому для платників податку.

Таким чином, посилання відповідача, на те, що пп.. 7.11.3 п. 7.1. Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” вичерпним чином визначає види доходів неприбуткових організацій, не ґрунтується на законі.

Відповідно до третього абзацу пп.. 7.11.13 п. 7.1. Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності. Разом з тим, викладення п.6.3. ст. 6 Статуту позивача не містить посилань на будь-який новий чи інший вид діяльності благодійного фонду, оскільки ст. 6 статуту вказує не на види діяльності, а на джерела фінансування та порядок використання майна, що відповідає ч. 1 ст. 19 Закону „Про благодійництво та благодійні організації”.

Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України №232 від 11.07.1997 р., визначає, що Реєстр неприбуткових організацій та установ (далі - Реєстр) - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" звільняються від сплати податку на прибуток (п.1.1.). До Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону № 283/97-ВР звільняються від сплати податку на прибуток (п. 2.1). За результатами розгляду заяви можуть бути прийняті рішення за формою згідно з додатком 2 про:

- внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру;

- відмову внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру (п.2.4).

Згідно частині 2 ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, а відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Будь-яких доказів на підтвердження правомірності свого рішення відповідач не надав.

Таким чином, рішення відповідача про відмову у включенні позивача до реєстру неприбуткових організацій (установ) є безпідставним та такими, що не відповідає законодавству.

За таких обставин суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 158 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в місті Суми №113/34012354/15-122/33122 від 23.05.2006 р. про відмову Сумському обласному благодійному фонду „Іудейська громада Сумської області” у включенні до реєстру неприбуткових організацій (установ).

3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в місті Суми внести Сумський обласний благодійний фонд „Іудейська громада Сумської області” до реєстру неприбуткових організацій (установ).

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Сумського обласного благодійного фонду „Іудейська громада Сумської області”, м. Суми, вул. Кооперативна, 17 судового збору – 3,40 грн.

5. Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили.

6. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

7. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

8. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ І.В.МАЛАФЕЄВА

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складений і підписаний 14.09.2006р.