Єдиний державний реєстр судових рішень
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" листопада 2024 р. Справа №370/1800/24
Провадження №2/370/949/24
Макарівський районний суд Київської області у складі
головуючого судді Косенко А.В.,
із секретарем судового засідання Зозулею Я.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду у смт Макарів Київської області справу за позовом
ОСОБА_1 до Макарівської селищної ради, про визнання об`єкта нерухомого майна знищеним та визнання права на отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника адвоката Ганенка Р.А., звернувся до суду із позовом до Макарівської селищної ради (далі - відповідач), в якому просив встановити факт знищення об`єкту нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України - житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 19160532227 ; визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) право на надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації поти України, а саме, за знищений об`єкт нерухомого майна - житловий будинок, загальною площею 86,14 кв.м., житловою 47,8 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 19160532227.
В обґрунтування позовних вимог, позивач вказав на те, що йому на праві приватної власності належить індивідуальний житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
В березні 2022 року під час бойових дій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, внаслідок обстрілів ракетних систем залпового вогню та ствольної артилерії, вказаний житловий будинок було знищено.
Згідно №630 від 15.12.2022р. обстеження нерухомого майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, на території Макарівської селищної територіальної громади, за ступенем пошкоджень житловий будинок позивача віднесено до ІІ категорії пошкоджень та рекомендовано відновлення об`єкта шляхом проведення капітального ремонту.
Після залучення будівельної організації для проведення оцінки обсягу відновлювальних робіт позивачу повідомили про те, що з огляду на характер та обсяг ушкоджень будинку його подальша експлуатація можлива лише після виконання робіт з відновлення шляхом нового будівництва об`єкта.
Позивач ОСОБА_1 замовив повторне обстеження зазначеного житлового будинку, яке було виконано сертифікованим експертом, провідним інженером-консультантом ОСОБА_2 . Відповідно до звіту за результатами основного (детального) обстеження технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , №3-0424-ЗТО та акту, складеного за результатами проведеного обстеження пошкоджених об`єктів, за результатами обстеження об`єкт обстеження непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об`єкта та підлягає негайному демонтажу; категорія пошкоджень об`єкта - ІІІ.
29.04.2024р. позивач звернувся до Комісії щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації поти України, Макарівської селищної ради (далі за текстом - Комісія) щодо проведення переобстеження пошкодженого об`єкту нерухомого майна - житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Проте звернення позивача було залишено без задоволення, оскільки у 2022 році Макарівською селищною радою було проведено візуальне обстеження зазначеного житлового будинку, Київським національним університетом будівництва і архітектури проведено інструментальне обстеження та складено відповідний звіт та встановлено категорію об`єкта згідно «Методики» - ІІ.
Позивач зазначав, що ст. 8 та ст. 10 Закону №2923-IX визначають різні правові механізми розрахунку та отримання компенсації за знищення чи пошкодження майна відповідно.
Оскільки згідно експертного звіту за результатами основного (детального) обстеження технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , №3-0424-ЗТО належний позивачу будинок знаходиться в аварійному стані та відповідає ІІІ-й категорії пошкоджень, об`єкт не придатний для використання за цільовим призначенням, рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу будівлі, просив суд встановити факт знищення житлового будинку та визнати за ним право на надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації поти України.
Ухвалою Макарівського районного суду Київської області від 03.07.2024 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд цивільної справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 02.10.2024 року. Вказаною ухвалою також встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст. 178 ЦПК України.
Ухвалою суду від 05.11.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 25.11.2024 року.
Представник позивачки в судове засідання не з`явився, згідно поданого письмового клопотання просив розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, згідно поданого письмового клопотання просив розглядати справу за його відсутності, а рішення прийняти на підставі наявних у ній матеріалів.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно договору дарування домоволодіння, посвідченим 26.12.2012р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лиюровою Л. О., зареєстрованим в реєстрі за №4272 позивач є власником житлового будинку, загальною площею 78.6 кв.м., житловою 47,8 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 19160532227 (а.с. 12-14).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 11.03.2013р. №1089247 право власності на зазначений житловий будинок зареєстровано за позивачем (а.с. 15-16).
Згідно акту №630 від 15.12.2022р. обстеження нерухомого майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, на території Макарівської селищної територіальної громади, актом про пожежу від 15.07.2022р, внаслідок обстрілів з ракетних систем залпового вогню та ствольної артилерії будинок позивача зазнав ушкоджень (а.с. 17-18).
29.04.2024р. позивач звернувся до Комісії щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації поти України, Макарівської селищної ради (далі за текстом - Комісія) щодо проведення переобстеження пошкодженого об`єкту нерухомого майна - житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Листом від 01.05.2024р. №606/03-15 Макарівська селищна рада звернення позивача залишила без задоволення, оскільки у 2022 році Макарівською селищною радою було проведено візуальне обстеження зазначеного житлового будинку, Київським національним університетом будівництва і архітектури проведено інструментальне обстеження та складено відповідний звіт та встановлено категорію об`єкта згідно «Методики» - ІІ (а.с.21-36, 51).
Відповідно до звіту за результатами основного (детального) обстеження технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , №3-0424-ЗТО та акту, складеного за результатами проведеного обстеження пошкоджених об`єктів, за результатами обстеження об`єкт обстеження непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об`єкта та підлягає негайному демонтажу; категорія пошкоджень об`єкта - ІІІ (а.с. 37-50).
Вирішуючи позовні вимоги, суд керується також наступним.
У відповідності до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).
Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У відповідності до ст. ст. 76-83 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до преамбули Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі за текстом - Закон №2923-ІХ) - цей Закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону №2923-IX будинок садибного типу - житловий будинок (у тому числі котедж, зблокований будинок), розташований на присадибній земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону №2923-IX знищені об`єкти нерухомого майна - об`єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону №2923-IX пошкоджені об`єкти нерухомого майна - об`єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення яких є економічно доцільним.
Відповідно до пп. «а» п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону №2923-IX будинки садибного типу відносяться до знищених об`єктів нерухомого майна, за які законом передбачено право на отримання компенсації.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №2923-IX отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є, зокрема, фізичні особи - громадяни України, які є спадкоємцями власників пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна.
Водночас норми ст. 8 та ст. 10 Закону №2923-IX визначають різні правові механізми розрахунку та отримання компенсації за знищення чи пошкодження майна відповідно.
Зокрема, відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону №2923-IX розмір компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна визначається щодо кожного отримувача компенсації та кожного знищеного об`єкта нерухомого майна окремо, виходячи із загальної площі знищеного об`єкта нерухомого майна та вартості 1 квадратного метра площі знищеного об`єкта нерухомого майна.
В той час як згідно ч. 2 ст. 10 Закону №2923-IX та п. 10 Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги "єВідновлення", затвердженого постановою КМ України від 21 квітня 2023 р. № 381, максимальний розмір компенсації на відновлення пошкодженого об`єкта нерухомого майна складає 500 тис грн. (залежно від категорії ремонту).
Відповідно до ст. 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Причини порушення права власності підчас війни лежать за межами цивільних відносин, а тому найважливіше місце в механізмі захисту прав власників знищеного або пошкодженого майна посідає держава.
В рішеннях ЄСПЛ у справі «Саргасян проти Азербайджану» (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/Sargsyan v Azerb.pdf) та «Чигаров та інші проти Вірменії» (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/Chigarov v Vurm.pdf) Суд вказав на те, що держава зобов`язана запровадити відповідні механізми компенсації вартості майна, житла, землі у випадку неспроможності забезпечення можливості повернення до нього або його знищення.
Для власника нерухомого майна, яке є знищеним, є справедливим очікувати на компенсацію з боку держави повної вартості подібного житла за правовою процедурою, яка визначена ст. 8 Закону №2923-ІХ та Порядком надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженого постановою КМ України від 30 травня 2023 р. № 600.
За таких умов буде забезпечено дотримання балансу між інтересами суспільства та правом особи на мирне володіння майном.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Зазначеними приписами саме на суд покладено виконання позитивних зобов`язань держави щодо вирішення спорів між учасниками юридичного конфлікту, які виникають між ними у відносинах власності при реалізації належних їм правомочностей.
Суд повинен реалізовувати своє основне завдання (стаття 2 ЦПК України), а саме справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення спорів на засадах верховенства права з метою ефективного забезпечення кожному права на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 5 розділу І Методики проведення обстеження та оформлення його результатів, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 06.08.2022 №144, категорія пошкоджень об`єкта (далі - категорія пошкоджень) - інтегральна характеристика експлуатаційної придатності пошкодженого об`єкта, що в цілому характеризує можливі заходи з подальшої експлуатації або припинення експлуатації об`єкта та визначається за результатами проведеного обстеження (огляду), в тому числі аналізу наявних аварійних та інших дефектів і пошкоджень об`єкта в цілому та його елементів (будівельних конструкцій, інженерних систем).
Відповідно до п. 6 розділу VIII Методики за результатами обстеження пошкодженого об`єкта, крім встановлення категорії технічного стану будівельних конструкцій, інженерних мереж та об`єкта в цілому, з метою подальшого планування замовником робіт з його відновлення або прийняття рішення щодо його демонтажу, слід визначати категорію пошкоджень об`єкта з урахуванням класифікаційних ознак категорії пошкоджень об`єкта, наведених у додатку 3 до цієї Методики, що можуть бути уточнені з урахуванням галузевої специфіки об`єкта.
Відповідно до п. 7 розділу VIII Методики звіт за результатами обстеження пошкодженого об`єкта, що складається відповідно до розділу VI цієї Методики, є підставою для прийняття рішення про виконання робіт із відновлення або демонтажу такого об`єкта. При цьому складення паспорта об`єкта або внесення змін до нього за результатами обстеження пошкодженого об`єкта не вимагається.
Зі змісту наданого позивачем експертного звіту за результатами основного (детального) обстеження технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , №3-0424-ЗТО та акту, складеного за результатами проведеного обстеження пошкоджених об`єктів, за результатами обстеження об`єкт обстеження непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об`єкта та підлягає негайному демонтажу; категорія пошкоджень об`єкта - ІІІ.
З врахуванням положень п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону №2923-ІХ належний позивачу житловий будинок належить до знищених об`єктів нерухомого майно, що в свою чергу дає позивачу право на надання йому компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна в порядку ст. 8 Закону №2923-ІХ.
Тож, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності наданих сторонами на підтвердження своїх вимог та заперечень, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст.5,76-81,83,95,141,247,265, 354-355 ЦПК України суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Макарівської селищної ради, про визнання об`єкта нерухомого майна знищеним та визнання права на отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна задовольнити.
Встановити факт знищення об`єкту нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України - житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 19160532227.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) право на надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації поти України, а саме, за знищений об`єкт нерухомого майна - житловий будинок, загальною площею 78.6 кв.м., житловою 47,8 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 19160532227.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося з дати складання повного його тексту.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 25.11.2024 року.
Реквізити сторін:
ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Макарівська селищна рада: 08001, Київська обл., Бучанський р-н, смт Макарів, вул. Димитрія Ростовського, 30, код ЄДРПОУ 04362183.
Суддя А.В. Косенко