Рішення № 12418630, 30.07.2010, Єнакіївський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
30.07.2010
Номер справи
2-8764\10
Номер документу
12418630
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 липня 2010 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі

головуючого судді Куція Є.М.

при секретарі Лтвінчук О.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Єнакієве справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про стягнення заборгованості суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про стягнення заборгованості суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року у неї народилася дитина дочка ОСОБА_2, по догляду за якою до досягнення трирічного віку вона отримувала з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради виплати згідно ст..56 ч.2 абз.3 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», однак сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку підлягає перерахуванню на підставі рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, тобто в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме: у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років і просить стягнути з відповідача недоплачену суму у розмірі 1896 гривен 40 коп.

Вона звернулася з заявою про перерахування вказаної суми до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради, однак їй було безпідставно відмовлено, у звязку з чим вона просить дії відповідача по виплаті їй допомоги на дитину до досягнення трирічного віку не в повному обсязі визнати неправомірними.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради позов не визнав, пояснив, що виплати проводяться у розмірі який визначено Верховною Радою України у законі «Про державний бюджет України» на відповідний календарний рік.

Представник Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області залучене до справи в якості третьої особи на боці відповідача у судове засідання не зявився, про час розгляду справи повідомлено належним чином, однак у матеріалах справи є письмові пояснення, що органи держказначейства здійснюють лише функції розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів. При задоволенні вимог позивачки, вважає за доцільне проведення примусового списання коштів з реєстраційного рахунку УПСЗН Єнакіївської міської ради.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні було встановлено, що позивачка має дитину дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сімї , її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті І вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, повязані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України. «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне: абзац 3 частини 2 ст. 56 Закону: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.

Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним. Таким чином, при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними .

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, встановлено, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Кабінету Міністрів України не делеговані.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини .

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради позивачці було оплачено за квітень, травень, червень, липень 2007 року по 129 гривен 03 коп. щомісячно, за серпень 2007 року 132 гривни 64 коп., за вересень 2007 року 134 гривни 45 коп., за жовтень 2007 року 136 гривен 13 коп., за листопад 2007 року 140 гривен 05 коп. та грудень 2007 року 144 гривни 10 коп.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з детьми» від 21 листопада 1992 року № 2811 -XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у poзміpi встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в poзмipi прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

3 урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 1896 гривен 42 коп. ( 343 гривни 52 коп.(463 грн. : ЗІ день х 23 дня) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс.) + 1410 грн. (470 гри. х 3 місяці) -783 грн. 10 коп. (95 грн. 73 коп. (129 грн. 03 коп./ЗІ день х 23 дня) + 687,37 (132,64+134,45+ 136,13 +140,05 + 144,10), як вірно нараховано позивачкою.

Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства, в незалежності від причин ненадходжения коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головням обов'язком держави.

Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям - сиротам згідно постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256. При цьому, кошти субвенції надходять з державного бюджету України до обласного бюджету і розподіляються Головним фінансовим управлінням Донецької обласної державної адміністрації між бюджетами міст та районів області. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні Управління праці та соціального захисту населення у містах та районах області з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років».

Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212-215 ЦПК України, Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» суд,

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про стягнення заборгованості суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити повністю.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1896 (одна тисяча вісімсот девяносто шість) гривен 42 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до З років» з реєстраційного рахунку № 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25953965.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано до Єнакіївського міського суду протягом десяти днів з дня проголошення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного адміністративного суду Донецькій області через Єнакіївський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя