Рішення № 124162887, 27.12.2024, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2024
Номер справи
320/9723/23
Номер документу
124162887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2024 року м. ПолтаваСправа № 320/9723/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді - Удовіченка С.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Національної поліції в Київській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Національної поліції в Київській області звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 в якій просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Національної поліції в Київській області вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 11884,31 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не сплатив у добровільному порядку вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 11884,31 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.12.2023 відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 адміністративну справу №320/9723/23 передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.

Згідно штампу вхідної кореспонденції справа №320/9723/23 надійшла до Полтавського окружного адміністративно суду 22.10.2024 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями розподілена судді Удовіченку С.О.

Ухвалою суду від 28.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №320/9723/23 за позовом Головного управління Національної поліції в Київській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою та зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 28.10.2024 зобов`язано Виконавчий комітет Миргородської міської ради надати суду інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 .

Згідно інформації Відділу реєстрації Виконавчого комітету Миргородської міської ради Полтавської області від 01.11.2024 №05.3-08/1189 відомостями Реєстру Миргородської територіальної громади підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач у визначений судом строк не скористався.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Зважаючи на достатність наданих доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно витягу з наказу ГУНП в Київській області від 17.09.2021 №247 о/с відповідно до пункту 7 розділу Х Типового порядку проведення конкурсу на службу до поліції та/або зайняття вакантної посади, затвердженого наказом МВС України від 25.12.2015 №1631, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.01.2016 за №49/28179 (зі змінами), прийнято на службу до поліції, як рекомендованого поліцейською комісією до проходження служби в поліції, та призначено ОСОБА_1 поліцейським взводу №2 роти №3 полку поліції особливого призначення, спеціальне звання "рядовий поліції".

Наказом ГУНП в Київській області від 11.04.2022 №66 о/с відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 капрала поліції ОСОБА_1 (0180405) поліцейського взводу №2 роти №3 полку поліції особливого призначення без виплати грошового забезпечення 11.04.2022. Сума для відрахування з грошового забезпечення вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 11884,31 грн.

Відповідно до акту про відмову відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, від 11.04.2022 №вих.44/109/28-2022 капрал поліції ОСОБА_1 , поліцейський взводу №2 роти №3 полку поліції особливого призначення, відмовився від відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.

У зв`язку із тим, що відповідачем у добровільному порядку не здійснено відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII).

Згідно з частиною першою статті 17 Закону №580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина третя статті 59 Закону №580-VIII).

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 20 Закону №580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно.

Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.

Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України.

Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №823 "Про однострій поліцейських".

Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 12.09.2017 №772 (далі - Порядок №772 в редакції, чинній на момент звільнення позивача зі служби в поліції).

Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку №772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.

Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку №772 забезпечення одностроєм поліцейських здійснюється відповідними підрозділами з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (далі - підрозділ забезпечення) залежно від місця проходження служби в поліції, а саме:

поліцейських, які проходять службу в органах, закладах, установах поліції, Департаменті патрульної поліції, Департаменті поліції охорони та територіальних органах поліції охорони, у тому числі тих, які перебувають у розпорядженні органів, закладів, установ поліції без зайняття відповідних посад із залишенням на службі в поліції, відряджені (прикомандировані) до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів державної влади (закладів, установ) або органів місцевого самоврядування на час виконання відповідних повноважень на постійній основі із залишенням їх на службі в поліції,- підрозділами забезпечення, утвореними в цих органах, закладах, установах поліції;

поліцейських, які проходять службу у структурних підрозділах центрального органу управління поліції, Державній установі «Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України» (далі - ДУ «ЦОП»), у міжрегіональних територіальних органах Національної поліції України (крім Департаменту патрульної поліції, Департаменту поліції охорони та територіальних органів поліції охорони), у тому числі тих, які перебувають у розпорядженні органів, закладів, установ поліції без зайняття відповідних посад із залишенням на службі в поліції, відряджені (прикомандировані) до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів державної влади (закладів, установ) або органів місцевого самоврядування на час виконання відповідних повноважень на постійній основі із залишенням їх на службі в поліції,- ДУ «ЦОП»;

поліцейських, яких відповідно до статті 71 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон) відряджено до апарату Міністерства внутрішніх справ України із залишенням на службі в поліції,- Державною установою «Центр обслуговування підрозділів Міністерства внутрішніх справ України»;

поліцейських, яких відповідно до статті 71 Закону відряджено до органів, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, із залишенням на службі в поліції, а також здобувачів вищої освіти в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО),- підрозділами забезпечення, утвореними в цих органах, закладах, установах і на підприємствах.

Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 5 Розділу І Порядку №772).

Відповідно до пунктів 1, 4 Розділу ІІ Порядку №772 забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення.

Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції.

Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу. (пункти 1, 2, 3 Розділу IІІ Порядку №772).

Як передбачено пунктами 1-4 Розділу ІV Порядку №772 предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу I цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший.

За приписами пунктів 1, 2, 3, 9, 10 розділу V Порядку №772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, здійснюється в разі звільнення поліцейського із служби з таких підстав: 1) через службову невідповідність; 2) у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; 3) у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, або кримінального правопорушення, а також рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами, або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави; 4) за власним бажанням (крім поліцейських, які мають стаж служби в поліції 10 років і більше); 5) у зв`язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави.

Для визначення суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою, застосовується така формула: С відш. = (Ц - (Ц / С норм./експ. * С факт./експ.)) * К, де: С відш. - сума коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості кожного предмета однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) якого не закінчився (далі - сума відшкодування); Ц - вартість одиниці предмета однострою; С норм./експ. - кількість місяців строку носіння (експлуатації) предмета однострою згідно з нормою належності однострою поліцейських; С факт./експ. - кількість місяців фактичного строку носіння предмета однострою поліцейським на дату здійснення розрахунку (з урахуванням місяця видачі предмета однострою поліцейському та місяця його звільнення); К - кількість предметів однострою, виданих поліцейському.

При розрахунку суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості знаків розрізнення, ураховуються строки носіння предметів однострою, до яких були видані ці знаки розрізнення.

Розрахунок суми відшкодування здійснюється підрозділом забезпечення шляхом оформлення Довідки-розрахунку.

Строк добровільного відшкодування поліцейським, особою, яку звільнено із служби в поліції, вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить п`ятнадцять днів із дня його звільнення із служби в поліції.

У разі непогашення поліцейським, особою, яку звільнено із служби в поліції, суми відшкодування протягом 15 днів з дня його звільнення із служби в поліції підрозділ забезпечення в триденний строк інформує підрозділ правового (юридичного) забезпечення за місцем звільнення із служби для організації претензійної та позовної роботи відповідно до законодавства України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у разі звільнення поліцейського зі служби у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.

Суд зазначає, що позивач підтвердив вартість предметів однострою особистого користування наявними у матеріалах справи копією арматурної картки та довідкою про отриманні поліцейським предмети однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився.

Таким чином, суд встановив, що звільнений зі служби в поліції відповідач, вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких на дату звільнення не закінчився, у добровільному порядку не відшкодував.

Отримання особами предметів однострою пов`язана саме з проходженням служби, а обов`язок відшкодування виникає у зв`язку з припиненням проходження служби. Відтак, сума відшкодування розраховується станом на день звільнення особи зі служби в поліції.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судосинчтва України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд відмічає, що станом на час розгляду справи доказів сплати відповідачем вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, у сумі 11884,31 грн, суду не надано.

Враховуючи, що відповідачем добровільно не відшкодував вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у сумі 11884,31 грн, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки під час розгляду цієї справи, позивач витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не поніс, підстави для стягнення судових витрат з відповідача відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління Національної поліції в Київській області (вул. Володимирська, 15, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 40108616) до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_3 ) про стягнення вартості предметів однострою та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Національної поліції в Київській області суму відшкодування вартості предметів однострою, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 11884,31 (одинадцять тисяч вісімсот вісімдесят чотири гривні тридцять одна копійка).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Удовіченко