Постанова № 12415683, 06.07.2009, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2009
Номер справи
2-а-4973/09/2270/1
Номер документу
12415683
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-a-4973/09/2270/1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2009 року Хмельницький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Блонського В.К.,

при секретарі Варченко В.В.,

за участі:

представника позивача Войцехівського В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Хмельницькому до приватного малого підприємства «Перемога» м. Хмельницький про зобовязання допустити працівників податкової служби до проведення виїзної планової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить зобовязати відповідача допустити працівників податкової служби до проведення виїзної планової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства.

Свій позов позивач мотивує тим, що платники податків згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» зобовязані допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи повязані з утриманням обєктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обовязкових платежів). Здійснення контролю за додержанням податкового законодавства шляхом проведення перевірок є завданням органів державної податкової служби, згідно ст. ст. 2, 11 Закону України «Про державну податкову службу». Відповідач безпідставно не допускає посадових осіб позивача до проведення перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, пояснивши суду, що відповідач незаконно відмовив допустити посадових осіб державної податкової інспекції у м. Хмельницькому до проведення виїзної планової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства, тому необхідно зобовязати його зробити це в судовому порядку.

Представник відповідача в судове засідання не зявився повторно, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач зареєстрований як юридична особа та відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251 - 12 є платником податків і зборів (обовязкових платежів), тобто юридичною особою, на яку згідно з законами України покладено обовязок їх сплачувати в терміни передбачені чинним законодавством.

Розпорядженням начальника державної податкової інспекції у м. Хмельницькому від 10.02.2009 року № 29 -р прийнято рішення про проведення виїзної планової документальної перевірки приватного малого підприємства «Перемога» м. Хмельницький код ЄДРПОУ 21345281, на підставі плану графіку проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому на 1-й квартал 2009 року.

Посадовими особами приватного малого підприємства «Перемога» м. Хмельницький працівники державної податкової служби до проведення перевірки були не допущенні, що підтверджується службовою запискою від 11.02.2009 року, та актом від 10.02.2009 року № 61/23-4/21345281 про недопущення до перевірки працівників органів державної податкової служби для проведення виїзної планової документальної перевірки в звязку з недопущенням працівників державної податкової служби до проведення перевірки приватного малого підприємства «Перемога» м. Хмельницький, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Обовязки платників податків і зборів (обовязкових платежів), встановлені ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування». Так платники податків зобовязані допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи повязані з утриманням обєктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-12, одним із основних завдань органів державної податкової служби України є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неоподатковуваних доходів, установлених законодавством.

Згідно зі статтями 8 - 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», однією із функцій органів державної податкової служби є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).

На виконання завдань та функцій органами державної податкової служби статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено права органів державної податкової служби, зокрема ч. 1 п.1 цієї статті передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).

Зокрема згідно ч. ч. 1, 4, ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» зазначено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обовязкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування обєкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

На виконання вказаної норми закону приватному малому підприємству «Перемога» направлено письмове повідомлення № 7 від 30.01.2009 року про проведення з 10.02.2009 року по 23.02.2009 року виїзної планової документальної перевірки приватного малого підприємства «Перемога» м. Хмельницький, з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, яке направлено на адресу відповідача 30.01.2009 року.

Виходячи із викладеного, суд приходить до висновку, що розпорядження для проведення виїзної планової документальної перевірки позивача прийнято правомірно у повній відповідності до вимог закону, тому працівники позивача мають повне право на проведення такої перевірки.

Умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок передбачені ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Зокрема посадові органи державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України та за умови надання платнику податків під розписку:

направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених ч. 1 цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Зазначені документи є в наявності, що підтверджується їх копіями в матеріалах справи, що є умовою допуску посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки.

Із пояснень представника позивача встановлено, що посадова особа відповідача відмовилась від отримання під розписку копії направлення на перевірку, що обєктивно підтверджується копією акту від 10.02.2009 року № 61/23-4/21345281 про недопущення до перевірки працівників органів державної податкової служби для проведення виїзної планової документальної перевірки в звязку з недопущенням працівників державної податкової служби до проведення перевірки приватного малого підприємства «Перемога» м. Хмельницький, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, де зазначено, що головний бухгалтер відповідача відмовилась від ознайомлення та отримання направлення на проведення планової документальної перевірки.

Всі інші підстави для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки є незаконними.

В судовому засіданні не встановлено будь - яких порушень чинного законодавства з боку позивача при призначенні проведення виїзної планової перевірки діяльності відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства, тому суд враховуючи викладене, аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що необхідно зобовязати приватне мале підприємство «Перемога» м. Хмельницький допустити працівників державної податкової інспекції у м. Хмельницькому до проведення виїзної планової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства.

На підставі наведеного, керуючись ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 2, 8 - 10, 11, 11-1, 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. ст. 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобовязати приватне мале підприємство «Перемога» м. Хмельницький допустити працівників державної податкової інспекції у м. Хмельницькому до проведення виїзної позапланової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова в повному обсязі складена 07.07.2009 року.