Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/26924/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернулася з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі №420/4126/26;
- зобов`язати Головне управління Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 03.07.2024 року (день звернення із заявою про перерахунок пенсії) на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі №420/4126/26 з урахуванням грошового забезпечення померлого годувальника ОСОБА_4 : посадовий оклад-4930 грн. оклад за військове звання - 1410 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3170 грн. робота з таємними виробами, носіями док 15% 15% - 739 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби - 65% - 6181 грн,; премія 35% - 1725 грн. 50 коп. Разом -18 156 грн. 50 коп;
- стягнути з відповідача на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 12 000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію у разі втрати годувальника, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 09.04.1992 p. № 2262-XII. Зазначає про протиправність відмови здійснити перерахунок та виплату їй пенсії на підставі грошового забезпечення її померлого годувальника у розмірі 18156,50 грн.
За змістом відзиву, відповідач позовні вимоги не визнає та у їх задоволенні просить відмовити. Зазначає, що пенсія позивачки розрахована на підставі довідки, яка включає посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та надбавку за вислугу років.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступне.
Позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію у разі втрати годувальника ОСОБА_5 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 p. № 2262-XII (далі - Закон № 2262) з 01.03.2023 року.
Пенсія розрахована із розрахунку 30% грошового забезпечення ОСОБА_5 у розмірі 9510 грн.
При цьому, станом на 01.11.2022 року пенсія ОСОБА_5 була перерахована виходячи із грошового забезпечення у розмірі 18156,50 грн, яке включало не тільки основні, а й додаткові види грошового забезпечення.
Такий перерахунок пенсії годувальника позивачки був здійснений на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.05.2022 року по справі № 420/4126/22, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_5 з 05 березня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО77182 від 10.11.2021 року про розмiр грошового забезпечення, станом на 05 березня 2019 року, зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок проведеного перерахунку, за період з 01 квітня 2019 року по день фактичного проведення перерахунку.
Позивачка звернулась до пенсійного органу із заявою від 03.07.2024 року про перерахунок її пенсії на підставі грошового забезпечення померлого годувальника.
Відповідач відмовив позивачці в обрахунку її пенсії із урахуванням складових грошового забезпечення її померлого годувальника, зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО77182 від 10.11.2021 року, посилаючись на відсутність підстав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсії у разі втрати годувальника передбачені ст. 30 Закону № 2262-ХІІ, а їх розмір статтею 36 цього ж Закону.
За змістом ст. 36 Закону № 2262-ХІІ пенсія у разі втрати годувальника призначається у відповідному відсотковому розмірі від грошового забезпечення (заробітної плати) або від заробітку годувальника.
Довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО77182 від 10.11.2021 року містить складові грошового забезпечення померлого годувальника позивачки станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог Постанови КМУ № 704.
Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма ст. 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у Постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено ст. 63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України Постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.2008 р. № 45 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечиннимип.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін.
Таким чином, зміни внесені Постановою КМУ № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема пенсійний орган та уповноважений на видачу довідок орган, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови КМУ № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у Постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі № 553/3619/16-а.
Так, 30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою № 704 встановлено додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати годувальник позивачки мав право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9Закону № 2011.
З огляду на викладені обставини, суд вважає, що відповідач неправомірно не здійснив перерахунок пенсії позивачки із урахуванням грошового забезпечення її померлого годувальника, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО77182 від 10.11.2021 року.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Разом із тим, суд змінює формулювання позовних вимог, оскільки підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачки на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.05.2022 року по справі № 420/4126/22, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_5 з 05 березня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО77182 від 10.11.2021 року про розмір грошового забезпечення, станом на 05 березня 2019 року, відсутні. Позивачка не є учасником правовідносин, які були предметом розгляду у межах адміністративної справи № 420/4126/22.
Водночас позивачка має право на перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО77182 від 10.11.2021 року про розмір її померлого годувальника.
Щодо судових витрат на правничу допомогу суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Питання щодо стягнення витрат на правничу допомогу врегульовано ст. 134 КАС України.
Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
На підтвердження витрат позивачка надала: квитанцію про понесення витрат на правничу допомогу у розмірі 12000,00 грн; договір про надання правничої допомоги №26/06/24 від 26.06.2024 року; додаткову угоду№1 до договору; ордер; свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Дослідивши подані позивачкою документи на підтвердження витрат на правничу допомогу, а також із урахуванням характеру та предмету спору, суд вважає, що співмірною зі складністю справи буде сума у розмірі 3000,00 грн.
Сплачений позивачкою судовий збір підлягає стягненню з відповідача на її користь відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 242- 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розрахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування розміру грошового забезпечення ОСОБА_5 станом на 05.03.2019 року, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО77182 від 10.11.2021 року з 03.07.2024 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 03.07.2024 року із розміру грошового забезпечення ОСОБА_5 станом на 05.03.2019 року, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО77182 від 10.11.2021 року, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 1211,20 грн та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3000,00 грн (три тисячі гривень).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов