Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 751/9466/24
Провадження №3/751/3459/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2024 року місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі: головуючого судді Маслюк Н.В.
секретаря судового засідання Клименко К.Є., Стрижак В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , -
В с т а н о в и в :
19.10.2024 о 17 год 33 хв в м. Чернігів на вул. Дніпровська, 26, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen Caddy н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння. Зі згоди водія, огляд на визначення стану алкогольного сп`яніння, проводився у встановленому законодавством порядку за допомогою приладу Drager ARCD-0467 результат позитивний 1,63‰. З результатом водій не погодився, зі згоди водія огляд на визначення стану сп`яніння проводився у лікаря-нарколога КНП «ЧОПНЛ». Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху.
За даним фактом відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі. Вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому просив закрити провадження у справі. Зазначив, що його зупинили за те, що він рухався без пристебнутого паску безпеки, але протокол про адміністративне правопорушення за даним фактом не складався. Відразу після зупинки інспектор запитав чи вживав він алкогольні напої. Звернув увагу на те, що рапорт поліцейського не містить підпису та дати його складання, а тому він не може бути використаний як належний та допустимий доказ. У матеріалах справи відсутнє направлення до медичного закладу на проведення огляду на стан сп`яніння, працівниками поліції не надано копії акту огляду на стан алкогольного сп`яніння. Також вказує, що в нього виникають сумніви щодо правдивості показів приладу Drager ARCD-0467. Крім того, процедура огляду на місці зупинки на стан сп`яніння була порушена, поліцейський не проінформував про порядок застосування спеціального технічного засобу, не надав сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. У медичному закладі йому також не повідомлено назву, марку та не надано сертифікат відповідності та інформації стосовно повірки приладу за допомогою якого проходила процедура його освідування на стан алкогольного сп`яніння. Також зазначив, що час, який відображається на записі з нагрудної камери поліцейського, не збігається з реальним часом, тому запис нагрудної камери поліцейського піддавався сторонньому втручанню. Результати висновку медичного огляду йому не були повідомлені і сам висновок не надано. Висновок №865 від 19.10.2024 складено о 18.00 год, час огляду також о 18.00 год, тому він не може бути використаний судом як належний та допустимий доказ. Зазначає, що він є військовослужбовцем, проходить службу на посаді водія-електрика, його службові завдання безпосередньо пов`язані з керування автомобілем, а тому просив не позбавляти йогоправа керування траснпортним засобом.
Стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 130 КУпАП, у відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
За таких обставин, суд визнав за можливе провести розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи, допитавши свідка, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч.ч. 4-5 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Частиною 3 розділу X Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 №1395 (далі - Інструкція) визначено, що направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп`яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (зі змінами).
У відповідності до п.7-8 розділу 3 Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказами МВС та МОЗ 09.11.2015 №1452/735, проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов`язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння.
Відповідно до п. 15 Інструкції за результатами огляду на стан сп`яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення;
- актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціального технічного засобу Alcotest та результатом тестування, відповідно до якого проба позитивна 1,63‰. З результатом не погодився;
- копією направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану спяніння, відповідно до якого 19.10.2024 о 17.46 год на огляд направляється ОСОБА_1 ; поліцеським виявлені ознаки спяніння: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкіряного покрову обличчя;
- актом медичного огляду № 865 від 19.10.2024, відповідно якого ОСОБА_1 оглянутий лікарем-наркологом ОСОБА_2 . Поведінка: напружена. Стан свідомості: орієнтація в часі, місці та своїй особистості не порушена, мова: порушення артикуляції мови, почервоніння обличчя та слизової очей. Артеріальний тиск 140/80; рухова сфера та міміка - млява; хода хитка, точні рухи викнує з трудом. Зі слів вживав алкоголь, пив пиво та рево. Різкий запах алкоголю з порожнини рота. Обстеження проводилося за допомогою Alcotest Drager 6820, результат 1,44‰; через 20 хв результат обстеження, становив 1,45‰. За результатами огляду перебував у стані алкогольного сп`яніння;
- висновком КНП «ЧОПНЛ» Чернігівської обласної ради від 19.10.2024, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння;
- відеозаписом фіксації правопорушення, відповідно до якого ОСОБА_1 керував транспортним засобом та був зупинений працівниками поліції. Надалі поліцейський виявив ознаки алкогольного сп`яніння та запропонував пройти освідування на стан сп`яніння. ОСОБА_1 пройшов огляд за допомогою приладу Alcotest Drager, але з результатом не погодився. Надалі йому запропонували пройти огляд у медичному закладі і ОСОБА_1 погодився та пройшов огляд у лікарні.
Поліцейський ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що зупинили транспортний засіб, оскільки водій не користувався засобами безпеки. Під час спілкування з водієм були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння. Водію запропоновано пройти огляд на місці. ОСОБА_1 пройшов огляд за допомогою приладу Alcotest Drager, з результатами не погодився. Тому запропонував пройти огляд у медичному закладі. Водій погодився та пройшов огляд, за результатом якого лікарем надано висновок, відповідно якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння. Надалі склав протокол про адміністративне правопорушення.
Доводи ОСОБА_1 стосовно порушення порядку огляду, суд не приймає до уваги, оскільки жодним чином не спростовують результатів огляду та висновку про перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп`яніння поза розумним сумнівом. Результати огляду підтверджують правильність встановленого лікарем діагнозу алкогольне сп`яніння. Результат огляду вписаний в акт №865 від 19.10.2024 і суперечностей, які б давали підставу вважати цей акт та висновок недійсним або складеним з порушенням законодавства, суд не вбачає.
Що стосується доводів ОСОБА_4 про незаконну зупинку транспортного засобу, то вони не заслуговують на увагу з таких підстав.
Указом Президента № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан. Воєнний стан - це особливий правовий режим, що передбачає надання відповідним органам державної влади додаткових повноважень з тимчасовим обмеженням конституційних прав громадян. Тому правоохоронці можуть, серед іншого, зупиняти транспорт, перевіряти у громадян, у тому числі водіїв, документи, а в разі потреби проводити огляд транспортних засобів, особистих речей та багажу і, в разі потреби, застосовувати силу, спецзасоби чи вогнепальну зброю.
Тобто, працівники поліції, як представники державного органу, наділені правом зупиняти транспортні засоби та вимагати від водіїв надавати для перевірки документи.
Протокол про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Суд вважає, що в ході складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, інспектором поліції не було допущено таких порушень, які б вказували на їх незаконність і були підставою для закриття провадження у цій справі.
Отже, твердження ОСОБА_1 про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, є необґрунтованими, а тому клопотання про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню.
В рішенні Європейського суду з прав людини по справі О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29.06.2007, яке з урахуванням положень ст. ст. 8, 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є частиною національного законодавства, зазначено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі держави.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, яке підтверджується належними, допустимими, достатніми доказами, які доповнюють один одного та узгоджуються із стандартом доказування «поза розумним сумнівом».
При визначенні виду стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність правопорушника згідно зі ст. ст. 34, 35 КУпАП суд не вбачає.
За таких обставин, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Також слід зазначити, що санкція ч.1 ст.130 КУпАП є безальтернативною, якою передбачено єдиний вид стягнення, а саме - накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, що позбавляє суд можливості застосовувати більш м`яке стягнення, ніж визначено санкцією цієї статті.
Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, останній підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 1, 9, 23, 33, ч.1 ст. 130, 245, 283, 284 п. 1, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп (отримувач коштів: ГУК у Чернігівській області/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA528999980313070149000025001, КБКД: 21081300, призначення платежу*21081300, серія протоколу, № протоколу, ПІБ), з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору відповідно до положень п. 12 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Роз`яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова.
Повний текст постанови суду складено 23.12.2024.
Суддя: Н.В. Маслюк