Єдиний державний реєстр судових рішень ЄУНСС: 453/1987/24
НП: 2-а/453/19/24
УХВАЛА
про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду
17 грудня 2024 року місто Сколе
Сколівський районнийсуд Львівськоїобласті у складі головуючого судді Микитина Володимира Ярославовича, розглянувши у порядку письмового провадження питання про передачу на розгляд іншого адміністративного суду адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 (зареєстроване місце проживання фізичної особи: с. Латірка, Мукачівській район, Закарпатська область, 89111) до Головногоуправління Національноїполіції уЛьвівській області(місцезнаходженняюридичної особи:пл.Генерала Григоренка,3,м.Львів,79007;код ЄДРПОУ:40108833),з участютретьої особи,який незаявляє самостійнихвимог щодопредмета споруна сторонівідповідача капітана поліціїСтрийського районногоуправління поліціїГоловного управлінняНаціональної поліціїу Львівськійобласті ШрібакаБогдана Володимировича(місцездійснення професійноїдіяльності:вул.Г.Коссака,11,м.Стрий,Львівська область,82400), про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 у строк,визначений ч.2ст.286КАС України,а саме20.11.2024року,засобами поштовогозв`язку скерував уСколівський районнийсуд Львівськоїобласті позовнузаяву,що надійшлата булазареєстрована вділоводстві 22.11.2024року завх.№ 7960,у котрійпросить скасуватипостанову поліцейськогоСтрийського РУПГУ НПу Львівськійобласті капітанаШрібака Б.В.про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ЕНА № 3456124 від 11.11.2024 року, котрою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 20400 грн..
Згідно з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Сколівського районного суду Львівської області від 22.11.2024 року, головуючим суддею щодо розгляду вищевказаної позовної заяви визначено суддю Микитина В.Я., справі присвоєно єдиний унікальний номер 453/1987/24 та номер провадження 2-а/453/19/24.
Ухвалою судді Сколівського районного суду Львівської області Микитина В.Я. від 25.11.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до капітана поліції Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області Шрібака Б.В. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, залишено без руху з підстав доплати судового збору, надання доказів щодо визначення підсудності цієї справи та належного оформлення позовної заяви, та надано позивачеві ОСОБА_1 строк для виправлення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, який не міг перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивач ОСОБА_1 10.12.2024 року засобами поштового зв`язку скерував у Сколівський районний суд Львівської області супровідним листом, що надійшов та був зареєстрований в діловодстві 13.12.2024 року за вх. № 8478, нову редакцію адміністративного позову з додатками та квитанцію щодо справляння судового збору.
Вирішуючи питання про прийняття вищевказаної позовної заяви опісля усунення частково її недоліків та відкриття провадження в адміністративній справі, суд, встановив, що ця справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В силу пункту 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Системний аналіз положень статей 25-27 КАС України надає підстави для висновку про відсутність підсудності справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, за місцем вчинення адміністративного правопорушення чи притягнення особи до адміністративної відповідальності. Натомість, до такої справи застосовуються положення щодо можливості її розгляду або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, або за місцезнаходженням відповідача.
У той же час, статтею 286 КАС України, котра визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, питання з приводу підсудності таких справ не врегульовано.
Як вбачається зі змісту пред`явленого позову, позивач ОСОБА_1 , звертаючись до Сколівського районного суду Львівської області із позовною заявою, долучив доказ, що підтверджує його зареєстроване місце проживання: с. Латірка, Нижньоворітська сільська територіальна громада, Мукачівський район, Закарпатська область. Крім того, його зареєстроване місце проживання стверджується відповіддю, сформованою засобами підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» 25.11.2024 року за № 920689.
У новій редакції адміністративного позову, позивач ОСОБА_1 визначився з альтернативною підсудністю у порядку ст. 25 КАС України, та очевидно вибрав суд за його місцем проживання (перебування, знаходження), втім, не врахував, що мова в положеннях ст. 25 КАС України йде саме про зареєстроване/задеклароване місце проживання (перебування, знаходження), а не фактичне.
Щодо юрисдикції суду, виходячи із зареєстрованого місця проживання позивача ОСОБА_1 , то слід зазначити, що постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 року за № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» у Закарпатській області, з-поміж інших, утворено Мукачівський район (з адміністративним центром у м. Мукачево) у складі територій Великолучківської сільської, Верхньокоропецької сільської, Воловецької селищної, Горондівської сільської, Жденіївської селищної, Івановецької сільської, Кольчинської селищної, Мукачівської міської, Неліпинської сільської, Нижньоворітської сільської, Полянської сільської, Свалявської міської, Чинадіївської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Проте, Законом України від 03.11.2020 року «Про внесення зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів» Розділ XII«Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону доповнено пунктом 3-1такого змісту: «3-1. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року№ 807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року». У свою чергу, Законом України від 16.11.2021 року «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку із утворенням (ліквідацією) районів» термін здійснення місцевими судами своїх повноважень у межах раніше визначеної (до утворення (ліквідації) районів згідно Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020року №807-IX) територіальної юрисдикції подовжено на один рік, але не пізніше 1 січня 2023 року. Крім того, в силу статті 31 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII (в редакції Закону № 2808-IX від 01.12.2022 року), до набрання чинності Законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX.
До набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року№807-IX юрисдикція щодо спорів, де стороною (у даному випадку позивачем) зазначена фізична особа із зареєстрованим місцем проживання у с. Латірка колись Воловецького району Закарпатської області, є Воловецький районний суд Закарпатської області, котрий не є ліквідованим у встановленому порядку. Отже, до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів, дана справа належить до територіальної юрисдикції Воловецького районного суду Закарпатської області (за зареєстрованим місцем проживання фізичної особи позивача ОСОБА_1 ).
В силу пункту 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, то суд передає таку адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду .
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених у пунктах 4-6 ч. 1 ст. 29 КАС України, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання (ч. 5 ст. 29 КАС України).
Відповідно допункту 8 ч. 5 ст. 243 КАС Україниокремим документомвикладаються ухвализ питань,зокрема,передачі адміністративноїсправи доіншого адміністративногосуду.
За таких обставин, виходячи з інтересів, зокрема позивача ОСОБА_1 та враховуючи його зареєстроване місце проживання, суд вважає правильним передати дану адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, а саме на розгляд Воловецького районного суду Закарпатської області.
Керуючись статтями20,25-27, 29, 243,248, 286 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, з участю третьої особи, який не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача капітана поліції Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області Шрібака Богдана Володимировича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, - передати на розгляд Воловецького районного суду Закарпатської області.
Копію ухвали про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду невідкладно надіслатисторонам уцій справі,-для відома.
Передачу адміністративної справи, в силу положень ч. 8 ст. 29 КАС України, здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги, - після залишення її без задоволення.
Ухвала, в силу ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею без проголошення, однак може бути оскаржена сторонами у цій справі у строк подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення та підписання суддею без проголошення. Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення та підписання суддею без проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено та підписано суддею без її проголошення 17 грудня 2024 року.
Суддя Володимир МИКИТИН