Рішення № 123790307, 16.12.2024, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2024
Номер справи
560/14942/24
Номер документу
123790307
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/14942/24

РІШЕННЯ

іменем України

16 грудня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.03.2024 року пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити з 01.03.2024 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимального розміру, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після проведення індексації з 01.03.2024 пенсія протиправно виплачується з обмеженням максимальним розміром без урахування індексації, передбаченої Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Ухвалою від 16.20.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що у резолютивній частині рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.11.2022 у справі №560/11135/22 не встановлено жодних зобов`язань щодо перерахунку пенсії в подальшому, відтак підстави для перегляду розміру пенсії при зміні величини прожиткового мінімуму у головного управління відсутні. З урахуванням вищевикладеного, пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 та виплачується у розмірі 23610,00 грн. відповідно до покладених зобов`язань, в установленому чинним законодавством порядку. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

У відзиві на позов відповідач просить розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з`ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Відповідач також заявив клопотання про залишення позову без розгляду через пропуск позивачем строку звернення до суду.

Вирішуючи питання щодо пропуску строку звернення до суду позивачем з указаним позовом, суд враховує таке.

Строки звернення до суду визначені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд встановив, що про порушення свого права на перерахунок пенсії позивач дізнався з листа відповідача від 12.04.2024 про відмову щодо перерахунку пенсії.

Враховуючи положення частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що строк звернення до суду з указаним позовом позивач не пропустив.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 (позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності з 01.12.2020 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі Закон № 2262-ХІІ).

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі №560/6402/22, яке набрало законної сили 03.11.2022 згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду, зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з 01.12.2020 та здійснити виплату різниці між максимально врахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2020 по день проведення перерахунку.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі №560/6402/22 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з 01 грудня 2020 року.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.12.2020 без обмеження максимальним розміром становить 20290,21 грн.

З 01.03.2022 перерахований розмір пенсії ОСОБА_1 становить 28756,53 грн, розмір пенсії до виплати становить 20290,21 грн (з урахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі №560/6402/22).

На виконання Постанови №168 головним управлінням проведено індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 становить 29353,13 грн, до виплати з урахуванням норм ст. 43 Закону №2262-ХІІ, становить 20930,00 грн.

На виконання Постанови №185 головним управлінням проведено індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024. За результатами перерахунку розмір пенсії позивача становить 30960,33 грн (з урахуванням індексації відповідно до Постанови № 185), до виплати становить 23610,00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

СпеціальнимЗаконом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, єЗакон №2262-ХІІ.

Статтею 43 Закону №2262-XII(в редакціїЗакону №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011) було передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України від 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»статтю 43 Закону №2262-XIIдоповнено реченням такого змісту:Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положенняЗакону №2262-XIIзі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частинирішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016положення частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дняухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Поряд з тимЗаконом України від 06.12.2016 №1774-VIII«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(далі - Закон №1774-VIII) у частині сьомійстатті 43 Закону №2262-XIIслова і цифриу період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 рокузамінено словами і цифрамипо 31 грудня 2017 року(пункт 10 вказаногоЗакону). Пунктом 2 розділуІІПрикінцеві положення Закону №1774-VIII, встановлено, що цейЗаконнабирає чинності з 01.01.2017.

Проте буквальне розуміння змін, внесенихЗаконом №1774-VIII, з урахуваннямрішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016дозволяє стверджувати, що уЗаконі №2262-ХІІє відсутньою частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими, на що звертав увагу і Верховний Суд у своїх постановах (від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 31.03.2021у справі №815/3000/17).

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставіЗакону №2262-ХІІ, десятьмапрожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом України від 08.07.2011 №3668-VI«Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи(далі-Закон №3668-VI), статтею 2 якого встановлено, що максимальний розмір не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів доходів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Положення частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-ХІІта положення частини першоїстатті 2 Закону №3668-VI(у частині поширення її дії наЗакон №2262-ХІІ) прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно доЗакону №2262-ХІІ) та є однаковими за змістом.

При цьому положеннястатті 2 Закону №3668-VI(у частині поширення її дії наЗакон №2262-ХІІ), які дублюють зміст частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-ХІІ, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин, змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців. Тобто, була наявна колізія міжЗаконом №2262-ХІІз урахуваннямрішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016таЗаконом №3668-VIу частині обмеження максимальним розміром пенсії.

У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню нормиЗакону №2262-XIIз урахуваннямРішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не нормиЗакону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 11.07.2022 у справі №620/613/21, від 25.07.2022 №580/3451/21.

ТакожРішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), приписистатті 2 Закону №3668-VIзі змінами, що поширюють свою дію наЗакон №2262-ХІІ.

Відповідно до пункту 2рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 приписистатті 2 Закону №3668-VIзі змінами, які визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дняухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

При вирішенні цього спору суд вважає зазначає, що оскільки норма щодо обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців у спеціальномуЗаконі №2262-ХІІвизнана неконституційною ще у 2016 році, то положеннястатті 2 Закону №3668-VIпри перерахунку таких пенсій, у тому числі позивача, не підлягають застосуванню.

23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №185,відповідно до пункту 1 якої з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 2 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році тапункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 роцівійськовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієїпостанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієїпостанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно з абзацом другим пункту 3 Постанови №185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 тапідпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Відповідно до частини третьоїстатті 7 КАС Україниу разі невідповідності правового актаКонституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

У наведеному пункті 2 Постанови №185 міститься застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеногозаконом, проте станом на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови №185 законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно доЗакону №2262-ХІІ, фактично відсутня, адже, як зазначалося вище, застосуванню підлягають нормиЗакону №2262-ХІІз урахуваннямрішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.

Відтак, суд вважає, що, виходячи з наведеного нормативного регулювання спірних правовідносин та беручи до уваги правові висновки Верховного Суду щодо застосування норм права, законних підстав для обмеження пенсії позивача немає.

Також суд зазначає, що висновки суду про перерахунок пенсії є обов`язковими для відповідача не лише в межах конкретних судових справ, але і під час виникнення/існування інших правовідносин, які пов`язані з пенсійним забезпеченням позивача.

Отже, з огляду на встановлені у справі обставини та наведені норми чинного законодавства України, межі позовних вимог, суд дійшов висновку про їх задоволення у спосіб визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті пенсії з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою №118, Постановою №168, Постановою №185, та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, індексації, передбаченої Постановою №118, Постановою №168 та Постановою №185.

Обраний судом спосіб захисту порушених прав позивача є належним, ефективним, достатнім для їх відновлення, суд не вбачає підстав для зазначення в резолютивній частині рішення суду будь-якої іншої інформації стосовно пенсії позивача, щодо якої відсутній спір.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстав для відшкодування судових витрат немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.03.2024 року пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити з 01.03.2024 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський