Рішення № 123785769, 16.12.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2024
Номер справи
160/20179/24
Номер документу
123785769
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 рокуСправа №160/20179/24 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач-2), в якій позивач просить:

-визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», викладених у рішенні про відмову у призначенні пенсії від 25.06.2024 року № 046350016539, протиправними та скасувати рішення про відмови у призначенні пенсії від 25.06.2024 року № 046350016539;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за провідною професією «прохідник» з повним робочим днем в шахті, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період проходження військової служби під час мобілізації з 27.02.2022 року по 17.06.2024 року та періоди безпосередньої участі у бойових діях з 01.11.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 22.02.2023 року, з 05.03.2023 року по 15.03.2024 року, 22.03.2024, 24.03.2024 року, 26.03.2024 року, 28.03.2024 року, 31.03.2024 року, 01.04.2024 року, з 18.04.2024 року по 30.04.2024 року з розрахунку один місяць служби за три місяці з урахуванням кратності відповідно до Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за провідними професіями, відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 , період навчання з 11.08.2008 року по 24.10.2008 року та періоди роботи з 06.11.2008 року по 18.05.2014 року, з 03.09.2014 року по 07.08.2017 року, з 14.08.2017 року по 31.12.2021 року, з 01.01.2022 року по 17.06.2024 року з урахуванням роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.06.2024 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 17.06.2024 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За принципом екстериторіальності вона була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області та рішенням від 25.06.2024 №046350016539, відповідач-2 відмовив позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах та зазначив, що страховий стаж заявника складає 32 роки 10 місяців 01 день, пільговий стаж 17poків 29 днiв, що не надає права на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до розрахунку стажу роботи (форма РС-право), наданого разом із рішенням про відмову у призначенні пенсії, позивачу не зараховано до спеціального та пільгового стажу роботи за посадою «прохідник підземний» з повним робочим днем в шахті, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період проходження військової служби під час мобілізації з 27.02.2022 року по 17.06.2024 року та періоди безпосередньої участі у бойових діях, відповідно до наданої довідки до заяви про призначення пенсії, а саме: з 01.11.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 22.02.2023 року, з 05.03.2023 року по 15.03.2024 року, 22.03.2024, 24.03.2024 року, 26.03.2024 року, 28.03.2024 року, 31.03.2024 року, 01.04.2024 року, з 18.04.2024 року по 30.04.2024 року з розрахунку один місяць служби за три місяці з урахуванням кратності відповідно до Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8. Крім того, не було зараховано до пільгового стажу роботи як провідні професії, що дають право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, період навчання на посаду «прохідник» з 11.08.2008 року по 24.10.2008 року. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача та вказує, що є учасником бойових дій, проходив військову службу під час мобілізації з 27.02.2022, приймав безпосередню участь в бойових діях під час мобілізації у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у спірний період. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також стажу державної служби на пільгових умовах. При цьому, час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Крім того, відповідно до довідки Філії «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 28.05.2024 №2335 позивач у період з 11.08.2008 по 24.10.2008 проходив навчання за професією «прохідник». Після завершення навчання позивач на протязі трьох місяців працевлаштувався на посаду за фахом, що повністю відповідає вимогам ст. 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту». За викладених обставин, дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу роботи на підземних роботах періоду військової служби під час мобілізації, періоду навчання за фахом та кратному обчисленні безпосередньої участі у бойових діях, є протиправними, що порушують гарантовані Конституцією соціальні права на пільгове пенсійне забезпечення, що зумовило звернення до суду.

Ухвалою суду прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/20179/24, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також встановлено відповідачам строк для надання відзиву з доказами його обґрунтування.

Цією ж витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області засвідчену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ); розрахунок страхового стажу ОСОБА_1 , в тому числі пільгового, станом на дату звернення за призначенням пенсії (17.06.2024).

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

Відповідачем-2 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. Заява позивача від 17.06.2024 про призначення пенсії була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку№22-1 та винесено рішення від 25.06.2024 про відмову у призначенні пенсії. За наданими позивачем документами встановлено, що його страховий стаж становить 32 роки 10 місяців 1 день, пільговий стаж 17 років 29 днів. Відповідач-2 звертає увагу на те, що до пільгового стажу позивача вже зараховано періоди 11.08.2008 по 22.10.2008, з 06.11.2008 по 18.05.2014, з 03.09.2014 по 07.08.2017, з 14.08.2017 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 19.05.2020, з 21.05.2020 по 31.12.2021, з 01.01.2022 по 26.02.2022.Щодо підстав незарахування до пільгового стажу періодів проходження військової служби за призовом під час мобілізації в особливий період, з урахування кратності, відповідач вказує, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі Закону № 1058-ІV, однак згідно з пунктом 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» і «з» статті 1-2такого Закону військова служба в Збройних Силах. Відповідно до пункту 2-1 Порядку № 393 для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови. Згідно із пунктом 3 Порядку № 393 до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час. У зв`язку з цим, пільговий порядок обчислення військової служби застосуванню не підлягає. Щодо врахування роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8, відповідач-2 зазначає, що роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 не є нормативно-правовим актом і не можуть підміняти і доповнювати положення статті 114 Закону №1058-IV, оскільки носить лише роз`яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер, тому не підлягає врахуванню при розрахунку пільгового стажу позивача.

Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив відповідача-2 не скористався.

Відповідач-1 відзиву на позовну заяву не подав. Витребувані докази не надано. Обґрунтувань неможливості подання відзиву у строк, встановлений судом, клопотань про продовження строку на подання відзиву надано не було.

За приписами частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до частини п`ятої та восьмої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно з частиною п`ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом України серії НОМЕР_3 , виданого 11 грудня 2001 року Павлоградським МВ УМВС України в Дніпропетровській області; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , та є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 від 10.05.2023.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_5 від 27.05.2024 №1631/1 старший солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за мобілізацією у Військовій частині НОМЕР_5 на посаді номер обслуги роти вогневої підтримки з 27.02.2022 на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію».

Згідно з довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 27.05.2024 №1631/2, виданої Військовою частиною НОМЕР_5 , ОСОБА_1 , старший солдат - номер обслуги роти вогневої підтримки Військової частини НОМЕР_5 , у період з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 22.02.2023, з 05.03.2023 по 15.03.2024, 22.03.2024, 24.03.2024, 26.03.2024, 28.03.2024, 31.03.2024, 01.04.2024, з 18.04.2024 по 30.04.2024брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в районі Донецької та Запорізькій області.

17.06.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ВОГ №23 (сервісний центр)) із заявою про призначення пенсії за віком (ч.3 ст.114).

Відповідно до розписки-повідомлення до заяви від 17.06.2024 за вх.№4907 долучені наступні документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, довідки про прийняття на роботу (навчання): №2386, №2334, №2335;документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637; №771, №14/6-1514, №14/6-1512, №772; інші документи: №1631/2, 1631/1; посвідчення учасника бойових дій, трудова книжка або документи про стаж, військовий квиток.

За принципом екстериторіальності органом призначення визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №046350016539 від 25.06.2024 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю пільгового стажу.

В обґрунтування рішення №046350016539 від 25.06.2024 зазначено наступне.

Відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, зокрема, з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, незалежно від віку, за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій, зокрема, робітникам очисного забою, прохідникам, вибійникам на відбійних молотках, машиністам гірничих виймальних машин, незалежно від віку за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Страховий стаж особи становить 32 роки 10 місяців 1 день. Пільговий стаж особи (підземні гірничі роботи) становить: 17 років 29 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди. Вирішено: відмовити у призначенні пенсії за віком на підставі положень частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зв`язку з відсутністю пільгового стажу.

Відповідно до роздруківки розрахунку стажу з урахуванням особливостей трудової діяльності та перетину періодів (форма РС-право) номер ПС: 046350016539на дату звернення 17.06.2024 страховий стаж позивач становить 18 років 09 місяців 25 днів, в тому числі стаж, що надає право на зниження пенсійного віку: робота за Списком №1 17 років 0 місяців 29 днів, до пільгового стажу зараховані наступні періоди:

з 07.05.2007 по 11.07.2007 ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в 0 років 02 місяців 05 днів;

з 14.07.2007 по 22.10.2008 ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в 01 рік 03 місяці 09 днів;

з 25.10.2008 по 05.11.2008 ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в 0 років 0 місяців 11 днів;

з 06.11.2008 по 18.05.2014 ст.14, п/п, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в 05 років 06 місяців 13 днів;

з 19.05.2014 по 31.08.2014 ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в 0 років 03 місяці 13 днів;

з 03.09.2014 по 07.08.2017 ст.14, п/п, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в 02 роки 11 місяців 05 днів;

з 14.08.2017 по 30.12.2019 ст.14, п/п, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в 02 роки 04 місяці 17 днів;

з 01.01.2020 по 19.05.2020 ст.14, п/п, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в 0 років 04 місяці 19 днів;

з 21.05.2020 по 26.11.2020 ст.14, п/п, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в 0 років 06 місяців 06 днів;

з 27.11.2020 по 31.12.2021 ст.14, п/п, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в 01 рік 01 місяць 05 днів;

з 01.01.2022 по 26.02.2022 ст.14, п/п, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в 0 років 01 місяць 26 днів.

Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії на пільгових умовах через недостатність пільгового стажу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №1058-IVправо на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частина третя статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною першою статті 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09.07.2003 №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті (абзац другий частини третьої статті 114 Закону №1058-IV).

За змістом частини п`ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі Постанова №202).

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IVперіоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон №1788-ХІІ)визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Отже, положення частини першої статті 14 Закону №1788-ХІІ аналогічного змісту положенню частини третьої статті 114 Закону №1058-IV.

За змістом пункту в) частини третьої статті 56 Закону №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

За приписами статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637 в редакції на час спірних відносин), визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За змістом пункту 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв`язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ. Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв`язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 637 період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12 вересня 2022 року у справі №569/16691/16-а, від 20 лютого 2020 року у справі №415/4914/16-а, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 16 червня 2020 року у справі №682/967/17 та від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/17.

Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 04 липня 2023 року у справі № 580/4012/19, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці. Період навчання у закладах вищої освіти, професійних навчально-виховних закладах, підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

У межах спірних правовідносинах позивачем заявлено позовні вимоги щодо не зарахування до пільгового стажу за провідними професіями відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV періоду навчання з 11.08.2008 по 24.10.2008, періоду проходження військової служби під час мобілізації з 27.02.2022 по 17.06.2024 та періоди безпосередньої участі у бойових діях з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 22.02.2023, з 05.03.2023 по 15.03.2024, 22.03.2024, 24.03.2024, 26.03.2024, 28.03.2024, 31.03.2024, 01.04.2024, з 18.04.2024 по 30.04.2024 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці).

Щодо періоду навчання.

Згідно із розрахунком стажу (форма РС-право) номер ПС 046350016539 страховий стаж позивача станом на дату звернення 17.06.2024становить 18 років 09 місяців 25 днів, в тому числі стаж, що надає право на зниження пенсійного віку: робота за Списком №1 17 років 0 місяців 29 днів, до пільгового стажу (роботи підземні, професії за постановою №202 (25 років), зараховано, зокрема, період з 14.07.2007 по 22.10.2008.

Позивач у позові наполягає, що у періоді з 11.08.2008 по 24.10.2008 він проходив навчання за професією «прохідник», а тому такий період має бути зараховано до пільгового стажу за провідними професіями.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з 11 серпня 2008 року по 24 жовтня 2008 року проходив навчання в Учбово-курсовому комбінаті структурного підрозділу Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» з відривом від виробництва, відповідно до довідки №2335 від 28.05.2024, виданої філією «УЧБОВО-КУРСОВИЙ КОМБІНАТ» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», та рішенням кваліфікаційної комісії йому присвоєно кваліфікацію «Прохідник» п`ятого розряду.

Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_1 від 11.05.2007, позивач 11.08.2008 був направлений на курси прохідників з відривом від виробництва (запис №5); з 18.09.2008 по 22.10.2008 направлений на виробничу практику учнем прохідника з повним робочим днем в шахті (запис №6); з 25.10.2008 переведений підземним гірником 2 розряду з повним робочим днем в шахті (запис №7); з 06.11.2008 переведений прохідником четвертого розряду з повним робочим днем в шахті (запис 8).

Отже, матеріалами справи також підтверджено, що під час навчання (з 11.08.2008 по 24.10.2008) на здобуття професії «прохідник» позивач проходив виробничу практику учнем прохідника з повним робочим днем в шахті, 24.10.2008 здобув кваліфікацію «прохідник» та вже з 06.11.2008 працював на цій посаді та в підземних умовах.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР о закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійної (професійно-технічної) освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.

Відповідно до частини першої статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 №103/98-ВР час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Суд також зазначає, що професія (посада) прохідник, на якій позивач працював у спірний період, передбачена Списком 1, затвердженим постановою КМУ №36 від 16.01.2003 (розділ 1 підрозділ 2 позиція 1.2а).

При цьому, за змістом абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Отже, професія «прохідник підземний з повний робочим днем у шахті» є провідною професією в розумінні абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону №1058-IV.

Враховуючи, що працевлаштування позивача прохідником відбулось упродовж двох тижнів після присвоєння кваліфікації «Прохідник» п`ятого розряду, час навчання позивача підлягає зарахуванню, в тому числі в стаж роботи за спеціальністю (за фахом).

При цьому, відповідачем спірний період частково (вибірково) зараховано до пільгового стажу - роботи підземні, професії за постановою №202 (25 років), однак не до пільгового підземного стажу за провідними професіями, тому доводи відповідача-2 у відзиві про те, що період навчання зарахований до пільгового стажу не прийнятні.

У спірному випадку відповідачем не обґрунтовано причин не зарахування спірного періоду до пільгового підземного стажу за провідними професіями.

Не містить таких обґрунтувань і оскаржуване рішення та поданий до суду відзив.

З огляду на викладене, відмовляючи позивачу у зарахуванні до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV, періоду навчання та проходження виробничої практики підземним прохідником з повним робочим днем в шахті, відповідач діяв протиправно, тому з метою ефективного захисту суд вважає за необхідне порушені права позивача відновити шляхом зобов`язання відповідача-2 зарахувати до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV, період навчання з 11.08.2008 по 24.10.2008.

Щодо періоду проходження військової служби під час мобілізації з 27.02.2022 по 17.06.2024.

Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_1 від 11.05.2007, позивач з 01.01.2022 переведений до ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» прохідником по 5-му розряду з повним робочим днем в шахті (запис №17).

Подальших відомостей щодо періодів трудової діяльності позивача трудова книжка не містить.

Згідно з довідкою про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 14.06.2024 №772, що видана Приватним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля», ОСОБА_1 , дійсно працює у ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ імені ГЕРОЇВ КОСМОСУ» ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»:

з 01.01.2022 по теперішній час (станом на дату видачі довідки 14.06.2024) за професією, посадою прохідник на дільниці підготовчих робіт №7 з повним робочим днем в шахті відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Виконував роботи в гірничому виробництві (проведення гірничих та інших робіт з метою видобутку вугілля.

В додаткових відомостях даної довідки зазначено: «Загальна мобілізація: з 27.02.2022 (наказ №ПР-114 від 14.03.2022) до фактичного виходу на роботу з підстави демобілізації та/або закінчення воєнного стану в Україні». Довідка видана на підставі: архівних наказів, картки Ф-П-2, розрахункових відомостей, табелю обліку робочого часу, ЕТКС, технологічного процесу, для пред`явлення в пенсійний фонд для призначення пенсії за віком на пільгових умовах та пільгових розмірах.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_5 від 27.05.2024 №1631/1, старший солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за мобілізацією у Військовій частині НОМЕР_5 АДРЕСА_2 на посаді номер обслуги роти вогневої підтримки з 27.02.2022 року по теперішній час (станом на дату видачі довідки 27.05.2024) на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Суд звертає увагу, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим», Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та на час спірних відносин та розгляду справи не припинений.

З урахуванням викладеного, а також записів в трудовій книжці в частині спірного періоду, відомостей з довідки Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від №772 від 14.06.2024, та довідки Військової частини НОМЕР_5 від 27.05.2024 №1631/1, у їх сукупності, підтверджено зайнятість позивача на час призову на військову службу по мобілізації прохідником з повним робочим днем в шахті, тобто за провідною професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах

При цьому, згідно з довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 27.05.2024 №1631/2, виданої Військовою частиною НОМЕР_5 , позивач у період з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 22.02.2023, з 05.03.2023 по 15.03.2024, 22.03.2024, 24.03.2024, 26.03.2024, 28.03.2024, 31.03.2024, 01.04.2024, з 18.04.2024 по 30.04.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в районі Донецької та Запорізькій області.

Разом з цим, як вбачається з розрахунку страхового стажу з урахуванням особливостей трудової діяльності та перетину періодів (номер ПС: 046350016539) на дату звернення 17.06.2024, період проходження військової служби в особливий період під час мобілізації з 27.02.2022 по 14.06.2024 зарахований лише до страхового стажу.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється за Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

За змістом абзацу 2 частини першої статті 8 Закону №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).

За змістом підпункту 1) пункту 2.3 розділу 2 Положення № 530 при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу) - один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; інші періоди, зазначені в підпункті «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами).

Відповідно до підпункту «а» пункту 3постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

При цьому, загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.

Зважаючи на те, що у зв`язку із загальною мобілізацію позивач був призваний на військову службу з 27.02.2022 з посади прохідника з повним робочим днем в шахті та з 27.02.2022 перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_5 на посаді номер обслуги роти вогневої підтримки та згідно із довідкою Військової частини НОМЕР_5 від 27.05.2024 №1631/2 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у період з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 22.02.2023, з 05.03.2023 по 15.03.2024, 22.03.2024, 24.03.2024, 26.03.2024, 28.03.2024, 31.03.2024, 01.04.2024, з 18.04.2024 по 30.04.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в районі Донецької та Запорізькій області, не зарахування позивачу вказаних періодів військової служби до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а періодів безпосередньої участі у кратному обчисленні із розрахунку один місяць служби за три місяці - є протиправним, тому з метою відновлення порушеного права суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача-2 зарахувати позивачу час проходження військової служби під час мобілізації з 27.02.2022 по 14.06.2024 до пільгового стажу за провідними професіями відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та у пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за три місяці з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 22.02.2023, з 05.03.2023 по 15.03.2024, 22.03.2024, 24.03.2024, 26.03.2024, 28.03.2024, 31.03.2024, 01.04.2024, з 18.04.2024 по 30.04.2024 безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Донецькій та Запорізькій області.

Позиція відповідача-2, що викладена у відзиві про те, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій зараховується до стажу роботи на пільгових умовах при обчисленні пенсій за вислугу років військовослужбовцям, є хибною, оскільки право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист громадян, а отже врахування наведених періодів у кратному розмірі при призначенні пенсії не може бути обмеженим виключно пенсією, яка призначається відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Означеної позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 05.06.2018 по справі №348/347/17 та від 16.06.2020 по справі №185/7049/16-а.

За змістом частин першої, другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що рішення від 25.06.2024 № 046350016539про відмову у призначенні пенсії прийнято відповідачем-2 не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством, та не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відтак є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо іншої частини позовних вимог про зобов`язання вчинити певні дії, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4 частини другої статті 245 КАС України).

Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Нормами частини другої статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).

Як вбачається з матеріалів справи, спір стосується наслідків розгляду відповідачем заяви позивача від 17.06.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у вигляді рішення від 25.06.2024 № 046350016539, яке скасовано судом як протиправне.

При цьому, судом зобов`язано відповідача зарахувати спірні періоди до пільгового стажу та у пільговому обчисленні.

Суд зазначає, обрахунок стажу, що враховується у призначенні пенсії, є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Оскільки відповідачем-2 було протиправно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, що встановлено судом, водночас на час судового розгляду матеріали справи не містять доказів обрахунку пільгового стажу з урахуванням зобов`язальних вимог суду, зважаючи також на дискрецію пенсійного органу в питаннях обрахунку стажу (в тому числі пільгового), необхідного для призначення пенсії, суд з метою належного та ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов`язати відповідача-2 повторно розглянути заяву позивача від 17.06.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі, оскільки рішенням саме цього суб`єкта владних повноважень порушені права позивача у спірних правовідносинах.

Позовні вимоги в частині зобов`язання «зарахувати з урахуванням роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8» не підлягають задоволенню, оскільки матеріали справи не містять доказів порушеного права в цій частині позовних вимог. Суд звертає увагу, що в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише реально порушені права. Захист не порушених прав не узгоджуються із завданням та принципами адміністративного судочинства.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, місцезнаходження: 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, місцезнаходження: 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23) від 25.06.2024 №046350016539.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, місцезнаходження: 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23) зарахувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період навчання з 11.08.2008 по 24.10.2008.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, місцезнаходження: 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23) зарахувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», період проходження військової служби під час мобілізації з 27.02.2022 по 14.06.2024.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, місцезнаходження: 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23) зарахувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби під час мобілізації з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 22.02.2023, з 05.03.2023 по 15.03.2024, 22.03.2024, 24.03.2024, 26.03.2024, 28.03.2024, 31.03.2024, 01.04.2024, з 18.04.2024 по 30.04.2024, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Донецькій та Запорізькій області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, місцезнаходження: 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) від 17.06.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова