Рішення № 123703440, 11.12.2024, Личаківський районний суд м.Львова

Дата ухвалення
11.12.2024
Номер справи
463/11470/24
Номер документу
123703440
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 463/11470/24

Провадження № 2-о/463/370/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 року Личаківський районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді - Жовніра Г.Б.,

з участю секретаря судового засідання - Косопуд М.В.

у відкритому судовому засіданні в Личаківському районному суді м.Львова розглянувшицивільну справуза заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,

в с т а н о в и в:

представник заявника звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме просить встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь, АР Крим, Україна, ОСОБА_2 , громадянство Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Наманган, Республіка Узбекистан.

Ухвалою суду від 11 грудня 2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження, призначено справу до розгляду.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що батько заявника - ОСОБА_2 , громадянство Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець міста Наманган, Республіка Узбекистан, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь, АР Крим, Україна. Вказана обставина підтверджується копіями паспорту громадянина України серія НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_2 , свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 від 29 січня 2016 року, довідкою про смерть № 451 від 29 січня 2016, довідкою з місця проживання № 289 від 8 лютого 2016 року, з яких вбачається, що ОСОБА_2 , громадянство Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець міста Наманган, Республіка Узбекистан, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь, АР Крим, Україна. Родинні стосунки заявника та померлого підтверджуються копією свідоцтва про народження заявника від 3 січня 1987 року.

Згідно абз.2 ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будьякого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. В грудні 2024 року заявник через представника звернувся до Личаківського відділу ДРАЦС у м.Львові з метою зареєструвати смерть батька згідно із законодавством України. Але йому усно було роз`яснено, що у цьому випадку підставою для реєстрації смерті є встановлення в судовому порядку факту смерті особи. Таким чином, заявник позбавлений можливості зареєструвати смерть батька згідно із законодавством України компетентним державним органом та вирішити питання спадщини після його смерті, так як свідоцтво про смерть видане органами окупаційної влади не визнається в Україні та на міжнароджному рівні.

Встановлення даного факту необхідно для отримання свідоцтва про смерть батька українського зразка. Враховуючи наведене просить заяву задоволити.

В судове засідання заявник не з`явився, представник заявника подав заяву про розгляд справи у їх відсутності та просить таку задоволити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

З матеріалів заяви встановлено, що ОСОБА_2 , громадянство Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець міста Наманган, Республіка Узбекистан, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь, АР Крим, Україна.

Родинні відносини між заявником та померлим підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , з якого вбачається, що у ОСОБА_2 (померлого) та ОСОБА_3 народився син - ОСОБА_1 .

Про смерть ОСОБА_2 свідчить копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 29 січня 2016 року, довідкою про смерть № 451 від 29 січня 2016, довідкою з місця проживання № 289 від 8 лютого 2016 року, з яких вбачається, що ОСОБА_2 , громадянство Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець міста Наманган, Республіка Узбекистан, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь, АР Крим, Україна.

Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території», беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

У зв`язку з наведеним, а також враховуючи те, що підставою для видачі свідоцтва про смерть є лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерська довідка про смерть, форми яких затверджені Міністерством охорони здоров`я України, отримати які заявник можливості не має, так його батько помер у 2016 році на тимчасово окупованій території України, у зв`язку з чим на даний час заявник позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть батька на території України.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Таким чином, медичні документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані діючими сьогодні медичними закладами, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.

Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.

Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь, АР Крим, Україна, ОСОБА_2 , громадянство Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Наманган, Республіка Узбекистан, є встановленим, тому заява підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.4, 5 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Керуючись ЗакономУкраїни «Продержавну реєстраціюактів цивільногостану»,Законом України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України»,ст.ст.12,81,315,317,354,355ЦПК України,суд, -

у х в а л и в:

заяву - задоволити.

Встановити юридичний факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь, АР Крим, Україна, ОСОБА_2 , громадянство Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Наманган, Республіка Узбекистан.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено та підписано - 11.12.2024 року.

Повне найменування (ім`я) сторін справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Заявник: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ;

Заінтересована особа: Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів), місцезнаходження: 79017, м. Львів, вул. Зелена, 77, ЄДРПОУ 33286481.

Суддя Г.Б. Жовнір