Постанова № 123702097, 11.12.2024, Сумський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
11.12.2024
Номер справи
587/4454/24
Номер документу
123702097
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 587/4454/24

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2024 рокусуддя Сумського районного суду Сумської області Степаненко О.А.,розглянувши матеріали, які надійшли від 5 прикордонного Державної прикордонної служби України про притягнення до ад міністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , рнокпп НОМЕР_2 ,

за ст.204-1 ч.2 КУпАП,

В С Т А Н О В И В :

20 листопада 2024 року о 15-00 год. до п/н «КрП» у тимчасово зачинений ППр «Юнаківка» на в`їзд в Україну прибули транспортний засіб «Мерседес-Спринтер» в якому слідував громадянин України ОСОБА_1 разом з громадянином України ОСОБА_2 , які 20.11.2024 року здійснили незаконний перетин ДКУ на вихід з України через тимчасово закритий ППР «Юнаківка» на цих же транспортних засобах, завчасно замаскувавши його під т/з сили оборони України ( з чотирьох сторін нанесено знаки розрізнення сил оборони) рівносторонній трикутник), чим порушили ст. 9,12 ЗУ «Про Державний кордон України».

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, але пояснив, що він є волонтером ( посвідчення волонтера № 0002) БФ «Ми єдина Україна»( код ЄДРПОУ 44735653), керівником якого є ОСОБА_3 20.11.2024 року він та інші волонтери, а саме з ним в автомобілі Мерседес Спринтер рухався ОСОБА_2 з метою доставки гуманітарної допомоги ( ліки, продукти харчування, одяг, амуніція, гігієнічні засоби) прямували у Сумську область на Курський напрямок».. Вранці 20.11.2024. року вони безперешкодно перетнули державний кордон у ПП «Юнаківка», повідомивши прикордонників, що везуть гуманітарку для хлопців на Курському напрямку. Вони доїхали до точки вигрузки, передали нашим хлопцям гуманітарку і поїхали назад. НА постійній основі вони здійснюють доставку гуманітарної допомоги згідно запитів військових частин, жодного разу у них не було проблем щодо перетину кордону. Умислу порушувати закон вони не мали, діяли в цілях допомоги нашим бійцям по ту сторону фронту.

Дослідивши матеріали справи приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.2ст.204-1 КУпАП.

Диспозиція ч.2ст.204-1КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинена групою осіб.

У ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» визначено, що перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.

Випадки, коли дозволено перетин державного кордону України поза пунктами пропуску, визначені ч.3 ст. 5 Закону України «Про прикордонний контроль».

Згідно із ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в`їзду на територію України або виїзду з України.

Не є порушеннями правил перетинання державного кордону України згідно з ч. 9 ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» вимушене перетинання державного кордону особами, транспортними засобами на суші, заходження іноземних невійськових суден і військових кораблів у територіальне море та внутрішні води України, вимушений вліт повітряних суден та інших літальних апаратів, вчинені в стані крайньої необхідності, а також за інших вимушених обставин.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 22 Закону України «Про державний кордон України», п. 2 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1147 (надалі - Положення), з метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга, а також можуть установлюватися контрольовані прикордонні райони. Так, контрольовані прикордонні райони встановлюються, як правило, в межах території району, міста, селища, сільради, прилеглої до державного кордону України або до узбережжя моря, що охороняється органами Державної прикордонної служби України. До контрольованого прикордонного району включаються також територіальне море України, внутрішні води України і частина вод прикордонних річок, озер та інших водойм України і розташовані в цих водах острови.

У п. 11 Положення передбачено, що з метою виявлення порушень законодавства з прикордонних питань, виконання завдань, пов`язаних з боротьбою з організованою злочинністю та незаконною міграцією у межах прикордонної смуги і контрольованого прикордонного району, уповноважені особи Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону мають право відповідно до Законів України «Про Державну прикордонну службу України» та «Про дорожній рух» у разі потреби зупиняти та оглядати транспортні засоби.

При цьому, згідно з п. 8 Положення громадяни України, іноземці та особи без громадянства в`їжджають у контрольований прикордонний район, перебувають, проживають або пересуваються в його межах на підставі документів, що посвідчують їх особу.

Документами, що посвідчують особу, відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» є паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну; тимчасове посвідчення громадянина України; посвідчення водія; посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; картка мігранта; посвідчення біженця; проїзний документ біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.

Разом зтим,суд враховуєхарактер вчиненогоправопорушення,особу правопорушника, тещо вінвперше притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності,щиро розкаюєтьсяу вчиненому,виконувати важливу місію у важкий для нашої країни час, де йде війна у зв`язку з військовою агресією російської федерації, що його дії не спричинили істотної шкоди громадським або державним інтересам. Крім того, будь-яких обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника не встановлено.

В силуст. 22 КУпАП, при малозначимості вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Згідно ч.2ст. 33 КУпАПпри накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Також суд бере до уваги, що дане правопорушення не заподіяло значної шкоди особам, суспільним та державним інтересам, тому приходить до висновку про його малозначимість.

На підставі викладеного, керуючись ст. 22 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв`язку з малозначимістю вчиненого ним адміністративного правопорушення і обмежитись усним зауваженням.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області.

Суддя О.А.Степаненко