Рішення № 1235605, 14.12.2007, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
14.12.2007
Номер справи
10/223-4317(1/75-3637(3/370-4412)
Номер документу
1235605
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" грудня 2007 р.

Справа № 10/223-4317(1/75-3637(3/370-4412)

Господарський суд Тернопільської області у складі

 судді Півторака М.Є.

Розглянув справу

За позовом: Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5 ( ідентифікаційний код 04058344 );

до відповідача: Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, АДРЕСА_1( поштова адреса АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );

За участю представників:

позивача: Михальчук О.Ю. -юрисконсульта Тернопільської міської ради, довіреність № 207/01 від 02.02.2007 року;

відповідача: ОСОБА_2 -представника, довіреність № 878 від 02.03.2007 року.

Представникам сторін у судовому засіданні роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні оголошувалася перерва до 10 годин 14 грудня 2007 року в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

Суть справи: Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, м. Тернопіль звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, м. Тернопіль про зобов'язання відповідача усунути порушення у сфері містобудування шляхом демонтажу самовільно розпочатого будівництва по вул. Тютюнника, 12 в місті Тернополі.

В обґрунтування вимог позивач вказує, що в порушення вимог ст.ст. 24,29 Закону України “Про планування та забудову територій“ суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_3 проводить будівництво багатоквартирного житлового будинку в місті Тернополі по вул. Тютюнника, 12 без відповідного рішення Тернопільської міської ради ( дозволу на будівництво ), без погодженого проекту та без дозволу інспекції державного архітектурного будівельного контролю на виконання будівельних робіт.

Зазначені правопорушення виявлені працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Тернопільської міської ради під час перевірки у серпні 2006 року, про що складено Протокол № 132 від 31.08.2006 року про самовільне будівництво житлових будинків, дач, госппобутових приміщень; Постановою № 132 про адміністративне порушення у сфері містобудування від 31 серпня 2006 року Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Тернопільської міської ради відповідача -ПП ОСОБА_3 притягнуто до адмінстягнення у вигляді штрафу в сумі 10 неоподатковуваних мінімумів доходу громадян.

Посилається на приписи ст. 376 Цивільного Кодексу України, в силу якої будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Тютюнника, 12 вважається незаконним та самочинним.

Справа вже розглядалася в господарському суді Тернопільської області та Львівському апеляційному господарському суді.

Вищий господарський суд України, розглядаючи касаційну скаргу позивача, 04 липня 2006 року своєю постановою скасував Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 03.04.2007 року у справі № 3/370-4412 в частині відмови в позові та припинення провадження у справі, а справу направив до господарського суду на новий розгляд.

Зокрема, у Постанові зазначається, що обставини, з якими законодавець пов'язує можливість знесення самочинного будівництва, як то факт існування у відповідача проекту зведеної будівлі, наявність відхилення від цього проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, чи істотного порушення будівельних норм і правил, що б давало органу місцевого самоврядування підстави для звернення з даним позовом судами не досліджувалося.

Статтею 111-12 Господарського процесуального Кодексу України встановлено, що вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

У судовому засіданні представник відповідача -суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3, м. Тернопіль заперечує заявлені позовні вимоги повністю. Зазначає, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки, площею 0,0910 га, що знаходиться по вул. Тютюнника, 12 в місті Тернополі ; на час розгляду позову в суді отримав погодження в Управлінні містобудування та архітектури Тернопільського міськвиконкому містобудівне обґрунтування для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими стоянками для автомобілів по вул. Тютюнника, 12; будівництво житлового будинку проводиться за кошти громадян-пайовиків, згідно виготовленої проектної документації і будівництво не порушує прав інших осіб. Просить в позові відмовити.

Представник позивача підтримав заявлені вимоги повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача, заперечення представників відповідача, господарський суд встановив наступне:

Відповідно до ч. 1 статті 1 Господарського процесуального Кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі -підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 20 Господарського Кодексу України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення.

Позивач по справі -виконавчий комітет Тернопільської міської ради, місцезнаходження якого м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5, є юридичною особою, організаційно-правова форма за КОПФГ -орган місцевого самоврядування, що підтверджується Довідкою Головного управління статистики у Тернопільській області № 31-78, ідентифікаційний код 04058344, а тому наділений правом на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Відповідач по справі -ОСОБА_3, житель АДРЕСА_2, зареєстрований як фізична особа-підприємець Тернопільською районною державною адміністрацією Тернопільської області 02.03.2004 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, серії НОМЕР_2( копія знаходиться в матеріалах справи ).

У поданому до суду позові виконавчий комітет Тернопільської міської ради, м. Тернопіль визначив спосіб захисту його прав як демонтаж ( знесення ) самовільно розпочатого будівництва житлового будинку по вул. Тютюнника, 12, що визначено статтею 376 ЦК України.

Як зазначено у Протоколі № 132 про самовільне будівництво житлових будинків, дач, госппобутових приміщень, складеного Інспекцією архітектурно-будівельного контролю Управління містобудування та архітектури Тернопільської міської ради 31.08.2006 року відповідач у справі -ОСОБА_3 проводить будівництво багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1і інше судом не встановлено.

Згідно Довідки від 10.12.2006 року ПП ОСОБА_3 станом на грудень 2006 року на будівництві об'єкту - багатоквартирного житлового будинку по вул. Тютюнника, 12 було виконано 90% будівельних робіт; залишилося виконати благоустрій території, закінчити внутрішнє опорядження приміщень -10% та влаштування зовнішньої інженерних мереж -30%. Зазначене підтверджується і Актом Інспекції держархбудконтролю управління містобудування та архітектурного комплексу від 31.01.2007 року.

Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій встановлено Законом України “Про планування та забудову територій“.

Так, згідно частини 1 статті 29 зазначеного Закону фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснювати будівництво об'єктів містобудування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, дозвіл на будівництво об'єктів містобудування.

Як стверджує позивач і зазначене не спростовується відповідачем належними доказами, такого дозволу на будівництво житлового будинку по вул. Тютюнника , 12 в м. Тернополі суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_3 на час подання позову до суду ( як і під час розгляду позову в суді ) не одержував у Тернопільському міськвиконкомі, оскільки він і не звертався до міськвиконкому за отриманням такого дозволу.

Постановою Кабінету Міністрів України № 225 від 25.03.1993 року ( у редакції Постанови КМУ від 07.04.1995 року № 253 ) затверджено Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, пунктом 2 якого визначено, що Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють, зокрема, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у складі органів містобудування та архітектури в містах обласного підпорядкування.

Відповідно до п. 1.1 Положення про надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого Наказом Державного комітету будівництва , архітектури та житлової політики України від 05 грудня 2000 року № 273, дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції будинків, споруд та інших об'єктів є документом, що посвідчує право забудовника ( замовника ) та генерального підрядника на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд та надає право відповідним службам на видачу ордера на проведення земляних робіт.

Отже, Положенням про державний архітектурно-будівельний контроль, обов'язок щодо видачі дозволів забудовникам на виконання робіт з будівництва покладено саме на Інспекції архітектурно-будівельного контролю, яка функціонує, зокрема і у місті Тернополі, у складі управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Тернопільської міської ради.

Як встановлено у судовому засіданні 04 травня 2007 року за № 212 управлінню містобудування та архітектурного комплексу було направлено для затвердження містобудівне обґрунтування для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими стоянками для автомобілів по вул. Тютюнника, 12 в місті Тернополі ( заява зареєстрована в Управлінні 04.05.2007 року № 436/09, про що свідчить відмітка на заяві ( копія заяви знаходиться в матеріалах справи ).

Управлінням містобудування та архітектури Тернопільського міськвиконкому було погоджено містобудівне обґрунтування для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими стоянками для автомобілів по вул. Тютюнника, 12 в м. Тернополі ( копія погодження знаходиться в матеріалах справи ).

Досліджені у судовому засіданні документи підтверджують, що відповідач - ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 0,0910 га, яка розташована по вул. Тютюнника, 12 в місті Тернополі на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки, зареєстрованого приватним нотаріусом ОСОБА_4 від 07.07.2005 року № 4132, про що видано Державний Акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 779901 10 серпня 2005 року ( копія знаходиться в матеріалах справи ).

Як вказано у Державному акті на право власності на земельну ділянку цільове призначення ( використання ) земельної ділянки -для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Отже, відповідач у справі придбав земельну ділянку по вул. Тютюнника, 12 з метою будівництва на ній житлового будинку.

Порядок та умови надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту об'єктів визначається Положенням про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 273 від 05.12.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2000 року за № 945/5166 ( надалі Положення ).

Пунктом 1.1 Положення визначено, що дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ведуть реєстр наданих дозволів. Для одержання дозволу на виконання будівельних робіт забудовник ( замовник ) повинен подати до інспекції держархбудконтролю документи , які визначені пунктом 2.1 Положення.

Інспекція держархбудконтролю зобов'язана у термін, що не перевищує одного місяця, розглянути подані забудовником ( замовником ) документи і прийняти рішення про надання дозволу на виконання будівельних робіт та видати його або надати обґрунтовану відмову.

Окрім того , Інспекція має право складати протоколи про правопорушення у сфері містобудування та накладати штрафи відповідно до чинного законодавства.

На час розгляду позову в суді ПП ОСОБА_3 не надав доказів про його звернення до Інспекції держархбудконтролю про отримання дозволу на виконання будівельних робіт по вул. Тютюнника , 12 в м. Тернополі .

Підтвердженням вказаного є Протокол № 132 про самовільне будівництво житлових будинків, дач, госппобутових приміщень складеного , 31 серпня 2006 року спеціалістом Інспекції архітектурно-будівельного контрою Управління містобудування та архітектури Тернопільської міської ради складено, в якому зазначається, що ОСОБА_3 проводить будівництво багатоквартирного житлового будинку на власній земельній ділянці за адресою АДРЕСА_1без відповідного рішення міської ради, погодженого проекту, дозволу органів інспекції держархбудконтролю на виконання будівельних робіт, чим порушив статті 24,29 Закону України “Про планування і забудову територій“.

На підставі протоколу 31 серпня начальником міської інспекції держархбудконтролю Петровським І.Ф. винесено Постанову № 132 про адміністративне порушення у сфері містобудування, якою ОСОБА_3 притягнув до адмінстягнення у вигляду штрафу в сумі 170 грн.

Відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного Кодексу України будівля, споруди, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці , що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Протоколом № 32 від 21.08.2006 року та Постановою № 132 від 31.08.2006 року підтверджено здійснення відповідачем -ОСОБА_3 самовільного будівництва житлового будинку по вул. Тютюнника, 12 в місті Тернополі.

Виконавчий комітет Тернопільської міської ради у позовній заяві № 1392/01 як правову підставу для знесення ( демонтажу ) самочинного будівництва посилається на приписи статті 376 ЦК України.

Так, стаття 376 ЦКК України, окрім визначення поняття самочинного будівництва, даного в частині першій, визначає різні правові наслідки для особи яка вчиняє або вчинила самочинне будівництво.

Частиною 2 вказаної статті визначено, що така особа не набуває права власності на самочинне будівництво.

А частина, 4 пов'язує знесення самовільного будівництва у випадку заперечення власника земельної ділянки ( користувача ) проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснює самочинне будівництво на його земельній ділянці , або якщо це порушує права інших осіб.

Як зазначено вище, ПП ОСОБА_3 здійснює житлове будівництво на земельній ділянці, що належить йому на праві власності , а тому здійснюване житлове будівництво порушує його права як власника і саме він вправі звертатися до суду за їх захистом .

Під час розгляду справи Виконавчий комітет Тернопільської міської ради не навів аргументів як і не надав доказів порушення прав інших осіб внаслідок здійснення будівництва житлового будинку по вул. Тютюнника, 12 , що б могло стати підставою для винесення рішення про знесення самовільного будівництва .

З огляду на наведене позовні вимоги Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, м. Тернопіль про зобов'язання суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 усунути порушення у сфері містобудування шляхом демонтажу самовільно розпочатого будівництва житлового будинку по вул. Тютюнника, 12 в місті Тернополі не підлягають до задоволення.

Державне мито та інші судові витрати покладаються на відповідача -Тернопільську міську раду, згідно ст.49 ГПК України.

На підставі наведеного, керуючись статтею 124 Конституції України, ст. 20 Господарського Кодексу України; ст. 24,29 Закону України “Про планування та забудову територій“, ст. ст. 1, 33, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, Положенням про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою КМУ № 225 від 25.03.1993 року ( в редакції постанови КМУ від 07.04.1995 року № 253 ), Положенням про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва , архітектури та житлової політики України № 273 від 05.12.2000 року, господарський суд ,-

ВИРІШИВ:

1.В позові відмовити.

2.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня його підписання через господарський суд Тернопільської області.

3.Повний текст рішення складено 19 грудня 2007 року.

Суддя М.Є. Півторак