Рішення № 123506436, 08.02.2024, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
08.02.2024
Номер справи
361/1782/21
Номер документу
123506436
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 361/1782/21

провадження № 2/361/166/24

08.02.2024

РІШЕННЯ

Іменем України

08 лютого 2024 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Дутчака І.М.,за участю секретарів: Панек А.С., Лебідя В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 про скасування права власності на земельну ділянку,

в с т а н о в и в :

У березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому, враховуючи уточнення позовних вимог, просив суд скасувати право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0700 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 3221285201:01:004:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , (а.с. 2-7, 81-85).

В обґрунтування позову зазначав, що 19 березня 2015 року рішенням Літочківської сільської ради Броварського району Київської області (далі Літочківська с/рада) №345-42-VI йому був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0641 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, у селі Літочки Броварського району Київської області. Ця земельна ділянка відводилася йому із земель запасу за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі цього рішення 28 грудня 2015 року він уклав із Київською обласною філією Державного підприємства Центр державного земельного кадастру договір на виконання робіт по розробленню проекту землеустрою щодо земельної ділянки. Проте ця землевпорядна організація умов даного договору не виконала, у зв`язку із чим 07 листопада 2018 року він повторно уклав договір на розроблення проекту землеустрою. Вказана земельна ділянка межує із житловим будинком реєстрації місця його проживання.

04 листопада 2020 року в ході розробки проекту землеустрою він звернувся із заявою до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області (далі Зазимська с/рада) про внесення змін до рішення Літочківської с/ради від 19 березня 2015 року №345-42-VI в частині збільшення площі земельної ділянки, що відводиться. Однак, рішенням від 29 грудня 2020 року Зазимська с/рада у внесенні змін відмовила та повідомила про те, що земельна ділянка, на яку йому надавався дозвіл на виготовлення технічної документації, уже передана у власність відповідачу ОСОБА_2 на підставі рішення Літочківської с/ради від 19 серпня 2020 року.

Виготовлений ним проект землеустрою погоджений Броварською районною державною адміністрацією Київської області 22 січня 2020 року та видано відповідний висновок за №57. Незважаючи на це, Зазимська с/рада своїм рішенням від 16 червня 2020 року надала дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку, на яку ще у 2015 році йому було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою. У даному рішенні сільської ради адресою виділеної ОСОБА_2 земельної ділянки значиться вулиця Єдності, оскільки спірна земельна ділянка знаходиться у АДРЕСА_2 . Із 27 серпня 2020 року спірна земельна ділянка рахується у власності ОСОБА_2 , тому він позбавлений можливості завершити розпочату ним процедуру отримання у власність земельної ділянки.

Позивач вважає, що відповідач ОСОБА_2 право власності на спірну земельну ділянку набула всупереч нормам чинного законодавства, тому це її право підлягає скасуванню.

Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Онопрієнко З.В. у судове засідання не з`явилися, остання подала до суду заяву, у якій просила суд розглянути справу за відсутності сторони позивача, позов підтримують, просила суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Відповідач Зазимська с/рада у судове засідання не з`явилася, представники відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 подали до суду відзив на позов і письмові пояснення, у яких вони зазначали, що позов не визнають, просили суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що рішенням Літочківської с/ради від 19 березня 2015 року №345-42-VI позивачу ОСОБА_1 був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0641 га, проте останній протягом п`яти років не вжив достатніх і необхідних заходів щодо реалізації отриманого ним дозволу щодо відведення даної земельної ділянки у власність, тому на підставі ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в України, ст. ст. 118, 186 ЗК України, колегіальним органом Зазимської с/ради прийнято 16 червня 2020 року законне рішення №285-ХХХІІІ-VІІ про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у власність. Жодного порушення прав позивача ОСОБА_1 прийняттям вказаного рішення відповідачем Зазимською с/радою не було допущено.

Позивач ОСОБА_1 не заперечує того, що рішенням Літочківської с/ради від 19 березня 2015 року №345-42-VI йому надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки, з метою розробки проекту землеустрою він звернувся до Київської обласної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру та підписав 28 грудня 2015 року більш ніж через півроку із землевпорядною організацією договір про розроблення проекту землеустрою №1529100100207, за умовами якого термін виконання становить 175 календарних днів, остаточно договір мав бути виконаний до 20 червня 2016 року. У зв`язку із невиконанням цією землевпорядною організацією умов даного договору, позивач ОСОБА_1 лише через два роки два місяці звернувся 07 листопада 2018 року до Броварського районного виробничого відділу Київської обласної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру, який згідно із укладеним ними договором зобов`язувався виконати роботи з розробки проекту землеустрою до 06 травня 2020 року, проте ці роботи виконані та завершені вказаним державним підприємством не були.

04 листопада 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Зазимської с/ради із заявою про внесення змін у рішення Літочківської с/ради від 19 березня 2015 року у частині площі земельної ділянки, на яку йому надано дозвіл на розробку проекту землеустрою. Тобто, позивач протягом п`яти років з березня 2015 року до листопада 2020 року не вживав належних заходів для реалізації свого права на отримання ним земельної ділянки у власність, що свідчить про відсутність у ОСОБА_1 реального бажання отримати майно (земельну ділянку) у власність.

Таке зловживання позивачем своїм правом на отримання у власність земельної ділянки та його довготривале неоформлення має негативні наслідки для Зазимської с/ради, яка отримує кошти від податків на земельні ділянки у випадку лише передання їх у власність, що передбачає остаточне оформлення земельних ділянок та реєстрацію права власності за особою.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, представник відповідача адвокат Тищенко В.А. у суді позов не визнала, проти позову заперечувала, просила суд у задоволенні позову відмовити. У поданих до суду відзиві на позов і поясненнях зазначала, що 16 червня 2020 року рішенням Літочківської с/ради за заявою відповідача ОСОБА_2 їй надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,07 га, для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 , яка перебувала у землях запасу сільської ради, та рекомендовано їй звернутися до землевпорядної організації з метою замовлення робіт по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. 18 червня 2020 року Літочківською с/радою їй видано довідку про те, що ОСОБА_2 у селі Літочки відводиться земельна ділянка із земель запасу для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,07 га, комунікації загального користування та зелені насадження відсутні. 22 червня 2020 року вона подала заяву до проектної організації про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку та нею укладений договір на розробку проекту землеустрою №02-22-06 від 22 червня 2020 року. Виготовлений проект із землеустрою погоджений висновком №404 від 01 липня 2020 року Броварської районної державної адміністрації Київської області. 23 липня 2020 року сформований витяг із Державного земельного кадастру та спірній земельній ділянці присвоєний кадастровий номер 3221285201:01:004:0071. Рішенням Літочківської с/ради від 19 серпня 2020 року затверджено проект відведення земельної ділянки та 27 серпня 2020 року право власності на зазначену вище земельну ділянку зареєстровано за відповідачем ОСОБА_2 , при цьому жодних порушень вимог чинного законодавства не допущено. Звертаючись до суду, позивач ОСОБА_1 обрав неналежний спосіб захисту, у період з 19 березня 2015 року по 16 червня 2020 року він мав реальну можливість безперешкодно реалізувати своє право на отримання земельної ділянки.

З`ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.

За змістом ч. 1 ст. 15, ч. ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є припинення дії, яка порушує право.

Згідно із ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Суд встановив, що 19 березня 2015 року рішенням Літочківської с/ради за №345-42-VI позивачу ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0641 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у селі Літочки Броварського району Київської області та рекомендовано звернутися до землевпорядної організації для замовлення робіт по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Згідно із довідкою від 12 червня 2015 року №177, виданою Літочківською с/радою, ОСОБА_1 із земель запасу у АДРЕСА_1 ) відводиться земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0641 га, у тому числі ріллі 0,0641 га.

28 грудня 2015 року позивач ОСОБА_1 уклав договір №1529100100207 із Київською обласною філією Державного підприємства Центр державного земельного кадастру про розробку проекту землеустрою по земельній ділянці, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Із п. 4 вказаного договору вбачається, що виконавець приступає до виконання робіт за цим договором не пізніше п`яти календарних днів з моменту отримання від замовника вихідних даних та документів, визначених у п. 2.1.1 договору та попередньої оплати передбаченої п. 3.2 договору. Кінцевий термін виконання робіт за договором не пізніше 175 календарних днів із моменту отримання від замовника вихідних даних і документів, визначених у п. 2.1.1 цього договору. Виконавець має право виконати роботи достроково.

07 листопада 2018 року ОСОБА_1 повторно уклав договір за №182910000044-ПЗ на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за вказаною адресою із Державним підприємством Центр державного земельного кадастру, від імені якого діяв уже Броварський районний виробничий відділ Київської обласної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру.

У п. 5 цього договору визначено строк виконання робіт та зазначено, що виконавець приступає до виконання робіт за договором не пізніше п`яти робочих днів з моменту отримання ним від замовника вихідних даних і документів, визначених у п. 3.1.1 цього договору, дата закінчення робіт 06 травня 2019 року. Виконавець має право виконати роботи достроково. Оплата у цьому разі проводиться у погоджений сторонами строк.

Зазначеною вище землевпорядною організацією на виконання умов цього договору був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1

22 січня 2020 року Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Броварської районної державної адміністрації Київської області надано висновок за №57 про погодження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 .

04 листопада 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Зазимської с/ради із клопотанням про внесення змін до рішення Літочківської с/ради від 19 березня 2015 року №345-42-VI про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам у межах села Літочки Броварського району Київської області та просив збільшити площу земельної ділянки на яку йому був наданий дозвіл, із 0,0641 га до 0,0856 га, у зв`язку із інструментальним обміром земельної ділянки.

29 грудня 2020 року рішенням Зазимської с/ради за №338-04 позачергової-VIII сесії позивачу ОСОБА_1 у внесенні таких змін до рішення Літочківської с/ради від 29 березня 2015 року №345-42-VI відмовлено, оскільки земельна ділянка, на яку йому надавався дозвіл на розробку проекту землеустрою, уже передана у власність відповідачу ОСОБА_2 рішенням Літочківської с/ради від 19 серпня 2020 року за №299-XXXIY-7.

Спірна земельна ділянка розташована на перетині АДРЕСА_1 .

Також судом встановлено, що 29 квітня 2020 року відповідач ОСОБА_2 звернулася до Літочківської с/ради із заявою про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,0700 га, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у АДРЕСА_1 ).

16 червня 2020 року рішенням Літочківської с/ради за №285.9-XXXIII-7 відповідачу ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0700 га, для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки Літочківської с/ради від 18 червня 2020 року за №138 вказана вище земельна ділянка по АДРЕСА_1 відводиться ОСОБА_2 із земель запасу, комунікації загального користування та зелені насадження на земельній ділянці відсутні.

22 червня 2020 року відповідач ОСОБА_2 і Товариство з обмеженою відповідальністю Перша земельна агенція уклали договір №02-22-06 про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0700 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , наданої їй згідно із рішенням Літочківської с/ради від 16 червня 2020 року за №285.9-XXXIII-7.

Цією землевпорядною організацією був розроблений проект землеустрою, відповідно до кадастрового плану зазначеної земельної ділянки її площа становить 0,0700 га.

01 липня 2020 року Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Броварської районної державної адміністрації Київської області надано висновок за №404 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0700 га у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) відповідачу ОСОБА_2 у АДРЕСА_1 .

Згідно із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 23 липня 2020 року №НВ-0519872692020, наданого на заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Перша земельна агенція ( ОСОБА_2 ), земельній ділянці площею 0,0700 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), було присвоєно кадастровий номер 3221285201:01:004:0071, дата держаної реєстрації земельної ділянки 27 липня 2020 року.

19 серпня 2020 року рішенням Літочківської с/ради за №299.2-XXXIY-YІІ затверджено розроблений ТОВПерша земельна агенція проект землеустрою щодо відведення за рахунок земель комунальної власності у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,0700 га, що розташована у АДРЕСА_1 , вказану земельну ділянку передано у власність відповідачу ОСОБА_2 та встановлено, що земельній ділянці присвоєний кадастровий номер 3221285201:01:004:0071.

Із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за №222225309 від 01 вересня 2020 року вбачається, що 27 серпня 2020 року право власності на земельну ділянку площею 0,0700 га, кадастровий номер 3221285201:01:004:0071, зареєстроване за відповідачем ОСОБА_2 .

За змістом ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У ч. 2 ст. 14 Конституції України закріплено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно із ст. 40 ЗК України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 78 ЗК України право власності на землю це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

У ч. ч. 1, 2, 4 ст. 791 ЗК України встановлено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

За змістом п. б ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

У ч. ч. 1, 2, 3 ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно із ч. 6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У ч. 1 ст. 122 ЗК України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно із ст. 30 Закону України Про землеустрій від 22 травня 2003 року №858-IV (далі Закон №858-IV) погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 50 Закону №858-IV у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

За змістом ч. ч. 1, 2, 6 ст. 1861 ЗК України у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до п. 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі Порядок) державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Згідно із підпунктом 1 п. 109 вказаного Порядку державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

У ч. 9 ст. 1861 ЗКУкраїниу редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Суд встановив, що 19 березня 2015 року рішенням Літочківської с/ради №345-42-VI позивачу ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо спірної земельної ділянки площею 0,0641 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у селі Літочки Броварського району Київської області, на підставі цього рішення розроблений проект землеустрою, який 22 січня 2020 року був погоджений висновком Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Броварської районної державної адміністрації Київської області. 04 листопада 2020 року з метою внесення змін до вказаного рішення Літочківської с/ради у частині площі земельної ділянки, що виділялась позивачу, ОСОБА_1 звернувся до правонаступника Літочківської с/ради Зазимської с/ради із відповідною заявою. 29 грудня 2020 року рішенням Зазимської с/ради позивачу ОСОБА_1 у внесенні змін у дане рішення відмовлено, у зв`язку із передачею 19 серпня 2020 року спірної земельної ділянки рішенням Літочківської с/ради за №299.2-XXXIY-YІІ у власність відповідачу ОСОБА_2 .

Позивач ОСОБА_1 вважає, що право власності на спірну земельну ділянку відповідач ОСОБА_2 набула з порушенням норм земельного законодавства, оскільки дозвіл на розробку проекту землеустрою він отримав раніше, прийняте 19 березня 2015 року рішення Літочківської с/ради на даний час не скасоване та не має строку протягом якого проект землеустрою повинен бути затверджений. Крім того, його проект землеустрою погоджений Броварською районною державною адміністрацією Київської області.

За змістом ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 17 жовтня 2018 року у справі №380/624/16-ц зазначила, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не являється правовстановлюючим актом.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі №826/5735/16 викладено правовий висновок та вказано на те, що отримання особою дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов`язані з неправомірністю його прийняття.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 10 січня 2023 року у справі №607/19806/18.

У цій же постанові від 10 січня 2023 року у справі №607/19806/18 Верховний Суд звернув увагу на те, що якщо особа, отримавши дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, сама зволікає з його розробкою та поданням на затвердження, вона цілком може очікувати, що земельна ділянка буде надана у користування іншій особі. Отже, і на переддоговірній стадії сторони повинні діяти правомірно, зокрема, поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси одна одної, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності.

Верховний Суд у постанові від 28 листопада 2022 року у справі №383/673/21зазначив,що рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою є стадією процедури отримання права власності (права користування) на земельну ділянку. Звернення особи до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з метою отримання земельної ділянки у власність чи користування зумовлене інтересом особи на отримання цієї земельної ділянки, за відсутності для цього законних перешкод. Зазначений інтерес, у випадку формування земельної ділянки за заявою такої особи та поданими документами, підлягає правовому захисту. Погодження та затвердження проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, яка раніше сформована на підставі проєкту землеустрою іншої особи, порушує законний інтерес такої особи щодо можливості завершити розпочату ним відповідно до вимог чинного законодавства процедуру приватизації земельної ділянки та суперечить вимогам землеустрою. За наявності двох або більше бажаючих отримати земельну ділянку державної чи комунальної власності у власність при безоплатній передачі земельних ділянок у межах встановлених норм (ст. 121 ЗК України) першочергове право на таке отримання має особа, на підставі проєкту землеустрою якої сформована відповідна ділянка, якщо для цього відсутні законні перешкоди.

За змістом ч. 4 ст. 791 ЗК України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Із досліджених у справі документів суд встановив, що 16 червня 2020 року рішенням Літочківської с/ради відповідачу ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо спірної земельної ділянки. 01 липня 2020 року висновком Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Броварської районної державної адміністрації Київської області погоджений проект землеустрою ОСОБА_2 , за її ж заявою 23 липня 2020 року спірній земельній ділянці був присвоєний кадастровий номер 3221285201:01:004:0071, тому в розуміння ч. 4 ст. 791 ЗК України земельна ділянка вважається уже сформованою. 19 серпня 2020 року рішенням Літочківської с/ради затверджений проект землеустрою цієї земельної ділянки площею 0,0700 га та вона передана у власність ОСОБА_2 , право власності на дану земельну ділянку 27 серпня 2020 року зареєстровано за відповідачем ОСОБА_2 у Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно.

Відповідно до п. 2 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою від 02 червня 2015 року №497-VIII, який набув чинності 27 червня 2015 року, прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою після погодження в порядку, встановленому статтею 1861 Земельного кодексу України, підлягають затвердженню органом, який надав дозвіл на їх розроблення, та є підставою для внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.

Таким чином, рішення Літочківської с/ради від 19 березня 2015 року №345-42-VI про надання позивачу ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0641 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у селі Літочки Броварського району Київської області втратило свою чинність 27 червня 2017 року як таке, що не виконане.

Щодо посилання позивача ОСОБА_1 на те, що спірна земельна ділянка оброблялася ним із 2015 року, на підтвердження чого він надав суду фотознімки та довідку старости Літочківського старостинського округу Зазимської сільської ради Броварського району Київської області від 09 серпня 2022 року №195, суд оцінює критично, оскільки під час надання відповідачу ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення із земель запасу спірної земельної ділянки у власність їй також Літочківською с/радою 18 червня 2020 року видавалася довідка за №138, у якій серед іншого, зазначено про те, що комунікації загального користування та зелені насадження на земельній ділянці відсутні.

Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, враховуючи, що спірна земельна ділянка площею 0,0700 га сформована за проектом землеустрою, розробленим за заявою відповідача ОСОБА_2 , зареєстрована та передана їй у власність у встановленому законом порядку відповідно до вимог чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд дійшов висновку, що правові підстави для скасування права власності ОСОБА_2 на спірну земельну ділянку відсутні, тому позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

За змістом ч. ч. 1, 9 ст. 158 ЦПК України у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову суд з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи може скасувати заходи забезпечення позову, про що зазначає у відповідному судовому рішенні.

26 квітня 2021 року ухвалою суду задоволено заяву позивача ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову та накладено арешт на земельну ділянку площею 0,0700 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд, кадастровий номер 3221285201:01:004:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та яка на праві власності належить відповідачу ОСОБА_2 .

Виходячи з наведеного вище, враховуючи, що суд дійшов висновку щодо відмови ОСОБА_1 у задоволенні його позову, вжиті ухвалою суду від 26 квітня 2021 року заходи забезпечення цього позову та арешт, накладений на належну відповідачу ОСОБА_2 на праві власності земельну ділянку площею 0,0700 га, підлягають скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 12, 13, 81, 89, 158, 259, 263 265 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 про скасування права власності на земельну ділянку відмовити.

Скасувати арешт, накладений ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 26 квітня 2021 року у цивільній справі №361/1782/21, на земельну ділянку площею 0,0700 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд, кадастровий номер 3221285201:01:004:0071, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І. М.