Ухвала суду № 123474032, 29.11.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2024
Номер справи
380/10251/24
Номер документу
123474032
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/10251/24

УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю

за виконанням судового рішення

29 листопада 2024 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

На розгляд суду надійшла заява, в якій заявник (позивач) просить встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №380/10251/24. В обґрунтування заяви посилається на те, що вищезазначене рішення набрало законної сили 04.10.2024 року, однак станом на 25.11.2024 року таке не виконано відповідачем у повному обсязі. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду з даною заявою.

Від відповідача надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, мотивовані тим, що судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов`язань, з урахуванням резолютивної частини рішення. У зв`язку із цим, вказав, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №380/10251/24 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2023 року в межах покладених судом зобов`язань. Підсумок пенсії з надбавками з 01.09.2023 року становив - 23407,64 грн, в тому числі: основний розмір пенсії (90%)- 17462,64 грн; індексація базового ОСНП 2022 (17462,84*0,1400) - 2444,80 грн; індексація базового ОСНП 2023(19907,64*0,197) - 1500,00 грн; щомісячно доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 (згідно рішення суду) - 2000,00 грн. Зазначив, що з 01.09.2023 року підсумок пенсії з надбавками становив 23407,64 грн та не обмежувався максимальним розміром. Втім, у зв`язку із зміною правового регулювання даних правовідносин, з 01.03.2024 року проведено індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185. Вказав, що з 01.11.2024 року підсумок пенсії з надбавками становив 24907,64 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн; натомість дії Головного управління, вчинені на виконання вимог Постанови №185 (в частині включення нарахованої індексації у пенсійну виплату) не були предметом дослідження в межах адміністративної справи №380/10251/24. З огляду на викладене, просить відмовити у задоволенні заяви.

Вирішуючи заяву, суд враховує наступне.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №380/10251/24 вищевказаний позов задоволено частково, зокрема:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження пенсії її максимальним розміром ОСОБА_1 з 01.09.2023 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2023 року без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

04.10.2024 року вищезазначене рішення набрало законної сили.

На виконання вказаного судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.09.2023 року без обмеження її величини десятьма прожитковими мінімумами. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення у розмірі 17462,84 грн. З урахуванням індексації: 21407,64 грн. З урахуванням доплати: 23407,64 грн. Підсумок пенсії з надбавками 23407,64 грн

У подальшому, 01.03.2024 року, відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024 року. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення у розмірі 17462,84 грн. З урахуванням індексації: 22907,64 грн. З урахуванням доплати: 24907,64 грн. Підсумок пенсії з надбавками 24907,64 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.10.2024 року №1300-5308-8/172504 повідомлено позивача, що згідно зі ст.8 Закону України від 09.04.1992 року №262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій за цим Законом забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до ст.23, п.п.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, після виділення їх на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів з Державного бюджету України.

Позивач вважає, що рішення суду від 03.09.2024 року у справі №380/10251/24 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її величини десятьма прожитковими мінімумами, відповідачем не виконано, адже з 01.03.2024 року відповідач знову застосував обмеження максимального розміру пенсії на рівні десяти прожиткових мінімумів. Наведене зумовило позивача звернутися до суду із цією заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Згідно ст.129-1 Конституції України, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ч.ч.1, 2 цієї статті, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зазначена правова норма Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Як видно з матеріалів заяви та не оспорюється сторонами, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №380/10251/24 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, однак перераховані кошти не виплатив з посиланням на відсутність відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Даючи оцінку вказаному, суд враховує, що повноваження Пенсійного фонду України як виконавця бюджетних програм визначено ст.23 Бюджетного кодексу України, згідно з ч.1 якої будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Відповідно до підп.4 п.4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з дією метою перерозподіл коштів між районами (містами).

Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління немає.

Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить у спірному випадку від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

При цьому позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості доплати позивачу, ухиляється від виконання рішення суду. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в межах своїх повноважень виконало можливі залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у даній справі.

Щодо посилання позивача на те, що з 01.03.2024 року відповідач знову застосував обмеження максимального розміру пенсії позивача, то суд звертає увагу, що вищевказані дії відповідача мали місце після ухвалення рішення від 03.09.2024 року у справі №380/10251/24 та не були предметом дослідження судом у цій справі. Тобто з 01.03.2024 року між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України Львівській області виникли нові правовідносини у зв`язку з перерахунком пенсії. За таких обставин, ОСОБА_1 слід звернутися до суду за захистом своїх прав у порядку позовного провадження, в межах якого суд має перевірити правомірність здійснення такого перерахунку з 01.03.2024 року, а не шляхом подачі заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що завершальною стадією судового провадження з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження (ст.1 Закону України Закону України «Про виконавче провадження»). При цьому, рішення суду може виконуватись як у добровільному, так і у примусовому порядку; разом з тим, у разі відсутності добровільного виконання судових рішень приписами Закону України «Про виконавче провадження» врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.

Згідно з ч.8 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.

Втім, позивач не скористався своїм правом звернення до виконання рішення суду відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», а звернувся безпосередньо до суду із заявою про встановлення судового контролю.

З урахування викладеного, суд не встановив, а позивач не навів, достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про його виконання. А тому, суд вважає, що заява позивача задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.243, 248, 250, 256, 293-295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №380/10251/24 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.