Рішення № 123385857, 28.11.2024, Полонський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
28.11.2024
Номер справи
681/1174/24
Номер документу
123385857
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 681/1174/24

Провадження 2-о/681/80/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2024 року м. Полонне

Полонський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючої судді Горгулько Н.А.,

з участю секретарясудових засідань Коваль Т.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полонному цивільну справу за заявою

ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення народження дитини; заінтересована особа - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві,

в с т а н о в и л а:

25.09.2024 представник заявниці ОСОБА_1 - адвокат Заруцький О.В. звернувся в суд із вказаною заявою.

У заявізазначає двівимоги: просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , а також просить зобов`язати Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві зареєструвати факт народження та видати свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судувід 30.09.2024відмовлено увідкритті провадженняв частинівимог щодо зобов`язання Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві зареєструвати факт народження та видати свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки повноваження суду в окремому провадженні в порядку цивільного судочинства носять обмежений характер та спрямовані на встановлення фактів і не можуть носити зобов`язального характеру.

Ухвалою суду від 30.09.2024 заяву у частині вимог про встановлення факту, що має юридичне значення прийнято до розгляду та відкрито провадження

В обґрунтування заяви вказує, що з 2022 року була вагітна, перебуваючи за межами України. 14.02.2023 повернулася в Україну та з цієї дати по сьогоднішній час перебуває на території України. 01.05.2023 в комендантський час, під час повітряної тривоги, із ризиком обстрілів м. Києва Російською Федерацією, заявниця ОСОБА_1 народила дитину вдома. Звертає увагу, що народила дитину під час жахливих звуків вибухів о 04 год. 52 хв. ранку 01.05.2023. Пологи розпочались о 03 год. 00 хв. та були стрімкими, з медичної точки зору. Працівники швидкої допомоги, незважаючи на виклик, не встигли прибути до заявниці до моменту народження дитини. Зазначає, що факт народження дитини 01.05.2023, дівчинки вагою 3100 гр., зростом 50 см., підтверджується довідкою Національної поліції. Заявниця вказує, що одразу після народження дитини, вона звернулась до лікаря-педіатра ОСОБА_3 , із якою у них мала бути укладена декларація на медичний супровід. Однак, після народження дитини заявниця зіткнулася з цілим рядом проблем, зокрема, із неможливістю зареєструвати факт народження її дитини, оскільки через незнання відповідних норм законодавства, без всякого умислу, пропустила семиденний строк на реєстрацію факту народження дитини. Вказує, що нею написані численні заяви у різні інстанції, а саме: у Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві, у Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2 Дніпровського районну м. Києва, до Дніпровської районної в м. Києві Державної адміністрації, у Департамент охорони здоров`я, у Національну поліцію України. У заявах заявниця ОСОБА_1 просила встановити факт народження її доньки та видати свідоцтво про народження дитини або ж довідку форми 103/0 від медичного закладу, на підставі чого ДРАЦС може видати свідоцтво про народження її дитини. Для підтвердження факту народження доньки, заявниця до кожної заяви долучала копії медичних довідок про її огляд та про огляд дитини. Також заявниця ОСОБА_1 вказує, що вирішила надати дитині повне ім я ОСОБА_2 , в честь біологічного батька дитини. За таких обставин, у зв`язку із неможливістю в інший спосіб встановити факт народження дочки та отримати свідоцтво про її народження, заявниця звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження. Просить заяву задовольнити.

У судове засідання заявниця ОСОБА_1 не з`явилася. Представник заявниці - адвокат Заруцький О.В. подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності заявниці та її представника. Заяву про встановлення факту підтримав у повному обсязі.

Представник Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві у судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином та завчасно. Жодних заяв та клопотань про відкладення розгляду справи не подавали.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, в порядкуст. 223 ч. 1 ЦПК Українирозглянув справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.

Вивчивши та дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до таких висновків.

Згідно п. 7 ч. 1 та ч. 2 ст. 315ЦПК України, суди розглядають справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначеніЗаконом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»та також регулюються Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженимиНаказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000.

У ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»передбачено, що факт народження людини підлягає обовязковій державній реєстрації із внесенням відомостей до відповідних Державних реєстрів.

Частинами 1, 2, 4ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно доСімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики, у сфері охорони здоровя документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоровя або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Державна реєстрація народження дитини, яка досягла одного року і більше, проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини за заявою батьків або інших заінтересованих осіб за наявності документів про народження і перебування дитини під наглядом закладу охорони здоровя та довідки з місця проживання дитини. У разі досягнення дитиною шістнадцяти років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з предявленням паспорта громадянина України.

Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Відповідно до п.6 ч. 2 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні - підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше.

Отже, перелік документів, які є підставою для проведення державної реєстрації народження дитини наведений у Правилах державної реєстрації актів цивільного стану в України, затвердженихНаказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5.

У п. 2 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, в редакції на момент народження дитини, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма N 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за N 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2013 № 9; б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше; в) акт, складений відповідними посадовими особами (капітаном судна, командиром, начальником потяга тощо) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер були на транспортному засобі), у випадку народження дитини на морському, річковому, повітряному судні, у потязі або в іншому транспортному засобі. У разі відсутності лікаря або фельдшера державна реєстрація народження проводиться на підставі вказаного акта та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма N 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть), у разі мертвонародження.

При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження дитини жінкою.

Відповідно до п.18Постанови Пленуму ВСУ від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 31.08.2023 зверталась із заявою до Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві щодо проведення державної реєстрації народження дитини, яка народилась 01.05.2023 поза закладом охорони здоров`я і листом № 2473/33.4-87 від 09.09.2024, останній було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження. Зі змісту цього листа вбачається, що підставами для проведення державної реєстрації народження є: а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я, медичне свідоцтво, б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/0), в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/0). ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження у зв`язку з тим, що нею не надані документи, які є підставою для проведення державної реєстрації народження відповідно до визначених вимог законодавства. Для вирішення цього питання ОСОБА_1 рекомендовано звернутись до суду для винесення рішення про встановлення факту народження (а.с. 11, зворот).

Як вбачається з відповіді № 26/26 від 04.09.2023, наданої комунальним некомерційним підприємством «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2 Дніпровського району м. Києва» на заяву ОСОБА_1 від 29.08.2023 щодо видачі довідки форми 103-1/0, останній повідомлено про те, що відповідно до положення п. 1 наказу МОЗ № 407, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/0) видається за наявності певних випадків та за умови відсутності можливості заповнення медичним працівником Медичного свідоцтва про народження (форма № 103/0). Враховуючи, що ОСОБА_1 не виявила бажання бути транспортованою до відповідного надавача медичної допомоги, беручи до уваги, що на момент огляду дитини лікарем-педіатром, були відсутні обставини підвищеної загрози життю та здоров`ю, тому, згідно постанови «Кабінету Міністрів України від 09.01.2013 № 9 «Про затвердження Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я», ОСОБА_1 було видано Медичну довідку № 2 від 02.05.2023 лікарсько-консультативної комісії КНП «ЦПМСД № 2 Дніпровського району м. Києва» (а.с. 12).

Згідно даних листа від 05.07.2023, встановлено, що ОСОБА_1 09.06.2023 зверталась на гарячу лінію Міністерства охорони здоров`я (звернення № НОТ-5448) щодо вирішення питання відносно наданих документів для підтвердження факту народження нею дитини поза закладом охорони здоров`я, останній повідомлено, шо мало місце порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 09.01.2013 № 9 «Про затвердження Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я» та порушено терміни подачі документів, тому ОСОБА_1 було відмовлено у підтвердженні факту народження її дитини поза закладом охорони здоров`я (протокол № 9, висновок № 11 від 25.05.2023). Крім того, у цьому листі ОСОБА_1 було повідомлено про те, що на виконання п. 7 вищевказаної постанови, Департамент охорони здоров`я м. Києва надіслав лист від 29.05.2023 № 061/Ч-2121-1789 в Головне управління Національної поліції у м. Києві та оригінал висновку комісії від 25.05.2023 № 11 про відмову у підтвердженні факту народження дитини ОСОБА_1 поза закладом охорони здоров`я для розгляду в установчому порядку (а.с. 14, зворот).

Судом встановлено, що Головне управління Національної поліції у м. Києві Дніпровське управління поліції за вих. № 993/1125150150-2023 від 11.07.2023 повідомило ОСОБА_1 , що її звернення зареєстроване до ЄО № 27997 від 20.06.2023 та за цим фактом проведено перевірку. Встановлено, що згідно лікарсько-консультативної комісії КНП «ЦПМСД № 2» Дніпровського району м. Києва, 01.05.2023 ОСОБА_1 дійсно народила дитину, а саме дівчинку вагою 3100 гр., зростом 50 см. (а.с. 15).

Заявницею долучено копію скринінгового ультразвукового дослідження вагітності з пологового будинку № 3 м. Києва від 18.04.2024, згідно даних якого ОСОБА_1 , 1988 року народження, перебуває на 37-38 тижні вагітності, передбачувана вага плода 3190 г (а.с. 16).

З даних медичної довідки лікарсько-консультативної комісії КНП «ЦПМСД № 2» Дніпровського району м. Києва від 02.05.2023 № 2 вказано, що ймовірна дата народження дитини 01.05.2023, стать дитини дівчинка, вага дитини 3100 г., зріст дитини 50 см., одержала довідку ОСОБА_1 17.05.2023 (а.с. 17).

Відповідно до медичної довідки лікарсько-консультативної комісії комунального некомерційного підприємства «Київський міський пологовий будинок № 3» виконавчого органу Київської міської ради про огляд жінки для підтвердження факту народження нею дитини поза закладом охорони здоров`я від 08.05.2023, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 була оглянута 08.05.2023, діагноз ранній післяпологовий період, пологи на дому 01.05.2023 (а.с. 19).

Із долученого знімку ультразвукового дослідження вбачається, що вказана дата обстеження 08.05.2024, прізвище ОСОБА_4 , коментарій стан після пологів (а.с. 20).

Отже, судом встановлено і ніким не спростовано ту обставини, що 01.05.2023 поза закладом охорони здоров`я була народжена дитина жіночої статі (дівчинка), вагою 3100 гр., зростом 50 см.

Разом з тим суд критично оцінює доводи заявниці ОСОБА_1 про те, що працівники медичного закладу, незважаючи на виклик швидкої допомоги, не встигли прибути до заявниці до народження дитини, про що заявниця зазначає у своїй заяві, оскільки це спростовується долученими до заяви самою заявницею роздруківками телефонних повідомлень між ОСОБА_1 та лікарем, з яких вбачається, що на запитання чи викликала заявниця швидку, щоб підтвердити факт пологів дослівно «на дому», остання о 19 год. 35 хв. відповіла, що ні, лише написала гінекологу, в якого стояла на обліку (а.с. 12).

Крім того, суд встановлює факт народження особи в певний час, але реєстрацію прізвища, імені та по батькові здійснює орган державної реєстрації за вибором батьків при реєстрації народження дитини.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.

У зв`язку із вищевикладеним, вимоги заявниці про встановлення факту народження 01.05.2023 Крус Кальдерон ОСОБА_5 підлягають до задоволення частково.

Отже, оскільки неможливо провести реєстрацію народження дитини органом державної реєстрації актів цивільного стану, законом не встановлено іншого порядку отримання свідоцтва про народження дитини, з метою забезпечення прав, свобод та законних інтересів заявниці, суд вважає необхідним встановити факт народження громадянкою України, уродженкою Російської Федерації ОСОБА_1 дитини жіночої статі (дівчинки), яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Києві Київської області.

Відповідно до вимог ч. 4 та ч. 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.

Встановлення даного факту необхідно заявниці для здійснення державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження дитини.

Таким чином, на підставі вищевикладеного, враховуючи те, що заявниця не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, зокрема Медичне свідоцтво про народження, форма №103/о та Медичну довідку про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, форма № 103-1/о, а факт народження дитини підтверджено наданими до заяви письмовими доказами, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог заявниці.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.2, 10, 12, 12, 18, 81, 82, 258, 259, 263-265, 268, 273, 315, 316, 318-319 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт народження дитини жіночої статі (дівчинки), вагою 3100 гр., зростом 50 см., яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України у м. Київ Київського району Київської області, від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , поза межами медичного закладу.

В задоволенні решти вимог заяви відмовити.

Допустити негайне виконання рішення суду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другійстатті 358 ЦПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;

Заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві, код ЄДРПОУ 26088676, місцезнаходження: м. Київ, вул. Верховної Ради, 8/20, поштовий індекс 02100.

Головуюча Н.А. Горгулько