Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.19
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 листопада 2010 року Справа № 2а-8007/10/1270 <Текст > Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення суми штрафу у розмірі 1700,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
21 жовтня 2010 року прокурор м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилається на наступне.
30 квітня 2010 року відповідачу було видано припис №02/21-0318/1, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення виявлених порушень. 09 серпня 2010 року у присутності відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 09 серпня 2010 року №02/21-0095 встановлено часткове невиконання відповідачем припису №02/21-0318/1 від 30 квітня 2010 року. На підставі зазначеного акту перевірки постановою від 13 серпня 2010 року №02/21-0095 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідачем отримано 19 серпня 2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. До цього часу штраф відповідачем не сплачено. Прокурор м. Луганська області просить стягнути з відповідача суму штрафу 1700,00 грн.
У встановлений судом строк відповідачем було подано заперечення проти позову, відповідно до яких зазначив наступне.
КП «Стандарт-Луганськ» утворено згідно рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 06.09.2007 року №22/14. Відповідно до п.1.3 Статуту КП «Стандарт-Луганськ», власником підприємства є територіальна громада м.Луганська в особі Луганської міської Ради. Житловий фонд Ленінського та Камянобрідського районів передали на баланс КП «Стандарт-Луганськ» з 01.11.2007 року згідно рішення виконавчого комітету Луганської міської ради №295 від 23.10.2007 року. До передачі на баланс КП «Стандарт-Луганськ» житлових фондів Ленінського та Камянобрідського районів, ніяких капітальних ремонтів, технічного обслуговування у житловому фонді попередніми підприємствами не проводилось.
На час підписання припису №02/21-0318/1 відповідач був не в змозі зробити повне виконання припису, оскільки кошти на виконання робіт КП «Стандарт-Луганськ» отримує від відсотка сплати за комунальні послуги, а саме: при сто відсотковій оплаті тарифу мешканцями житлового будинку №148 по Гострій Могилі м.Луганська, ця сума становить 61,62 грн. (згідно рішення виконавчого комітету Луганської міської ради №127 від 12.05.2008 року) щомісячно, а у звязку з низьким відсотком платіжноспроможності мешканців, коштів в КП «Стандарт-Луганськ» не достатньо для проведення такої кількості робіт у строки, зазначені в приписі. Даний факт, на думку відповідача, підтверджує відсутність вини з боку КП «Стандарт-Луганськ» та звільняє його від сплати штрафу у розмірі 1700,00 грн., оскільки затримка сталася не з його вини і відповідач не мав можливості збільшити кількість надходження коштів на свій рахунок.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з таких підстав. Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 № 1573/99, Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.
Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.
Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, функціями та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Згідно п. 3.1.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області 30.04.2010 року директору КП «Стандарт-Луганськ» було видано припис №02/21-0318/1, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення порушень, термін виконання 14.06.2010 року (а.с. 8-9).
09 серпня 2010 року інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 30.04.2010 №02/21-0318/1 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що було складено акт №02/21-0095 (а.с. 7). Вказаним актом встановлено невиконання відповідачем п.п. 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 16 припису від 30.04.2010 року.
На підставі акту перевірки №02/21-0095, начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. прийнято постанову від 13.08.2010 №02/21-0095 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику» на суму 1700,00 грн., у звязку з невиконанням пунктів припису від 30.04.2010 №02/21-0318/1 (а.с. 5). Відповідач отримав постанову 19.08.2010, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 6), до цього часу штраф не сплатив.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Суд критично оцінює доводи заперечень відповідача стосовно недостатності коштів в КП «Стандарт-Луганськ» для проведення робіт у строки, зазначені в приписі, що в свою чергу, на його думку, підтверджує відсутність вини з боку КП «Стандарт-Луганськ» та звільняє від сплати штрафу у розмірі 1700,00 грн., оскільки постанова від 13.08.2010 №02/21-0095 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику» на суму 1700,00 грн. в установленому законом порядку відповідачем оскаржена не була.
З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення суми штрафу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» (91031, м.Луганськ, кв.Гєроїв Брестської кріпості, 31А, п/р №2600012210102 в АБ «Український комунальний банк», МФО 304988, код ЄДРПОУ 35399667) на користь Державного бюджету м.Луганська (банк одержувача ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, іден. код 24046582, код бюджетної класифікації - 21081100) штраф у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
< Текст >
СуддяК.Є. Петросян