Ухвала суду № 12333388, 02.11.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2010
Номер справи
6/230 (2-а-4386/08)
Номер документу
12333388
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 6/230 (2-а-4386/08) Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І.

Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

"02" листопада 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіМацедонської В.Е.,

суддівГрищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретаріПогорілій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 07 квітня 2009 року у справі за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Укртранснафта»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 07 квітня 2009 року позовні вимоги ВАТ «Укртранснафта»до СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення задоволено, визнано нечинним податкове повідомлення-рішення, винесене СДПІ в м.Києві по роботі з великими платниками податків, від 26 квітня 2007 року № 0001294120/0.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів неповного зясування судом обставин справи та порушення норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Апелянт вважає, що позивачем в порушення ст.67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», п.п.2, 3 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 678 від 17 травня 2006 року, ст.63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»не перераховано в доход Державного бюджету частину прибутку в сумі 53127000,00 грн.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника апелянта, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанцій встановлено, що 16 квітня 2007 року СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків проведена невиїзна документальна перевірка ВАТ «Укртранснафта»з питання повноти нарахування та своєчасності сплати частини прибутку до Державного бюджету України за 2005, 2006 роки, за результатами якої складено акт про результати невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти нарахування та своєчасності сплати частини прибутку ВАТ «Укртранснафта»за результатами фінансово-господарської діяльності 2005, 2006 років від 16 квітня 2007 року № 372/41-20/31570412.

Як зазначено в акті перевірки від 16 квітня 2007 року № 372/41-20/31570412, позивачем порушено вимоги ст.67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», п.п.2, 3 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 678 від 17 травня 2006 року, ст.63 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»та не перераховано в доход Державного бюджету частину прибутку в сумі 53127000,00 грн., в тому числі за 2005 рік 27509000,00 грн., за 2006 рік 25618000,00 грн.

На підставі вищезазначеного акту СПДІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків 26 квітня 2007 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0001294120/0, згідно якого ВАТ «Укртранснафта»визначено податкове зобовязання за платежем: частина прибутку (доходу) в сумі 74756000,00 грн., в тому числі 53127000,00 грн. основний платіж та 21629000,00 грн. штрафні (фінансові) санкції.

Не погоджуючись з вищезазначеним повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в порядку апеляційного узгодження. За результатами розгляду скарг СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків 16 червня 2007 року (№ 7534/10/25-019), ДПА у м.Києві 20 серпня 2007 року (№ 3016/10/25-114), ДПА України 31 жовтня 2007 року (№ 10946/6/25-0115) прийняті рішення, якими відмовлено в задоволенні скарг позивача та податкове повідомлення-рішення № 0001294120/0 від 26 квітня 2007 року залишено без змін.

У відповідності до ст.67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»господарські організації: державні, в тому числі казенні підприємства та їх обєднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші субєкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу). Господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) та дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2005 рік. Порядок і норматив відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Статтею 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»також встановлено сплату до Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік акціонерними компаніями, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї) у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів. Також передбачено, що порядок і норматив відрахування частини прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із Статуту ВАТ «Укртранснафта», яке створено відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 червня 2001 року № 256-р «Про утворення ВАТ «Укртранснафта»та рішення спостережної ради НАК «Нафтогаз України»від 28 липня 2001 року, засновником та єдиним акціонером позивача є НАК «Нафтогаз України», 100 відсотків акцій позивача знаходяться у державній власності та передані до статутного фонду НАК «Нафтогаз України», тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про розповсюдження дії ст.67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»та ст.63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»на позивача.

У відповідності до п.1 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 50 від 15 січня 2005 року, господарські організації (крім підприємств установ кримінально-виконавчої системи) здійснюють відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до ст.72 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік») та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.

У відповідності до п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про схвалення основних показників зведеного фінансового плану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»на 2005 рік»№ 350 від 14 травня 2005 року схвалено основні показники зведеного фінансового плану НАК «Нафтогаз України»на 2005 рік та згідно п.4 внесено зміни до п.1 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, згідно яких НАК «Нафтогаз України», її дочірні підприємства і господарські товариства, пакети акцій яких передано до статутного фонду компанії, виключено з переліку господарських організацій, які здійснюють відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо безпідставності висновків СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків про відрахування ВАТ «Укртранснафта»частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України за 2, 3 квартали 2005 року, з огляду на виключення позивача з переліку господарських організацій, які здійснюють такі відрахування, згідно Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 50 від 15 січня 2005 року (в редакції від 26 травня 2005 року).

У відповідності до п.2 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року № 678, відрахування частини прибутку (доходу) здійснюється, зокрема, субєктами природних монополій, підприємствами, обсяг чистого прибутку (доходу) яких перевищує 50 млн.грн., та субєктами господарювання, засновником яких є Кабінет Міністрів України, та їх обєднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими субєктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 50 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження консолідованого фінансового плану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та основних показників зведеного руху коштів Компанії на 2006 рік»№ 874 від 24 червня 2006 року затверджено консолідований фінансовий план НАК «Нафтогаз України»та основні показники зведеного руху коштів компанії на 2006 рік, а також внесено зміни до абз.4 п.2 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року № 678, якими з переліку субєктів господарювання, які здійснюють відрахування частини прибутку (доходу), виключено НАК «Нафтогаз України», її дочірні компанії та підприємства, а також державні і відкриті акціонерні товариства, господарські товариства з газопостачання та газифікації, контрольні пакети акцій яких передані до статутного фонду НАК «Нафтогаз України»і показники діяльності яких враховані у консолідованому фінансовому плані компанії.

В частині 2 п.2 вищенаведеного Порядку зазначено, що до затвердження в установленому порядку фінансових планів відрахування частини прибутку (доходу) до Державного бюджету субєктами природних монополій, підприємствами, обсяг чистого прибутку (доходу) яких перевищує 50 млн.грн., та субєктами господарювання, засновником яких є Кабінет Міністрів України, здійснюється відповідно до абз.2 цього пункту з подальшим перерахунком, тобто у розмірі 50 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Консолідований фінансовий план НАК «Нафтогаз України»був затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження консолідованого фінансового плану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та основних показників зведеного руху коштів Компанії на 2006 рік»№ 874 від 24 червня 2006 року. Крім цього, зазначеною постановою делеговано повноваження Міністерству палива та енергетики затверджувати за погодженням з Міністерством фінансів і Міністерством економіки на підставі показників затвердженого консолідованого фінансового плану НАК «Нафтогаз України»її фінансовий план як окремої юридичної особи, фінансові плани, серед іншого, дочірніх компаній та підприємств, а також фінансові плани державних і відкритих акціонерних товариств, контрольні пакети акцій яких передані до статутного фонду компанії, у яких обсяг планового чистого прибутку перевищує 50 млн.грн., а також встановлено, що НАК «Нафтогаз України»як окрема юридична особа, та, серед інших, її дочірні компанії та підприємства, державні і відкриті акціонерні товариства, контрольні пакети акцій яких передані до статутного фонду компанії і показники діяльності яких враховані у консолідованому фінансовому плані НАК «Нафтогаз України», перераховують до Державного бюджету частину прибутку (доходу) у сумі, що визначена їх фінансовими планами на 2006 рік.

Як вбачається з фінансового плану ВАТ «Укртранснафта», затвердженого Міністерством палива та енергетики та надісланого на адресу позивача НАК «Нафтогаз України»згідно листа від 17 листопада 2006 року, у розділі «4.Планований розподіл чистого прибутку»в рядку 222 «Відрахування частини прибутку (доходу) акціонерними, холдинговими компаніями і господарськими товариствами та їх дочірніми підприємствами до фонду дивідендів, у тому числі на державну частку (акції, паї) у статутних фондах»значиться «0».

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо безпідставності висновків СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків про відрахування ВАТ «Укртранснафта»частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України за 2005 рік та 1, 2, 3 квартали 2006 року, з огляду на виключення позивача з переліку господарських організацій, які здійснюють такі відрахування, згідно Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року № 678 (в редакції від 24 червня 2006 року), та визначення розміру відрахувань частини прибутку (доходу) у фінансовому плані ВАТ «Укртранснафта»на 2006 рік в розмірі 0,00 грн.

У відповідності до Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2007 року № 68, відрахування частини чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році здійснюється, серед іншого, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими субєктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі, визначеному базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, які затверджуються Фондом державного майна за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Наказом Фонду державного майна України «Щодо затвердження нормативів відрахування до фонду дивідендів»№ 249 від 12 лютого 2007 року затверджено базові нормативи відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 року згідно галузевої належності, зокрема, по Міністерству палива та енергетики України 40%.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження фінансових планів Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та основних показників зведеного руху коштів Компанії на 2007 рік»№ 951 від 18 липня 2007 року затверджено консолідований фінансовий план НАК «Нафтогаз України»та основні показники зведеного руху коштів компанії.

Як вбачається з консолідованого фінансового плану НАК «Нафтогаз України»на 2007 рік, відрахування частини прибутку господарськими товариствами, холдинговими компаніями та їх дочірніми підприємствами відповідно до законодавства не передбачено. Крім того, в фінансовому плані ВАТ «Укртранснафта»на 2007 рік, затвердженому Кабінетом Міністрів України згідно постанови від 24 жовтня 2007 року № 1265 за погодженням з Міністерством палива та енергетики, також не передбачено відрахування частини прибутку (доходу) акціонерними, холдинговими компаніями та їх дочірніми підприємствами відповідно до законодавства України.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо безпідставності висновків СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків про відрахування ВАТ «Укртранснафта»частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України за 2006 рік з огляду на відсутність передбачених відрахувань частини прибутку (доходу) у фінансовому плані ВАТ «Укртранснафта»на 2007 рік та в консолідованому фінансовому плані НАК «Нафтогаз України»на 2007 рік.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення від 26 квітня 2007 року № 0001294120/0 є протиправними з огляду на неправомірне нарахування відповідачем податкового зобовязання, а саме частини прибутку (доходу) в сумі 74756000,00 грн., в тому числі 53127000,00 грн. основний платіж та 21629000,00 грн. штрафні (фінансові) санкції.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 07 квітня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 05 листопада 2010 року.

Головуючий суддяВ.Е.Мацедонська

СуддіТ.М.Грищенко

І.О.Лічевецький