Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2024 рокусправа № 380/7380/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп`як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (вул. Городоцька, 299, м. Львів, 79040; код ЄДРПОУ 26526811) за участю третіх осіб - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 , ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) згідно поданої заяви від 29 квітня 2024 року на адресу суду представник позивача , в якій просить суд:
«Визнати протиправною бездіяльність Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, яка полягає у відмові упорядкувати адресу об`єктів нерухомого майна в м.Львів по вулиці Над джерелом, 5, із урахуванням фактичного порядку використання адрес таких об`єктів.
Зобов`язати Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради упорядкувати адресу об`єктів нерухомого майна, зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_1 , із урахуванням фактичного порядку використання адрес таких об`єктів, а саме: - залишити без змін адресу житлового будинку загальною площею 157 кв.м., житловою площею 90,5 кв.м., зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 9755846101, власником якого є ОСОБА_1 ; - залишити без змін адресу земельної ділянки площею 0,066 га, кадастровий номер 4610137200:07:007:0251, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 141031746101, власником якої є ОСОБА_1 ;
- змінити адресу житлового будинку загальною площею 422,6 кв.м., житловою площею 223,7 кв.м., зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 26597953, співвласниками якого є ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , шляхом зміни номера адреси « 5» на номер « НОМЕР_6 »;
- змінити адресу земельної ділянки площею 0.1 га, кадастровий номер 4610137200:07:007:0379,зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2359330746101, співвласниками якої є ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , шляхом зміни номера адреси « 5» на номер « НОМЕР_6 ».
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп`як О.О.
На думку представника позивача, існування за однією адресою інших об`єктів нерухомості створює значні проблеми та незручності для власників майна, так як власники об`єктів нерухомості позбавлені можливості розпорядитись належним їм майном. У відповідь на заяву представника позивача про упорядкування адреси об"єктів нерухомого майна в АДРЕСА_1 , із урахуванням фактичного порядку використання таких об"єктів, отримано лист Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради від 19.02.2024, яким відмовлено у задоволенні такої заяви у зв"язку з тим, що заявником не долучено рішення суду, яким змінюється адреса житлового будинку у зв"язку з дуюлюванням.Представник позивача не погоджується з такою позицією відповідача, вважає її необґрунтованою та протиправною, у зв`язку з чим змушений звернутись до суду.
Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне. 09.02.2024 представником позивача по справі ОСОБА_7 було подано заяву довільної форми про упорядкування адреси об`єктів нерухомого майна по АДРЕСА_1 (при цьому представник діяв лише в інтересах ОСОБА_1 , без повноважень діяти в інтересах ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ) . За результатом розгляду заяви, яка була зареєстрована у системі електронного документообігу Львівської міської ради за №2-3131-2902 від 15.02.2024 як звернення громадян управлінням надано відповідь за №2902-вих-20267 від 19.02.2024. Відповідно до даної відповіді зазначено, що згідно із інформаційною карткою, затвердженою наказом начальника управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради від 15.06.2023 №8-р при зміні/коригуванні нумерації адреси для упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна подається, зокрема: заява власника об`єкта нерухомого майна або особи, якій належить право оперативного управління зазначеним об`єктом про присвоєння адреси з метою упорядкування нумерації (додаток до цієї інформаційної картки) - (було подано заяву довільної форми та лише від однієї особи ОСОБА_1 ); копія рішення суду - у разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктом державної чи комунальної власності (не долучалось до заяви); копія документа, що посвідчує повноваження представника повноваження діяти від імені - поданому ордері ВС№1260146 від 09.02.2024 зазначено, що адвокат може надавати правову допомогу у Виконавчому комітеті Львівської міської ради, а повноваження щодо зміни/коригування адреси належать управлінню державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради. Також ордер виданий лише на представлення інтересів лише однієї особи - ОСОБА_1 . Вказують, що не було подано заяву встановленого зразка та не долучено копію повноважень на представництво інтересів всіх заявників перед управлінням державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради. Відповідно до Додатку до «Порядку присвоєння об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2021 року №690 встановлено Перелік об`єктів нерухомого майна, яким не присвоюється адреса. У п. 1 цього Переліку зазначено, що адреса не присвоюється земельним ділянкам.
Щодо вимоги змінити адресу житлового будинку загальною площею 422,6 кв.м., житловою площею 223,7 кв.м., зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 26597953, співвласниками якого є ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , шляхом зміни номера адреси « 5» на номер « 5а» відповідач вказує, що Житловий будинок загальною площею 422,6 кв.м. не належить позивачу по справі.
Власники житлового будинку загальною площею 422,6 кв.м. не звертались до управління із заявами про зміну адреси їх будинку. Власники житлово будинку загальною площею 422,6 кв.м не звертались до суду з позовною заявою про зміну адреси їх житловому будинку.
Стосовно зміни адреси сусідньому будинку з №5 на 5а., відповідач вказує, що відповідно до абзацу 2, 3 п. 23 Порядку для нумерації об`єктів використовуються великі літери українського алфавіту в такій послідовності: А, Б, В, Г, Д, Е, Ж, И, К, Л, М, Н, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Ю, Я. Літера зазначається після номера через дефіс. При цьому, позивач просить присвоїти номер будинку використовуючи малі літери алфавіту та без дефісу, що суперечить пункту 23 Порядку.
Щодо вимоги залишити без змін адресу житлового будинку загальною площею 157 кв.м., житловою площею 90,5 кв.м., зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 9755846101, власником якого є ОСОБА_1 зазначають, що позивач є власником житлового будинку АДРЕСА_1 та просить суд залишити без змін номер житловому будинку, (№5) який йому належить. На думку представника відповідача, що у випадку дублювання адреси така змінюється, а не залишається без змін. Таким чином, у разі залишення існуючої нумерації будинку позовна вимога є безпідставним, оскільки не відбувається жодна зміна правовідносин.
Треті особи, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , подали пояснення стосовно позовних вимог, в яких вказали, що житлові будинку мають різні технічні характеристики, розташовані на різних земельних ділянках та жодним чином не межують між собою, знаходяться на одній вулиці, але в різних її місцях, мають різних власників.
Інші треті особи власної письмової правової позиції по суті спору не висловили.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 10 квітня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 01 травня 2024 року про прийнято заяву про уточнення позовних вимог до розгляду та продовжено розгляд справи.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
ОСОБА_1 (далі Позивач) є власником таких об`єктів нерухомого майна, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 :
- житловий будинок загальною площею 157 кв.м., житловою площею 90,5 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 9755846101, що підтверджується свідоцтвом про право власності та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно);
- земельна ділянка площею 0,066 га, кадастровий номер 4610137200:07:007:0251, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 141031746101, що підтверджується копією договору дарування земельної ділянки та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 25), вбачається, що за тією самою адресою: АДРЕСА_1 , - зареєстровані інші об`єкти нерухомого майна, співвласниками якого є ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (далі Треті особи), а саме:
- житловий будинок загальною площею 422,6 кв.м., житловою площею 223,7 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 26597953;
- земельна ділянка площею 0.1 га, кадастровий номер 4610137200:07:007:0379, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2359330746101.
Згідно Витягу із земельного кадастру України , вбачається що місцезнаходження земельної ділянки з кадастровим номером 4610137200:07:007:0251 жодним чином не співпадає із місцезнаходженням земельної ділянки з кадастровим номером 4610137200:07:007:0379.
У відповідь на адвокатський запит, Обласним комунальним підприємством Львівської
обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» надано інвентаризаційну справу житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , якою встановлено, що за такою адресою зареєстровано два житлові будинки, які мають різні технічні характеристики, розташовані на різних земельних ділянках, жодним чином не межують між собою, знаходяться на одній вулиці, але в різних її місцях, мають різних власників.
Листом від 19.02.2024 року №2902-вих Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради повідомило адвоката Оксану Муравську, на її заяву від 09.02.2024 про упорядкування адреси об`єктів нерухомого майна, зареєстровану у системі електронного документообігу Львівської міської ради за N82-3131-2902, про наступне:
«Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок присвоєння адрес регулюється Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 №690 (далі - Порядок).
Згідно із інформаційною карткою, затвердженою наказом начальника управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради від 15.06.2023 №8-р при зміні/коригуванні нумерації адреси для упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна подається, зокрема: заява власника об`єкта нерухомого майна або особи, якій належить право оперативного управління зазначеним об`єктом про присвоєння адреси з метою упорядкування нумерації (додаток до цієї інформаційної картки) та копія рішення суду - у разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктом державної чи комунальної власності.
Відповідно до п. 52 Порядку у разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.
Разом з тим, Вами не долучено рішення суду, яким змінюється адреса житлового будинку у зв`язку із дублюванням та заява встановленого зразка про зміну/коригування адреси для упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна.
Окрім цього, в поданому ордері ВС№1260146 від 09.02.2024 зазначено, що адвокат може надавати правову допомогу у Виконавчому комітеті Львівської міської ради, а повноваження щодо зміни/коригування адреси належать управлінню державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради.».
Положеннями статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, у Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист. Право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 поняття «порушене право», за захистом якого особа може звертатися до суду і яке вживається в низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в цьому ж Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права;
б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Суд наголошує, що адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Обов`язковою умовою визнання протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів такою бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Статтею 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-УІ (далі - Закон №3038).
Згідно з частинами 1-3 ст.26-3 Закону №3038, адресою об`єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об`єкта та визначення місця його розташування на місцевості. Порядок присвоєння адрес об`єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов`язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи. Адреса присвоюється об`єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об`єктами нерухомого майна. Адреса не присвоюється: 1) тимчасовим спорудам; 2) будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною; 3) іншим об`єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об`єктів нерухомого майна (далі - Порядок присвоєння адрес).
Порядок присвоєння адрес, визначений цим Законом, не поширюється на земельні ділянки.
Відповідно до п.4 ст.26-3 Закону №3038, реквізитами адреси є: назва держави (Україна); назва адміністративно-територіальної автономії у складі України - для об`єктів, розташованих на території Автономної Республіки Крим; назва області (крім Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя); назва району - для населених пунктів районного підпорядкування; назва населеного пункту, а для об`єктів, розташованих за його межами, - назва найближчого населеного пункту (об`єднаної територіальної громади), розташованого у межах відповідного району (об`єднаної територіальної громади); назва гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об`єкта (за наявності); назва вулиці, площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (далі - вулиця) (за наявності); номер об`єкта (будинку, будівлі, споруди); номер корпусу - для об`єктів, які складаються з декількох корпусів; номер квартири, гаражного боксу, машиномісця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об`єктом нерухомого майна (за наявності).
Відповідно до п.5 ст.26-3 Закону №3038, адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини 4 цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється:
виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради;
місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею.
У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.
Згідно з п.11 ст.26-3 Закону №3038, підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта є:
1) зміни в адміністративно-територіальному устрої (у тому числі зміна назви області, району, населеного пункту);
2) зміна назви вулиці, її об`єднання та поділ;
3) зміна назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об`єкта;
4) об`єднання, поділ закінчених будівництвом об`єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об`єкта (з урахуванням вимог пункту 2 частини третьої цієї статті);
5) упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес.
Рішення про зміну назви адміністративно-територіальної одиниці, вулиці або назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об`єкта є одночасно рішенням про зміну адреси.
У разі якщо відповідно до законодавства прийнято рішення про зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, об`єднання та поділу вулиці, орган з присвоєння адреси протягом 30 календарних днів здійснює впорядкування нумерації (у разі необхідності такого впорядкування).
Водночас, згідно п.15 ст.26-3 Закону №3038, підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об`єкта (його представника) про зміну адреси є:
1) подання неповного пакета документів;
2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально;
3) подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об`єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником;
4) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території.
Відмова у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.
Після усунення причин, що були підставою для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта, заявник може повторно подати документи для зміни адреси.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 №690 затверджено Порядок присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна (далі - Порядок).
Відповідно до п.50 Порядку, упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна здійснюється:
- у випадку виявлення невідповідності адреси фактичному розташуванню об`єкта;
- у випадку виявлення дублювання адрес існуючих об`єктів державної або комунальної власності;
- у випадку подвоєння адрес внаслідок об`єднання населених пунктів;
- у випадках, визначених пунктами 9, 10 та 41 цього Порядку;
- у випадках, встановлених законодавством та цим Порядком.
Пункти 51-52 Порядку передбачають, що упорядкування нумерації будинків здійснюється з використанням Реєстру будівельної діяльності. У разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.
З аналізу викладених норм слідує, що за результатами розгляду заяви власника об`єктів нерухомого майна про зміну адреси об`єкта нерухомого майна уповноважений орган містобудування та архітектури зобов`язаний прийняти рішення про зміну адреси або про відмову у зміні адреси з надсиланням заявнику повідомлення про відмову у зміні адреси з обґрунтуванням підстав для відмови.
У листі відмові від 19.02.2024 року за № 2902-вих-20267, відповідач вказав, що згідно із інформаційною карткою, затвердженою наказом начальника управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради від 15.06.2023 №8-р при зміні/коригуванні нумерації адреси для упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна подається, зокрема: заява власника об`єкта нерухомого майна або особи, якій належить право оперативного управління зазначеним об`єктом про присвоєння адреси з метою упорядкування нумерації (додаток до цієї інформаційної картки) та копія рішення суду - у разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктом державної чи комунальної власності.
Зміст вказаного рішення носить виключно рекомендаційний характер та не має юридичних наслідків за відсутності особистого звернення позивача (власника об`єкта нерухомого майна, адреса якого підлягає зміні/коригуванні для упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна) із заявою та відповідними документами
Заяву про упорядкування адреси об`єктів нерухомого майна, яка була зареєстрована у системі електронного документообігу Львівської міської ради за № 2-3131-2902 від 15.02.2024, була подана представником позивача ОСОБА_7 .
ОСОБА_1 , є власником житлового будиноку загальною площею 157 кв.м., житловою площею 90,5 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 9755846101, що підтверджується свідоцтвом про право власності та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 25), вбачається, що за тією самою адресою: АДРЕСА_1 , - зареєстровані інші об`єкти нерухомого майна, співвласниками якого є ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , а саме:
- житловий будинок загальною площею 422,6 кв.м., житловою площею 223,7 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 26597953.
У даному випадку позивачем не доведено суду, що оскаржуваною бездіяльністю Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, щодо не вчинення дій, яка полягає у відмові упорядкувати адресу об`єктів нерухомого майна в АДРЕСА_1 , належного на праві власності іншим особам, порушуються права та інтереси самого позивача, оскільки житловий будинок загальною площею 422, 6 кв.м., не належить позивачу у справі.
Самостійних позовних вимог до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради упорядкувати адресу об`єктів нерухомого майна, зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_1 , спрямованих на захист прав саме ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , у цьому позові не заявлено.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем у ході розгляду справи не доведено та не обґрунтовано порушення його прав допущеною, на його думку, оскаржуваною бездіяльністю Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що даний позов є необґрунтованим та безпідставним, а тому такий задоволенню не підлягає.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, позивач немає права на відшкодування понесених у цій справі судових витрат.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (вул. Городоцька, 299, м. Львів, 79040; код ЄДРПОУ 26526811) за участю третіх осіб - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 , ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяКарп`як Оксана Орестівна