Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 948/815/24
Номер провадження 3/948/303/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.11.2024 суддя Машівського районного суду Полтавської області Косик С.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Північно-Східного офісу держаудитслужби в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого директором КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області
за ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у с т а н о в и л а :
27.09.2024 при проведенні планової виїзної ревізії окремих питань фінансово господарської діяльності КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області за період з 01.01.2021 р. по 31.07.2024 р., досліджена закупівля за предметом ДК 021:2015:09310000-5 Електрична енергія, інформацію про закупівлю опубліковано в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2022-12-14-016950-а, підпорядкованість: Машівська селищна рада, що знаходиться в с-щі Машівка, вул. Незалежності,112-В Полтавського району Полтавської області було виявлено порушення директором КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області ОСОБА_1 щодо законодавства про закупівлі, а саме: внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законодавством, в частині укладення додаткової угоди №5 від 23.08.2023 р. до договору всупереч вимогам пп.2 п.19 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 р. №1178 (далі постанова №1178).
В ході ревізії було установлено, що між замовником та ТОВ «Полтаваенергозбут» укладено договір про постачання електричної енергії споживачу від 06.01.2023 р. №21810029 (далі договір) на суму 1527030,00 грн з ПДВ. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії згідно з умовами договору становить 235000 кВт*год із встановленим граничним розміром тарифу 6,49800 грн за 1 кВт*год з ПДВ. Договір діє в частині постачання електроенергії з 01.01.2023 р. до 31.12.2023 р.
Також встановлено, що замовник, керуючись нормами п.19 Постанови №1178, уклав з ТОВ «Полтаваенергозбут» додаткову угоду до договору про збільшення ціни за одиницю товару №5 від 23.08.2023 р. (граничний розмір тарифу за 1 кВт*год електричної енергії підвищено з 7,462150 грн за 1 кВт*год до 8,36465 за 1 кВт*год з ПДВ). Її укладено було сторонами на підставі завірених постачальником скріншотів даних за 1 декаду січня 2023 р. та 1 декаду серпня 2023 р., що були розміщені на офіційному веб-сайті «Оператор ринку» відповідно до яких середньозважені ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» за 1 декаду січня 2023 р. становить 3464,32 грн грн/мВт*год без ПДВ та 1 декаду серпня 2023 р. становить 4113,82 грн/мВТ*год без ПДВ, які не підтверджують факт коливання ціни на ринку в період з 01.07.2023 р. по 01.08.2023 р. і не можуть слугувати обґрунтуванням щодо зміни ціни істотних умов договору від договору від 06.01.2023 р. №2181009 (збільшення ціни за одиницю товару) враховуючи норми пп.2 п.19 Особливостей та умови договору, внесення зазначених змін до Договору від 06.01.2023 р. №21810029 не є належним чином документально підтвердженими, а тому додаткова угода №5 укладена із порушенням пп.2 п.19 Постанови 1178 в частині не підтвердження коливання ціни товару на ринку у бік збільшення ціни за одиницю товару.
Неправомірне внесення змін до істотних умов договору від 06.01.2023 р. №21810029 в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткової угоди від 23.08.2023 р. №5 за відсутності документального підтвердження коливання ціни на ринку призвело до завдання підприємству збитків у вигляді зайво (надмірно) сплачених коштів на користь ТОВ «Полтаваенергозбут», на загальну суму 52218,59 грн.
Внаслідок зменшення обсягу постачання електричної енергії ТОВ «Полтаваенергозбут», КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області недоотримано обсяг постачання електричної енергії в кількості 6997,79 кВт*год.
У протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 зазначив, що не вважає себе винним по вказаних фактах.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, натомість поштовий конверт повернувся до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.134,135).
В матеріалах справи наявне клопотання ОСОБА_1 про відкладення судового засідання 06.11.2024 та скріншот з офіційного порталу електронних послуг пенсійного фонду України, в якому відображено листок непрацездатності на ім`я ОСОБА_1 з 03.11.2024, орієнтована дата закриття листка непрацездатності - 12.11.2024 (а.с.129,130), інших відомостей суду не надано.
Оскільки відповідно до ст. 268 КУпАП участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за статтею 164-14 КУпАП не є обов`язковою, суд розглянув справу за відсутності ОСОБА_1 .
Винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, яким встановлений факт вчинення правопорушення (а.с. 1,2);
- копією акта планової виїздної ревізії окремих питань фінансово господарської діяльності КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області проведеної головним державним аудитором відділу корнтролю у соціальній галузі та сфері культури Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області ОСОБА_2 , за період з 01.01.2021 р. по 31.07.2024 р., що була проведена в термін з 27.08.2024 р. по 27.09.2024 р. з відома директора КНП «Машівська лікарня» ОСОБА_1 та головного бухгалтера вказаної установи ОСОБА_3 , в ході якої було встановлено, що між КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області, в особі ОСОБА_1 та ТОВ «Полтаваенергозбут» в особі директора ОСОБА_4 та фінансового директора ОСОБА_5 між іншим було укладено 5 додаткових угод до договору на збільшення ціни за одиницю товару та виявлено, що додаткова угода №5, в частині збільшення ціни за одиницю товару, суперечить вимогам Закону №922-VIII, п.5.6 і п.14.5, Договору та пп.2 п.19 Постанови №1178, в частині не підтвердження коливання ціни електричної енергії на ринку в період з останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару.
Зважаючи на вищевикладене ревізією встановлено, що підприємством в порушення вимог законодавства та умов договору внесено зміни до істотних умов договору в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткової угоди №5 від 23.08.2023 р. без обґрунтування та без документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, через що підприємству завдано збитків у вигляді надмірно сплачених коштів на користь ТОВ «Полтаваенергозбут» упродовж вересня грудня 2023 р. на загальну суму 52218,59 грн з урахуванням ПДВ. Разом з цим, внаслідок зменшення обсягу постачання товару ТОВ «Полтаваенергозбут», підприємством недоотримано електричної енергії в кількості 6997 79 кВТ*год та вказано в акті про порушення підприємством принципів процедури закупівлі: максимальна економія, ефективність та пропорційність.
Крім цього зазначено, що результати ревізії показали, що впродовж ревізійного періоду на підприємстві не в повній мірі здійснювалися заходи щодо запобігання окремих негативних наслідків, які виникли в результаті діяльності, що призвели до допущення порушень і недоліків (а.с.3-16);
- роздруківкою з веб порталу Уповноваженого органу з питань закупівель «Proz.rro», з якої вбачається, що відбулася закупівля за номером ID: UA-2022-12-14-016950-а, (ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія) на відкритих торгах з особливостями між підприємством в особі директора ОСОБА_1 та ТОВ «Полтаваенергозбут» в особі генерального директора ОСОБА_4 та фінансового директора ОСОБА_5 укладено договір постачання електричної енергії споживачу від 06.01.2023 р №21810029 на суму 1527030,00 грн з ПДВ, де також зазначено про внесення змін до цього договору за додатковими угодами (а.с.17-30);
- інформацією щодо виконання договору №21810029 від 06.01.2023 р. укладеного за результатами проведеної закупівлі UA-2022-12-14-016950-а укладеного КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області з ТОВ «Полтаваенергозбут», де відображені правочини, що укладались, їх дата укладення, дата набуття чинності, кількість і ціна електричної енергії та сума оплати за неї (а.с.31);
- реєстром актів купівлі-продажу електричної енергії та казначейських виписок, що підтверджують оплату по договору №21810029 від 06.01.2023 р., укладеному за результатами проведеної закупівлі з ТОВ «Полтаваенергозбут», з якої видно, що за період з січня 2023 р. по грудень 2023 р. було спожито 188044,00 кВт*год за що було сплачено 1380963,73 грн (а.с.32);
- розрахунком суми зайво (надлишково) сплачених коштів КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради за договором №21810029 від 06.01.2023 р., укладеним за результатами проведеної закупівлі з ТОВ «Полтавенергозбут», з якого вбачається, що сума надлишково сплачених коштів за додатковою угодою №5 від 23.08.2023 р. становить 52218,59 грн а розрахункова кількість недоотриманого товару складає 6997,79 кВт*год (а.с.33);
- письмовими поясненнями фахівця з публічних закупівель КНП «Машівська лікарня» ОСОБА_6 від 16.09.2024 р. в яких вона надала головному державному аудитору Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області Гайдару Г. перелік отриманих від постачальників електричної енергії ТОВ «Полтаваенергозбут» та ТОВ «Євро Трейд Енерджі» листи з пропозиціями щодо збільшення ціни та документальні підтвердження коливання ціни, які слугували підставою для укладення додаткових угод (а.с.36);
- письмовими поясненнями юрисконсульта КНП «Машівська лікарня « ОСОБА_7 , в яких він повідомив причини збільшення цін за електричну енергію, згідно додаткових угод №2 від 28.09.2022 р. та додаткової угоди №5 до договору від 31.12.2021 р. №21810029/22, якими було отримання від ТОВ «Полтаваенергозбут» листа сповіщення про зміну тарифів та скріну ціни на 1 декаду січня 2023 р. та 1 декаду серпня 2023 р. та саме додаткових угод, для підписання, а тому вони були змушені підписати дані угоди з ТОВ «Полтаваенергозбут», оскільки останнім були неодноразово попереджені у разі їх не підписання електропостачання буде припинено, тоді як вони є закладом охорони здоров`я, а тому припинення електроенергії є критичним і може призвести до незворотних наслідків (а.с.39);
- копією договору про постачання електричної енергії споживачу №21810029 від 06.01.2023 р., а також додатками до нього укладеним між ТОВ «Полтаваенергозбут» та КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області про постачання електричної енергії, який укладений на період з 01.01.2023 р до 31.12.2023 р. (а.с.40-54);
- копіями додаткових угод №1 від 08.02.2023 р., №2 від 20.04.2023 р., №3 від 19.06.2023 р., №4 від 23.06.2023 р., №5 від 23.08.2023 р. та №6 від 26.12.2023 р. укладених до договору про постачання електричної енергії споживачу від 06.01.2023 р. №21810029, згідно яких вносились певні зміни до цього договору (а.с.55-61);
- копіями повідомлень (супровідних листів) ТОВ «Полтаваенергозбут» адресованих КНП «Машівська лікарня» щодо підписання додаткових угод (а.с.62 67);
- копіями актів купівлі-продажу електричної енергії по договору про постачання електричної енергії споживачу від 06.01.2023 р. №21810029 з ТОВ «Полтавенергозбут», в яких відображено скільки було спожито електроенергії КНП «Машівська лікарня» помісячно за період з січня 2023 р. по грудень 2023 р. та на яку суму (а.с.68-79);
- копіями казначейських виписок, з яких вбачається оплата виконавчим комітетом Машівської селищної ради за клієнта КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради, за електричну енергію за період з січня 2023 р. по грудень 2023 р. (а.с.80-95);
- копією довідки ТОВ «Полтаваенергозбут» про спожиту електричну енергію та її оплату за період з 01.01.2021 р. по 31.07.2024 р. за договорами про закупівлю електричної енергії від 16.01.2024 р. №21800029/24, від 12.01.2023 р. №218000029/23, від 17.01.2022 р. №21800029/22 та від 17.02.2021 р. №029/21 відповідно до якої споживач КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області за період з січня 2021 р. по 31.07.2024 р. нараховано 13826 кВт*год на суму 24515,04 грн та сплачено 24477,94 грн (а.с.99,100);
- копією довідки ТОВ «Полтаваенергозбут» про спожиту електричну енергію та її оплату за період з 01.01.2022 р. по 31.07.2024 р. за договорами про постачання електричної енергії споживачу від 09.01.2024 р. №21810029/24, від 06.01.2023 р. №21810029 та від 31.12.2021 р. №21810029/22 відповідно до якої споживачу КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області за період з січня 2022 р. по 31.07.2024 р. нараховано 475596 кВт*год на суму 3226018,79 грн та сплачено 2975545,36 грн (а.с.101,102);
- копією наказу КНП «Машівська лікарня» від 17.09.2024 р. №78-а «Про відпустку директора КНП «Машівська лікарня» ОСОБА_8 , відповідно до якого директору КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області ОСОБА_1 надано відпустку з 23.09.2024 р. по 05.10.2024 р., а також з 07.10.2024 р. по 11.10.2024 р., а виконання його обов`язків покладено на медичного директора даного закладу ОСОБА_9 (а.с.103);
- копією наказу КНП «Машівська лікарня» від 19.08.2020 р. №165-к «Про призначення директора КНП «Машівська центральна лікарня» наказом КНП «Машівська лікарня» від 17.09.2024 р. №78-а «Про відпустку директора КНП «Машівська лікарня» ОСОБА_8 , відповідно до якого Машівської районної ради Полтавської області, відповідно до якого згідно рішення Машівської районної ради Полтавської області №707 від 19.08.2020 р. призначено ОСОБА_1 на посаду директора вказаного закладу з 20.08.2020 р. по 19.08.2025 р. (а.с.108);
- копіями контракту з керівником комунального закладу охорони здоров`я від 20.08.2020 р., копіями додаткових угод №1 від 16.03.2021 р. та додаткової угоди №2 від 31.12.2021 р. до даного контракту, відповідно до яких вони укладені між Машівською районною радою в особі голови районної ради ОСОБА_10 та ОСОБА_1 проте, що останній призначений на посаду директора КНП «Машівська центральна районна лікарня» Машівської районної ради Полтавської області (з подальшими змінами) за строк з 20.08.2020 р. по 19.08.2025 р. (а.с.109-119).
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За положеннями ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Згідно з вимогами ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи. Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП встановлює, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідальність за ч.3 ст.164-14 КУпАП настає зокрема за внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом.
Так, Закон України «Про публічні закупівлі» визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад.
Статтею 41 Розділу VIII вищевказаного закону визначені основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього.
Відповідно до ч.1 та п.2 ч.5 ст.41 Закон України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до нормЦивільноготаГосподарськогокодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії .
Відповідно до пп.2 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 471) істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема: погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Відповідно до п.14.5 Договору про постачання електричної енергії №21810029 від 06.01.2023 р. істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема:
погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливаний (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Як вбачається з копії додаткової угоди №5 від 23.08.2023 р. до договору про постачання електричної енергії споживачу від 06.01.2023 р. №21810029 р. дана угода укладена між ТОВ «Полтаваенергозбут», в особі гендиректора Бакланова Д.В. та фінансового директора ОСОБА_5 та КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області, в особі директора ОСОБА_1 , у зв`язку з значним коливанням ціни електричної енергії на ринку після дати укладення договору, сторони домовились змінити ціну за 1 кВт*год електричної енергії з 6,21846 грн за 1 кВт*год без урахування ПДВ на 6,97054 грн за 1 кВТ*год без урахування ПДВ з 01.08.2023 р. та вирішено внести зміни зокрема і в п.2.3 договору (а.с.59).
Разом з цим, в матеріалах справи мається скріншот даних за 1 декаду січня 2023 р. та 1 декаду серпня 2023 р., що були розміщені на офіційному веб-сайті «Оператор ринку» наданих постачальником ТОВ «Полтаваенергозбут» (а.с.60), а також зокрема і повідомлення останнього від 15.08.2023 р. про коливання (зростання) закупівленої ціни електричної енергії, в якій проінформовано про зростання середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» в порівнянні із закупівельною ціною електричної енергії на момент визначення ціни договору, де вказані порівняльні дані за певні періоди та одночасно запропоновано підписати додаткову угоду про збільшення ціни за 1 кВт*год електричної енергії з 01.08.2023 р. (а.с.66,67).
У документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у своїй постанові від 18.03.2021 р. у справі N 924/1240/18.
Оскільки законодавством у сфері публічних закупівель конкретну особу, наділену повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку, не визначено, то виходячи з норм чинного законодавства, до суб`єктів надання такої інформації можна віднести, зокрема, Державну службу статистики України, на якупостановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади"покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб`єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон`юнктурі певного ринку товарів; Торгово-промислову палату України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у своїй постанові від 18.07.2023 р. у справі №916/944/22.
Отже, надані до суду докази на підставі яких була укладена додаткова угода №5 від 23.08.2023 р. про зміну ціни електричної енергії з 01.08.2023 р. та внесено зміни, зокрема і в Договір про постачання електричної енергії споживачу №21810029 від 06.01.2023 р. не є підтверджуючими документами коливання ціни такого товару на ринку, оскільки видані стороною укладеного договору, а не відповідним суб`єктом надання такої інформації.
Інших доказів щодо коливання ціни такого товару на ринку у бік збільшення ціни за одиницю товару до суду не надано.
Так, враховуючи вищевказані норми законодавства та надані докази в діях директора КНП «Машівська лікарня» Машівської селищної ради Полтавської області ОСОБА_1 , вбачається порушення законодавства про закупівлі, а саме: неправомірне внесення змін до істотних умов договору про постачання електричної енергії №21810029 від 06.01.2023 р., в частині збільшення ціни за одиницю товару на підставі підписаної ним додаткової угоди №5 від 23.08.2023 р. до цього договору, за відсутності належного документального підтвердження коливання ціни на ринку у бік збільшення ціни за одиницю товару наданого належним суб`єктом уповноваженим надавати послуги щодо цінової інформації.
Отже, суд уважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, як внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом.
Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд не вбачає.
Накладаючи адміністративне стягнення, суд ураховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , його ставлення до вчиненого, відсутність пом`якшуючих та обтяжуючих провину обставин, та доходить висновку, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу для службових (посадових) осіб у мінімальному розмірі.
На підставі ст.40-1КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст.40-1, 247, 283, 284 КУпАП,
п о с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тисяча п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25 500 (двадцять п`ять тисяч п`ятсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп.
Роз`яснити, що відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядкупримусового виконанняпостанови простягнення штрафуза вчиненняадміністративного правопорушенняз правопорушникастягується: подвійнийрозмір штрафу,визначеного увідповідній статтіцього Кодексута зазначеногоу постановіпро стягненняштрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, а у разі її оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя С. М. Косик