Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2024 р. № 400/5193/24 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , доДепартаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050, провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, частина складових якого розрахована виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018;
- зобов`язати відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчислену виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2023 року.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач вказав на те, що відповідач виготовив оновлену довідку від 03.10.2023 № 9/3-23-19 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Проте до складових грошового забезпечення вніс неправильні дані про розміри додаткових видів грошового забезпечення, а саме провів обрахунок додаткових видів грошового забезпечення, визначених із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018.
Ухвалою від 05.06.2024 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач проти позову заперечив, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
На обґрунтування своєї позиції зазначає, що відповідно до положень пункту 4 Постанови №704, базою для нарахування грошового забезпечення діючих військовослужбовців станом на 01.01.2023, є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року. Отже, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивач надіслав відповідь на відзив, підтримує вимоги в повному обсязі.
Відповідач надіслав до суду заперечення на відповідь на відзив, заперечує проти задоволення позову.
Враховуючи воєнний стан та ведення бойових дій на території Миколаївської області, з метою безпеки учасників судового процесу, суд не призначав судового засідання, та розглянув справу без виклику сторін (в порядку письмового провадження).
Заперечень від сторін щодо розгляду справи в порядку письмового провадження до суду не надходило.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області, йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.
На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 у справі № 400/7693/23 складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для проведення його перерахунку пенсії.
В оновленій довідці розмір надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та премії обраховані з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
Згідно матеріалів справи, спір виник у зв`язку із зазначення відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та премії, обраховані з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018.
Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 дійшов наступних висновків:
-01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
-через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
-встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Так, рішенням суду від 11.09.2023 у справі № 400/7693/23 зобов`язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області довідку про розмiр грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 р. вiдповiдно до вимог статей 43 i 63 Закону № 2262, положень постанови Кабiнетy Мiнiстрiв України вiд 30.08.2017 № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомiсячних додаткових видiв грошового забезпечення (надбавки, доплати, пiдвищення) та премiї, встановлених станом на 01.01.2023 за відповідно посадою, зазначивши відомості про розміри посадового окладу і окладу за вiйськовим званням, визначених шляхом множення прожиткового мінiмуму для працездатних осiб, встановленого законом на 01.01.2023, на вiдповiдний тарифний коефiцієнт та, для перерахунку пенсiї з 01.02.2023.
Право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.02.2023 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, а отже відповідач повинен був розрахувати розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, включаючи усі види грошового забезпечення, в тому числі й додаткові.
З урахуванням викладеного, позиція відповідача про те, що у оновленій довідці про розмір грошового забезпечення необхідно зазначати розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи із розрахунку 1762,00 грн, станом на 01.01.2018, є необґрунтованим та суперечить чинному законодавству
Враховуючи викладене, позовні вимоги належить задовольнити повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений судовий збір в сумі 968,96 грн. підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ 43501242) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 03.10.2023 № 9/3-2319 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 у справі № 400/7693/23, розміру додаткових видів грошового забезпечення, обчислених виходячи із розрахунку станом на 01.01.2018.
3. Зобов`язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050, код 43501242) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, вказати розміри додаткових видів грошового забезпечення, обчислених виходячи із розрахунку станом на 01.01.2023.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ 43501242) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 968,96 (дев`ятсот шістдесят вісім грн дев`яносто шість коп) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 21.11.2024.
Суддя Н.О. Бульба