Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/1487/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2024 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження ОСОБА_1 з 01.12.2019 року загального розміру пенсійної виплати - максимальним розміром пенсії у сумі 22611,34 грн;
- виплати ОСОБА_1 пенсійної виплати, після перерахунку з 01.01.2024 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/17681/23, без врахування грошових сум індексацій згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 та від 24 лютого 2023 р. № 168, а також щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 та щодо зменшення ОСОБА_1 грошової суми індексації, після перерахунку з 01.01.2024 на виконання Рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/17681/23, проведеної відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 24.02.2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з 4231,71грн. (21480,77*0,197) до 1500 грн;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 у сумі 2000,00 грн, індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14 та індексації згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197 без обмеження її розміром 1500,00 грн.
Ухвалою від 29.01.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 06.05.2024 суд зупинив провадження у справі.
Ухвалою від 19.11.2024 суд поновив провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно застосував при перерахунку пенсії обмеження максимального розміру пенсії, оскільки з 20.12.2016 у Законі України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб відсутня норма, передбачена частиною сьомою статті 43 вказаного Закону, яка передбачала таке обмеження. У зв`язку з цим, відповідач протиправно здійснює виплату позивачу пенсії у неповному розмірі, з обмеженням її максимальним розміром. Крім цього зазначає що відповідачем проведено індексацію пенсії, однак виплата такої протиправно здійснюється з урахуванням максимального розміру 1500 грн.
Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України проведений. Проте, розмір пенсії позивача перевищує максимальний розмір, визначений Законом України №2262. Індексація пенсії позивача проведена відповідачем у межах чинного законодавства з урахуванням умови, що підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 не може перевищувати 1500 грн.
Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених позовних вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Державною установою Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області виготовлено довідку від 11.06.2021 №1536 про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на листопад 2019 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.07.2022 у справі №380/8691/22 позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дій ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Л/о від 11.06.2021 №1536 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року та зобов`язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок і виплату з 01.12.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Л/о від 11.06.2021 №1536 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.
На виконання вказаного судового рішення відповідач 01.11.2022 здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Л/о від 11.06.2021 №1536 про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року та перестав виплачувати щомісячну доплату, передбачену Постановою №713. Окрім того, відповідачем зменшено відсоткове значення розміру пенсії до 70% сум грошового забезпечення та обмежено пенсію максимальним розміром, в результаті чого розмір пенсії склав 20270 грн.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 380/17681/23 адміністративний позов задоволено, а саме: визнано протиправними дії, бездіяльність та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000 (дві тисячі) грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб, та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум, зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 з 01.12.2019 пенсію, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
01.04.2024 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 23.10.2023 у справі № 380/17681/23 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, індексації відповідно Постанови КМУ від 16 лютого 2022 року №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та Постанови КМУ від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році. Підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови № 168, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500,00 грн. Підсумок пенсії становить 29576,92 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії 22611,34 грн.
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон України № 2262-ХІІ), згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами зазначеного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію вказаного Закону.
Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 2 Закону України Про індексацію грошових доходів населення від 03.07.1991 №1282-XII (далі Закон України №1282-XII) пенсії є одним із об`єктів індексації грошових доходів населення.
У вказаній статті також зазначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році №168 (далі Постанова №168).
Пунктом 1 постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
У свою чергу, пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що:
у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Аналіз наведеного дає суду підстави вважати, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням коефіцієнта в розмірі 1,197, однак розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.
Суд встановив, що на виконання постанови № 168 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 з нарахуванням індексації у сумі 1500,00 грн, з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197.
З огляду на зазначене, суд не встановив порушень прав позивача у зв`язку з невиплатою такому з 01.03.2023 індексації пенсії, оскільки на виконання постанови № 168 відповідач провів індексацію основного розміру пенсії позивача з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197.
Суд повторює, що відповідно до постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахування не може перевищувати 1500 гривень.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 07.06.2024 при розгляді справи № 420/25804/23, яка в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховується судом під час вирішення цього спору.
Щодо обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром з 01.12.2019 суд зазначає наступне.
У частині першій статті 383 КАС України встановлено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 380/17681/23 адміністративний позов без обмеження пенсії максимальним розміром ОСОБА_1 задоволено, а саме: визнати протиправними дії, бездіяльність та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 з 01.12.2019 пенсію, без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
01.04.2024 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 23.10.2023 у справі № 380/17681/23, проте обмежив розмір пенсії максимальним розміром. Підсумок пенсії становить 29576,92 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії 22611,34 грн.
Даючи оцінку спірним правовідносинам в цій частині, суд керувався таким.
Абзацом 1 частини першої статті 373 КАС України встановлено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною п`ятою статті 372 КАС України визначено, процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначається Законом України «Про виконавче провадження», відповідно до частини першої статті 1 якого виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За вимогами частини першої статті 11 цього Закону державний виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
З аналізу цих норм видно, що не можна зобов`язати суб`єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому вказаним Законом, у рамках виконавчого провадження з виконання виконавчого листа.
Статтею 382 КАС України унормовано судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах, відповідно до частин першої, восьмої якої суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Також відповідно до приписів частин першої, шостої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Зазначені норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження та КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Предметом розгляду у цій справі є дії відповідача (суб`єкта владних повноважень) вчинені на виконання рішення суду від 23.10.2023 у справі № 380/17681/23 в частині обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.12.2019.
Разом з тим, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Отже, обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичний конфлікт та не відповідає об`єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним.
При розгляді позовних вимог позивача стосовно невиконання окремого судового рішення в іншій справі, суд не може зобов`язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 у справі № 816/2016/17 (К/9901/50946/18), від 16 січня 2019 р. у справі № 686/23317/13-а (№ 11-1193апп18) та постановах Верховного Суду від 27 листопада 2018 у справі № 520/11829/17, від 21 серпня 2019 у справі № 295/13613/16-а, яка в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховується судом при вирішенні спірних правовідносин.
Таким чином, позивачем обрано неналежний спосіб захисту своїх прав, пов`язаних з виконанням ГУ ПФУ у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 380/17681/23.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.