Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 752/17597/24
Провадження № 2-а/361/154/24
12.11.2024
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
12 листопада 2024 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Бражник Н.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, інспектора Управління патрульної поліції у м. Києві Печоріна Артема Олеговича про скасування постанови усправі про адміністративне правопорушення, -
УСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку 09 серпня 2024 року направив до Голосіївського районного суду м.Києва зазначену позовну заяву та клопотання про поновлення строку на оскарження постанови від 11 червня 2024 року серія БАД № 507831.
Ухвалою від 26 серпня 2024 року Голосіївський районний суд м.Києва відповідно дост.29Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) справу передав за територіальною підсудністю на розгляд Броварському міськрайонному суду Київської області.
У порядку автоматизованого розподілу справ між суддями справу 06 листопада 2024 року передано на розгляд судді Бражник Н. М.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, суддя дійшла таких висновків.
Щодо строку звернення до суду
За змістом ч. 1, 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви, з-поміж іншого, з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями160,161,172цьогоКодексу, та чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 123 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності врегульованіст. 286 КАС України, згідно з частиною другою якої позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Наведеній нормі процесуального закону кореспондують приписистатті 289 Кодексу України проадміністративні правопорушення.
У позовній заяві ОСОБА_1 указує, що відповідач не проінформував його про причину зупинки, його вимога щодо пред`явлення посвідчення водія та інших документів не мала правових підстав, йому не роз`яснювались права та не надано можливість скористатись ними згідно з ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вважає, що його зупинення інспектором Управління патрульної поліції у м. Києві Печоріним А.О. було безпідставним.
До позовної заяви ОСОБА_1 надав копію оскарженої постанови від 11 червня 2024 року серія БАД № 507831, з якої встановлено суддею, що він засвідчив своїм підписом про отримання копії постанови (а. с. 9).
Позовна заява містить клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, яке обґрунтовано тим, що позивач у встановлений законом строк не зміг звернутися до суду зпозовом, оскільки мав невідкладні особисті справи у м. Житомир, пов`язані з тим, що його мати потрапила долікарні. Докази на підтвердження даних фактів позивачем суду не надані.
Відповідно до п. 6 ч. 5 ст. 44 КАС України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії увстановлені законом або судом строки.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Підстави пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані поважними, а строк поновлено лише у разі, якщо вони пов`язані з непереборними та об`єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк звернення до суду.
Доводи клопотання щодо поважності причин пропуску строку на звернення до суду з цим позовом усвоїй сукупності не свідчать, що позивачем обґрунтовано та доведено обставини, що стосуються поважності причин пропуску строку, оскільки надана суду копія постанови від 11 червня 2024 року серія БАД № 507831 містить підпис позивача про отримання копії постанови (а. с. 9).
Враховуючи наведене, проаналізувавши доводи клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду та матеріали позовної заяви, суддя дійшла висновку про відсутність поважних причин пропуску строку та підстав для його поновлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС Україниу разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Щодо змісту та форми позовної заяви
Відповідно до ч. 1 ст. 46 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Положеннями ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено відповідні вимоги до позовної заяви.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Усупереч п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві не вказано відомості про місце перебування, відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти, щодо відповідача ОСОБА_2 , який є посадовою особою Управління патрульної поліції ум. Києві, а, отже, така інформація міститься у відкритому доступі та не може бути невідомою позивачу.
Щодо сплати судового збору
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17 дійшла висновку про те, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, у вищезазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, викладеного в постанові Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16), який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви іскарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, тобто від 3 028 грн.
У зв`язку з наведеним, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме: сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн та надати суду оригінал документу про сплату судового збору або надати інші документи, що підтверджують підстави звільнення його від сплати судового збору відповідно до закону.
Судовий збір необхідно сплатити за наступними реквізитами Броварського міськрайонного суду Київської області: Отримувач коштів: ГУК у Київ.обл/Броварська міс/22030101; Код отримувача (код за ЄДПРОУ) 37955989; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Код банку отримання МФО: 899998; Рахунок отримувача: UA088999980313151206000010784; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: судовий збір за позовом ОСОБА_1 про скасування постанови усправі про адміністративне правопорушення, Броварський міськрайонний суд Київської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст. 169 КАС України).
З огляду на ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На виконання вимог ухвали позивачу необхідно: надати суду уточнену позовну заяву із зазначенням даних щодо відповідача ОСОБА_2 , який є посадовою особою Управління патрульної поліції у м. Києві, зазначити інші підстави для поновлення строку на звернення до суду, сплатити судовий збір за подання позову у розмірі 605,60 грн, надати суду оригінал документу про сплату судового збору або документи, які підтверджують звільнення від сплати судового збору.
Уточнена позовна заява має бути поданою у відповідній кількості копій до кількості відповідачів.
Дані недоліки мають бути усунені у десятитенний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Керуючись ст. ст. 160-161, 169, 241-243, 256, 286, 294 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИЛА:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, інспектора Управління патрульної поліції у м. Києві Печоріна Артема Олеговича про скасування постанови усправі про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Повідомити позивачу про необхідність усунення зазначених недоліків позовної заяви впродовж десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення зазначених недоліків у встановлений строк, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Н.М. Бражник