Постанова № 1229422, 13.12.2007, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
13.12.2007
Номер справи
12/141-б
Номер документу
1229422
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

_________________ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2007 р. Справа № 12/141-Б

Господарський суд Херсонської області у складі судді Ситюка В.Г., при секретарі Мальцевій О.В., розглянувши справу

за заявою: ПП ОСОБА_1 м.Харків

до: ДДЕА "Асканія-Нова" Чаплинського району Херсонської області

про визнання банкрутом

за участю:

- ст. прокурора відділу облпрокуратури Пуляєва І.В.

- Херсонського обласного сектору з питань банкрутства - Копилової Н.К. - н-к сектору,

представників сторін:

від кредиторів: ПП ОСОБА_1 - ОСОБА_2 - представник, дов. у справі,

- ДП "АРЗПАК" - ОСОБА_2 - представник, дов. у справі,

- ФОП ОСОБА_3 - ОСОБА_2 - представник, дов. у справі,

- Чаплинська МДПІ - Величко М.М. - зав.юр.сектором, дов. у справі,

- ВАТ "Укртелеком" в особі ЦЕЗ № 2 м.Скадовська - Кобзар М.П. - ю/к, дов. у справі,

- ВАТ "Укрексімбанк"- Голінська Л.І. - гол.ю/к, дов. № 010-01/37 від 05.01.05р.,

- ВАТ "ЕК"Херсонобленерго" - Сперчун О.О. - представник, дов. у справі,

- ХОВ ФСЗІ - Щербина В.К. - заст.н-ка відділу, дов. у справі,

керуючий санацією: не прибув

в с т а н о в и в:

Ухвалою господарського суду Херсонської області від 21.07.05р. відкрито процедуру санації строком на 12 місяців, призначено керуючим санацією боржника арбітражного керуючого ОСОБА_4, якого зобов'язано розробити та подати до суду план санації боржника.

Ухвалою господарського суду від 14.02.06р. затверджено план санації боржника.

Постановою Вищого господарського суду від 30.08.06р. ухвала про затвердження плану санації боржника скасована.

Керуючим санацією повторно подано до суду план санації боржника та клопотання про його затвердження.

Для розгляду плану санації та клопотання керуючого санацією і кредиторів справа призначалася до розгляду і неодноразово відкладалася, керуючий санацією зобов'язувався судом надати до суду звіт про виконану роботу, план санації боржника, дані щодо погодження плану санації органами зазначеними в Законі України "Про управління об'єктами державної власності", дані щодо майнового та фінансового становища боржника, здійснення останнім господарської діяльності та дані щодо погодження комітетом кредиторів роботи керуючого санацією.

В подальшому комітетом кредиторів подано до суду клопотання про відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_4 (заява від 11.09.07р. № 07/06-2323).

Ухвалою господарського суду від 08.11.07р. у зв'язку з неподанням керуючим санацією звіту та витребуваних матеріалів, розгляд справи було відкладено.

Ухвалою господарського суду від 27.11.07р. у зв'язку з неявкою керуючого санацією до суду та неподання ним звіту та витребуваних матеріалів щодо роботи керуючого санацією, фінансового і майнового становища боржника, витрачання коштів, погодження плану санації з Фонду державного майна України та державним департаментом з питань банкрутства розгляд справи відкладено.

Керуючий санацією в судове засідання не прибув, подав до суду баланс боржника та виписки банку, решту витребуваних матеріалів - звіт, акт інвентаризації, дані щодо майнового і фінансового становища боржника до суду не подав.

Кредитором - ДП "АРЗПАК" подано до суду клопотання про уточнення вимог кредиторів - ВАТ "ЕК"Херсонобленерго" та ВАТ "Укрексімбанк" в особі ХФ, посилаючись на зменшення заборгованості боржника перед вказаними кредиторами. При цьому доказів погашення боргу кредиторами до суду не подано.

Головою комітету кредиторів подано до суду протокол засідання комітету кредиторів від 07.12.07р. та заяву до Херсонського обласного сектору з питань банкрутства щодо погодження кандидатури арбітражного керуючого ОСОБА_4 на призначення ліквідатором банкрута та повідомлено про підтримання комітетом кредиторів рішення щодо визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_4 При цьому зазначено на подання відповідного клопотання до суду раніше та його підтримання.

Херсонським обласним сектором з питань банкрутства подано до суду інформацію. (лист № 01-11/863 від 11.12.07р.) щодо непогодження станом на 06.12.07р. кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором банкрута.

Присутні в судовому засіданні представники кредиторів не заперечують проти прийнятого комітетом кредиторів рішення щодо необхідності визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, посилаючись на неможливість на цей час відновити платоспроможність боржника в процедурі санації у зв'язку зі змінами майнового становища боржника та припинення останнім будь-якої господарської діяльності.

При цьому кредитори, за винятком ВАТ "ЕК"Херсонобленерго" та  ВАТ "Укрексімбанк" в особі ХФ, представник Херсонського обласного сектору з питань банкрутства та прокурор заперечують проти призначення ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_4, посилаючись на фактичне завдання останнім своїми діями, які спричинили погіршення майнового становища боржника, збитків кредиторам і боржнику і які стали причиною неможливості проведення санації боржника.

Відповідно до ч. 1 ст .18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов'язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 18 цього Закону, схвалений план санації та протокол засідання комітету кредиторів подаються керуючим санацією до господарського суду на затвердження не пізніше п'яти днів з дня проведення засідання комітету кредиторів. Керуючий санацією зобов'язаний попередньо погоджувати план санації боржника з органом, уповноваженим управляти державним майном, стосовно підприємства - боржника, у майні якого частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків. Якщо протягом шести місяців з дня винесення ухвали про санацію в господарський суд не буде подано плану санації боржника, господарський суд має право прийняти рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Закону.

Згідно п. 18 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", мирова угода та план санації в процедурі банкрутства господарських організацій з корпоративними правами держави понад 25 % їх статутного фонду погоджується з Фондом державного майна України та державним органом з питань банкрутства.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" на час дії процедури банкрутства збори кредиторів обирають комітет кредиторів у складі не більше семи осіб.

Згідно ч. 8 ст. 16 цього Закону, до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про: вибори голови комітету; скликання зборів кредиторів; підготовку та укладення мирової угоди; внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та інше.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду від 21.07.05р. відкрито процедуру санації боржника, призначено керуючого санацією арбітражного керуючого ОСОБА_4, якого зобов'язано розробити і подати план санації боржника.

Керуючим санацією було розроблено і подано до комітету кредиторів та до суду план санації боржника, який було затверджено ухвалою господарського суду від 14.02.06р.

Зазначена ухвала господарського суду була скасована постановою Вищого господарського суду від 30.08.06р.

Керуючим санацією 18.12.06р. повторно подано до господарського суду раніше розроблений план санації боржника, який погоджено комітетом кредиторів.

Проте поданий повторно план санації керуючим санацією не уточнено і не відкориговано у зв"язку зі змінами в майновому становищі боржника та перебігом часу з дня розроблення плану санації та його повторного подання до комітету кредиторів і до суду, і який становить майже один рік та суттєво впливає, як на строки проведення процедури санації та строки погашення вимог кредиторів. Окрім того зазначений план санації не погоджено з органами, зазначеними в ст. 11 Закону України "Про управління об"єктами державної власності", що підтверджується листом Херсонського обласного сектору з питань банкрутства.

Вказані обставини свідчать про невиконання керуючим санацією положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і вимог суду та фактичне неподання до суду плану санації боржника.

Окрім того на виконання вимог суду та окремих кредиторів 10.07.07р. проведено загальні збори кредиторів, якими переобрано комітет кредиторів. Комітетом кредиторів на засіданнях 10.09.07р. та 07.12.07р. з урахуванням майнового і фінансового становища боржника, факту нездійснення останнім господарської діяльності прийнято рішення про клопотання перед судом про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Таким чином, зазначені обставини свідчать про фактичне неподання керуючим санацією плану санації боржника (т.я. поданий план санації не відповідає вимогам ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", не відображає майнове та фінансове становище боржника та не відкоригований у часі, оскільки не уточнено строки проведення санації та погашення вимог кредиторів), а також не погоджений органами, зазначеними в ст .11 Закону України "Про управління об"єктами державної власності" що в кінцевому випадку, відповідно до ч. 6 ст .18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дає право суду прийняти рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

За таких обставин та з урахуванням думки кредиторів, суд визнає боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

При цьому суд враховує майнове і фінансове становище боржника, яке відповідно до матеріалів справи та повідомлення кредиторів характеризується негативно та відсутність господарської діяльності боржника.

Клопотання комітету кредиторів про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4, судом відхиляється, оскільки вказані вище обставини свідчать про неналежне виконання арбітражним керуючим ОСОБА_4 обов'язків керуючого санацією та вимог суду, як в частині підготовки плану санації і проведення процедури санації боржника, так і в частині управління боржником та розпорядження його майновими активами, що призвели до вибуття активів боржника, погіршення його майнового і фінансового становища, та неможливості проведення процедури санації боржника, відновлення платоспроможності боржника і задоволення вимог кредиторів у цій судовій процедурі.

При цьому суд враховує і позицію прокурора, представника державного органу з питань банкрутства, Чаплинської райдержадміністрації та інших кредиторів, на думку яких арбітражним керуючим ОСОБА_4 обов'язки керуючого санацією виконувалися неналежним чином, що привело до вибуття майна боржника та неможливості проведення санації взагалі.

Окрім того, суд зазначає, що відповідна кандидатура не узгоджена з державним органом з питань банкрутства.

За таких обставин суд зобов'язує Херсонський обласний сектор з питань банкрутства та комітет кредиторів визначитися щодо кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором банкрута та зазначає, що відповідно до п. 13 ст .17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі визнання господарським судом боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури керуючий санацією продовжує виконувати свої обов'язки до моменту передачі справ ліквідатору.

Заявлені керуючим санацією та кредитором ДП "АРЗПАК" клопотання про перегляд вимог кредиторів та уточнення реєстру вимог кредиторів судом відхиляються, оскільки реєстр вимог кредиторів розглянуто і затверджено ухвалою господарського суду від 07.12.04р., яка не скасована і набрала законної сили. Підстави ж перегляду реєстру вимог кредиторів Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачені.

Клопотання кредитора - ДП "АРЗПАК" про визнання угод недійсними задоволенню не підлягає і судом відхиляється, оскільки в процедурі банкрутства господарський суд розглядає скарги на дії учасників провадження (ліквідаційної процедури) та заяви керуючого санацією про визнання угод недійсними в порядку п. 11 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Вимоги інших осіб, щодо визнання угод недійсними розглядаються судом в загальному позовному провадженні.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 16, 18, 22, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд, -

п о с т а н о в и в:

1.Визнати державну дослідно-експериментальну агрофірму "Асканія-Нова" смт.Асканія-Нова Чаплинського району Херсонської області, код ЄДРПОУ № 24957852 банкрутом.

2.Відкрити ліквідаційну процедуру строком на 6 місяців.

3.Клопотання комітету кредиторів про призначення ліквідатором банкрута ДДЕА "Асканія-Нова" арбітражного керуючого ОСОБА_4 відхилити.

4.Зобов"язати комітет кредиторів та Херсонський обласний сектор з питань банкрутства в 7-денний строк подати до суду пропозиції по кандидатурі арбітражного керуючого для призначення ліквідатором банкрута.

5.Клопотання керуючого санацією та ДП "АРЗПАК" про уточнення реєстру вимог кредиторів відхилити.

6.Клопотання кредитора - ДП "АРЗПАК" про визнання угод недійсними відхилити.

7.Постанову надіслати кредиторам, боржнику, арбітражному керуючому ОСОБА_4, Херсонському обласному сектору з питань банкрутства, прокурору.

Суддя В.Г. Ситюк