Рішення № 122921080, 06.11.2024, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
06.11.2024
Номер справи
902/699/24
Номер документу
122921080
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" листопада 2024 р.Cправа № 902/699/24

Господарський суд Вінницької області у складі судді Маслія І.В., при секретарі судового засідання Глобі А.С.,

За участю представників:

позивача Яхно О.В., довіреність №б/н від 23.11.2023 (в режимі ВКЗ);

відповідача Спринчук В.А., витяг з протоколу загальних зборів від 04.09.2024;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи

за позовом: Могилів-Подільської міської ради Вінницької області (площа Шевченка, буд. 6/16, м. Могилів-Подільський, Вінницька обл., 24000)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Багатства добрих справ" (вул. Миру, буд. 11, с. Яруга, Могилів-Подільський р-н, Вінницька обл., 24062)

про внесення змін до договору оренди землі

В С Т А Н О В И В :

Могилів-Подільська міська рада Вінницької області звернулась до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Багатства добрих справ" про внесення змін до договору оренди землі від 28.11.2012.

Ухвалою суду від 27.06.2024 відкрито провадження у справі №902/699/24 за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого провадження по справі на 30 днів та призначено підготовче засідання на 19 серпня 2024 року.

Ухвалою суду від 19.08.2024 відкладено підготовче засідання на 09.09.2024, в зв`язку з неявкою представників сторін.

06.09.2024 до суду від представника позивача надійшла заява про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. Дана заява задоволена судом.

09.09.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позову заперечує.

На визначену судом дату в судове засідання 09.09.2024 з`явились представники сторін, представник позивача приймав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

За наслідками судового засідання суд протокольними ухвалами відклав підготовче судове засідання на 30.09.2024 та задовольнив усне клопотання представника позивача про участь в наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

На визначену судом дату в судове засідання 30.09.2024 з`явились представники сторін, представник позивача приймав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

За наслідками судового засідання суд протокольною ухвалою закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 23.10.2024.

На визначену судом дату в судове засідання 23.09.2024 з`явився представник позивача який приймав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

За наслідками судового засідання суд протокольними ухвалами відклав розгляд справи по суті на 06.11.2024 та задовольнив усне клопотання представника позивача про участь в наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

23.10.2024 до суду від позивача надійшла заява про долучення доказів до матеріалів справи.

Враховуючи неявку у судове засідання представника відповідача, суд ухвалою від 24.10.2024 повідомив останнього про дату, час та місце наступного судового засідання у порядку визначеному ст. 120, 121 ГПК України.

На визначену судом дату в судове засідання 06.11.2024 з`явились представники сторін, представник позивача приймав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив та просив у позові відмовити.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.

Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 06.11.2024 судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення та повідомлено, що повний текст рішення буде складено у термін, передбачений ч. 6 ст. 233 ГПК України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.

28 грудня 2012 року на підставі рішення 19 сесії 6 скликання Ярузької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області від 14.11.2012 № 168 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право оренди земельних ділянок ПСП «ГОСПОДАР-ПЛЮС» в межах с. Яруга» було укладено Договір оренди землі між орендодавцем в особі Ярузької сільської ради та орендарем в особі Приватного сільськогосподарського підприємства «Господар-Плюс» щодо оренди земельної ділянки, загальною площею 0,7527 га, в тому числі: ділянка 1 по вул. Дністровська, 134 - 0,0669 га під господарськими будівлями і дворами, кадастровий номер 0522688000:04:001:0096; ділянка 2 по вул. Миру (бувша вул. Леніна), 22 - 0,5383 га під господарськими будівлями і дворами, кадастровий номер 0522688000:04:001:0097; ділянка 3 по вул. Гагаріна, 60 0,1475 га під господарськими будівлями і дворами, кадастровий номер 0522688000:04:001:0098 (далі Договір) (п. 1. 4. Договору).

Нормативна грошова оцінка "земельної ділянки: ділянки. № 1- 16771,83грн. : ділянки № 2- 134951,81грн; ділянки №3- 36978,25 грн (п. 5. Договору).

Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8. Договору).

Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 3 земельних податків, що становить 5661,05 гривень у рік за всю відведену ділянку (п. 9. Договору).

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення ід коефіцієнта індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються підчас укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плати вноситься у такі строки - щомісячно протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця (п. 10. та п. 11. Договору).

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів "земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом (п. 12. Договору).

Земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних допоміжних будівель та споруд переробної промисловості (п. 14. Договору).

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 3-х денний термін після державної реєстре цього-договору за актом її приймання передачі (п. 19. Договору).

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо-зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку (п. 35. Договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та Його державної реєстрації (п. 42. Договору).

Договір підписано та скріплено печатками сторін, а також зареєстровано у відділі Держкомзему у Могилів-Подільському районі про, що у державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2012 №052260004005249.

На підставі Акту приймання-передачі земельної ділянки в оренду, орендодавець Ярузька сільська рада передала, а орендар Приватне сільськогосподарське підприємство «Господар-Плюс» прийняв в строкове платне користування земельні ділянки загальною площею 0,7527 га на території Ярузької сільської ради згідно договору оренди землі від 28.10.2012 року для обслуговування виробничих та господарських споруд цеху по розливу мінводи терміном на 49 років. Даний акт підписано та скріплено печатками сторін.

На підставі рішення 21 сесії 7 скликання Ярузької сільської ради Могилів- Подільського району Вінницької області від 20.12.2017 № 288 «Про внесення змін до договору оренди землі в зв`язку із зміною сторони орендаря» укладено угоду про внесення змін до Договору оренди землі від 28.11.2012 між Ярузькою сільською радою, Приватним сільськогосподарським підприємством «Господар- Плюс» та Товариством з обмеженою відповідальністю "Багатства добрих справ".

Відповідно до вищевказаної угоди сторонами орендодавцем по Договору оренди землі від 28.11.2012 є Ярузька сільська рада, а орендарем є Товариство з обмеженою відповідальністю "Багатства добрих справ" (далі відповідач).

Також даною угодою внесені зміни до пункту 5 та пункту 9 Договору, а саме: пункт 5 викладено в новій редакції : «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2017 року складає: ділянка №1- 20175 грн., ділянка №2 - 403375 грн., ділянка №3- 110625 грн.»; пункт 9 Договору, замінено слова та цифри «в розмірі 3 земельних податків, що становить 5561,05 грн в рік за всю земельну ділянку» на слова та цифри «в розмірі 4% від нормативно-грошової оцінки землі».

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельні ділянки кадастрові номери 0522688000:04:001:0096, 0522688000:04:001:0097, 0522688000:04:001:0098 належать до комунальної власності Ярузької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області. Враховуючи положення п. 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, на даний час землі сільськогосподарського призначення, що розташовані за межами населених пунктів, відносяться до земель комунальної власності, тому, в силу закону саме Могилів-Подільська міська рада Вінницької області (далі позивач) є орендодавцем за даним договором оренди.

Рішенням 9 сесії Могилів-Подільської міської ради 8 скликання від 30.06.2021 року №249 «Про встановлення податку на майно на території Могилів - Подільської міської територіальної громади Могилів- Подільського району Вінницької області», встановлено ставки орендної плати за використання земельних ділянок фізичними і юридичними особами в не залежності від цільового призначення земельної ділянки у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки, які вступили в дію з 01 січня 2022 року.

Як зазначено позивачем в позовній заяві за результатами перевірки Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області окремих питань фінансово- господарської діяльності Могилів-Подільської міської ради за період з 01.01.2019 по 28.02.2023 було складено Акт ревізії, де встановлено порушення, що призвели до втрат фінансових ресурсів в результаті не переукладання договорів оренди землі на збільшення розміру орендної плати (12% від нормативно грошової оцінки землі з 01.01.2022) у відповідності до Рішення № 249, чим порушено ч.ч.1,2 ст.193 Господарського кодексу України, ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України. Відповідно до листа Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області від 28.06.2023 №260211-13/2099-2023 на підставі п.1 ч.1 ст.8, п.7 ст.10, ч.2ст.15 Закону України від 26.01.1993 №2939-ХП «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі Закон №2939), Л.7, Г.46, 49-50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 (далі Порядок №550), пп.14 п.6 Положення про Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області, затвердженого наказом Північного офісу Держаудитслужби від 20.10.2016 №18 Управління вимагає забезпечити вжиття заходів щодо перегляду 228 договорів оренди вказаних земельних ділянок, в частині збільшення розміру орендної плати відповідно до ставок, встановлених рішенням №249 та надходження до бюджету громади орендної плати за користування земельними ділянками сільськогосподарського та несільськогосподарського призначення.

13.07.2023 позивач звернувся до відповідача з листом №02-22/1718 в якому поміж іншого зазначив «повідомляємо, що з 01.01.2022 року вступили в дію прийняті ставки орендної плати у розмірі 12%, які затверджені рішенням Могилів-Подільської міської ради 9 сесії 8 скликання від 30.06.2021 року №249, відповідно Вам необхідно внести зміни до п.5 та п.9 даного договору оренди в частині зміни нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати.

У зв`язку з викладеним просимо Вас з`явитись до Могилів-Подільської міської ради (відділ земельних відносин 1-й поверх, 11 кабінет) для внесення змін до договору оренди землі. У разі не виконання Вами вищезазначеного або залишення без відповіді ми будемо змушені звернутися до суду з позовною заявою про зобов`язання виконати умови договору та внести зміни до договору.»

Позивач зауважує, що незважаючи на письмові звернення до відповідача щодо перегляду розміру орендної плати, які були проігноровані останнім, жодного разу умови Договору не переглядалися, що суперечить чинному законодавству України та вищезазначеному Договору.

Дані обставини стали підставою звернення позивача до суду з наступними позовними вимогами:

- Внести зміни до договору оренди землі від 28 листопада 2012 року, а саме: пункт 9 Договору викласти в новій редакції «Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, кадастрові номери: 0522688000:04:001:0096, 0522688000:04:001:0097, 0522688000:04:001:0098, загальною площею 0,7527 га».

- Внести зміни до договору оренди землі від 28 листопада 2012 року, а саме: пункт 5 Договору викласти в новій редакції «Нормативна- грошова оцінка: - земельної ділянки кадастровий номер 0522688000:04:001:0096 становить 60036,06 грн.; - земельної ділянки кадастровий номер 0522688000:04:001:0097 становить 536738,93 грн.; - земельної ділянки кадастровий номер 0522688000:04:001:0098 становить 147072,25 грн.»

У відзиві на позовну заяву відповідач проти задоволення позову заперечує та зазначає, що ні договором оренди, ні чинним законодавством не встановлено обов`язку сторін приводити умови договору в частині визначення ставки орендної плати від нормативної оцінки землі у відповідність до нових ставок, визначених органом місцевого самоврядування, тому відсутні підстави для зміни розміру орендної плати та покладення на орендаря обов`язку сплачувати оренду плату у збільшеному розмірі, відмінному від того, на який орендар погоджувався, укладаючи договір. Так, за згодою сторін договору оренди відсоткову ставку було визначено в п. 9 Договору в розмірі 4 % від нормативно-грошової оцінки землі (відповідно до угоди про внесення змін до договору оренди землі від 28.11.2012, укладеної сторонами 20 грудня 2017 року). У пункті 13 договору оренди сторони погодили умови, за яких переглядається розмір орендної плати за згодою сторін, а саме у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором. З урахуванням змісту пункту 11 договору оренди землі можна дійти висновку, що прийняте міською радою рішення від 30.06.2021 № 249 не підпадає під погоджені сторонами умови внесення змін до договору оренди землі, оскільки вказані умови не містять чіткого формулювання щодо зміни умов договору у результаті зміни відсоткової ставки, тому прийняте Могилів-Подільською міською радою рішення, з огляду на положення частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України та пункт 13 договору оренди може бути підставою для внесення змін до договору виключно у випадках, передбачених законом.

На переконання відповідача за змістом пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України та статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому з урахуванням умов договору оренди, укладеного сторонами, підставою для перегляду розміру (ставки) орендної плати має бути саме законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розміру такої плати або зміна розміру земельного податку, а не рішення органів місцевого самоврядування.

Також відповідач просить суд врахувати, що з початком російської агресії проти України, несприятливі умови економіки в період війни, фінансова нестабільність й невизначеність в цей складний період не пройшли без помітних фінансових втрат відповідача. Проте навіть в таких складних умовах для підприємства, ТОВ "Багатства добрих справ" знаходить резерви для належного виконання умов договору. Разом з тим бездумне підвищення податків - найпростіший для влади і найскладніший для людей шлях.

На підстав викладеного, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог Могилів-Подільської міської ради Вінницької області.

З врахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.

Як убачається з матеріалів справи, причиною виникнення цього судового спору стало питання наявності або відсутності підстав для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.

Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

За змістом статті 13 Закону України "Про оренду землі" та статті 288 ПК України основною метою укладання договору оренди земельної ділянки є отримання орендодавцем орендної плати у розмірі, не меншому ніж встановлено законодавством.

Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідач не є власником та постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку. При цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата (ст. 14,1.72 Податкового кодексу України).

Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов`язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (ст.14.1,125, 14.1.136, 288.5 Податкового кодексу України).

Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).

Згідно з ч. 3 ст. 201 Земельного кодексу України, для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі», обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

За змістом статті 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

За змістом статті 13, частини 1 статті 15 та статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5- 7 років.

Частиною 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з положеннями частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Так, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), який веде відповідний облік згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 (далі - Порядок №1051).

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Отже, технічна документація на конкретну земельну ділянку, яка виготовляється на замовлення землекористувача (власника), відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель", є джерелом інформації про нормативну грошову оцінку певної земельної ділянки.

При цьому власник (землекористувач) може використати технічну документацію на обґрунтування нормативної грошової оцінки, надавши суду її оригінал або належно засвідчену копію. Так, технічна документація, виготовлена на конкретну земельну ділянку уповноваженим органом, може бути належним доказом на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка набула статусу об`єкта цивільних прав.

Згідно зі ст.632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

Беручи до уваги встановлення сторонами в договорі оренди, а саме в п.12 договору, можливості зміни розміру орендної плати, а також приймаючи до уваги, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

За змістом частини 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

За змістом статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, розрахунок розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної форми власності, що використовується за договорами оренди землі на території Могилів-Подільської міської територіальної громади здійснюється відповідно до рішення №249 від 30.06.2021 Могилів-Подільської міської ради «Про встановлення податку на майно на території Могилів-Подільської міської територіальної громади Могилів-Подільського району Вінницької області» в якому поміж іншого викладено в новій редакції таблицю коефіцієнтів для нарахування орендної оплати за земельні ділянки для окремих видів користування, зокрема, відсоток нормативної грошової оцінки землі змінився на 12% за земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Отже, згідно з матеріалами справи, зміни, які просить позивач внести до договору оренди, пов`язані із прийняттям міською радою рішення яким змінено договірний коефіцієнт (коефіцієнт функціонального призначення землі) та зміною нормативно грошової оцінки земель переданих в оренду, що використовується для розрахунку розміру орендної плати за землю.

Як вбачається з матеріалів справи, вищевказане рішення міської ради не скасовано, не визнано недійсним, отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати та внесення змін до договору оренди землі стосовно розміру нормативно грошової оцінки земель та орендної плати за їх користування з урахуванням змін коефіцієнту функціонального використання земельних ділянок.

Відповідно до витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок: №НВ-0500565882024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0522688000:04:001:0096 станом на 30.05.2024 року становить 60 036,06 грн (а.с. 26); №НВ-0500565892024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0522688000:04:001:0097 станом на 30.05.2024 року становить 536 738,93 грн (а.с. 27) та №НВ-0500577152024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0522688000:04:001:0098 станом на 04.06.2024 року становить 147 072,25 грн (а.с. 28).

Як вже зазначалось, рішенням №249 від 30.06.2021 Могилів-Подільської міської ради «Про встановлення податку на майно на території Могилів-Подільської міської територіальної громади Могилів-Подільського району Вінницької області», а саме викладено в новій редакції таблицю коефіцієнтів для нарахування орендної оплати за земельні ділянки для окремих видів користування, зокрема, відсоток нормативної грошової оцінки землі змінився на 12% за земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Підпунктами 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Таким чином, суд, дослідивши наявні у справі докази та надавши оцінку запропонованим позивачем змінам п.5 та п.9 Договору оренди землі від 28.11.2012, а також запереченням відповідача щодо розміру орендної плати, установив, що розмір орендної плати, наведений міською радою відповідає вимогам законодавства.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди землі.

Статтею 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

У відповідності з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Відповідно до ст.77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 ГПК України).

Окрім того, господарський суд, при вирішення даної справи враховує висновки, наведені Європейським судом з прав людини у справі "Проніна проти України", яким було вказано, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

З урахуванням висновків, до яких дійшов суд при вирішенні даного спору, суду не вбачається за необхідне надавати правову оцінку кожному із доводів наведених позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог, а також заперечень відповідача, оскільки їх оцінка не може мати наслідком спростування висновків, до яких дійшов господарський суд під час вирішення даного спору.

Виходячи з усієї сукупності обставин і доказів, з`ясованих та досліджених у ході розгляду даної справи, враховуючи їх вірогідність та взаємозв`язок, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення їх у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати пов`язані із сплатою судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231-233, 238, 240-242, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 28 листопада 2012 року, а саме:

пункт 9 Договору викласти в новій редакції «Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, кадастрові номери: 0522688000:04:001:0096, 0522688000:04:001:0097, 0522688000:04:001:0098, загальною площею 0,7527 га»;

пункт 5 Договору викласти в новій редакції «Нормативна- грошова оцінка:

- земельної ділянки кадастровий номер 0522688000:04:001:0096 становить 60036,06 грн.;

- земельної ділянки кадастровий номер 0522688000:04:001:0097 становить 536738,93 грн.;

- земельної ділянки кадастровий номер 0522688000:04:001:0098 становить 147072,25 грн.»

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Багатства добрих справ" (вул. Миру, буд. 11, с. Яруга, Могилів-Подільський р-н, Вінницька обл., 24062, код ЄДРПОУ 40077550) на користь Могилів-Подільської міської ради Вінницької області (площа Шевченка, буд. 6/16, м. Могилів-Подільський, Вінницька обл., 24000, код ЄДРПОУ 26340549) 3 028,00 грн. - відшкодування витрат по сплаті судового збору.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5. Примірник повного судового рішення надіслати сторонам в зареєстровані електронні кабінети в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд».

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).

Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст. 256, 257 ГПК України.

Повне рішення складено 11 листопада 2024 р.

Суддя Ігор МАСЛІЙ

віддрук. прим.:

1 - до справи