Рішення № 122876870, 07.11.2024, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2024
Номер справи
200/6232/24
Номер документу
122876870
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2024 року Справа№200/6232/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неврахування при визначені розміру довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 стажу роботи на посаді судді 11 місяців 16 днів (з 24 листопада 1973 року по 9 листопада 1974 року);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (за місцем реєстрації та фактичного проживання ОСОБА_1 ) зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на посаді судді 11 місяців 16 днів календарного періоду проходження строкової військової служби;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок призначеного ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді, виходячи з розрахунку 88 відсотків суддівської винагороди судді, починаючи з 27 грудня 2023 року, та виплатити різницю між виплаченим щомісячним довічним грошовим утриманням судді у розмірі 86 відсотків суддівської винагороди судді та перерахованим у розмірі 88 відсотків суддівської винагороди судді.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач 1 безпідставно відмовив у перерахунку довічного утримання судді у відставці. Підставою відмови зазначено, що відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ "Про судоустрій і статус суддів" перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі заміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Зазначає, що не було враховано 11 місяців 16 днів строкової служби в армії (з 24 листопада 1973 року по 9 листопада 1974 року). Крім того, відсоткове значення такого утримання не підлягає зменшенню.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою № 9594 від 02.07.2024 щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (врахування проходження строкової військової служби до стажу роботи на посаді судді). Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.07.2024 № 930100838172 відмовлено позивачу у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до його заяви та з огляду на наступне:

Питання щодо перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці вирішується відповідно до норм частини четвертої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року №1402-VIII (далі Закон №1402-VIII). Частиною четвертою статті 142 Закону №1402-VIII передбачено, що перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.

Вказує, що при розгляді матеріалів пенсійної справи виявлено, що проходження військової служби в період з 24.11.1973 по 09.11.1974 було раніше враховано позивачу до загального стажу. Враховуючи вищевикладене, позивачу відмовлено в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що 02.07.2024 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою №9594 щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з врахуванням проходження строкової військової служби до стажу роботи на посаді судді. Звернення було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961. Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.07.2024 № 930100838172 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус судів», не зараховано період проходження військової служби з 24.11.1973 по 09.11.1974 до стажу роботи на посаді судді, оскільки не передбачено законодавством.

Вказує, що згідно записів трудової книжки, довідки розрахунку стажу судді наданої позивачем усього стаж роботи ОСОБА_1 станом на 31.10.2013 становить 46 років 08 місяців 23 дні. Стаж роботи Позивача на посаді судді становить 38 років 05 місяців 21 день.

Щодо позовних вимог в частині перерахунку та виплати пенсії у розмірі 88 % сум грошового забезпечення, управління зазначає наступне, що відсутні підстави для її задоволення, як передчасної. Спору в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок пенсії ще не проведено та її виплату не здійснено.

Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було подано клопотання від 15.10.2024 у якому просить суд залишити без розгляду, оскільки позивачем пропущено процесуальний строк звернення до суду з позовними вимогами про зобов`язання призначити пенсію з 27.12.2023. На думку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, строк на звернення до суду має обчислюватись з 27.12.2023, з моменту набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв`язку з рішенням Конституційного Cуду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020.

28.10.2024 позивачем подано заперечення на клопотання про залишення без розгляду, у якому вказано, що про порушення своїх прав через невірний перерахунок пенсії позивач дізнався лише після отримання листа від Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 11.06.2024 року, а також після отримання Рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 930100838172 від 11.07.2024 про відмову в задоволенні заяви про перерахунок пенсії, відповідно адміністративний позов подається в межах строків, встановлених ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

06.11.2024 представником позивача подано додаткові пояснення, за змістом яких останній наполягав на задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встанови.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , з 31 жовтня 2013 року був звільнений у відставку з посади судді Вищого господарського суду України згідно вимог пункту 9 частини 5 статті 126 Конституції України (в зв`язку з досягненням 65 років). На підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року № 2453-VI позивачу було призначено щомісячне довічне грошове утримання.

27 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв`язку з рішенням Конституційного Cуду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом в системі судоустрою України» (від 21 листопада 2023 року № 3481-IX). Згідно з пунктом 144 абзацу 2 судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду яким призначено розмір щомісячного довічного грошового утримання відповідно до положень Закону № 2453-VI мали право на здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання в порядку та розмірі, визначених частиною третьою статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII з розміру суддівської винагороди, що обчислюється з базового розміру окладу судді вищого спеціалізованого суду.

Після набрання чинності Законом №1402, позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві з заявою від 19.01.2024 про призначення/перерахунок пенсії зареєстровано за №931.

До матеріалів справи було додано лист ГУ ПФУ в м. Києві вів 26.03.2024 та рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №930100838172 від 26.01.2024.

З матеріалів справи вбачається, що після отримання листа, позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві з заявою від 26.03.2024 про призначення/перерахунок пенсії зареєстровано за №4382; 08.04.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в м.Києві з заявою про призначення/перерахунок пенсії, зареєстровано за №5032.

Відповідно до протоколу з особистого кабінету 08.04.2024 року було здійснено перерахунок пенсії, відповідно до якого, позивачу було призначено довічне грошове утримання з 27.12.2023 в сумі 248298,75 грн. (основна пенсія, що становило 90 % розрахунку пенсії від заробітку) та 590,25 грн (надбавка за особливі заслуги), всього 248889,00 грн.

12.04.2024 №14359-13340/О-02/8-2600/24 ГУ ПФУ в м. Києві надіслало листа позивачу, в якому зазначило наступне. Позивач перебуває на обліку як одержувач щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VII. На підставі заяви від 08.04.2024 позивача проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці відповідно до наданої разом із заявою довідкою від 18.01.2024 №274/0/2-24. Перерахунок проведено з 27.12.2023 у зв`язку з набранням чинності змін до Закону №1402. Доплата по перерахунку за період з 27.12.2023 по 30.04.2024 нарахована та планується до виплати у найближчий виплатний період.

11.06.2024 №2600-0504-8/118153 ГУ ПФУ в м. Києві надіслало листа позивачу, в якому зазначило наступне. В результаті приведення у відповідність до норм чинного законодавства матеріалів пенсійної справи, виникла переплата пенсії за період з 27.12.2023 по 30.04.2024 в розмірі 45921 грн 92 коп. Згідно частин першої-третьої статті 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові активи, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб`єктами. Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого інших осіб чи наслідком події. Пропонує позивачу протягом місяця з дня отримання даного повідомлення, добровільно вирішити питання щодо повернення надміру виплачених коштів (разово або частинами) на р/р НОМЕР_2 , МФО 322669, код ЄДРПОУ 42098368 у Головному управлінні міста Києва та Київській області АТ Ощадбанк, отримувач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, призначення платежу: погашення переплати по пенсійній справі ОСОБА_1 №930100838172/3010.

02.07.2024 позивач звернувся з заявою №9594 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (Шевченківський район) щодо включення до розрахунку стажу судді, який дає право на відставку, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, календарного періоду проходження строкової військової служби.

Звернення було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11 липня 2024 року №930100838172 (надіслано позивачу листом Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві 11 липня 2024 року № 2600-0213-8/137227) в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з врахуванням строкової служби в армії, було відмовлено.

Із прийнятим рішенням позивач не погодився та звернувся до суду із цим позовом.

З наданого витягу форми РС-право алгоритму розрахунку пенсії позивача вбачається, що позивачу період проходження строкової військової служби враховано до загального страхового стажу.

Надаючи оцінку спірному рішенню, суд враховує таке.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд, визначає Закон № 1402-VIII.

Як передбачено ч. 1 ст. 142 Закону № 1402-VIII судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.

Відповідно до частини 2 статті 142 Закону № 1402-VIII суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною 1 цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною 1 цієї статті, за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з ч. 3 ст. 142 Закону №1402-VIII щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Частинами 4 та 5 цієї ж статті передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.

Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у зв`язку з Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом у системі судоустрою України" від 21 листопада 2023 року № 3481-IX внесено зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", зокрема, у розділі XII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 14-4 такого змісту:

"У разі звільнення у зв`язку з поданням заяви про відставку незалежно від займаної посади суддям Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України гарантується призначення щомісячного довічного грошового утримання у розмірі та в порядку, передбачених цим Законом, виходячи з розміру суддівської винагороди, що обчислюється з базового розміру посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду.

Судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України, яким призначено розмір щомісячного довічного грошового утримання відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529 із наступними змінами), мають право на здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання у порядку та розмірі, визначених частиною третьою статті 142 цього Закону, виходячи з розміру суддівської винагороди, що обчислюється з базового розміру посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду.

Особові справи суддів, зазначених у цьому пункті, підлягають зберіганню у Верховному Суді, на який покладається видача документів для призначення/перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці".

З 27 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв`язку з рішенням Конституційного Cуду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом в системі судоустрою України» (від 21 листопада 2023 року №3481-IX). Згідно з пунктом 144 абзацу 2 судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду яким призначено розмір щомісячного довічного грошового утримання відповідно до положень Закону № 2453-VI мали право на здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання в порядку та розмірі, визначених частиною третьою статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII з розміру суддівської винагороди, що обчислюється з базового розміру окладу судді вищого спеціалізованого суду.

Згідно пункту 2 розділу І Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судді Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 січня 2008 року № 3-1 (далі Порядок №3-1) заява про призначення/перерахунок щомісячного довічного грошового утримання подається до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр), або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал), або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Пунктом 1 розділу IV Порядку № 3-1 передбачено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини 4 статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", частини 2 статті 27 Закону України "Про Конституційний Суд України" органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.

Як передбачено пунктом 6 розділу IV Порядку № 3-1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.

Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.

Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку.

Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.

Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок (пункт 6 розділу IV Порядку № 3-1).

Судом встановлено, що 02.07.2024 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою №9594 щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з врахуванням проходження строкової військової служби до стажу роботи на посаді судді.

Звернення було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961.

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.07.2024 № 930100838172 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус судів», не зараховано період проходження військової служби з 24.11.1973 по 09.11.1974 до стажу роботи на посаді судді, оскільки не передбачено законодавством.

Суд звертає увагу, що набрання чинності Законом України від 21 листопада 2023 року № 3481-IX, яким внесено зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", тягне за собою виникнення підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Згідно з записами в трудовій книжці ОСОБА_1 , довідкою Верховного Суду від 18.01.2024 року та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в квітні 2024 року йому було проведено перерахунок щомісячного довічного утримання суддів у відставці відповідно до Закону №1402-VIII у розмірі 86 відсотків від суддівської винагороди працюючого судді.

При цьому, не був йому врахований стаж, як календарний період проходження строкової військової служби. Згідно з записами в трудовій книжці позивача та довідки Вищого господарського суду України від 01.08.2016 року № 13-43/82 стаж на посаді судді ОСОБА_1 станом на 31 жовтня 2013 року (день відрахування його зі штату Вищого господарського суду України) складав 39 років 5 місяців 7 днів.

Тобто, при призначенні розміру довічного грошового утримання відповідачем не враховано, щодо спірних правовідносин необхідно застосовувати норми Закону №2453-VI.

Зокрема, пунктом 11 розділу XIII «Перехідні положення цього Закону передбачено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

Згідно з пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року №865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

Отже, законодавством, чинним на момент набрання чинності Законом №2453-VI, було передбачено право зарахування до стажу, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання судді, за умови роботи на посаді судді не менше як 10 років, половини строку навчання на юридичному факультеті вищого навчального закладу та періоду проходження строкової військової служби.

Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.07.2024 № 930100838172 про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є протиправним та підлягає скасуванню.

Водночас, у прохальній частині позову позивач просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити йому перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 27 грудня 2023 року.

Як вже було зазначено, пунктом 6 розділу IV Порядку № 3-1 визначено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.

За інформацією, розміщеною на офіційному сайті Верховної Ради України, Закон України від 21 листопада 2023 року № 3481-IX набрав чинності 27 грудня 2023 року.

Таким чином, саме з 27 грудня 2023 року у позивача виникло право (підстава) на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді згідно Закону № 1402-VIII. Відповідно, з вказаної дати виникли підстави для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, зважаючи на що позовні вимоги про здійснення перерахунку та виплати такого утримання підлягають задоволенню з 27.12.2023.

Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вказує, що позовних вимог в частині перерахунку та виплати пенсії у розмірі 88 % сум грошового забезпечення, управління зазначає наступне, що відсутні підстави для її задоволення, як передчасної. Спору в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок пенсії ще не проведено та її виплату не здійснено.

З цього приводу суд вказує, що зменшуючи розмір такого утримання позивача до 86% суддівської винагороди, відповідач до стажу, що дає право на отримання щомісячного грошового утримання судді, включив виключно стаж роботи на посаді судді, не зарахувавши до такого стажу період строкової військової служби позивача. Крім того, стаж роботи позивача на посаді судді обрахований у розмірі 38 років 5 місяців 21 день.

Надаючи оцінку правомірності такого зменшення, суд звертає увагу, що на момент призначення позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці діяв Закон України.

Згідно з пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року №865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

Аналогічна правова норма міститься в п. 1 Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів" від 10 липня 1995 року № 584/95.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що у період з 24 листопада 1973 року по 9 листопада 1974 року позивач проходив строкову військову службу, календарний період проходження якої судом встановлено та не заперечується сторонами, складає 11 місяців 16 днів.

Наведені правові норми дають підстави суду зробити висновок, що періоди проходження позивачем строкової військової служби підлягають зарахуванню до стажу, який дає право позивачу на відставку та отримання довічного грошового утримання судді.

Окрім того, зазначені періоди були включені в розрахунок стажу судді Вищого господарського суду України, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання. Стаж роботи позивача на посаді судді становить 39 років 5 місяців 7 днів.

Таким чином, загальний стаж роботи, що дає право на відставку та підлягає врахуванню при визначенні позивачу розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, становить більше 39 років, як це підтверджено наявним у матеріалах справи розрахунком стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.

З урахуванням наведеного, загальний стаж роботи позивача на посаді судді, станом на дату звільнення становить 39 років 5 місяців 7 днів і дає право на отримання щомісячного довічного утримання суддів у відставці у розмірі 88 відсотків від суддівської винагороди працюючого судді на відповідній посаді. Це потребує здійснення перерахунку щомісячного довічного утримання судді у відставці, виходячи з розрахунку 88 відсотків, починаючи з 27 грудня 2023 року (згідно з датою набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів у зв`язку з Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 щодо забезпечення безперервності здійснення правосуддя найвищим судом в системі судоустрою України» від 21 листопада 2023 року № 3481-IX), з виплатою різниці між виплаченим щомісячним довічним грошовим утриманням судді у розмірі 86 відсотків суддівської винагороди судді та перерахуванням у розмірі 88 відсотків суддівської винагороди судді

Відповідно, у позовні вимоги підлягають задоволенню.

Що стосується посилань відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, то суд зазначає наступне.

За приписами ч.1, 2 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено судом, підстава для перерахунку пенсії позивача виникла лише після невірного перерахунку пенсії, а позивач дізнався лише після отримання листа від Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 11.06.2024, а також після отримання Рішення ГУ ПФУ в Донецькій області №930100838172 від 11.07.2024 про відмову в задоволенні заяви про перерахунок пенсії. А отже, процесуальний строк для подачі даного позову обчислюється з моменту, коли позивач дізнався про порушення своїх прав.

Оскільки в даному випадку перерахунок пенсії, як встановлено судом вище, позивачу не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, тому у суду відсутні підстави вважати, що позивач пропустив строк звернення до суду.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст.75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у відповідності до приписів ст.139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 3633,60 грн. (3 вимоги немайнового характеру), де судовий збір, за звернення до суду із цим позовом, покладається на обох відповідачів пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11 липня 2024 року №930100838172 щодо неврахування при визначені розміру довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 стажу роботи на посаді судді 11 місяців 16 днів, за період з 24 листопада 1973 року по 09 листопада 1974 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на посаді судді 11 місяців 16 днів календарного періоду проходження строкової військової служби за період з 24 листопада 1973 року по 09 листопада 1974 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок призначеного ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді, виходячи з розрахунку 88 відсотків суддівської винагороди судді, починаючи з 27 грудня 2023 року, та виплатити різницю між виплаченим щомісячним довічним грошовим утриманням судді у розмірі 86 відсотків суддівської винагороди судді та перерахованим у розмірі 88 відсотків суддівської винагороди судді.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211,20 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2422,40 грн.

Повне судове рішення складено 07.11.2024.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В.Загацька