Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2024 року Чернігів Справа № 620/11390/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави до Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури (далі також позивач) до Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (далі Рада, відповідач), про визнання протиправною бездіяльність Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів та не проведення державної реєстрації права комунальної власності Варвинської територіальної громади на приміщення Журавського будинку культури, захисної споруди цивільного захисту населення Журавського будинку культури, що знаходяться по АДРЕСА_1 та зобов`язання вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів та проведення державної реєстрації права комунальної власності.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що всупереч вимог чинного законодавства України будівля вказаного закладу культури та земельна ділянка під ним використовуються без оформлення відповідних правовстановлюючих документів та державної реєстрації прав, що є порушенням загальнодержавних інтересів.
02.09.2024 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому позов визнав, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 24.12.2020 проведено Державна реєстрація припинення юридичної особи Журавської сільської ради в результаті її реорганізації. Правонаступником є Варвинська селищна рада.
На території Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області за адресою: вул. Майдан Центральний, 6, с. Журавка знаходиться Журавський будинок культури із захисною спорудою цивільного захисту - протирадіаційним укриттям 4 групи.
Згідно листа Варвинської селищної ради № 02-25/1115 від 08.05.2024 та наданих документів, Журавський будинок культури є діючим і разом з протирадіаційним укриттям перебуває у комунальній власності. До грудня 2020 року приміщення Журавського будинку культури перебувало у власності Журавської сільської ради. Правонаступником усього майна є Варвинська селищна рада. Право комунальної власності на приміщення Журавського будинку культури, в якому розташована захисна споруда цивільного захисту ПРУ № 92471 не оформлено.
Документи на об`єкт нерухомості, який знаходиться по АДРЕСА_1 , в якому розміщена захисна споруда цивільного захисту (протирадіаційне укриття № 92471), набутого у комунальну власність в ході добровільного об`єднання територіальних громад, Варвинською селищною радою не виготовлялись і, відповідно відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права комунальної власності, не вносились.
За вказаних обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Частиною першою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (частина третя статті 23 Закону України «Про прокуратуру»).
При цьому, суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц, згідно якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган, а також у разі його відсутності. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає компетентний орган. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
В позовній заяві прокурор зазначає, що уповноважений державою орган на здійснення функцій у спірних правовідносинах допускає бездіяльність. Разом з тим, відсутність державної реєстрації права власності на спірне приміщення та земельну ділянку є порушенням загальнодержавних інтересів.
Суд зазначає, шо у даному випадку невчинення відповідачем відповідних функцій у спірних правовідносинах, є підставою для звернення прокуратури до суду.
Так, згідно частини першої статтістатті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межахКонституціїі законів України.
Згідно із частиною першою статті 10 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (частина третястатті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно частини п`ятоїстатті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
У силу вимогстатті 327 Цивільного кодексу Україниу комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що органом, уповноваженим управляти спірним комунальним майном є Сновська міська рада Чернігівської області.
Згідно із частиною першоюстатті 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не забороненізаконом, зокрема із правочинів.
Відповідно достатті 329 ЦК Україниюридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
За приписами частини четвертоїстатті 334 ЦК Україниправа на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно із пунктом 1 частини першоїстатті 2 Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»(далі - Закон № 1952-IV) у цьомуЗаконітерміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 частини першоїстатті 3 Закону № 1952-IVпередбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.
Відповідно до частини першоїстатті 5 Закону № 1952-IVу Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
За приписами пунктів 6, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об`єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: витяг з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо такого об`єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об`єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об`єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності). Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об`єкт проводиться за наявності відомостей про такий об`єкт в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.
Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що Варвинська селищна радна, як орган, який уповноважений управляти комунальним майном, зобов`язана вжити заходів для державної реєстрації права власності на спірне приміщення та земельну ділянку.
Проте, всупереч вимогам законодавства України, відповідач не вживає належних заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на спірне приміщення та земельну ділянку, чим допустив протиправну бездіяльність. Належні та беззаперечні докази, які б вказували на об`єктивні причини неможливості вжиття відповідних заходів для оформлення права власності та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, відповідач суду не надав.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов має бути задоволений.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів та не проведення державної реєстрації права комунальної власності Варвинської територіальної громади на приміщення Журавського будинку культури, захисної споруди цивільного захисту населення Журавського будинку культури, що знаходяться по АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Варвинську селищну раду Прилуцького району Чернігівської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів та проведення державної реєстрації права комунальної власності Варвинської територіальної громади на приміщення Журавського будинку культури, захисної споруди цивільного захисту населення Журавського будинку культури, що знаходяться по вул. Майдан Центральний, 6, в с.Журавка Прилуцького району Чернігівської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: Заступник керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави вул. В. Чорновола, 50А,м. Прилуки,Чернігівська обл., Прилуцький р-н,17500 код ЄДРПОУ 0291011425.
Відповідач: Варвинська селищна рада Прилуцького району Чернігівської області вул. Шевченка, 38,с-ще Варва,Прилуцький р-н, Чернігівська обл.,17600 код ЄДРПОУ 04412372.
Повний текст рішення виготовлено 01 листопада 2024 року.
Суддя І.І. Соломко