Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/12962/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2024 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати відповідача включити до страхового стажу позивача період роботи з 01.09.1977 року по 22.12.1998 року та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, що накопичені в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування за звітами страхувальників, а також з урахуванням страхового стажу і заробітної плати (доходу), набутих після призначення пенсії за вислугу років.
Посилається на те, що з 24.09.2010 року йому призначено пільгову пенсію за віком за Списком №1 відповідно до ст.114 Закону України від 09.07.2003 року №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; з 01.08.2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як внутрішньо переміщена особа. Зазначив, що звернувся до відповідача із запитом щодо надання індивідуальних відомостей про застраховану особу, у відповідь на що отримав довідку за формою ОК-5, з якої становив, що до його страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.09.1977 року по 22.12.1998 року, який підтверджується записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 . Вказав, що підставою для не зарахування спірних періодів стало те, що роботодавцем не були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду за ці періоди. Вважаючи у зв`язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що пенсію ОСОБА_1 обчислено при загальному (страховому) стажі, який враховано для обчислення розміру пенсії 35 років 04 місяці 15 днів, в т.ч. ураховано до страхового стажу спірні періоди роботи позивача з 01.09.1977 року по 22.12.1998 року, додаткові роки за Списком №1 26 років. За таких обставин вважає, що дії відповідача є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції та законах України, а розмір пенсійної виплати позивача розрахований відповідно до вимог чинного законодавства.. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Ухвалою судді від 24.06.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач, ОСОБА_1 , що з 24.09.2010 року йому призначено пільгову пенсію за віком за Списком №1 відповідно до ст.114 Закону України від 09.07.2003 року №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; з 01.08.2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як внутрішньо переміщена особа.
Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач у період з 01.09.1977 року по 22.12.1998 року працював на різних посадах.
21.05.2024 року позивач звернувся до пенсійного органу із запитом щодо надання індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Листом відповідача від 04.06.2024 року №14633-15032/В-52/8-1300/24 повідомлено позивача, що «… Загальний (страховий) стаж роботи, який враховано для обчислення розміру пенсії становить 35 років 04 місяці 15 днів (в т.ч. враховано до страхового стажу період роботи з 01.09.1977 року по 22.12.1998 року), з них додатково зараховано період роботи за Списком №1 - 26 років. Коефіцієнт страхового стажу - 0,61333.
Середньомісячний заробіток обчислений за період з 01.12.1994 року по 30.11.1999 року та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року по 31.08.2010 року за даними персоніфікованого обліку, що становив 28672,28 грн (7405,03 грн*3,87200 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсії за віком відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.03.2023 року становив 22937,82 грн (80% від 28672,28 грн).
Розмір пенсії з 01.03.2023 року складав 20662,74 грн, зокрема: 17585,57 грн - розмір пенсії за віком (28672,28*0,61333); 753,48 грн - доплата за понаднормовий стаж за 36 років (2093,00 грн*36%); 4598,77 грн - доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; 2275,08 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільши вразливих верств населення» Пенсійний фонд України з 01.03.2024 року провів перерахунок пенсій із застосуванням збільшеного на коефіцієнт 1,0796 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій у розмірі 7994,47 грн та перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 01.01.2024 року - 2361,00 грн.
Пунктом 3 цієї Постанови установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500,00 грн.
В результаті проведеного перерахунку середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії з 01.03.2024 року становить 30954,59 грн (7994,47 грн*3,87200).
Розмір пенсії за віком відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.03.2024 року становить 24763,67 грн (80% від 30954,59 грн).
Розмір пенсії з 01.03.2024 року складає 22162,74 грн, а саме: 18985,38 грн - розмір пенсії за віком (30954,59*0,61333); 849,96 грн - доплата за понаднормовий стаж за 36 років (2361,00 грн*36%); 4928,33 грн - доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; 2275,08 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 року; 325,85 грн - обмеження в індексації з 01.03.2024 року.».
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови здійснити позивачеві перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 із зарахуванням до страхового стажу позивача періодів роботи з 01.09.1977 року по 22.12.1998 року, останній звернувся до суду із цим позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 року №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV)
Відповідно до ч.1, п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону.
Періоди, з яких складається страховий стаж, визначені у ст.24 Закону №1058-IV, згідно ч.1 якої страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч.2 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону №1058-IV).
У законодавстві, що діяло раніше (до 01.01.2004 року), зокрема у ст.56 Закону №1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Отже, відповідно до вказаних норм, обчислення стажу при розрахунку розміру пенсії здійснюється наступним чином: за період до 01.01.2004 року на підставі записів трудової книжки (ст.ст.56, 60, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»); починаючи з 01.01.2004 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
За змістом положень ст.62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як стверджує позивач, пенсійний орган при призначенні йому пенсії не зарахував до страхового стажу періоди його роботи з 01.09.1977 року по 22.12.1998 року. Зазначає, що вказані періоди роботи підтверджуються записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 .
Однак суд не враховує вказані доводи позивача, адже згідно наданого відповідачем розрахунку страхового стажу (Форма РС-право) до загального страхового стажу позивача у відповідності до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 зараховано спірні періоди роботи з 01.09.1977 року по 22.12.1998 року.
За таких обставин, суд приходить висновку про те, що суб`єктом владних повноважень в межах спірних правовідносин не було вчинено протиправних дій, а тому його поведінка не призвела до порушення прав та законних інтересів позивача.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд дійшов висновку, що докази, подані позивачем, переконують у безпідставності позовних вимог. Натомість, відповідач виконав покладений на нього ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок, а саме довів правомірність своїх дій та рішень, чим спростував твердження позивача про порушення його прав, свобод та інтересів.
А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії слід відмовити.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
у задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.