Єдиний державний реєстр судових рішень
П О С Т А Н О В А№ 127/34192/24
31 жовтня 2024 р.Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Венгрин О.О.,
за участі прокурора Конончука В.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративну справу, що надійшла із Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з вищою освітою, фахівця з інформаційної безпеки ТОВ Ді енд Ай Еволюшн, одруженого, мешканця АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП,
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 після звільнення 06.10.2023 з посади оперуповноваженого 1сектору відділу оперативно-технічних заходів УСБ України у Вінницькій області, будучи згідно ст. 3 ч. 1 п. 1 пп. г Закону України Про запобігання корупції суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ст. 45 ч. 2 абз. 1 Закону України Про запобігання корупції, несвоєчасно, без поважних причин, лише 08.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні за період з 01.01.2023 по 06.10.2023).
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 після звільнення 06.10.2023 з посади оперуповноваженого 1 сектору відділу оперативно-технічних заходів УСБ України у Вінницькій області, будучи згідно ст. 3 ч. 1 п. 1 пп. пп. г, е Закону України Про запобігання корупції суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ст. 45 ч. 1 та п. 2-7 розд. XIII Прикінцевих положень Закону України Про запобігання корупції, несвоєчасно, без поважних причин, лише 08.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 після звільнення 06.10.2023 з посади оперуповноваженого 1 сектору відділу оперативно-технічних заходів УСБ України у Вінницькій області, будучи згідно ст. 3 ч. 1 п. 1 пп. пп. г, е Закону України Про запобігання корупції суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ст. 45 ч. 1 та п. 2-7 розд. XIII Прикінцевих положень Закону України Про запобігання корупції, несвоєчасно, без поважних причин, лише 08.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Постановою суду від 17.10.2024 провадження у справах відносно ОСОБА_1 за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП об`єднано, справі присвоєно №127/34192/24. (а.с. 112)
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, визнав, пояснив, що 06.10.2023 його було звільнено з посади оперуповноваженого 1 сектору відділу оперативно-технічних заходів УСБ України у Вінницькій області за власним бажанням. Після його звільнення в антикорупційне законодавство було внесено зміни щодо строків подання декларацій, про які він не знав. Він подав декларації одразу після отримання електронного підпису, якого в нього раніше не було, на підтвердження чого надав суду інформацію про кваліфікований сертифікат з сайту Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України від 22.10.2024. (а.с. 132) Надав суду характеристику звільненого 06.10.2023 з посади оперуповноваженого 1 сектору відділу оперативно-технічних заходів УСБ України у Вінницькій області полковника ОСОБА_1 від 21.10.2024. (а.с. 131) Вважає, що строки накладення адміністративного стягнення закінчились, оскільки Головному управлінню внутрішньої безпеки Служби безпеки України стало відомо про факт вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, ще 12.02.2024, коли йому було надіслано відповідний лист №9/1474ві (а.с. 127), який він надав суду для долучення до справи. (а.с. 120) Просить закрити провадження в справі про адміністративні правопорушення у зв`язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Прокурор Конончук В.В. протоколи про адміністративні правопорушення підтримав, вважає, що строк накладення адміністративного стягнення не закінчився, оскільки Управлінню стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, яке уповноважене складати протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, стало відомо про факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, в липні 2024. Пояснив, що датою виявлення адміністративного правопорушення вважається не дата складання протоколу, а дата встановлення наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП. Факт неподання або несвоєчасного подання декларації - це ще не правопорушення, оскільки потрібно встановити наявність складу адміністративного правопорушення, чи були поважні причини, які перешкоджали своєчасному поданню декларації. Вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч. 1 КУпАП. Просить суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП і застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , прокурора Конончука В.В., дослідивши та оцінивши докази у справі, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, доведена.
Судом встановлено, що згідно протоколу №607 від 11.10.2024 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи звільненим 06.10.2023 з посади оперуповноваженого 1 сектору відділу оперативно-технічних заходів УСБ України у Вінницькій області, будучи згідно ст. 3 ч. 1 п. 1 пп.г Закону України Про запобігання корупції суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ст. 45 ч. 2 абз. 1 Закону України Про запобігання корупції, несвоєчасно, без поважних причин, лише 08.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні за період з 01.01.2023 по 06.10.2023). (а.с. 1-7)
Крім того, згідно протоколу №606 від 11.10.2024 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи звільненим 06.10.2023 з посади оперуповноваженого 1 сектору відділу оперативно-технічних заходів УСБ України у Вінницькій області, будучи згідно ст. 3 ч. 1 п. 1 пп.пп. г, е Закону України Про запобігання корупції суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ст. 45 ч. 1 та п. 2-7 розд. XIII Прикінцевих положень Закону України Про запобігання корупції, несвоєчасно, без поважних причин, лише 08.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022рік. (а.с. 39-45)
Крім того, згідно протоколу №605 від 11.10.2024 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи звільненим 06.10.2023 з посади оперуповноваженого 1 сектору відділу оперативно-технічних заходів УСБ України у Вінницькій області, будучи згідно ст. 3 ч. 1 п. 1 пп. пп. г, е Закону України Про запобігання корупції суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ст. 45 ч. 1 та п. 2-7 розд. XIII Прикінцевих положень Закону України Про запобігання корупції, несвоєчасно, без поважних причин, лише 08.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік. (а.с. 78-84)
Відповідно до інформації Управління Служби безпеки України у Вінницькій області №53/11/52-6340ВІ від 16.08.2024 полковник запасу ОСОБА_1 призваний на військову службу в СБУ (наказ начальника УСБУ у Вінницькій області від 24.03.2022 №23-ОС/дск) із запасу СБУ під час мобілізації, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 Про загальну мобілізацію, з 24.02.2022. Звільнений з військової служби за п. 61 пп. а Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ та ст. 26 ч. 4 пп. г абз. 11 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу (наказ Голови СБУ №1185-ОС/дск від 21.09.2023), виключений зі списків особового складу (наказ начальника УСБУ у Вінницькій області №361-ОС/дск від 06.10.2023), з 06.10.2023. Положення Закону України Про запобігання корупції, а саме ст. 45 (вимоги фінансового контролю) доводились до полковника ОСОБА_1 під розпис в листках бесід №53/11/113-6165дск від 23.08.2023 та №53/11/113-6514дск від 05.09.2023). (а.с. 23, 62, 100)
З інформації Управління Служби безпеки України у Вінницькій області №53/4/52-5753ВІ від 26.07.2024 вбачається, що з 24.02.2022 по теперішній час колишній працівник Управління Служби безпеки України у Вінницькій області ОСОБА_1 самостійно подав на сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларації: щорічну за 2022 рік особи, що припинила виконувати функції держави, подана 08.02.2024; при звільненні за 2023 рік, подана 08.02.2024; щорічну за 2023 рік особи, що припинила виконувати функції держави, подана 08.02.2024. (а.с.19, 38, 96)
Згідно ст. 3 ч. 1 п. 1 (г, е) Закону України Про запобігання корупції суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій; посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.
Відповідно до ст. 45 ч. ч. 1, 2 абз. 1 та п. 2-7 абз. 1 розд. XIII Прикінцевих положень Закону України Про запобігання корупції особи, зазначені у пункті 1, підпунктах а, в- ґ пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах а, в- ґ пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно роз`яснень №1 Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 декларація особи, яка припинила діяльність (декларація «після звільнення») декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону з 00годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація. Відлік строку подачі декларації «після звільнення» починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність.
З даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій вбачається, що ОСОБА_1 подав декларації особи, що припинила виконувати функції держави або місцевого самоврядування, лише 08.02.2024. (а.с. 8, 9, 46, 47)
Відповідно до ст. 38 ч. 4 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
У постанові Верховного Суду від 28.02.2019 (справа №149/2498/17) закріплено правову позицію, згідно якої початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення слід пов`язувати з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Днем виявлення правопорушення слід також вважати і день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 255 ч. 1 п. 1 абз. 2 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати: уповноважені на те посадові особи: органів Національної поліції (ст. ст. 172-4 172-9 (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище).
З листа-запиту Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України за №23959-2024 від 19.07.2024, який надсилався начальнику УСБ України у Вінницькій області бригадному генералу ОСОБА_2 , про надання інформації щодо подання декларацій всіх типів за період з 2021 по теперішній час ОСОБА_1 , у зв`язку з розглядом матеріалів щодо можливого порушення ним вимог ст. 45 Закону України Про запобігання корупції (а.с. 18, 57, 95), вбачається, що днем виявлення правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , потрібно вважати 19.07.2024.
Отже, днем виявлення правопорушення є 19.07.2024, тому строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП не минув.
Інформація Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України №9/1474ві від 12.02.2024 (а.с. 127), надана ОСОБА_1 , не підтверджує дату виявлення адміністративного правопорушення, оскільки Служба безпеки України не є органом, уповноваженим складати протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Статтею 172-6 ч. 1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
На підставі викладеного суд вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, №607 від 11.10.2024, №606 від 11.10.2024, №605 від 11.10.2024 (а.с. 1-7, 39-45, 78-84), даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій (а.с. 8, 9-14, 46, 47-52), інформацією Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №1187/55/02-2024дск від 02.07.2024 (а.с.53), повідомленнями НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, №9/1477дск від 14.02.2024, №9/1476дск від 14.02.2024, №9/1488дск від 14.02.2024 (а.с. 15, 54, 92), повідомленням Відділу здійснення заходів фінансового контролю стосовно окремих категорій осіб НАЗК про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, №151-10/44307-24 від 18.06.2024 (а.с. 16-17, 55-56, 93-94), інформацією Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №23959-2024 від 19.07.2024 (а.с. 18, 57, 95), інформацією Управління Служби безпеки України у Вінницькій області №53/4/52-5753ВІ від 26.07.2024 (а.с. 19, 58, 96), інформацією Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №28856-2024 від 02.08.2024 (а.с. 20, 59, 97), повідомленням Управління Служби безпеки України у Вінницькій області №53/11/52-6342ВІ від 16.08.2024 (а.с.21, 60, 98), інформацією Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №23961-2024 від 19.07.2024 (а.с. 22, 61, 99), повідомленням Управління Служби безпеки України у Вінницькій області №53/11/52-6340ВІ від 16.08.2024 (а.с. 23, 62, 100), інформацією Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №24020-2024 від 20.07.2024 (а.с. 24-25, 63-64, 101-102), інформацією Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК №47-07/55851-24 від 31.07.2024 (а.с. 26, 65, 103), поясненнями ОСОБА_1 від 21.08.2024 (а.с. 27-28, 66-67, 104), повідомленням Відділу здійснення заходів фінансового контролю стосовно окремих категорій осіб НАЗК №151-10/44307-24 від 18.06.2024 (а.с. 29, 68, 105), поясненнями ОСОБА_1 від 25.06.2024 (а.с. 30-31, 69-70, 106-107), інформацією Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя НАЗК №47-10/57396-24 від 06.08.2024 (а.с. 32-33, 71-72, 108-109), інформацією Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України №9/1474ві від 12.02.2024 (а.с. 127).
Згідно ст. 36 ч. 2 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст.172-6 ч. 1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн.
Підстав для закриття провадження у справі суд не вбачає.
Згідно ст. 40-1 ч. 1 КУпАП необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн судового збору.
Керуючись Законом України Про запобігання корупції,
ст.ст. 23, 36, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 276, 279, 280, 283-284 КУпАП,
п о с т а н о в и л а :
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 (вісімсот п`ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя О.О. Венгрин