Ухвала суду № 12271779, 04.11.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2010
Номер справи
2а-10008/10/2670
Номер документу
12271779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-10008/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П.

Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

У Х В А Л А

Іменем України

"04" листопада 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Кучми А.Ю

Данилової М.В.

при секретарі:Комісаренко В.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції м. Києва по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2010 року у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»до Спеціалізованої державної податкової інспекції м. Києва по роботі з великими платниками податків про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

ВАТ «Укрнафта»звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.07.2010 № 0000704120/0.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2010 року позов задоволено: визнано протиправним та скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великим платниками податків № 0000704120/0 від 27.07.2009 на суму 40 000 грн. у повному обсязі.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2010 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом порушено норми матеріального права.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що 10.07.2010 ДПІ у Миколаївській області було проведено перевірку АЗС № 14/005 Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»щодо дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій.

В ході перевірки було встановлено наявність готівки в касі в сумі 1536,05 грн., у той час, як за даними звіту РРО реалізація за готівку становила 9 536,05 грн. Відсутність в касі готівкових коштів у сумі 8 000,00 грн. було визнано порушенням пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що є підставою для застосування фінансової санкції, встановленої статтею 22 вище зазначеного закону.

За результатами перевірки складено акт перевірки щодо дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій АЗС №14/005 Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»№0728/14/00/23/00135390 від 10.07.2009, в якому зазначено, що Відкрите акціонерне товариство «Укрнафта»не забезпечило відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, чим було порушено пункт 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», передбачено у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими с початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

27.07.2009 Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000070, яким накладено на Відкрите акціонерне товариства «Укрнафта»штрафні фінансові санкції у розмірі 40 000 грн. за порушення пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги про правомірність прийняття СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП рішення про застосування до ВАТ «Укрнафта»штрафних (фінансових) санкцій від 27.07.2010 № 0000704120/0, з таких підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що підпунктом 2.7 пункту 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 та зареєстрованого в Мінюсті 13.01.2005 за № 40/10320 дозволяє підприємствам, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, встановлювати ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.

У підпункті 5.2 пункту 5 вказаного Положення зазначено, що установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти).

Для АЗС № 14-005 ВАТ «Укрнафта», відповідно до Інструкції №48 роботи оператора АЗС з готівковими грошовими коштами за реалізовані товари та сейфом, підписаної головним бухгалтером та затвердженої начальником відділення реалізації нафтопродуктів по Миколаївській області від 15.12.2008 № 106, визначено розмір готівкової суми, яка виводиться з касового апарату до внутрішнього сейфу через операцію «службове вилучення»у сумі 4000,00 грн., у звязку з чим по мірі накопичення готівкових коштів у РРО у розмірі 4000,00 грн., оператор АЗС періодично здійснює вилучення грошових коштів з РРО до внутрішнього сейфу. При цьому, роздруковуються чек із застосуванням операції «службове вилучення»та оформлюється прибутковий касовий ордер на вилучену суму коштів.

Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послу] зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Відповідно до статті 2 вищевказаного Закону місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Листом Державної податкової адміністрації України «Про визначення терміну «місце проведення розрахунків»№ 5354/5/23-2116 від 08.07.2002р. та Порядком реєстрації. опломбування та застосування реєстраторів розрахункових реєстрацій, затвердженим наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000, зареєстрованим в Мінюсті 05.02.2010 за №107/5298 встановлено, що зберігання готівкових коштів за реалізовані товари в межах торгової плоїш, але не на місці проведення розрахунків, без здійснення операції «службова видача»та оприбуткування в касовій книзі, вважається порушенням статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Перевірка АЗС № 14-005 Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»посадовими особами державної податкової адміністрації у Миколаївській області розпочалась 10.07.2009. о 10 год. 47 хв. На час проведення перевірки оператором АЗС у цей день вже двічі було проведено операцію «службове вилучення»на загальну суму 8 000, 00 грн., що підтверджується наступними документами: чеками «службове вилучення»№10257 від 10.07.2009 о 09:10 на суму 4 000 грн. та № 10258 від 10.07.2009 о 10:12 на суму 4 000 грн.; прибутковими касовими ордерами № 1144 від 10.07.2009 та № 1145 від 10.07.2009; витягом з касової книги за 10.07.2009. видатковим касовим ордером № 379 від 10.07.2009, копією супровідної відомості до сумки з готівкою інкасатора № 608 від 10.07.2009.

Факт «службового вилучення»грошових коштів з каси РРО до внутрішнього сейфу АЗС за зміну з 10.07.2009р. 07:17 до 11.07.2009р. 00:00 підтверджується денним звітом (z-звітом) № 0348. Факт «службового вилучення»грошових коштів на суму 8000 грн. відповідачем не заперечувався.

Пунктом 4.5 пункту 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого наказом ДПА № 614 від 01.12.2000 та зареєстрованого в Мінюсті 05.02.2001 за № 107/5298, встановлено, що видача готівки з місця проведення розрахунків повинна реєструватися через реєстратор розрахункових операцій «службова видача», якщо така видача повязана з проведенням розрахункових операцій.

З урахуванням вищенаведеного колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що сума готівкових коштів, яка знаходилась на місці проведення розрахунків, повністю відповідає сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а різниця у сумі 8000, 00 грн. була вилучена у встановленому законодавством порядку за операцією «службове вилучення»для подальшої інкасації, а тому ВАТ «Укрнафта»не було допущено невідповідності грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО та фінансові санкції за статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не повинні були нараховуватись.

За вказаних обставин суд першої інстанцій дійшов обґрунтованого висновку щодо неправомірності прийняття СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП рішення про застосування до ВАТ «Укрнафта»штрафних (фінансових) санкцій від 27.07.2010 № 0000704120/0.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем як субєктом владних повноважень не доведено правомірності прийнятого ним рішення.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2010 року відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у звязку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції м. Києва по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2010 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 вересня 2010 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвалу може бути оскаржено в касаційному поряд ку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів піс ля набрання ухвалою законної сили.

Ухвалу складено в повному обсязі - 05.11.2010 р.

Головуючий суддя Л.В. Бєлова

Судді: