ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
19.08.10Справа №2а-9313/10/7/0170 (10:20) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В. при секретарі Силантьєвій О.А. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі
до фізичної особи підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у сумі 346,03 грн.
за участю:
позивача не зявився;
відповідача не зявився,
Суть спору: Державна податкова інспекція в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 заборгованості в сумі 346,03 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не сплачена заборгованість зі сплати єдиного податку.
Позивач у судове засідання не з'явився, але надіслав клопотання про розгляд справи за відсутністю представника (а.с.20).
Відповідач у судове засідання не зявився, про місце, день та час його проведення повідомлений через друковані засоби (а.с.23), клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач 29.11.2006 року зареєстрований Виконавчим комітетом Сімферопольскої міської ради АР Крим як фізична особа-підприємець ОСОБА_1, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_2 від 29.11.2006 року (а.с.12).
Згідно п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємства» від 03.07.1998р. №727/98 (Далі Указ №727/98) врегульовані правовідносини повязані з застосуванням спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємства.
Відповідно до Указу №727/98, відповідач здійснював підприємницьку діяльність по єдиному податку, про що свідчить заява відповідача на право здійснення спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності (а.с.15), а також свідоцтво про сплату єдиного податку серії НОМЕР_3 (а.с.14).
Відповідно до п.2 Указу №727/98 субєкти малого підприємництва фізичні особи мають право самостійного обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Згідно до абзацу 6 п.2 Указу №727/98 суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Пункт 5 Указу №727/98 передбачає, що субєкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплату сум єдиного податку згідно з законодавством України.
Однак, у порушення п. 5 Указу, суб'єктом підприємницької діяльності вчасно й у повному розмірі не проводилась сплата сум єдиного податку, у результаті чого утворилася заборгованість в сумі 344,81 грн. єдиного податку та пеня 1,22 грн., що підтверджується даними облікової картки платника податків станом на 06.07.2010 року.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості, за таких підстав, сума заборгованості з єдиного податку, що складає 344,81 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Вимоги позивача про стягнення пені в розмірі 1,22 грн. за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання, застосованої в порядку Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 (далі Закон України №2181), не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України №2181 пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону №2181 встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з п.п.16.1.1 п.6.1 статті 16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня, а відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону №2181 нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Правовідносини повязані із сплатою сум єдиного податку визначені Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», який не встановлює порядок узгодження таких сум.
Сума зобовязання по сплаті єдиного податку відповідачем не узгоджувалась в силу норм Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», тому пеня, передбачена статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», нарахуванню не підлягає.
Крім того, слід зазначити, що у преамбулі Закону України №2181 зазначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до положень п. 1.2 ст.1 Закону України №2181 податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
З вказаної норми вбачається, що порядок та строки сплати коштів має бути визначені Законом №2181 або іншими законами України.
Враховуючи положення ст.ст. 91-94 Конституції України, під терміном Закон слід розуміти нормативно-правовий акт, що ухвалюється Верховною Радою України, який регулює найбільш важливі суспільні відносини шляхом встановлення статусу, загальнообов'язкових правил поведінки субєктів таких відносин та відповідальності за порушення зазначених правил.
Відповідно до ч.3 ст. 106 Конституції України Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обовязковими до виконання на території України.
Таким чином, Укази Президента України, видані в межах його повноважень є підзаконними нормативно правовими актами, виданими на підставі та на виконання закону і не є тотожними терміну Закон.
Враховуючи викладене, спеціальний порядок нарахування, оскарження нарахування, процедура сплати та примусового стягнення, що встановлені Законом України №2181 може застосовуватися лише щодо податків і зборів (обов'язкових платежів), сплата яких передбачена Законами з питань оподаткування, тобто він не може регулювати питання стягнення єдиного податку, який визначений Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємства» від 03.07.1998р. №727/98.
За таких самих підстав Закон України №2181 не може застосовуватися щодо нарахування та стягнення пені за затримку сплати єдиного податку, в звязку з чим сума пені не підлягає стягненню.
Враховуючи викладене адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями ст. ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (95022, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; відомості про відкриті рахунки в установах банків відсутні) в дохід місцевого бюджету Київського району м. Сімферополя (код платежу 16050202, р/р 34212379700004 в Управлінні Державного казначейства в АР Крим, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026) заборгованість зі сплати єдиного податку в сумі 344,81м грн.
У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Маргарітов М.В.