Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2024 року Справа№200/3419/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб`єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
у с т а н о в и в:
30.05.2024 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому позивач просить
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки складеної 11.08.2021 ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 (вих. № 09/01/1195 від 11.08.2021 ), без обмежень 10-ма мінімальними пенсіями за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно з довідкою складеною 11.08.2021 ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 (вих. № 09/01/1195 від 11.08.2021), з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум з 01.04.2019, без обмежень 10-ма мінімальними пенсіями за віком;
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки складеної 11.08.2021 ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 (вих. № 09/01/1195 від 11.08.2021), без обмежень 10-ма мінімальними пенсіями за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно з довідкою складеною 11.08.2021 ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 (вих. № 09/01/1195 від 11.08.2021), з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум з 01.04.2019, без обмежень 10-ма мінімальними пенсіями за віком, - з урахуванням 100 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХП).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №200/5058/23 здійснено перерахунок його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення № ФС-88629/09/01/1195 від 11.08.2021. При здійснені перерахунку пенсії відповідачем протиправно обмежено розмір його пенсії до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Також, позивач зазначає, що відповідач здійснює виплату пенсії з урахуванням 70% від заробітної плати.
Крім того, позивач просить здійснити перерахунок пенсії з урахуванням 100% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХП).
Просить задовольнити позов в повному обязі.
В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, вмотивований тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 06.12.2016 внесено зміни до статті 43 Закону №2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Також, відповідно до частини третьої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058IV, максимальний розмір пенсії […] не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Абзацом 5 статті 7 Закону України «Про державний бюджет» № 2629-VIII від 23 листопада 2018 року встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня 2019 року 1497 гривень, з 01 липня 2019 року 1564 гривні, з 01 грудня 2019 року 1638 гривень.
Відповідно до розрахунку на доплату (додаток 6 на виконання ухвали суду) розмір пенсії Позивача з 01 квітня 2019 року по червень 2019 року становить 12360 гривень 10 копійок, з 01 липня 2019 року по листопад 2019 року становить 12380 гривень 20 копійок, за грудень 2019 року становить 12380 гривень 20 копійок. Пенсія Позивачу не обмежується.
Абзацом 5 статті 7 Закону України «Про державний бюджет» № 294-IХ від 14 листопада 2019 року встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня 2020 року 1638 гривень, з 01 липня 2020 року 1712 гривень, з 01 грудня 2020 року 1769 гривень.
Законом України «Про державний бюджет», а саме абзацом 8 статті 7 Закону України «Про державний бюджет» № 1928-IХ від 02 грудня 2021 року встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 01 липня 2022 року 2027 гривень, з 01 грудня 2022 року 2093 гривні.
Абзацом 8 статті 7 Закону України «Про державний бюджет» № 2710-IХ від 03 листопада 2022 року встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня 2023 року 2093 гривні.
Отже, на даний час розмір пенсі із урахуванням надбавок, […], індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (підпункти 20, 24 пункту 1 статті 116 Бюджетного кодексу України № 2456 VI від 08.07.2010 року).
З урахуванням викладеного, Головне управління вважає, що оскільки управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно Позивача, то підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Щодо виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення зазначає, що за змістом частини першої статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794 акти Кабінету Міністрів України є обов`язковими для виконання. Пунктом 2 постанови КМУ № 103 встановлено, що виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 804 (далі - Постанова №804).
Постановою № 804 установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262 до 01.03.2018, […] здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року. Вказана Постанова підлягає обов`язковому застосування органами Пенсійного фонду.
Аналогічна правова позиція висловлена у рішення Верховного Суду від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19.
Так, Верховним Судом зазначено, що обставиною, яка може вплинути на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі є зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.
Також підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24.12.2019 №1088 встановлено, що з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року […] та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, […], що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
З урахуванням викладеного, Головне управління вважає, що оскільки управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно Позивача, то підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Ухвалою суду від 03.06.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області копію пенсійної справи, протокол про призначення пенсії, протокол про перерахунок пенсії на виконання рішення суду в справі №200/5058/23.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , є громадянином України, що підтверджено паспортом НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі -Закон №2262-ХІІ).
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 .
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №ФС - 88629 (Міноборони) від 14.06.2007 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років (вислуга років - 32 (календ.32), у розмірі 86% грошового забезпечення.
11.08.2023 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019.
13.09.2023 листом ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача повідомлено, що 11.08.2023 ним підготовлено та надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення № ФС-88629/09/01/1195. Також копію оновленої довідки надіслано позивачу.
З метою здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 11.08.2023 № ФС-88629/09/01/1195 позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, однак в телефонному режимі йому відмовлено у здійсненні такого перерахунку.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, позивач звернувся з позовом до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №200/5058/23 позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 з 01.04.2019 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення № ФС-88629/09/01/1195 від 11.08.2021 року.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 01.04.2019 пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення № ФС-88629/09/01/1195 від 11.08.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволені решти позовних вимог - відмовлено.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №200/5058/23, яке набрало законної сили 06.02.2024, в березні 2024 року здійснено перерахунок пенсії позивача, розмір перерахованої пенсії склав 20930,00 грн.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №200/5058/23 позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення № ФС-88629/09/01/1195 від 11.08.2021 основний розмір пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі: 16863,74 грн, з урахуванням індексації: 22814,89 грн
28.05.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області щодо обрахунку та виплати йому пенсії без обмеження максимальним розміром та з урахуванням 100 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 12.04.2024 повідомлено позивача про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №200/5058/23 в межах функціональних повноважень.
Відповідно до протоколу ГУ ПФУ в Донецькій області від 12.06.2024 позивач отримує пенсію за вислугу років - 32 (календ.32), у розмірі 86% грошового забезпечення, в загальному розмірі 28823, 83 грн.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.
Щодо твердження позивача про обрахування розміру його пенсії здійснюється відповідачем виходячи з 70% грошового забезпечення суд зазначає наступне.
Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".
У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Таким чином, суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.
Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.
Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.
Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №ФС - 88629 (Міноборони) від 14.06.2007 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років (вислуга років - 32 (календ.32), у розмірі 86% грошового забезпечення.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №200/5058/23, яке набрало законної сили 06.02.2024, в березні 2024 року здійснено перерахунок пенсії позивача, розмір перерахованої пенсії склав 20930,00 грн.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №200/5058/23 позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення №ФС-88629/09/01/1195 від 11.08.2021 основний розмір пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі: 16863,74 грн, з урахуванням індексації: 22814,89 грн.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності застосування обмеження максимального розміру пенсії (не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Дослідивши матеріали пенсійної справи позивача, надані ГУ ПФУ в Донецькій області судом не встановлено зменшення основного розміру пенсії до 70% грошового забезпечення.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсій позивача без обмежень 10-ма мінімальними пенсіями за віком суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п`ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв`язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни в статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.
Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Водночас положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
При цьому, суб`єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.
Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, дійшов висновку, що вони суперечать один одному.
Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов`язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Статтею 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.
Тому обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.
Наведене відповідає правовим висновкам Верховного Суду, які викладені в постанові від 27.01.2022 у справі № 240/7087/20.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Щодо виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення суд зазначає наступне.
У зв`язку із прийняттям 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України Постанови № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", позивачу на підставі п. 2 вказаної постанови здійснено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством [крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом]) у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Судом встановлено, що позивачу було зменшено розмір пенсії за рахунок виплати 75 % суми підвищення пенсії, що підтверджується протоколами перерахунку пенсії.
Втім, як вже зазначалося судом, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1, 2 Постанови № 103 визнано нечинним.
Отже, у зв`язку із скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що з 01.04.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Крім того, суд зазначає, що Верховний Суд в рішенні від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 дійшов висновку, що дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними. Суд вказав, що у зв`язку із скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням у справі № 826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії є неправомірними.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про необхідність застосування до спірних відносин положень Постанови № 804, оскільки як визначено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19 зазначила, що Постанова № 804, якою визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII не встановлює інших умов і порядку для такого перерахунку.
Виходячи з наведеного позовній вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Частиною 1статті 77 КАС Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ізстатті 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи, що позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії у відповідності до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» має пільгу та судовий збір за подання позовної заяви не сплачував, розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії за вислугу років максимальним розміром під час перерахунку на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення № ФС-88629/09/01/1195 від 11.08.2021, виданої станом на 05.03.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення № ФС-88629/09/01/1195 від 11.08.2021, виданої станом на 05.03.2019 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення № ФС-88629/09/01/1195 від 11.08.2021, виданої станом на 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 30.10.2024.
Суддя І.Г. Аляб`єв